بازاریابی خدمات درمانی // برندهای پزشکی زیر تیغ جراحی بازاریاب‌ها

بازاریابی خدمات درمانی: جامعه پزشکی زیر تیغ جراحی بازاریاب‌ها
بازاریابی خدمات درمانی

از بازاریابی خدمات درمانی حرف می‌زنیم. گوشه کوچکی از دنیای بی‌مرز بازاریابی که در عین جذابیت و دست‌ نخوردگی، حساسیت‌ها و قوانین ورود خاص خودش رو داره. بذارید با تعریف این نوع بازاریابی شروع کنیم: ویکی‌پدیا می‌گه بازاریابی خدمات درمانی یک رویکرد جدید به سلامت عمومی هست که تلاش می‌کنه با استفاده از اصول و تئوری‌های سنتی بازاریابی، به ایجاد آگاهی از خدمات درمانی و تمام اونچه به ارتقای سلامت جامعه و جلوگیری از بیماری‌ها مربوط می‌شه کمک کنه.

در نگاه اول شاید تعمیم استراتژی‌های کلی بازاریابی- مثل 4P- به این حوزه کمی مشکل باشه، اما خوشبختانه امروز به یاری متدولوژی‌های جدید مثل S.A.V.E می‌تونیم درک خیلی بهتری از ابزارهای آمیخته بازاریابی در قلمرو خدمات داشته باشیم. در واقع چیزی که تحت عنوان "محصول" در صنعت پزشکی ارائه می‌شه همون "پروسه درمان" هست، که S.A.V.E اونو به صورت راه‌حل (Solution) تعریف می‌کنه. عنصر بعدی آمیخته سنتی بازاریابی یعنی "مکان" در اینجا خودش رو به صورت "دسترسی" به خدمت درمانی (Access) نشون می‌ده. به همین ترتیب "قیمت" دربرگیرنده "ارزش" (Value) خدمت از زمان و پول صرف شده تا اعتبار پزشک و مرکز درمانی خواهد بود و "ترفیع" در قالب آگاهی جامعه از خدمات و تاثیر اون بر روی افراد و درخواست‌های بعدی اون‌ها جلوه می‌کنه که روش‌شناسی جدید اون تحت عنوان "آموزش" (Education) تعریف کرده.

گذشته از این تعاریف باید گفت که بازاریابی خدمات درمانی با مفهوم "بازاریابی اجتماعی" ارتباط تنگاتنگی داره و جالب‌تر اینکه تمامی عناصر ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC) در این حوزه قابل استفاده هستن .. این یعنی از سنتی‌ترین شکل‌های تبلیغات گرفته تا جدیدترین مدل‌ها مثل بازاریابی تعاملی و تبلیغات توصیه‌ای!!

یکی از نمونه‌های واقعا موفق در این حوزه مرکز درمانی "Ellis" در نیویورک هست. این برند که در حال حاضر در بازار خودش نقش رهبر رو داره، از تمامی ظرفیت‌های ممکن در حوزه برندینگ خدمات درمانی به صورت خیلی اثربخش استفاده کرده. توصیه می‌کنم خلاصه‌ای از تاریخچه و فعالیت‌های بازاریابی این سازمان رو در لینک‌های زیر ببینید:

http://smithandjones.com/credentials/healthcare-marketing-case-studies/hospital-system-branding

http://www.ellismedicine.org

نمونه بارز دیگه مرکز پزشکی ”Vassar Brothers” هست که تونسته با اجرای کمپین‌های تبلیغاتی بسیار موفق و اختصاصی برای هر یک از خدمات مثل کلینیک قلب، سرطان، زایمان و ... آوازه و جایگاه ویژه‌ای رو برای خودش ایجاد کنه و حتی جایزه هم ببره !! در لینک‌های زیر هم می‌تونید، خلاصه‌ای از اقدامات بازاریابی این سازمان رو مشاهده کنید:

http://smithandjones.com/credentials/healthcare-marketing-case-studies/hospital-system-reposition

http://www.health-quest.org/VBMC

 .

پاورقی: به عنوان کسی که تجربه اندکی بواسطه شغلش در بازاریابی خدمات درمانی داره و البته با مطالعاتی که داشتم، عینا نمود روش‌های سنتی و نوین بازاریابی رو در این حوزه مشاهده کردم و حالا قصد دارم قبل از معرفی ابزار‌ها و شیوه‌های این نوع بازاریابی از شما دوستان کافه‌ای سوال کنم که یه بازاریاب حرفه‌ای یا آژانس تبلیغاتی که قصد داره برای حوزه حساسی مثل "جامعه پزشکان، مراکز درمانی یا بیمارستان‌ها" تبلیغ کنه باید چه استراتژی رو در پیش بگیره؟ به نظر شما فاکتورها و ابزارهایی که در عمل باید برای موفقیت در این کار استفاده بشن، چه چیزهایی هستن؟


61 thoughts on “بازاریابی خدمات درمانی // برندهای پزشکی زیر تیغ جراحی بازاریاب‌ها”

   1. خانم کریم پور سلام. خسته نباشید. من دانشجوی ارشد بازاریابی هستم. خواستم اگه پایان نامه ای در مورد عوامل موثر بر رضایت بیمار دارین برام ایمیل بفرمایید که بتونم برای پایان نامه م استفاده کنم. ممنون از لطفتون

 1. سلام
  اینکه نیاز های ضروریی رو به مردم معرفی کنیم ک مبتلا به مردمه و مردم از اون خدمت ممکنه بی خبر باشن یا عده کمی ازون اطلاع داشته باشن. اینطوری جلب توجه بیشتری خواهد داشت.

  1. سلام
   ممنونم از مشارکت شما .. و امیدوارم که همچنان با ما در این بحث همراهی کنین.
   به نظر شما یه پزشک از چه راه‌هایی می‌تونه به بیمار خودش متمایز بودن خدماتش رو ثابت کنه ؟؟ آیا اینکه فقط گفته بشه کار یه پزشک خوبه می‌شه به اون اعتماد کرد ؟؟
   چه ابزارهای دیگه‌ای می‌تونن در معرفی خدمات درمانی مفید باشن ؟؟

   1. به نظرم سوال اول و دوم شما طرح موضوع مطلب بعدی شما میتونه باشه. به نظرم متغییرهای زیادی از مکان مطلب و دکوراسیون داخلی مطب گرفته تا حق ویزیت و تعداد بیمه نامه های طرف قرارداد در این موضوع دخیل هستند. اون طوری که خودم از نزدیک لمسش کردم، تبلیغات دهان به دهان، موثرترین روش برای تبلیغات برند یک پزشک است.

    1. جناب حسینی،
     در مورد تبلیغات توصیه‌ای کاملا با شما موافقم.
     از پیشنهادتون هم ممنونم در مورد مطالب بعدی .. به شخصه قصد دارم در چارچوب ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC) ابزارهای قابل استفاده توی این حوزه رو در صحن کافه به بحث بذارم.
     سپاسگزار

 2. با سلام
  با تشکر از خانم کریم پور که در این حوزه مطلب نوشتن.
  با توجه به اینکه حوزه درمان و بهداشت رابطه مستقیم با سلامت ما انسان‌ها داره انتخاب من مخاطب برای استفاده از خدمات درمانی و سرویس‌های درمانی رو دقیق‌ترو درمواردی سخت‌تر می‌کنه ...از طرفی با وجود رقابتی بودن این حوزه هم مثل سایر حوزه‌‌ها یا بهتر بگم کار و کسب‌ها در جاهای مختلف و رسانه‌های گوناگون از جمله مجلات تخصصی ماهنامه‌ها وب‌سابت‌ها، گاهاْ لم‌پست و حتی بیلبورد برای بعضی کلینیک‌ها شاهد این رقابت برای حداکثر جذب بیمار ویا مخاطب هستیم.از این رو اعتماد به این نوع خدمات و مهم‌تر از اون کیفیت ارایه خدمات من(مخاطب)رو حساس‌تر میکنه...
  با توجه به اینکه مخاطب در معرض این همه تبلیغات گوناگون فراخور نیاز خود قرار میگیره ، باید با تمرکز بر نیاز و دغدغه بیماران یا مخاطبان با دیدی جدا و در عین حال مرتبط با مبحث تبلیغات درمانی و خدماتی و استفاده از خدمات مورد نظر باشه که به نظر من برای این کار با ایجاد نیاز و ترغیب برای استفاده مخاطب، با محتوای مناسب و مرتبط با نیاز‌های اون نقش بسزایی رو ایفا می‌کنه.
  در اینجا شاید این سوال پیش بیاد که ما بلافاصله که نیاز مند این خدمات نمی‌شیم!؟ بله درسته اما مثلا اگه یه آزمایشگاه اطلاع رسانی رو با موضوع خاص یا یه بیماری با محتوای مناسب به مردم اعلام کنه بعد میتونه در کنار اون با پیام خوب و جذابی برای مثلا چکاپ دوره‌ای من رو ترغیب کنه...
  موضوع دیگه اینکه ما آدما معمولا وقتی که جویای حالمون می شن (البته اگه فقط منظور جویا شدن حالمون باشه ;-)) احساس خوبی خواهیم داشت پس اگه بعد از استفاده از خدمات ، سیستمی پیاده سازیو یا دنبال بشه که این اعتماد رو به بیمار یا مخاطب بده که بعداز درمان هم جویای صحت و سلامتیش تا بهبود کاملش هستیم میتونه خیلی موثر باشه...
  از همه اینها که بگذریم آژانس‌های تبلیغاتی و شرکت‌های تبلیغاتی و رسانه‌‌های مختلف هرچقدر هم که در این زمینه برای ترغیب مخاطبین و بیماران موثر باشن این خدمات و سرویس دهی پزشکان و مراکز درمانی و کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها هستند که باعث می‌شن من مخاطب دوباره و دوباره اون‌ها رو انتخاب کنم و به دیگران هم معرفی کنم...
  با سپاس...

  1. آقای بهرامی .. دوست و همکار عزیز سلام
   نظرات بسیار خوبی رو بیان کردین، از دید باز و حرفه‌ای که نسبت به موضوع داشتین ممنونم.
   جالبه بدونین که خدمات تنها 2% از بازار کسب‌وکارها در ایران رو تشکیل می‌دن!! این نشون میده که چقدر بازار خدمات در ایران بکره و هم‌چنین اینکه چقدر بازاریابی توی این حوزه سخت و مشکله !!
   من هم با شما موافقم که تبلیغات هر چقدر هم گیرا باشن باز هم در مورد خدمات پزشکی این کیفیت کار پزشک‌ها و بیمارستان‌ها هست که حرف اول رو تو انتخاب مردم می‌زنه.
   حالا با توجه به تجربه خود شما می‌خوام بدونم به نظرتون آژانس‌های تبلیغاتی و جامعه پزشکی رو چطور می‌شه با هم همراه و هم‌جهت کرد تا هم خدمات درمانی بهتر معرفی بشن و هم اعتماد بیشتری نسبت به تبلیغات پزشکان بوجود بیاد؟؟

   1. ممنون از پیگیریتون خانم کریم‌پور
    بله درسته! کاملاْ..
    {قبل از هر چیز باید به این موضوع چه به عنوان یک آژانس تبلیغاتی و چه به عنوان مرکز ارائه دهنده خدمات درمانی اشاره کنم که هدف هدف وهدف باید مسئولیت اجتماعی و افزایش سطح سلامت جامعه باشه}
    اون ۲٪ که اشاره کردید رو از نزدیک باهاش روبرو هستم.البته نا گفته نمونه که اون ۲٪ هم دلایلی می تونه داشته باشه از جمله همون سخت و دشواری بازاریابی و تبلیغات تو این زمینه و حتی درگیر نبودن اکثر خود جامعه پزشکی با این حوزه .
    در واقع روز به روز این اطلاعات و نگرش و بینش جامعه پزشکی و حتی به نوعی نیاز اونا باعث شده که از این طریق هم ارتباطی با مخاطبانشون برای ارایه سرویس و شناسوندن اون داشته باشن.
    که بیشترین رو هم مراکز و پزشکان زیبایی به خودشون اختصاص دادن.
    از طرفی نکته قابل تامل اینکه خواه یا ناخواه همه ما میدونیم که وارد شدن به دنیای تیلیغات برای تبلیغ کردن خدمات یا محصول هزینه زیادی داره و از اونجایی که مراکز درمانی شاید براشون بودجه ای به این منظور اختصاص داده نمیشه یا نمیدن (منظور خود اون مراکز درمانی و پزشکیه) توجیهی نداشته باشه یا حتی اگر هم بخوان سرویسی رو ارایه کنن با تبلیغات اینفد مراجعه زیاد بشه که از ظرفیت اون مرکز بیشتر بشه.
    - نکته دیگه بعضی از پزشکان کلا با این کار مخالفن و میگم دکتر نباید برا کارش تبلیغ کنه و کار من تبلیغمه تا حدی قبول دارم اینو اما نه کاملا.!
    -بودجه ای هم که از سوی مراکز درمانی (بیمارستان ،کلینیک ها،مطب و ...) برای تبلیغات اختصاص داده میشه به اندازه ای نیست که بشه تبلیغات خاصی رو انجام داد منظورم کمپین ها ی تبلیغاتی و رسانه‌ای و..
    -برای همین این مراکز باید به سمت فضای آنلاین، شبکه‌های اجتماعی،شیوه‌‌های جدید و رسانه‌‌های جدید، رسانه‌های تخصصی، طراحی و اجرای عناصر برندسازی و مشاوره برای ارایه هرچه بهتر خدمات و سرویس دهی انجام بدن و اگر هم رسانه ای رو انتخاب می کنن و یا یه آٓژانس به عنوان مشاور به اون مراکز پیشنهاد میکنه بسیار هوشمندانه انتخاب بشه تا هدف مورد نظر رو نشانه رفت.

    حتی من یه جا دیدم که یکی از مراکز تحقیقاتی به نتایج جالبی رو در خصوص احساس مخاطبان و مریضان در حین مراجعه به پزشکان بدست آورده بودن و اون اینکه پزشکانی که تقدیر نامه‌ها گواهینامه ها و مدارک تخصصی رو که گذرونده بودن و اونا رو به دیوار مطب نصب کردن تا ۳۴٪ بیشتر از پزشکانی مه این کار رو نکرده بودن بهشون مراجعه شده بود. که نکته جالبی می تونه توو اجرای عناصر یکپارچه خدمات یه مرکز یا پزشک باشه.پس توجه کنیم به احساس مخاطبان احساسی که به مخاطبا داده میشه میتونه اونا جذب و یا دفع کنه...
    -لازم بذکره که با توجه به اینکه همه این فعالیت ها به نوعی برای رونق کسب و کار حتی توو زمینه درمان و خدمات درمانی هست اما مسئولیت اجتماعی و همچنین ارتقا سطح سلامت جامعه هدف اصلیه! و این موضوع باید به یک باور در عمل برسه و بعد با تبلیغات و شیوه‌‌های تبلیغاتی به عنوان یکی از دغدغه‌‌های مراکز درمانی یا ارئه کنندگان خدمات درمانی به عموم افراد جامعه معرفی بشه...
    نکته قابل تامل هم اینکه خیلی از مراکز درمانی رو هم که همه ما دیدیم شاید هزینه‌های زیادی رو صرف تبلیغات کردن اما بدلیل اینکه بصورت یکپارچه نبوده و هر بار به یه شکلی هر گوشه ای دیده شده نه تنها نتیجه نداده بلکه به نوعی اثر عکس داده که به نظر من باید تمامی این عناصری که بهش اشاره شد به صورت یکپارچه در دید عموم و یا مخاطب هدف قرار بگیره و تا جای ممکن شعار دادن درا ون حذف بشه تا بتونه بقای خودش رو حفظ کنه.
    شعار رو از این حیث گفتم که چون جنس خدمات intangible و لمس نشدنی هست خیلی سخت و دشوار میکنه کار در این حوزه رو، و اگه با هر تبلیغ و یا راهکاری مخاطبی به اون مرکز یا پزشک مراجعه می کنه اینقدر اون سرویس که ارائه میشه با تبلیغاتی که اجرا میشه همسو باشن که منجر به مراجعه‌های بعدی و معرفی اون مرکز و سرویس به صورت word of mouth بشه.
    تشکر از توجهتون
    شاد باشید و شادی بخش

    1. سلام مجدد آقای بهرامی
     از تاخیری که در پاسخ دادن پسش اومد عذرخواهی می‌کنم.
     ممنونم از اینکه زمان گذاشتید و این قدر خوب به این مطلب پرداختین ..
     فکر می‌کنم با کامنت شما حق مطلب در مورد موضوع مورد بحثمون ادا شده و جمع‌بندی کاملی هم شده، ممنون.
     بین مطالبتون به یکپارچه بودن پیام تبلیغاتی یه پزشک یا مرکز درمانی اشاره کردین .. که موضوع واقعا مهمیه.
     فکر می‌کنم در چارچوب IMC می‌شه به خوبی به این موضوع پرداخت. تلاش می‌کنم در مطلب آینده در مورد این موضوع صحبت کنم.
     موفق و برقرار باشید.

 3. تبلیغات در حوزه ی خدمات درمانی پیچیدگی های زیادی داره و مساله ی مهم این هست که غیر از مصرف کننده بازاریاب باید به قانع سازی جامعه ی پزشکی هم بپردازه.هنوز بسیاری از پزشکان تبلیغات خدمات و استفاده از استراتژی های بازاریابی رو در شان خودشان و شغلشان نمی دانند.در زمینه ی قوانین هم متاسفانه دست بازاریاب ها بسیار بسته هست و امیدوارم با رشد بازاریابی خدمات درمانی در ایران راه های قانونی هم برای متخصصین بازاریابی هموارتر بشن.من تحقیقاتم متمرکز روی بازاریابی خدمات درمان و پزشکان بوده و نشون داده بر خلاف پزشکان مصرف کنندگان به این تبلیغات نیاز دارند اما سازمان نظام پزشکی نظارت سختگیرانه ای بر تبلیغات داره.روش مفید بنظر بنده تا جا افتادن کامل بازاریابی در این حوزه استفاده از روش های مفید با رویکرد اطلاع رسانی صحیح به مصرف کنندگان هست.

  1. سلام خانم باستانی، بسیار خوشحالم که در این بحث شرکت می‌کنین.
   نظرات شما با توجه به فعالیت‌های علمی‌تون در این زمینه بسیار ارزشمنده ...
   خانم باستانی از نظارت و محدودیت‌های قانونی در حوزه بازاریابی خدمات درمانی صحبت کردین .. می‌خوام بدونم به نظر شما راه عبور از این محدودیت‌ها چیه ؟؟
   غیر از اطلاع‌رسانی دقیق به مصرف‌کننده‌ها، آیا خود جامعه پزشکی هم می‌تونه قدمی برای برداشتن این محدودیت‌ها برداره ؟؟
   در ضمن با توجه به اینکه همسر شما هم پزشک هستن به نظرتون نگاه پزشکان به فعالیت‌های بازاریابی رو چطور میشه تغییر داد؟؟

   1. اول عذرخواهی میکنم بابت تاخیر طولانی
    در زمینه ی تغییر نگاه پزشکان ،فکر میکنم دانشجویان و همینطور فعالان زمینه ی بازاریابی تا حدودی کم کاری داشتن، تا وقتی تبلیغات معطوف به معرفی و دادن نشانی مطب و بیمارستان باشه نمیشه خیلی توقعی داشت،بازاریابی باید هم به پروموشن و هم ارتقای سطح کیفی خدمات رسانی مشتری ما ( فعال نظام پزشکی) معطوف بشه، در خصوص نگاه پزشکان باید بگم حرکت نسبتا قابل توجهی در زمینه بازاریابی برای پزشکان و جراحان زیبایی و همینطور دندانپزشکان شروع شده که الهام بخش سایر بخش های پزشکی میتونه باشه، ارتقای برنامه های بازاریابی در این دو رشته و اعتماد سازی در بازار در دسترس فعلی اینده امیدوار کننده تری برای سایر رشته ها و قانونگذاران در عرصه بازاریابی خدمات درمانی ایجاد میکنه

    1. خانم باستانی عزیز
     باید بگم واقعا از دیدن نظر شما بعد از این مدت خوشحال شدم.
     این نشون میده مطالب کافه بعد از سالها هنوز خواننده داره و البته نشانه این هم هست که چقدر حوزه خدمات درمانی جای کار داره در بازاریابی.
     خانم باستانی... با توجه به سابقه‌ای که از شما می‌شناسم فکر می‌کنم خوبه به این حوزه ورود کنید و در این باره بیشتر بنویسید.
     همچنین فعالیت شما در حوزه بیمه هم می‌تونه مسیر تازه‌ای باشه برای نوشتن. به نظر من بهش فکر کنید 🙂

 4. سلام خانم کریمپور مطلب جالبی بود در این زمینه اطلاعات زیادی ندارم اما فکر می کنم در این حوزه بیشتر از هر حوزه دیگه ای مساله اخلاق مطرح میشه و این کار بازاریاب ها رو خیلی سخت می کنه. حوزه جالبی هست ممنون میشم مطالب بیشتری در این باره برامون بنویسین.

  1. سلام خانم میراشرفی،
   خوشحالم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته.
   واقعا در عرصه بازاریابی خدمات درمانی که بیشتر از هر جایی با روح و جسم انسان‌ها سر و کار داریم، مسئله اخلاق موضوع مهمیه و همین رسالت بازاریابی رو به عنوان یک رشته اخلاقی سنگین‌تر می‌کنه.
   ان شاءالله در مطالب بعدی بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.
   با ما همراه باشید.

 5. با سلام.
  ابتدا باید عرض کنم که بسیار مشعوف شدم که دیدم سرکار خانم کریم پورهم به جرگه نگارنده های این سایت که یک business school برای خودش محسوب میشه پیوستن.
  در رابطه با موضوع مورد بحث هم بنظرم ، بازاریابی این حوزه رو میشه به دو بخش تقسیم کرد:
  1. حوزه پزشکی زیبایی میتونیم اسمشو بذاریم که جنبه لوکس داره و نیازهای مشتریان و رفتارهاشون سبک خودشو داره
  2. حوزه پزشکی غیرزیبایی. که مشتری خودش یا بستگانش مبتلا به بیماری شده و به شدت از لحاظ روحی میتونه شرایط بدی داشته باشه وبه شدت دنبال این که یه پزشک یا مرکز درمانی رو پیدا کنه که اعتماد و حس آرامش ذهنی رو درش ایجاد کنه.
  که بنظر بنده تو حوزه دوم راههای ارتباط با مشتری از طریق تبلیغات چاپی یا بیلبورد یا طرق مختلف خیلی کارساز نمیتونه باشه و به شدت تحت تاثیر word of mouth و روابط عمومی و سخن پراکنیه. این که مثلا اسم یک پزشک تو یه سایت بعنوان متخصص ذکر بشه و مطلبی ازش چاپ بشه.
  البته موضوع خیلی گسترده و وسیع وبشدت بکریه که باید تو طبقه بندی های مختلف مث طبقه بندی ضعیفی که من کردم باید روش کارو بحث بشه.

  1. آقای جعفربگلو عزیز .. سلام، از لطف همیشگی که به من دارین سپاسگزارم ..
   نظرات بسیار ارزنده‌ای رو فرمودید و در واقع از دیدی به موضوع نگاه کردین که من خودم تا حالا بهش فکر نکرده بودم.
   اینکه به وجود اسم یه پزشک توی سایت و انتشار مطلب از اون اشاره کردین جالبه ..
   می‌خوام بدونم به نظر شما ابزارهای بازاریابی دیجیتال مثل وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی چقدر می‌تونن توی معرفی خدمات یه پزشک یا بیمارستان موثر باشن؟ چقدر ممکنه که افراد (اون هم بیشتر از گروه دوم طبقه‌بندی شما) برای پیدا کردن پزشک مورد نظرشون به اینترنت مراجعه کنن ؟؟

  1. خدمت از ماست استاد، اگر اپسیلونی توان تو این حوزه هم داشته باشیم مدیون زحمات شما ونتیجه حضور تو کلاسهای شماست. در رابطه با صحن هم اگه مطلبی داشته باشم که در حد واندازه سایت باشه حتما خوشحال میشم در خدمتتون باشم.

 6. با سلام
  من احساس ميكنم علاوه بر رويكرد كه جناب عالي به مقوله بازاريابي خدمات درماني داشتين رويكرد هاي ديگه اي هم ميتونه در اين مورد كاربرد داشته باشه، من تو مقاله اي مرتبط با خبازا يابي خدمات درماني كه امروز مطالعه كردم چون اطلاعاتم خيلي كم بود متوجه شدم كه رويكرد 7p
  توياين زمينه خيلي كاربرد داره، چرا كه وقتي اين اميخته ها رو پيش خودم تحليل مسكردم به اين نتيجه رسيدم كه براي هركدام از اين عناصر به خوبي فرايندهاي جزيي تري ايجاد شده و اين عوامل به دسته هاي كوجكتري تجزيه ميشن كه زمان تحليل عومال موثر بر اسن مقوله خيلي كاربرديه و ميتونه كمك زيادي به ما به عنوان يك فعال تو اين زمينه بكنه،
  اميخته بازاريابي كه من مشاهده كردم عبارت بود از:
  مكان- ترويج-قيمت-نوع خدمت-شواهد فيزيكي-فرايندها- كاركنان.
  ويژكي مهمي كه اين اميخته داره تطابق خيلي خوب اون با شرايط بومي ما هستش همچنين ميشه گفت

  1. آقای زمانی،
   تشکر از شما که در این بحث شرکت می‌کنین. مطلب جالبی رو فرمودین .. خوشحال می شم اگه لینک مقاله‌ای رو که اشاره کردین اینجا بذارین تا بتونیم مطالعه بیشتری داشته باشیم.
   البته از این حقیقت نباید گذشت که گاهی تعداد p های بازاریابی اون‌قدر زیاد می ‌شه که دیگه نمی شه فرق اونها رو متوجه شد ..
   سربلند باشید

 7. درود بر شما دوست عزيز

  واقعا از مطلبتون لذت بردم. خوشحالم كه دوست جديدي به نويسندگان كافه اضافه شده.
  بازاريابي درماني اصطلاحي است كه من با اطلاعات شما نامش رو شناختم اما واقعا جز موارد مهم هست.
  دقيقا امروز در جايي بودم كه يك نفر در مورد خدمات " مركز چشم پزشكي نور" برام تعريف كرد
  اين مركز در ارائه خدمات به بيماران خود راهي جديد رو در پيش گرفته به عنوان مثال از طرف خود مركز شخص بيمار و همراه اون رو به مركز ميارن ، امكانات و خدمات خيلي خوب و جالبي براي همراه و بيماراز جمله فعاليت هاي ريلكسيشن رو ارائه ميدن و...پس از اتمام عمل طرف رو به منزل ميارن و هر روز به او از طرف مركز سر ميزنند. اين ارائه خدمات در كشور ما كه بخش درماني اون با وجود پزشكان معتبر هميشه خدمات نامناسبي ارائه ميده واقعا عاليه.
  اما در كشور ما در حال حاضر به نظرم بازاريابي درماني تنها در مورد كلينيك هاي پوست و مو و زيبايي هست كه فعاله.

  1. سلام خانم توانا،
   از اینکه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته واقعا خوشحالم.
   نکات جالبی رو بیان کردین .. در مورد مرکز پزشکی نور، شخصا اطلاع نداشتم و کامنت شما باعث شد بیشتر تحقیق کنم در مورد این مرکز.
   من بواسطه کارم با مراکز درمانی که قصد تبلیغ دارن زیاد درگیر هستم. به شما توصیه می‌کنم در مورد "هتل بیمارستان گاندی" که در زمینه ارائه خدمات پزشکی و هم‌چنین توریسم درمانی فعال هستش مطالعه کنین. البته سایت این بیمارستان در مرحله تولیده ولی روی نت می‌تونین مطالب زیادی دربارش پیدا کنین.
   توریسم درمانی خودش از موضوعات خییلی جذاب در حوزه بازاریابیه که باید در ایران با توجه به ظرفیت‌های خوب گردشگری بهش پرداخته بشه.

   1. بله دقيقا. گردشگري درماني در حوزه هاي مختلفي مي تونه موفق عمل كنه كه البته در شيراز نيز گام هاي خوبي در اين زمينه برداشته شده است اما نيازمد بازاريابي خوبي است. كه متاسفانه دچار ضعف است

 8. سلام
  تبریک میگم بهتون خانم کریمپور که برای اولین مطلبتون در کافه بازاریابی. آرزوی موفقیت و شادی دارم براتون.
  موضوع منحصر به فردی رو انتخاب کردید. ممنون. مطمئن مطالب جالبی رو در ادامه شاهد خواهیم بود.
  مطمئنا هر بازاری برای خودش یه سری فاکتورهای پایه ای خاص خودش رو داره و طبیعتا نمیتونیم از همون روشهایی که برای کالای مصرفی یا بانک به کار میبریم در اینجا استفاده کنیم. در واقع میشه گفت بخخاطر ماهیتی که داره تفاوتهای زیادی هم وجود خواهد داشت. فکر میکنم در اینجا اون تم مسوولیت اجتماعی خیلی بیشتر باشه و شایدم کلا base قضیه مسولیت اجتماعی باشه.

  1. سلام آقای داورنیا،
   ممنونم از تبریک شما و توجهتون به این مطلب.
   با شما در مورد مسئولیت‌های اجتماعی کاملا موافقم و در کنار اون فکر می‌کنم چون به لحاظ حرفه‌ای مسئولیت یک پزشک یا مرکز درمانی ارائه خدمات برای ارتقای سلامت جامعه هست، از فاکتور مسئولیت اجتماعی به صورت جداگانه و به عنوان بخشی از کارهای داوطلبانه و غیراجباری هم میشه توی بازاریابی و ارتقای آوازه یک برند پزشکی استفاده کرد.
   بخصوص که الان به عقیده خیلی از افراد پزشک‌ها یا کلینیک‌ها بیشتر برای دریافت پول و فارغ از مسئولیت‌های انسانی شون فعالیت می‌کنن .. به نظرم تمرکز بر روی این موضوع به عنوان یه مزیت رقابتی می تونه خیلی سازنده باشه.

 9. سلام
  تبریک میگم به دوست عزیزم یاسمن جان
  به عقیده من بازاریابی خدمات درمانی یک نیچ در حوزه بازاریابی به شمار می یاد، به واسطه شغل پدرم کمی اطلاعات در این زمینه دارم و به عینه می بینم که هیچ شناخت و عقیده ای در جامعه پزشکی نسبت به بازاریابی وجود نداره ، که نشون میده ما بازاریاب ها از یک حوزه خیلی مهم و پرسود غافل بودیم.
  تقسیم بندی آقای جعفر بیگلو رو می پسندم اما انتقادی هم بهش دارم، فرقی نمیکنه که در چه زمینه ای به پزشک مراجعه می کنیم، چه برای زیبایی و چه برای درمان، در هر حال ابهام در نتیجه ما رو رنج می ده و اعتماد کردن برای ما بسیار سخته و می خواهیم تجربیات بیماران قبلی این پزشک رو از زبان خود اون ها بشنویم، و یا اگر مقوله زیبایی در میان است نتیجه را ببینیم،پس هر پزشکی باید بتواند اعتماد ما را جلب کند و تا به امروز این میسر نبوده مگر از طریق شانس اینکه دوستی یا آشنایی قبلا دچار این معضل بوده باشد و ما را راهنمایی کند اما امروزه صحبت از بازاریابی ابری cloud marketing است. یعنی پزشک باید وب سایت داشته باشد، باید در رسانه های اجتماعی برای خود صفحه ای ایجاد کند و تمام آن چه که مشتری اش نیاز دارد را در اختیارش بگذارد، از این طریق بیماران تجربه های خود را به اشتراک می گذارند، پزشک اطلاعات جدید را به بیماران منتقل می کند، به آن ها مشاوره می دهد، حتی بعد از این که به بیمار خدمات داد می تواند او را راهنمایی کند و ...
  ما بازاریاب ها معتقدیم انسان ها نیز باید برند داشته باشند اما چرا برای پزشکان کسی به این صرافت نیفتاده است. یا شاید افراد کمی آن را انجام داده اند.
  گفتنی ها در این حوزه زیاد است و خوشحالم که در کافه به آن پرداخته می شود.

  1. سلام الهام عزیز .. ممنونم که در این بحث با کافه همراه هستی، از نظرات پربارت واقعا استفاده کردم.
   می‌خوام بدونم این آگاهی در مورد ابزارهای بازاریابی و تبلیغ چطور می‌تونه به جامعه پزشکان که این قدر از مسئله کم اطلاع دارن داده بشه ؟؟
   به نظرت زمانی که ما برای دریافت تائید یک پزشک باهاش مذاکره می‌کنیم باید روی چه فاکتورهایی تمرکز کنیم تا موافقتش رو برای انجام تبلیغ بگیریم ؟؟

   1. ممنونم
    به نظرم بازاریابان باید برای شناسوندن خدمات خودشون به پزشکان، مراجعه حضوری داشته باشند و حتما چند نمونه کارهای قبلی خودشون رو هم به اون ها نشون بدن و حتی اگه لازم باشه پزشک دسترسی به مشتریان قبلی شرکت رو هم داشته باشه و نظراتشون رو جویا بشه.

 10. مرسی خانم کریم پور از لطفت.
  در رابطه با سوالت، باید ابتدا عرض کنم که کاملا فرمایشات خانم وحیدی نیا رو قبول دارم که بیس قضیه اینه که همه مراجعین ابهامی دارن که باید با اعتماد برطرفش کرد ولی خب برای استفاده از ابزارهای بازاریابی میتونیم همچین تقسیم بندی هایی انجام بدیم. به طور مثال به جرات میتونم بگم مشتریان حوزه زیبایی، ازونجایی که ضریب نفوذ اینترنت درشون بالاست و با فراغ بال میتونن سرچ کنن، بشدت استفاده از بازاریابی دیجیتال میتونه جواب بده. ولی سگمنت دیگه خیلی شاید با این ابزارها تحریک نشن. به نظرم این دسته معولا میرن به سراغ اهل فن ( اگر اشتباه نکنم اسمشون گروه مرجع بود) برای پیدا کردن پزشک یا مرکز درمانی مناسب. که بازاریاب ها میتونن این اهل فن که مردم بهشون مراجعه میکنن رو شناسایی و روشون نفوذ کنن.
  البته میگم این نظر بندست بشدت خوشحال میشم دوستان نقدش کنن

  1. آقای جعفربگلو .. به نکات خیلی خوبی اشاره کردین،
   حالا باید دید بازاریاب‌ها باید گروه های مرجع قابل اعتماد رو از کجا شناسایی کرده و روشون نفوذ کنن؟؟
   هم‌چنان با شما در مورد تبلیغات دهان به دهان (WOM) به عنوان اثربخش‌ترین تکنیک توی حوزه خدمات درمانی موافقم.
   پیروز باشید.

 11. خانم کریم پور،
  از اینکه مطلبی به قلم شما می بینم واقعا خوشحالم!
  موضوع نو و جدیدی بود و اعتراف میکنم مطالب زیادی در موردش نخوندم و از نوشته ی شما چیزای زیادی یاد گرفتم.
  فکر میکنم بخاطر ماهیت خدمات (نامشهود بودن) و مخصوصا موضوع مورد اشاره شما، نمایش مراحل فیزیکی خدمت یا احساس خوب بعد از استفاده از این خدمات یا مثلا پررنگ کردن موفقیت ها باید مد نظر قرار بگیره. مستندسازی تجربه ها و به نمایش گذاشتن اونها در وب و شبکه های اجتماعی هم احتمالا بتونه کمک کنه.
  با همون اعتراف ابتدای کامنت حرفام رو تموم میکنم!

  1. آقای شهسواری ..
   من هم از دیدن نظر شما خیلی خوشحالم. به من لطف دارین.
   نکات خیلی خوبی رو مطرح کردین در مورد نمایش فیزیکی محصول و انتقال احساس خوب..
   فقط در مورد استفاده از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی برای جستجو در مورد خدمات درمانی .. سوال من اینه که به نظرتون چند درصد از افراد از طریق وب پزشک مورد نظرشون رو جستجو می کنن ؟؟ در مورد شبکه‌های اجتماعی چطور ؟؟ آیا به شخصه تجربه‌ای داشتین ؟؟

   1. قطعا کمتر اتفاق می افته از طریق سایت و امثالهم کسی پزشک خودشو انتخاب کنه. اما نمی تونیم به تاثیرگذاری این موارد بی توجه باشیم اگر به درستی و با درکی صحیح از خوانندگان تنظیم شده باشند. اغلب ما وقتی خودمان یا اطرافیانمان با مشکلی مواحه میشن اولین کاری که می کنیم سرچ کردن در مورد اون مشکل و عوارض احتمالی شه. حالا اگه اون مطالب رو در وب سایت یک پزشک مطالعه کنیم و در کنار مطالب، مدارج و افتخارات اون پزشک بطور زیرکانه ای قرار داده شده باشه ممکنه آدم رو وسوسه کنه که با اون شماره تماس بگیره!
    البته شاید نشه به میزان سایر انواع تبلیغات انتظار دیده شدن و فروش خدمت داشت!

    1. آقای شهسواری ممنون که با بحث همراه هستین.
     با توجه به نظرات شما فکر می‌کنم اولین قدم شناخت رفتار مخاطبه .. البته ما به عنوان بازاریاب یکی از مسئولیت‌هامون تغییر بینش افراد برای ارتقای سبک زندگیشون هم هست.
     با وجود تغییر عادت‌های رسانه‌ای افراد و دسترسی بیشتر به اینترنت فکر می‌کنم در آینده نزدیک اقبال ابزارهای دیجیتال در بازاریابی خدمات بیشتر بشه و این موضوع علاوه بر باز کردن راه‌های جدید برای بازاریاب‌ها، مسئولیت‌های تازه‌ای رو هم روی دوش اونها می‌ذاره.

 12. سلام و عرض ادب
  سپاس از مطلب جدیدی که ارائه فرمودین خانم کریم پور
  بیمارستان ها تنها بعضی از جاهایی هستند که امروزه در صنعت خدمات در مانی فعالیت می کنند، از طرفی دولت ، کارفرمایان ، مصرف کنندگان ، تامین کنندگان و ارائه دهندگان خدمات درمانی با بازار جدیدی ازاین خدمات مواجه اند. از خصوصیات این بازار ، تجدید ساختار وسیع در نحوه عملکرد سازمان های بهداشتی درمانی ، خرید و ارائه خدمات است . تحقیقات بازار یابی ، 4Ps،تفاوت قائل بودن بین نیاز و خواسته مشتری و پرداختن به نیاز ها و خواسته های اولویت دار ، شناسایی مشتری و تقسیم بندی بازار قطعا تاثیر بسزایی در ارائه بهترین خدمات درمانی و در عین حال سودآورترین آنها دارد.
  روش های نوین درمان و نیز درمان های جایگزین کم هزینه تر ،ارائه بسته های درمانی ویژه بیماران خاص شامل مراحل غربالگری ، درمان و مراقبت های پس از درمان ،ایجاد و استفاده از وب سایتی جامع برای معرفی بیمارستان ، پزشکان متخصص و خدمات ارائه شده توسط بیمارستان و بهره برداری از آن برای فروش خدمات ،ایجاد سیستم یکپارچه اطلاعات به منظور ثبت دقیق و نگهداری سوابق و مدارک پزشکی بیمار جهت بالا بردن وفاداری مشتری ( برگرفته از پایان نامه ارشد ) می توانند استراتژی های مناسبی برای افزایش سود آوری مراکز درمانی باشند
  خانم کریم پور عزیز با توجه به تجربه شخصی خودم ، مطالعه کتاب اصول بازار یابی در بخش سلامت ، ترجمه دکترعرب رو بهتون توصیه میکنم ( البته اگر تابه حال مطالعه نفرمودید ) واقعا کتاب مفیدی هست .

  1. خانم اژند سلام،
   خیلی سپاسگزارم از نظر علمی و پر بارتون .. مشخصه که در این زمینه تحقیق کردین و این واقعا مایه خوشحالیه که افراد با اطلاعی مثل شما رو در کافه ملاقات می‌کنم.
   قطعا برای جامعه بازاریاب‌ها عمل کردن به شیوه علمی و حساب شده با بهره‌گیری صحیح از فنون بازاریابی خیلی توی این زمینه جواب میده. فکر می‌کنم کلا چون با جامعه پزشکی حساس و تحصیل‌کرده سر و کار داریم، برخورد دانشی و حرفه‌ای هم لازمه کار خواهد بود.
   در ضمن حتما کتابی رو که فرمودین تهیه می‌کنم .. و ممنون می‌شم عنوان پایان‌نامه‌ تون رو هم که ظاهرا مرتبط هست بدونم .
   مرسی.

   1. سلام عذر خواهی میکنم از وقفه پیش اومده برای پاسخ
    من فقط یک مقاله در این زمینه تهیه کردم و البته هنوز ارائه نشده . منظورم از پایان نامه ، پایان نامه خودم نبود . رفرنس من پایان نامه خانم مرضیه عبادی با عنوان استراتژی های بازاریابی در بیمارستان های خصوصی شهر تهران بود . سایت دانشگاه علامه

 13. آقای دکتر محمدیان خیلی ممنون از توجه شما.طبق آخرین تحقیقی که بنده در این حوزه انجام دادم موثرترین روش تبلیغات دهان به دهان بوده.یکی از دوستان به حق ویزیت اشاره کردند.در این زمینه دست پزشکان خیلی باز نیست تعرفه های خدمات درمانی مشخص و طبق مصوبه هستند حتی در خصوص تخفیفات هم پزشکان گاهی مورد سوال قرار میگیرند بنابراین عامل قیمت رو در خصوص خدمات پزشکان موثر نمیدانم.اما محیط و طراحی داخلی به خصوص تمرکز و ارتقای روابط پزشک و دستیار پزشک با بیماران بسیار در نگرش بیماران اثرگذار است.خانم کریمپور عزیز در خصوص نگرش پزشکان وضعیت جالبی در ایران شاهد هستیم.علاوه بر اختلاف نظر پزشکان در مورد شایستگی تبلیغات توسط پزشکان سازمان نظام پزشکی هم سختگیری زیادی روی نوع تبلیغات اعمال میکنه و فقط در حد معرفی اجازه تبلیغات میدن

  1. خانم باستانی،
   ممنون از اطلاعات خیلی خوبی که در اختیار قرار دادین، شخصا استفاده کردم.
   منم با شما در مورد مسئله حق ویزیت موافقم، به نظرم اگه یه پزشک تخفیف بده یا کمتر از بقیه پزشک‌ها پول بگیره کیفیت کارش زیر سوال میره. یا شاید ذهنیت ما این جوری ساخته شده که حق ویزیت بالا رو نشونه تبحر و کاردانی او فرد می‌دونیم.

 14. بیماران معمولا انقدر درگیر بیماری هستند که قیمت براشون اصلا مهم نیست.فقط همه دنبال وقت گرفتن از پزشکانی هستند که در اون تخصص معروف شدند.سازمان نظام پزشکی به پزشکان اعلام کرده که فقط در صورت تعویض محل مطب و یا شروع به فعالیت میتونن تبلیغات انجام بدن .البته در عمل شاهد اجرایی شدن نیستیم.

 15. اول تبریک به خانم کریم‌پور بابت انتشار مطلب‌تون در کافه بارایابی

  نکته خیلی مهمی که در بازاریابی خدمات درمانی وجود داره این هست که چون بطور مستقیم به سلامت افراد مرتبط می‌شه مخاطبان برای اون حساسیت و دقت زیادی می‌کنند و میزان جستجو و وسواس اونها برای انتخاب خدمات درمانی بالا هستش که موجب می‌شه حضور در فضاهای رسانه ای و داشتن ابزارهای معرفی امروزه در این صنعت از الزامات باشه.
  نکته دوم این هست که در این حوزه حتی اگر حساسیت‌های قانونی در تبلیغات نبود باز هم بر اساس نگرش مخاطبان استفاده از روش‌های نوین ارتباطی بیشتر از روش‌های تبلیغاتی تاثیرگذار هست. که در مطلب خانم کریمپور هم به متدلوژی SAVE اشاره شده.

  1. سلام خدمت آقای ایوبی عزیز،
   باعث افتخاره که از نظرات شما که از کارآفرینان موفق در ایران و فعال در زمینه Health Care Marketing هستید در کافه بازاریابی استفاده می‌کنیم.
   دقیقا با شما موافقم .. در زمینه بازاریابی خدمات، مخصوصا بحث مهم درمان، پی بردن به خواسته‌های اصلی که مخاطب در مورد اونها وسواس و توجه به خرج می‌ده حیاتی‌ترین موضوعه ..
   فکر می‌کنم توی این زمینه بازاریاب یا آژانس تبلیغاتی بیشتر از هر حوزه‌ای باید خودشو به جای مخاطب بذاره و از نگاه اون به مسئله فکر کنه .
   ممنونم که با ما همراه هستین. پیروز باشید.

 16. سلام
  ممنون از مطلب خوبی که در سایت گذاشتید. بنده در این زمینه علمی ندارم. اما فکر می کنم در تبلیغات خدمات درمانی بسیار مهم است که این حس به مخاطب القا نشود:" مریضی افراد باعث رونق کار من می شود" اینکه افراد در حین سلامتی هم مراجعه کنند ،فکر می کنم مهم است. همچنین فکر می کنم حمایتی که لازم است از مراجعه کننده پس از رفتن از مراکز بشود،بسیار اهمیت دارد،بدون اینکه حس کند می خواهیم او را شارژ مجددی نماییم. این حس که آن فرد با ازش است و به خاطر این ارزش بوده که با او تماس گرفته شده و حرفها و نظرات و شرح حال او شنیده می شود.
  اتفاقا" چندی پیش به علت ناراحتی چشم مادرم به یکی از مراکز مراجعه شد،اعلام شد که به علت مشکل کم بینی ابتدا عمل لیزیک و سپس عمل آب مروارید لازم است ،چرا که دکتر تشخیص آب مروارید را هم داده بود. اما به علت وسواسی که بنده در خصوص تشخیص پزشکان داشتم، با اصرار ،مادرم را به یک مرکز درمانی دیگر در تهران نیز نشان دادم. بعد از معاینه گفتند نیازی به عمل لیزیک نیست،فقط کافیست ایشان عمل آب مروارید را انجام دهند و مشکل ایشان حل می شود(یعنی با یک عمل،هم مشکل آب مروارید و هم کم بینی برطرف شد). و پزشک دیگری نیز این تشخیص را تأیید نمود.
  مرکز درمانی اولی ،تبلیغات بسیار گسترده ای در سطح شهر دارد با طراحی بسیار مدرن. که آنچه از آن در ذهن ما ماند و به بقیه هم توصیه کریدم که به هیچ عنوان به آنجا مراجعه نکنند ، این بود که این مرکز فقط به دنبال پول است نه سلامت بیمار.
  در صورتیکه ناخودآگاه تعریف و تمجید بسیار زیادی از مرکز دوم کردیم. هم به خاطر اینکه نشان داده بودند سلامتی بیمار برایشان اهمیت دارد و هم به خاطر خدماتی که هم به بیمار و هم به همراه بیمار ارائه می دادند.مثل فرستادن اتومبیل برای آوردن بیمار به مرکز و برگرداندن وی در روز عمل. مثل مکانی که جهت استراحت همراه در حین انتظارعمل(صندلی ماساژ ،پذیرایی،...)در نظر گرفته بودند. و همچنین هر زمانی که بعد از عمل با این مرکز تماس گرفتیم،بسیار با حوصله پاسخ سرال مادرم را می دادند.
  ببخشید طولانی شد

  با تشکر شکوفه علیمحمدی

 17. سلام
  من هم به عنوان مخاطب سعی می کنم به پزشکی مراجعه کنم که قبلا دوست یا آشنایی معرفی کرده باشه و از تشخیص و نوع درمان اون پزشک رضایت کامل داشته باشه . سالها پیش برادر من هم تصادفی کرد و در اون تصادف غوزک پای راستش بشدت آسیب دید به طوری که بیمارستان به پدر من گفته بودند باید پای اون از غوزک قطع بشه برادر من 18 ساله بود ما دوست طبیب یا حکیمی داشتیم با کارایی فوق العاده که پدرم اجازه ترخیص برادر رو گرفت و به این طبیب که الان فوت کردند رسوند ایشون فقط با استفاده از آب گرم و نمک پای برادرم و خوب کرد و مث روز اولش شد الان حدود 19 سال از اون ماجرا می گذره ولی متاسفانه بعضی از پزشکان خصوصا در حوزه اورتوپدی یا تشخیص درست ندارند یا درمان درست . و باعث عدم اعتماد می شه. و خودم به شخصه هیچ وقت به پزشکی که تبلیغاتش رو ببینم مراجعه نمی کنم.البته این نظر منه.

 18. تبلیغات تو حوزه پزشکی، بیشتر راجب دستگاه های مورد استفاده مرکز هست که هر چه پیشرفته تر باشه تشخیص رو دقیق تر میکنه.
  تشخیص های پزشکان، با تجربه و سطح علمشون رابطه مستقیم داره که تبلیغات میتونه رو اینها صورت بگیره کارهای درمانی خاصی که یک کلینیک یا پزشک به طور خاص انجام داده (از wom استفاده کنیم)
  در واقع میتونم اینطور بگم که از همون تبلیغات دهان به دهان در شبکه های اجتماعی استفاده کنیم داستان (story) زندگی پزشکان رو برای عموم بذاریم یا داستان ساخت یک کیلینیک که مثلاً با هدف خاص خیرخواهانه ای ساخته شده، یا یه محتوا راجب اینکه مردم چرا بیشتر به این کلینیک مراجعه میکنه public,
  practical value, (ارزش کاربردی) اخبار را به دلیل نیت خیرخواهی انتشار میدهیم
  به گفته استاد Sharing Cements our Freindship برای قسمت Health news
  پزشکان تعدادشون به نسبت بیمارها خعلی کمه و نیاز به تبلیغ ندارند چون پزشکای خوب شناخته شده اند و باید ماهها تو صف انتظار بشینی تا نوبتت بشه 🙂
  بنظرم تو کشورمون در حال حاضر برای این موارد میتونیم فکر ارائه خدمات و تبلیغات باشیم
  تبلیغاتمون بیشتر جنبه معرفی و آگاهی دادن (مشاور و راهنمایی) به بیماران برای هرچه بهتر و سریع تر برطرف کردن نیاز،مشکل و بیماریشون داشته باشه
  چه تو حوزه زیبایی و چه درمان بیماری ها

  موفق باشید

 19. سلام بر همه دوستان
  بابت مطالب ارزندتون ممنونم، مفید بود
  من خودم دو ماهی هست به طور موقت تو درمانگاه تازه تاسیس یکی از آشنایان به عنوان مسئول تحقیقات بازار و تبلیغات مشغول شدم.
  یکی از موضوعاتی که برام جالب بود تفاوت نظر بین مدیران درمانگاه با بیماران و مراجعین بود که با نظرسنجی تلفنی از مراجعین درمانگاه بدست اومد. یک سری از موارد برای بیماران مهم بود ولی از نظر مدیران درمانگاه امر مهمی نبود که باید این تفاوت برداشت حل بشه. چون مهم کیفیتی هست که بیمار احساس می کنه و درکی هست که اون از خدمات درمانی داره و درک و نظر بیماران باید ملاک تغییرات باشه.
  جدا از این، نظرات مستقیم مراجعین خیلی می تونه برای درمانگاه مفید باشه. مثلا توی نظرسنجی از حدود ۲۰ نفر از مراجعین، حدود ۵ نفر اونها به ضعف تبلیغات در محله های خاصی اشاره کردن، بعضیا گفتن که قیمت برخی خدمات از سایر جاها که قبلا می رفتن بالاتر هست (مثلا روان شناسی و تخت ماساژ میگان که البته قیمت این ها رقابتی شد) و ...
  نظرسنجی از مراجعین به روش های مختلف (تلفنی، فرم نظرسنجی در سایت و فرم نظرسنجی حضوری به مراجعین) یه حس خاصی رو هم به اون ها القا می کنه و این که این درمانگاه نظر من براش مهمه و به دنباله بهبود خدماتشه. تعدادی از مراجعین بعد از نظرسنجی تلفنی می گفتن تا حالا از درمانگاه و بیمارستانی باهاشون تماس نگرفته بودن و نظرسنجی نکرده بودن و اشاره می کردن که نظرسنجی شما برای ما خیلی ارزشمند و متمایز بوده...
  البته نظرسنجی باید با اصولش انجام بشه که نتیجه بده و اگه درست انجام بشه مراجعین ازش استقبال هم می کنن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *