استراتژی نو // فروشگاههای زنجیره ای “کوروش” با استراتژی متفاوتی قدم به بازار می گذارد.

چند بار دیگر نیز یاداور شده بودم که برخی نظرات که در کافه بازاریابی توسط دوستان ثبت می شود را بسیار علاقمندم که همه شما دوستان و اهالی کافه بخوانید. امروز آقا یا خانمی با عنوان “MARKETING ” مطلبی را به بهانه تخفیفات زیاد در فروشگاههای زنجیره ای برایمان نوشتند که با هم می خوانیم. به نظرم پرداختم به این موضوعات بعد ظهور گونه های مختلف ان نظیر هایپرمارکت، پروما، هایپر می، هایپر استار، شهروند،  جامبو، اورست مدرن و … ضروری است.ایشان نوشته اند که :

با شما در خصوص نابودی برند ها با این تخفیفات و بساط لاتاری گونه که به راه افتاده کاملا موافقم اما [فروشگاه های ] کوروش بحث دیگریست . با توجه به برنامه فشرده سال گذشته وایجاد ۱۰۰ فروشگاه در سال آتی متاسفانه مجالی برای گشت و گذار در سایت ها وجود ندارد . دوست بزرگواری لینک این صفحه را برایم ایمیل نمود بنابر این پاسخی کوتاه بر این مقال را وظیفه خود می دانم.
کوروش متعلق به گروه صنعتی گلرنگ است و در کنارمجموعه فروشگاههای جامبو بعنوان اولین دیسکانت سنتر های ایران با بنچ مارک تقریبی از آلدی از ۳ ماه پیش با این رویکرد شروع به کار نموده است . بزودی فروشگاههای دیسکانت اوشانک (۷) متعلق به شرکت گلستان نیز افتتاح خواهد شد .کوروش در حال حاضر با ۲۵ فروشگاه در کشور فعال بوده و تا سال اینده برای ۱۲۰ فروشگاه برنامه ریزی شده است . بنابر این در کمتر از یک سال اینده بیش از ۴۰۰ دیسکانت سنتر را در کشور مشاهده خواهید نمود .تخفیف مهمترین مزیت رقابتی دیسکانت سنتر ها می باشد و دائمی و همواره کاهشی است . تمامی کالا ها در فروشگاههای همواره تخفبف کورش شامل تخفیف ۵ تا ۴۰ درصدی می باشد . هر ماه به مناسبت های مختلف تخفیف های مضاعفی نیز به تخفیفات قبلی اضافه می کردد . مارکتینگ استراتژی در همواره تخفیف ها با اکسپرس یا هایپر یا سوپر کاملا متفاوت است و حجم نقدینگی و گردش ان نقطه اتکاست . بنابراین دلیلی برای کاهش یا حذف تخفیفات وجود ندارد . چیدمان ، نوع قفسه ها ، استفاده از پالت و کارتن ، حداقل نمودن تبلیغات ، کاهش نیروی انسانی و مهمتر از همه اقتصاد مقیاس از دلایل کاهش هزینه ها می باشد . این تخفیف ها ایجادیست و ربطی به سیاست های تولید کننده ندارد . بنابراین متفاوت از آنچه در هایپر ها و یا اکسپرسها اتفاق می افتد می باشد .
این فرایند یک تاکتیک نیست ، بلکه استراتژی است . با مطالعه فروشگاههای الدی در المان یا بیم در ترکیه بیشتر با دیسکانت ها اشنا می شوید . ضمنا ۳۵ فروشگاه جدید به ۷ فروشگاه موجود در دو استان اذربایجان شرقی و غربی در سال اینده افزوده خواهد شد .پیشنهاد می دهم فرصت خرید ارزان و با کیفیت را در فروشگاههای همواره تخفیف کورش ، از دست ندهید .
شعبات کوروش در حال حاضر در استانهای ، تهران – البرز – قم – اذربایجان شرقی و غربی – فارس و بزودی در اصفهان هرمزگان اردبیل مازندران گیلان کرمان میباشد .
کوروش در مدت ۴۰ روز بیش از نیم میلیارد ریال تخفیف به مشتریان خود هدیه داده است . بزودی در ورودی هر فروشگاه میزان تخفیف اهدایی به مشتریان در هر فروشگاه به تفکیک و کل فروشگاه های کشور در مجموع بصورت ماهیانه درج خواهد شد .