رقابتی به قدمت نیم قرن //چرا ایرباس با وجود خلاقیت بیشتر هیچ گاه بهتر از بوئینگ نبوده است؟

مهدی بشیرپور: رقابت دو غول هواپیما ساز در دنیا همواره یکی ز جذب ترین رقابت ها بوده است، در سال های اخیر نکته ای به جذابیت این رقابت افزوده است و آن نکته بهبود کیفیت ایرباس و بهتر شدن این برند نسبت به بوئینگ است، هواپیماهای ایرباس امروزه، ظرفیت بیشتری دارند و سرعت بالاتری را نیز در طی مسافت های طولانی دارند، شاخص های تکنولوژیک مانند مصرف سوخت نیز در هواپیماهای ایرباس بهتر از ساخته های بوئینگ است، معرفی ایرباس ۳۸۰ در سال های اخیر به گمان عده ای تیر خلاص را به بوئینگ زد و محصولی یک سر و گردن بالاتر از آخرین محصول تولید شده بوئینگ به بازار عرضه کرد، محصولی که به عنوان پرنده دیجیتال شناخته شد. اما بیاییم به آمار سفارش های این دو برند نگاهی بیندازیم. نگاهی به آمار ها نشان می دهد که خلاقیت بیشتر، کیفیت بهتر، سرعت بیشتر و قیمت پایین تر و بسیاری از ویژگی های ایجاد شده در ایرباس بازهم تغییری در روند سودآوری و فاصله این دو شرکت نداشته است. اما دلیل چیست؟

نکته در این است که بازاری که این دو شرکت فعالیت می کنند بازار صنعتی است و قاعده رقابت در بازاریابی صنعتی قیمت و کیفیت نیست و اعتبار شرکت ها نقش مهم تری بازی می کند. عواملی که در بوئینگ ایجاد اعتبار کرده است شامل موارد زیر است:

 

قدمت

بوئینگ برندی ۱۰۱ ساله است در حالی که کمتر از ۵۰ سال از ایجاد ایرباس می گذرد

 

خلاقیت در زمان اوج نیاز

در سال های ۱۹۷۰-۱۹۸۰ اوج نیاز به هواپیما در دنیا احساس می شد و درست در همین زمان بوئینگ اقدام به ارائه مدل افسانه ای ۷۴۷ خود نمود که این کار تصویری مثبت در بوئینگ برای همه تاریخ ساخته است.

 

اولین و پیش قدم بودن در خلاقیت

بسیاری از تکنولوژی های مورد استفاده در هواپیماهای مسافر بری برای اولین بار توسط بوئینگ ارائه شد و ایرباس صرفاً توسعه دهنده بود

 

کشور سازنده

بوئینگ برندی آمریکایی است در حالی ایرباس برندی اروپایی-فرانسوی است و در تولید کالاهای با کیفیت کشور آمریکا جلوه بهتری در دنیا دارد.

 

مشتریان سنتی

بسیاری از  مشتریان و هواپیمایی های بزرگ در دنیا مشتریان سنتی بوئینگ هستند و در هر صورتی از بوئینگ خریداری می کنند و سهم بازار این شرکت به سادگی تغییر نخواهد کرد.

 

فعالیت های نظامی

شرکت ایرباس صرفاً تولید کننده هواپیمای مسافربری است در حالی که بوئینگ با همکاری شرکت لاکهید تولید هواپیمای جنگنده نیز انجام می دهد، هواپیمای جنگنده F-22 افسانه ای از تولیدات مشترک این دو شرکت است.

 

 


One thought on “رقابتی به قدمت نیم قرن //چرا ایرباس با وجود خلاقیت بیشتر هیچ گاه بهتر از بوئینگ نبوده است؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *