اصلا شوخیشم خوب نیست // چرا جنس فروخته شده پس گرفته نمی شود؟

مطلبی به قلم مهسا احمدی: حتما تا به حال بارها این جمله رو دیده و یا شنیده اید: " مشتری محترم پس از فروش، تعویض و یا پس گرفته نمی شود". فرقی هم نمی کنه وارد یه مغازه ی کوچیک می شی یا یه فروشگاه با پرستیژ، به هر حال انتظار داری یه جایی این جمله رو ببینی. اما تا حالا فکر کردین چرا فروشنده ها این جمله رو استفاده می کنند؟

برخی از جواب های احتمالی فروشندگان:

 • چون فقط موقع خرید کردن و پرداخت وجه حق با مشتریه!
 • چون ما هموطنای گٌل خودمون رو خوب می شناسیم!
 • چون تا به حال بارها مشتریان با دلیل و بی دلیل کالا رو پس آوردن و یا خواستن عوضش کنیم و ما کلا وقت و حوصله ی این کارها رو نداریم!
 • چون ما کالا رو بدون عیب به اونها فروخته بودیم، حالا که آوردن ایراد داره و ما نمی پذیریم و به کیفیت کالای فروخته شده اطمینان داریم!
 • چون احساس می کنیم این جمله تجربه ی خرید خوبی رو در ذهن مشتری حک می کنه!
 • چون اصلا شوخیشم خوب نیست ( مگه ما تعویض یا پس گرفتن باید داشته باشیم)!
 • ...

داستان از این قراره که چند روز قبل به اصرار یکی از دوستان برای خرید همراه او رفتم. درحالی که بنده متوجه شده بودم آنزیم های پاساژگردی او به شدت فعال شده، خواهش کردم که زیاد اذیت نکنه و او هم با روی باز پذیرفت! الحق و والانصاف هم که روی ما رو زمین نزد! در حالی که کلی خسته شده بودم و دنبال راه فرار می گشتم، بعد از حدود ســه ســاعت، خدا به من رحم کرد و به او وحی کرد که " خوبه همینو بخر" ، و به قولی " فوقع ما وقع" و در نهایت خرید انجام شد.

نگاهی به رسید پرداخت انداختم، جمله ای که سراسر تکریـــــم و احتــــرام به مشتری بود رو دیدم!

" مشتری گرامی کالای فروخته شده به هیچ عنوان تعویض یا پس گرفته نمی شود، چون حق انتخاب با شماست".

دیگه حجت بر من تمام شده بود و جوابمو گرفته بودم،دلیلی حکیمانه از یه فروشگاه بزرگ به اون جمله معروف ضمیمه شده بود:"چون حق انتخاب با شماست"!

... حالا دیگه خسته نیستم!


19 thoughts on “اصلا شوخیشم خوب نیست // چرا جنس فروخته شده پس گرفته نمی شود؟”

 1. سلام
  واقعا بعضی چیزا فقط تو ایران اتفاق میافته..از یه طرف حقو به مشتری میده از طرف دیگه میگه نمیتونی تعویضش کنی.. اگه ماها به عنوان فروشنده حقو به مشتری میدیم پس چرا موقعی که واقعا حقشه مثلا همین تعویض لباس حقشو پایمال میکنیم؟ همین یه جمله میرسونه که ما به شمای مشتری حقی قایل نیستیم داریم شعار میددیم تا از دیگران عقب نمونیم ..(البته هستن بعضی جاها که واقعا حقو به مشتری میدن) ولی بعضی جاها هم متاسفانه فقط تابلو کردنشو دوست دارن بدون اینکه بهش عمل بکنن

 2. خانم احمدی سلام
  ممنون از مطلبتون.
  ” مشتری گرامی کالای فروخته شده به هیچ عنوان تعویض یا پس گرفته نمی شود، چون حق انتخاب با شماست“.
  سوال
  چرا؟
  ای کاش از فروشنده علتش رو می پرسیدید.

  من واقعا از این چند سطر خوشم اومد و خواستم تا در اینجا دوباره اون رو تکرار کنم.
  "داستان از این قراره که چند روز قبل به اصرار یکی از دوستان برای خرید همراه او رفتم. درحالی که بنده متوجه شده بودم آنزیم های پاساژگردی او به شدت فعال شده، خواهش کردم که زیاد اذیت نکنه و او هم با روی باز پذیرفت! الحق و والانصاف هم که روی ما رو زمین نزد! در حالی که کلی خسته شده بودم و دنبال راه فرار می گشتم، بعد از حدود ســه ســاعت، خدا به من رحم کرد و به او وحی کرد که ” خوبه همینو بخر” ، و به قولی ” فوقع ما وقع” و در نهایت خرید انجام شد."
  با سپاس

 3. برای اولین بار جمله متفاوتی را مرتبط با همین موضوع در ویترین یکی از مغازه های زعفران فروشی مشهد در خیابان امام رضا دیدم که واقعاً لذت بردم.
  با خط نستعلیق زیبا و در یک صفحه قاب شده نوشته بود : به تأسی از سنت حسنه پدر مرحوممان جنس فروخته شده پس گرفته می شود.
  بی شک انتفاع حاصل از این اعتماد قابل مقایسه با استردادهای موردی نیست.
  این بحث از نگاه دینی هم جای بررسی دارد. در احادیث داریم که اقاله ی مؤمن مستحب است. یعنی اگر پس از انجام معامله، فرد از خرید خود پشیمان شد مستحب است که فروشنده، کالا را از او پس بگیرد.

 4. خانم احمدی مرسی از مطلبتون،
  به نظرم یه جور دیگه هم از این جمله می شه برداشت های دیگه ای هم داشت.
  اینکه حق انتخاب با شما بود، انتخابتون رو کردید و دیگه نمی تونید تغییرش بدید (:
  اینکه حق انتخاب با شماست و فروشگاهی رو انتخاب کردید که جنس خریداری شده رو تعویض یا پس نمی گیره،
  و دیگه اینکه حق انتخاب با شما بود که به جنس معیوب یا مشکل دار رو انتخاب کردید.
  اینه دیگه تو ایران کمتر فروشگاهی هست که به واقع حق رو به مشتری بده.

  1. درود بر شما
   من با خانم گیلدا موافقم
   من خودم فروشنده ام و خیلی هم اعتقاد دارم که باید حق رو به مشتری بدیم. و این کار رو تا جای امکان انجام میدم.
   منتهی مواردی مشاهده شد که فکر میکنم از لحاظ شرعی مشکل دار می شود.

   1- مشتری محترم رفته زیر سارافونی رو تو خونه پوشیده بعد آورده تعویض - اگه تعویض کنم به مشتری بعدی و در کل در حق تمامی مشتریانم بی احترامی کردم. اگه هم تعویض نکنم حق را به مشتری ندادم.

   2- مشتری با عجله میاد که من برا امشب لباس می خوام . امشب تو مهمونی پوشیده میشه فردا میاره برای تعویض !

   3- شما یک جنسی رو به مشتری با تخفیفاتی در آن لحظه میدهی دو سه روز یا بعضی ها که دو سه هفته بعد جنس را می آورند و شما باید نیم ساعت وقت بذاری که ببینی چقدر بهش تخفیف دادی و خود مشتری میگه شما اصلا تخفیف ندادی و من چون حق با مشتریست و اعتماد دارم قبول میکنم بعد میبینی تخفیف داده بودی . و یا به عکس

   4- مشتری داریم که دو روز درمیان جنس تعویض میکنه . آخه مگه میشه ؟

   خلاصه فکر میکنم مدیونی که به وجود میاد بدتر باشه .
   احترام به مشتری
   انصاف در قیمت گذاری
   صبر و شکیبایی در هنگام خرید و بر خورد خوب
   این موارد خیلی ثمر بخش تر از آن است که جنس را تعویض کنی یا پس بگیری .

 5. با سلام
  همانطور که میدانیم عواملی مثل ارائه ی خدمات پس از فروش و رسیدگی به شکایات مشتریان در رضایت و حفظ مشتریان میتواند موثر باشد. فکر میکنم مورد مذکور در این نوشته نشانه ی عدم وجود موارد نامبره است که در نهایت موجب نارضایتی مشتری میشود. شاید بارها برای من این اتفاق افتاده باشد که بعد خواندن چنین جمله ای بر روی دیوار یک مغازه، بوتیک ... حس بدی نسبت به ان فروشنده و برند پیدا کرده باشم. زیرا اینطور برداشت میکنم که فروشنده تعهدی بابت کالای خود احساس نمیکند و بعد از مرحله ی فروش به نحوی مشتری اهمیت خود را از دست میدهد. یا به اصلاح عامه میگویند میخواهد کالا را به مشتری بندازد .که مصلما نمیتواند روش مناسبی حداقل برای یک فروشنده ی مشتری مدار باشد. البته این موضوع شاید در خیلی از کشورها مطرح نباشد. مثلا در کشور سوئد کالا را میتوان حتی بعد از 4 و5 روز استفاده با عنوان این مسئله که فقط این کالا ،کالایی نیست که من انتظار داشتم ، کالا را نزد فروشنده مسترد کرد. ولی اگر بی انصافی هم نکنیم مصلما از لحاظ فرهنگی تفاوت هایی هم بین هم میهنان ما با یک کشور اروپایی وجود دارد. و شاید قابل قیاس در چنین مواردی نباشیم. ولی شاید ذکر چنین جمله ای هم با چنین صراحت و تندی هم درست نباشد. به هر حال فروشنده باید پاسخگوی ایراد و نواقص کالای فروشی خود هم باشد.

 6. مستحب است که جنس را پس بگیریم و در کل با مردم کنار بیاییم ولی در مواردی که طرف چندین بار جنس را پس میاره ، یا جنس را معیوب کرده خوب حق با فروشنده هست. نمیدونم تا حالا تو این اموزشگاهها ثبت نام کردید یا خیر که میگن وجه داده شده پس گرفته نمیشود ممکنه از یه کلاس ۲۰جلسه ای دو جلسه رفته باشی بعد نتونی بری ولی دیگه مابقی پولت را نمیدن، یکم قوانین باید اصلاح شه ، این انصاف نیست!

 7. با سلام.به نظر من که بعضی فروشندگان واقعا از خدا بی خبر و بی وجدان هستند .من از یه تولیدی تو تهران به اسم آی تکین خرید کردم .البته اینترنتی.لباس پاره بود سایز هم اشتباه بود.یک بار فرستادم برگشت خورد بار دوم فرستادم.الان بیشتر از یک ماهه این آقا منو سرکار گذاشته نه لباس رو می فرسته نه پولم رو میده.الانم دیگه اصلا جواب تلفنم رو نمیده.رفتم ازش شکایت کردم.تا ببینم چی میشه.فکر کرده راهم دوره نمیتونم کاری کنم.باورتون نمیشه یک ماهه این آقا با بی شرمی تمام به من دروغ می گفته.که فرستادم یا فردا میفرستم .نمیدونم چرا راه برای شیادی این آدما باید باز باشه،.حرامخوری عادتشون شده.

 8. با سلام.شاید نظر من ربطی به بحث نداشته باشه.ولی گفتم اینجا بگم.شاید کسی بتونه کمک کنه.من تو نظر قبلی گفتم که از یه فروشنده لباس شکایت کردم.باورتون نمیشه هنوز تو شوک جوابی هستم که مسئول پرونده بهم داد.بهم گفت این فرد محکوم شناخته نشده.واقعا وقتی به حرفم که به اون فروشنده زدم فکر میکنم .هم شرمنده میشم .هم خندم میگیره.بهش گفتم فقط صبر میکنم قانون برات تصمیم بگیره.حالا نمیدونم دیگه از چه راهی میتونم حقم رو بگیرم .شاید بتونم از پولش بگذرم ولی از اینکه این آدم هم بهم توهین کرده با فریب دادنم.و هم اینکه اینقدر منو اذیت کرده.نمیتونم بگذرم.لابد الانم داره بهم می خنده.کسی راهی به نظرش نمیرسه.چون واقعا این جور آدما باید ادب بشن تا شعور و شخصیت آدمها رو با زبون بازی به مسخره نگیرند.

 9. با سلام.بله با کمال میل.من همچنان درگیر این قضیه هستم.به کل روح و روان من رو تحت تاثیر قرار داده.همانطور که گفتم خرید اینترنتی داشتم.شاید بیشتر باید دقت میکردم.و تقصیرکار هم خودم باشم.ولی کاریست که شده.در این خرید یک خانوم پول رو می گرفتند و یک آقا لباس رو به قول خودشون از تولیدی میفرستادن.لباس فرستاده شده برای من پاره بود سایز هم اشتباه بود بماند که تنخور لباس اصلا شبیه عکسش نبود.به اون خانم گفتم.گفت پس بفرستید با هزینه تولیدی تعویض میشه.منم فرستادم.ولی برگشت خورد.دوباره اطلاع دادم. گفتند دوباره بفرستید.راستش دیگه بهشون اعتماد نکردم.در حالی که کلی هزینه پست داده بودم.دیدم این خانم هم طلبکارانه با من حرف میزنند.همش میگن اعصابم رو خرد کردید .و دیگه پیام نده و از این حرفا.منم پیش خودم فکر کردم کمی باهاش مدارا کنم تا لااقل ۱۸/۵ پول تیپاکس رو بتونم بگیرم.بعد همین لباس رو میدم به کسی بپوشه البته اگه میشد رفو کرد.چون به درد خودم نمیخورد.یا اینکه شماره تولیدی رو خودم پیدا کنم بهشون زنگ بزنم.چون این خانم از این کار امتناع میکرد و همش میگفت تقصیر تولیدیه. این خانم هم به خیالش میتونه زرنگی کنه.گفت باشه، من پول تیپاکس رو میدم.که منم مانتو رو بردارم.ولی من اینجا کمی سماجت به خرج دادم.بعد خودم رفتم دنبالش .شماره تولیدی رو پیدا کردم.همه چی رو گفتم.اون آقا هم گفت اشکال نداره بفرستید .اون خانم با من همکاری دارند.منم گولشون رو خوردم و فرستادم دیگه بعداز اون من روزی ۲۰ بار زنگ میزدم.جوابم رو نمی دادند بعدشم که جواب میدادند .میگفتن فرستادم یا فردا میفرستم.تا یک ماه همین روال ادامه داشت.منم ذله شدم پیام دادم بهش که فقط پولم رو میخوام.و دیگه به هیچ عنوان این لباس را قبول نمیکنم.این آقا هم که انگار منتظر بودن من همین حرف رو بزنم .فورا جواب دادن که شما پولت رو به اون خانم دادی برو از خودش بگیر.این خانم به من بدهکاره.گویا باهم مشکل پیدا کرده بودن.منم به اون خانم گفتم.بماند که چقدر به من توهین کرد.گفت تو پول تیپاکس رو از من گرفتی مانتو هم که دستت هست.دیگه چی میخوای?دیگه برخلاف میلم با دوتا بچه کوچیک و دیسک کمر و کلی مشکل رفتم شکایت نه به خاطر پول فقط به خاطر توهینی که به شخصیتم شده بود به خاطر یک لباس که ارزشش نصف پولی هم نبود که من براش پرداخت کرده بودم.بعد از کلی دوندگی و هزینه و از اینجا به اونجا رفتن شکایت رو تحویل دادم.گفتن برو بهت خبر میدیم.بعد از دو هفته فکر کنم همسرم رو فرستادم جواب بگیره.گفته بودن به علت کافی نبودن مدارک این دو نفر محکوم شناخته نشده اند.بعد همسرم که اعتراض کرده بود.گفته بودن همسرتان میتونن دوباره بیان اعتراض بزارن.که اصلا در توانم نبود دیگه.گفتم آخه من اینجور جاها تا حالا نرفته بودم .از خودشون راهنمایی میخواستم.باید یکی میگفت مدارکت رو بیار .آخه منم فقط یه فیش واریز داشتم با دوتا فاکتور پست.البته بگم که اون آقا بعدا که از شکایت من مطلع شدن لباس رو فرستادن ولی من تحویل نگرفتم .چون واقعا فکر میکردم به شخصیتم توهین شده .چرا بعداز کلی دردسر و هزینه باید این آقا لباس رو میفرستاد.لباسی که حقم بود فقط به واسطه بی مسئولیتی این دو نفر من کلی متحمل هزینه شدم و کلی مشکل و دردسر برام بوجود اومد.و همینطور فقط لباس رو فرستاده بود نه هزینه ها رو آخه من بیش از نصف قیمت لباس رو هزینه کرده بودم.و این لباس دیگه ارزشی نداشت برام و فقط پولم رو میخواستم و ادب کردن این دونفر تا بار دیگه جرات نداشته باشن به شخصیت و شعور مردم توهین کنند. و من اصلا بعداز این همه که منو فریب دادن دیگه بهشون اعتماد نداشتم .گفتم شاید دوباره همون لباس معیوب رو فرستادن.همونطور که اون آقا به من گفتن ,میتونم بگم این لباس رو خودتون پاره کردید و فرستادید و شما مدرکی ندارید.خلاصه من گفتم شاید یه آشنا بتونم تو آگاهی پیدا کنم و از این طریق بتونم پیگیری کنم.تا اینکه برادرم گفت خودم یکی رو دارم شمارش رو بده پیگیری میکنم.من صددرصد مخالف بودم که برادرم خودش شخصا دخالت کنه.چون میدونستم این خانم خیلی بددهنه .و من دیگه نمیخواستم باهاشون حرف بزنم ,فقط میخواستم از طریق قانون پیگیری کنم.ولی برادرم حرف منو گوش نداده بودن و بی خبر از من خودشون رفته بودن صحبت کردن.که اون خانم هم کلی توهین کرده بودن و گویا شوهرشون رو وارد ماجرا کرده بودن.اونم به برادرم زنگ زده توهین کرده برادرم هم جواب داده بودند.بعد دیدم این خانم دوباره به من پیام دادم و توهین و تهدید.بعدش هم با دو شماره ناشناس با چندین پیام به من فحاشی کردن.منم که بدجور شخصیتم زیر سوال رفته بود.رفتم شکایت و شماره هاشون رو دادم پیگیری.اونا هم دوباره پیام دادن.رفتیم شکایت از تو وداداشت باید بیاین دادگاه جواب بدید.گفتم واقعا خنده دار هست شما پول من رو خوردید, فحش هم دادید به من .حالا شکایت هم کردید?منم خوشحال میشم اونجا ببینیمتون.بدجور اعصاب روانم بهم ریخته از این موضوع .میگم اگه همون دفعه اول که شکایت کردم .درست رسیدگی میشد ,شاید مشکل حل میشد و به اینجا نمیکشید.حالا نمیدونم آخرش چی میشه.ببخشید اگه طولانی شد..نمیدونم این موضوع به دردتون میخوره یا نه.باتشکر از شما.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *