اگر به دنبال بازدیدکننده بیشتری از سایت خود هستید، به این اصول اولیه نگاهی بیاندازید!

هیچ فرقی ندارد تازه‌کار باشید یا یک بازاریاب حرفه­ای و با تجربه، قطعا می‌دانید که اولین قدم در یک استراتژی موفق، جذب مخاطب به وبسایت یک بیزنس است. البته در نگاه اول، عملی شدن این فرضیه سخت به نظر می‌رسد.

معمولا در بیزنس‌ها زمانی که مسائلی چون به روز بودن در ترندهای مارکتینگ و افزایش درآمد پررنگ‌تر می‌شود، از مهمترین مرحله که همان جذب ورودی بیشتر به وبسایت است غافل می‌شویم.

«باور داشته باشید ایجاد و افزایش ترافیک ورودی بر روی وبسایت غیرممکن نیست.»

در این مقاله به شما می‌آموزیم که افزایش ورودی ویزیتور و مخاطب جدید مانند یک بازی، شانسی و اتفاقی نیست؛ روش‌های بسیاری وجود دارد که امتحان خود را پس داده‌اند و بسیاری از بیزنس‌های موفق در حال استفاده از آن‌ها هستند.

در اینجا هشت روش از بهترین‌های این لیست را برای افزایش ورودی به وبسایت شما معرفی می‌کنیم:

 • وبسایت شما باید برای جستجوگران بهینه ­سازی شود.

وقتی سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو به گوش شما می‌خورد، دقیقا چه مخاطبی به ذهن شما می‌رسد؟ واقعیت این است که وبسایت­های موفق برای موتورهای جستجو بهینه نمی‌شوند بلکه برای افرادی بهینه­سازی می­شوند که از موتورهای جستجو برای سرچ استفاده می‌کنند.

البته خبر خوب اینکه: موتورهای جستجو وبسایت‌هایی که برای جستجوگران بهینه سازی شده‌اند را کاملا بهینه شناسایی می‌کنند. در نتیجه با بهینه­سازی وبسایت خود برای مخاطبین با یک تیر، دو نشان می‌زنید و به صورت همزمان وبسایت برای موتورهای جستجو هم بهینه شناخته می‌شود. بنابراین هر زمان به طراحی یک وبسایت و جذب مخاطب بیشتر فکر می‌کنید، مطمئن باشید که اولین قدم ایجاد یک تجربه خوب و ارائه بهترین سرویس برای جستجوگران موتورهای جستجو در وبسایت شما است:

 • چه چیزی را می‌خواهند ببینند؟
 • دنبال چه می‌گردند؟
 • چه کمکی می‌خواهند؟

«اگر وبسایتی در راستای ایجاد تجربه‌ای مفید برای جستجوگران بهینه سازی شود، موتورهای جستجو نیز شما را دنبال خواهند کرد.»

 • از کلمات کلیدی مرتبط و متناسب در تولید محتوای وبسایت استفاده کنید.

کلمات کلیدی مانند پلی عمل می­کنند که مخاطبان جدید را به وبسایت شما هدایت می‌کنند. البته این اتفاق زمانی بهترین نتیجه را دارد که در محتوایی جذاب و مرتبط به کار گرفته شوند.

بهترین راه برای شناسایی خواسته‌های مخاطبان شما، شناخت پرسونای مخاطب بیزنس شماست. هدف یا راه‌حلی که پرسونای مخاطب شما در اینترنت به دنبال آن می‌گردد دقیقا همان کلمات کلیدی است که باید درباره آن‌ها و با استفاده از آن‌ها محتوا تولید کنید. مادامی که جوابی به مسائل و سوالات آن‌ها دارید، شما را پیدا می‌کنند و به وبسایت شما می‌آیند.

 

 • تجربه ای صریح و روان به ویزیتور هدیه دهید!

تصور کنید به دنبال یک مشاور برای ثبت آخرین اختراعتان می‌گردید. وقتی در گوگل سرچ می‌کنید قبل از اینکه دکمه سرچ را بزنید چه تصوری از وبسایت یک مشاور ثبت اختراع دارید؟ مسلما فونت‌های فانتزی و رنگ‌های نئونی به ذهن شما خطور نمی‌کند. بلکه انتظار سایتی منضبط با رنگ‌هایی ساده و خنثی با فونتی واضح دارید که بتوانید به راحتی به دنبال خدمات مورد نیاز خود بگردید. قطعا زمانی که مشاور مورد نظر خود را از میان نتایج گوگل پیدا می‌کنید، متوجه می‌شوید که وبسایت مورد نظر دقیقا با توقعی که داشتید هماهنگی دارد.

به طور خلاصه باید بدانید وبسایت‌هایی ویزیتور بیشتری جذب می‌کنند که به تصور مخاطب از آنها بسیار نزدیک‌تر هستند و معمولا افراد از وبسایت‌هایی بازدید می‌کنند که دقیقا شبیه به انتظاری است که در ذهنشان دارند.

ساده ترین راه برای رسیدن به این هدف، نظرسنجی مستقیم از پرسونای هدف شما که همان مشتریان فعلی شما هستند است:

 • انتظار دارند چه چیزی در وبسایت ببینند؟
 • چه استایل و فرمتی را می‌پسندند؟
 • چه محتوایی می‌خواهند در صفحات وبسایت ببینند؟
 • از وبلاگ بهترین استفاده را بکنید!

در وبلاگ سایت موضوعاتی را پست کنید که مردم در جستجوی آن‌ها هستند. باید بدانید که تنها صفحات وبسایت نیستند که به جذب مخاطب کمک می‌کنند.

«وبلاگ شما قدرتمندترین ابزاریست که برای پیدا کردن ویزیتور جدید در دست دارید»

در مقالات وبلاگ از کلمات کلیدی که برای پاسخ به سوالات و نیازهای مشتریان پیدا کرده‌اید استفاده کنید:

 • مخاطبین شما بیشتر به دنبال چه می‌گردند؟
 • چه مشکلاتی دارند؟
 • برای رسیدن به چه هدفی در اینترنت جستجو می‌کنند؟

جواب همین سوالات می‌تواند بهترین موضوع برای مقالات وبلاگ شما باشد. مقالاتی در وبلاگ بنویسید که کاملا مرتبط با پرسونای مخاطب شما باشد، در نتیجه این وبسایت شماست که در صفحه نتایج سرچ به آن‌ها نمایش داده می‌شود. این روش نه تنها در جهت افزایش ورودی به وبسایت به شما کمک می‌کند، همچنین ارتباطی بر مبنای اعتماد بین شما و مشتریان بالقوه شما ایجاد می‌کند و در نهایت به آگاهی از برند شما کمک می‌کند که همیشه در خاطر مخاطبانتان باقی بمانید.

 • با مرتبط­ترین کلمات کلیدی، پست‌های جداگانه بنویسید.

«کلمات کلیدی در اینترنت نقش ردپای شما را دارند!»

در واقع این ردپاها مجموعه‌ای از کلمات کلیدی بیزنس شما هستند که وبسایت شما بر مبنای آن توسط موتورهای جستجو رتبه بندی می‌شوند و در نتیجه، داشتن ردپای بسیار در اینترنت (برخلاف دنیای واقعی) یک مزیت برای شما محسوب می‌شود!

می­پرسید چرا؟! چون وجود کلمات کلیدی بسیار زیاد به معنای تنوع بالای آن‌ها و کسب رنکینگ بالاتر توسط موتورهای جستجو و در نتیجه شانس بیشتر برای دیده شدن در صفحه نتایج سرچ را خواهد داشت.

به طور خلاصه، هر مقاله ای که در وبلاگ پست می‌کنید توسط موتورهای جستجو به عنوان یک صفحه مستقل شناسایی می‌شود و هر چه بیشتر و مرتبط­تر با پرسونای مخاطب خود بر مبنای کلمات کلیدی بنویسید، شانس بیشتری از حضور در صفحه نتایج گوگل خواهید داشت. در واقع مقالات وبلاگ ردپای شما را توسعه داده، باعث افزایش دیده شدن و در نتیجه جذب ویزیتور بیشتر به وبسایت شما می‌شوند.

 

 • به صورت پیوسته و دائم مقاله منتشر کنید.

«داشتن یک وبلاگ مملو از مقالات و کلمات کلیدی کافی نیست!»

اگر می‌خواهید همیشه بازدیدکننده داشته باشید و ترافیک ورودی بیشتری به وبسایت خود بیاورید، باید به صورت منظم و پیوسته مقاله پست کنید. تمامی گزارش­های اخیر نشان می‌دهند وبسایت‌هایی که به صورت روزانه در وبلاگشان پست و مقاله منتشر می‌کنند، ۷۰% بازگشت هزینه بالاتری نسبت به بیزنس‌هایی با انتشار مقالات یکبار در ماه داشته‌اند.

این گزارش به این معنی است که انتشار محتوا در وبلاگ به صورت پیوسته و دائمی مزایای بسیاری چون افزایش مخاطب، سرنخ و در نهایت مشتری ایجاد می‌کند.

در واقع زمانی که محتوای جدید به صورت مرتب در وبلاگ منتشر می‌شود، موتورهای جستجو نیز به طور مرتب به شما سر می‌زنند (crawl) و شانس بیشتری جهت دیده شدن توسط آن‌ها (index) برای شما ایجاد می‌شود و در نتیجه در صفحات نتایج سرچ بالاتر دیده می‌شوید.

 • در شبکه­ های اجتماعی با استفاده از محتوای وبلاگ خود پاسخ دیگران را بدهید.

حتما تاکنون بارها در شبکه های اجتماعی به سوالاتی که دیگران پرسیده‌اند برخورد کرده­اید.. مثلا شخصی که در توییتر از دیگران درباره رستوران خوب در محله­ای سوال پرسیده یا درباره برند خمیردندان نظرسنجی کرده و یا سوالاتی که در گروه لینکدینی که در آن عضو هستید مطرح شده است. آیا به آن‌ها پاسخ داده‌اید؟ یا آن‌ها را نادیده گرفته‌اید؟

پیشنهاد می‌کنیم در فضای دیجیتال هم مانند دنیای اطرافتان، وقتی با سوال یا نظری از طرف مقابل روبه‌رو می‌شوید به آن پاسخ دهید. یک قدم فراتر نیز بگذارید و در پاسخ، آن‌ها را به مقالات و نوشته‌های وبلاگ خود ارجاع دهید. با این کار نه تنها به سوال آن‌ها جواب داده و به آن‌ها کمک کرده‌اید، بلکه ویزیتورهای جدیدی را نیز به وبسایت خود هدایت کرد‌ه‌اید. این کار تاکتیک خوبی برای معرفی وبسایت شما به دیگران است.

 • کلمات کلیدی مرتبط به بیزنس خود را در شبکه‌های اجتماعی جستجو کنید.

اگر در جریان خواسته‌ها و مسائل افراد ناشناس در شبکه‌های اجتماعی نباشید نمی‌توانید به آن‌ها کمک کنید. بنابراین در شبکه‌های اجتماعی به پرسونای مخاطب خود توجه کنید و به آن‌ها گوش دهید. اهداف یا مشکلاتی که دارند را بیابید، بر مبنای آن‌ها کلمات کلیدی جدید پیدا کنید و براساس آن مقاله و محتوای جدید تولید کنید و به خواسته‌های آن‌ها پاسخ دهید.

با این ۸ استراتژی ساده می‌توانید افراد جدید را به وبسایت خود جذب کرده، آن‌ها را به سرنخ تبدیل کنید و در نهایت در راستای تبدیل آن‌ها به مشتری وفادار تلاش و برنامه‌ریزی کنید. ولی همیشه به یاد داشته باشید که تمامی این قدم‌ها با این گزینه آغاز می‌شود:

«داشتن ترافیک ورودی درست به وبسایت»

با توجه به سرعت رشد استفاده از اینترنت و رقابت بین کسب وکارها برای جذب مشتری و دیده شدن در صفحه اول گوگل، آموزش سئو و آشنایی با مبحث بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو بیش از پیش اهمیت پیدا کرده. از این رو کسب اطلاعات به روز و دانش فنی در این زمینه جزو شروط لازم داشتن یک کسب وکار موفق است. سئو کردن وب سایت بخش مهمی از عملیات دیجیتال مارکتینگ است و به جرات می‌توان گفت سئو تضمین کننده برگشت سرمایه‌ گذاری شما در بازاریابی اینترنتی است.

دوره آنلاین سئو تخصصی

هر آنچه درباره بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو یا SEO) باید بدانید

دوره سئو تخصصی آکادمی دیجیتال مارکتینگ دهبان فقط ویژه متخصصین این حوزه نیست و مفاهیم مقدماتی تا پیشرفته را پوشش خواهد داد. بنابراین همه علاقه مندان این مبحث امکان شرکت در دوره را دارند. اساتید آکادمی در طی دوره و پس از انتهای دوره همراه شرکت کنندگان خواهند بود تا دوستانه یک پروژه شخصی را به نتیجه برسانند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *