با فهرست دانشگاه های برتر بازاریابی کانادا آشنا شویم

تقریبا هر کدام از شهرهای کانادا یک دانشگاه خیلی معروف دارد که رتبه های بالایی در رنکینگ های مختلف جهانی دارند. همراهان خوب کافه بازاریابی در این یادداشت قصد داریم تا فهرستی از برترین دانشگاه های بازاریابی  کانادا را معرفی کنیم، با ما همراه باشید.

.

HEC Montréal

hec1

hec

این دانشگاه در شهر Montreal در استان Quebec واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعاتی دوره دکتری مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید.

براساس جدیدترین رتبه بندی سایت best-masters ، این دانشگاه در بین دانشگاه های بازاریابی امریکا و کانادا رتبه ی دوم از بین چهل دانشگاه را دارد.

.

Queen's University, School of Business

این دانشگاه در شهر Kingston در استان Ontario واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعاتی دوره دکتری مدیریت بازاریابی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید. در سال ۱۸۴۱، ۲۶ سال قبل از تاسیس کشور کانادا تاسیس شده است. این دانشگاه یکی از مطرح ترین دانشگاه های کانادا بوده و همواره در رتبه بندی ها جزو دانشگاه های تاپ شمرده میشود. Business School این دانشگاه از شهرت بسیار زیادی برخوردار است.

براساس جدیدترین رتبه بندی سایت best-masters ، این دانشگاه در بین دانشگاه های بازاریابی امریکا و کانادا رتبه ی ششم از بین چهل دانشگاه را دارد. البته سال گذشته این دانشگاه رتبه ی چهارم را داشت. همینطور لینکدین از دیتابیس کاربرانش استفاده کرده تا ببیند فارغ ‌التحصیلان کدام دانشگاه‌ها بیشتر توانسته‌اند شغل مورد علاقه ‌‌‌شان را در بهترین شرکت‌ها به دست آورند. لازم به ذکر است که این دانشگاه در شمار بهترین ها قرار داشته است.

.

York University, Schulich School of Business

این دانشگاه در شهر Toronto در استان Ontario واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعاتی دوره دکتری مدیریت بازاریابی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید.

براساس جدیدترین رتبه بندی سایت best-masters ، این دانشگاه در بین دانشگاه های بازاریابی امریکا و کانادا رتبه ی هفتم از بین چهل دانشگاه را دارد. البته سال گذشته این دانشگاه رتبه ی پنجم را داشت. همینطور لینکدین از دیتابیس کاربرانش استفاده کرده تا ببیند فارغ ‌التحصیلان کدام دانشگاه‌ها بیشتر توانسته‌اند شغل مورد علاقه ‌‌‌شان را در بهترین شرکت‌ها به دست آورند. لازم به ذکر است که این دانشگاه  نیز در شمار بهترین ها قرار داشته است.

دوره ی دکتری بازاریابی در این دانشگاه با تمرکز بر این چهار حوزه می باشد:

 • consumer culture theory (انسان شناسی، جامعه شناسی، مطالعات فرهنگی)
 • consumer information processing (روانشناسی اجتماعی و ادراکی، تصمیم گیری)
 • marketing strategy (تئوری های مدیریت و اقتصاد)
 • international marketing (تئوری های مدیریت و اقتصاد)

.

Concordia University, Department of Marketing, John Molson School of Business

این دانشگاه در شهر Montreal در استان Quebec واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعاتی دوره دکتری مدیریت بازاریابی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید.

براساس جدیدترین رتبه بندی سایت best-masters ، این دانشگاه در بین دانشگاه های بازاریابی امریکا و کانادا رتبه ی دهم از بین چهل دانشگاه را دارد. سال گذشته نیز همین رتبه را کسب کرده بود.

.

University of Western Ontario, Richard Ivey School of Business

این دانشگاه در شهر London در استان Ontario واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعاتی دوره دکتری مدیریت بازرگانی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید.

براساس جدیدترین رتبه بندی سایت best-masters ، این دانشگاه در بین دانشگاه های بازاریابی امریکا و کانادا رتبه ی یازدهم از بین چهل دانشگاه را دارد. سال گذشته رتبه ی هفتم را در اختیار داشت.

.

Université Laval’s Faculty of Business Administration

این دانشگاه در استان Quebec واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعات بیشتر درباره ی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید.

براساس جدیدترین رتبه بندی سایت best-masters ، این دانشگاه در بین دانشگاه های بازاریابی امریکا و کانادا رتبه ی چهاردهم از بین چهل دانشگاه را دارد. نسبت به سال گذشته یک پله صعود داشته است.

.

University of Calgary, Haskayne School of Business

این دانشگاه در شهر Calgary در استان Alberta واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعاتی دوره دکتری مدیریت بازاریابی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید.

براساس جدیدترین رتبه بندی سایت best-masters ، این دانشگاه در بین دانشگاه های بازاریابی امریکا و کانادا رتبه ی بیست و پنجم از بین چهل دانشگاه را دارد. سال گذشته رتبه ی بیست و سوم را در اختیار داشت.

.

University of Manitoba, Department of Marketing, Asper School of Business

این دانشگاه در شهر Winnipeg در استان Manitoba واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعاتی دوره دکتری مدیریت بازاریابی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید.

براساس جدیدترین رتبه بندی سایت best-masters ، این دانشگاه در بین دانشگاه های بازاریابی امریکا و کانادا رتبه ی سی و هشتم از بین چهل دانشگاه را دارد.

دوره ی دکتری بازاریابی در این دانشگاه با تمرکز بر این پنج حوزه می باشد:

 • Consumer behaviour
 • Promotion and sales management
 • Channels
 • International marketing
 • Marketing strategy

.

University of Toronto, Department of Marketing, Joseph L. Rotman School of Management

این دانشگاه در شهر Toronto در استان Ontario واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعاتی دوره دکتری مدیریت بازاریابی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید. دانشگاه تورنتو بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه کاناداست که قدمت آن به بیش از ۱۷۵ سال می رسد. این دانشگاه در سال ۱۸۲۷ تاسیس شده است.

براساس گزارش topuniversities این دانشگاه با کسب نمره ی ۹۲٫۴ از ۱۰۰ رتبه ی ۲۰ ام را در اختیار دارد.

.

McGill University, Department of Marketing, Desautels Faculty of Management

این دانشگاه در شهر Montreal در استان Quebec واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعاتی دوره دکتری مدیریت بازرگانی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید. این دانشگاه در سال ۱۸۲۱ تأسیس شده‌است. این دانشگاه نام جیمز مک‌گیل تاجر معروف اسکاتلندی را بر خود دارد. مک‌گیل یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کاناداست که در دورهٔ استعمار بریتانیا و ۴۶ سال قبل از تأسیس کشور کانادا افتتاح شد.

براساس گزارش topuniversities این دانشگاه با کسب نمره ی ۹۱٫۵ از ۱۰۰ رتبه ی ۲۱ ام را در اختیار دارد.

.

University of British Columbia, Division of Marketing, Sauder School of Business

این دانشگاه در شهر Vancouver در استان British Columbia واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعاتی دوره دکتری مدیریت بازرگانی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید.

براساس گزارش topuniversities این دانشگاه با کسب نمره ی ۸۲٫۴ از ۱۰۰ رتبه ی ۴۳ ام را در اختیار دارد.

.

University of Alberta, Business Economics, and Law, School of Business, Department of Marketing

این دانشگاه در شهر Edmonton در استان Alberta واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعاتی دوره دکتری مدیریت بازاریابی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید. این دانشگاه در سال ۱۹۰۸ تاسیس شده و به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های کانادا شناخته می شود.

براساس گزارش topuniversities این دانشگاه با کسب نمره ی ۷۳٫۳ از ۱۰۰ رتبه ی ۸۴ ام را در اختیار دارد.

.

Wilfrid Laurier University

این دانشگاه در شهر Waterlooدر استان Ontario واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعاتی دوره دکتری مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید. این دانشگاه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های کانادا شناخته شده است که بخش عمده ی اعتبار آن به واسطه ی مدرسه ی بازرگانی آن است.

.

University of Guelph, Department of Marketing and Consumer Studies, College of Management and Economics

این دانشگاه در شهر Guelph در استان Ontario واقع شده است. برای دسترسی به بخش اطلاعاتی دوره دکتری مدیریت بازاریابی این دانشگاه از این لینک استفاده کنید.

.

پی نوشت: دوستان کافه بازاریابی می توانید دیدگاه ها و تجربیات ارزشمند خود در زمینه تحصیل در دانشگاه های بازاریابی کانادا را در قسمت نظرات با دیگر همراهان کافه به اشتراک بگذارید.

.


39 thoughts on “با فهرست دانشگاه های برتر بازاریابی کانادا آشنا شویم”

 1. سلام وقت بخير دوستان و همراهان
  خانم احمدي عزيز تشکر و قدرداني از شما بسيار عالي بود . بخصوص برخي دانشکاهها محور اموزش و پروهش ذکر شده بود اميدوارم روند معرفي،دانشکاههاي بازاريابي جهان اداشته باشد.
  موفق باشيد

 2. سلام وقت بخير و تشکر از خانم احمدي عزيز
  بسيار عالي و مفيد بود اميدوارم روند اشنايي با دانشکاههاي بازاريابي جهان ادامه داشته باشد . موفق باشيد.

  1. سلام خدمت آقای زمانی، ممنونم
   یادداشت انگلیس رو که شما زحمتش رو کشیده بودید کامل مطالعه و بسیار استفاده کردم، عذر خواهی می کنم که در قسمت نظرات نتونستم همراهی کنم. باز هم برای کافه بازاریابی مطالب از این جنس یا هر موضوعی که علاقه مند هستید ارسال کنید.
   پیروز باشید

  1. خاطره جان شما یکی از بهترین دانشجوها تو بهترین دانشگاه علوم انسانی ایران بودی، قطعا اگر قصد ادامه تحصیل تو کانادا یا هر کشور دیگه ای رو داشته باشی این امر کاملا میسر است و اصلا غیر ممکن نیست. من درباره ی شرایط پذیرش این دانشگاه ها اینجا ننوشتم ولی اگر به سایتشون برین (حالا بسته با دانشگاه) کاملا توضیح داده و شرایط حمایتیشون هم بسیار بسیار عالیه.
   سلامت و شاد باشی

 3. جدا از اعتبار علمی این دانشگاه ها و تفاوت شون در این زمینه با دانشگاه های ما و حتی جدا از راحتی پذیرش در انجا و سختی کنکور ایران باید بگم که:
  من در هر دو مقطعی که وارد دانشگاه شدم، ساختمان دانشگاهمون نوساز بود. چه دانشکده زبان های خارجه دانشگاه تهران چه دانشگاه مدیریت حسابداری علامه طباطبائی. اما چیزی که از این ساختمان دیدیم، فرقی با کلینیک های سرپایی سطح شهر نداره و ...
  این جای تاسف داره که با وجود معماران خوب ایران، چنین ساختمان هایی بعنوان دانشگاه تحویل می دیم. (حتی طرح ریزی ساختمان های قدیمی تر دانشگاه های ایران مثل دانشکده فنی تهران یا دانشگاه زبان و ادبیات جنی شاپور اهواز از این ساختمان های جدید خیلی زیباتر و خاص تر هستند)
  نمی دونم بحثی به نام جذابیت در بازاریابی آموزشی وجود داره؟

  1. سلام خانم زرگران
   در دروس معماری بعضی از دانشگاه ها (در ایران) درسی به نام طراحی و معماری مدارس و مراکز آموزشی تدریس می شود و در آن بحث های زیادی در مورد نحوه طراحی کوچکترین المان ها در این طراحی ها صورت می گیرد . متاسفانه این درس ها در همانجا دفن می شه .
   نکته بعدی اینکه از همه فاجعه تر این است که دانشکده ما ، دانشکده مدیریت است و در این دانشکده چیزهایی که در آن تدریس می شود در محیطش اجرا نمی شود و مدیریتی "الهی به امید تویی" دارد.
   با احترام

   1. آقای بیاتی ما این درسهای مدیریتی مون رو همین جا دفن نکنیم صلوات

    کلا به نظر من توی دانشگاه های ایران هیچی یاد نمی گیری!!! بعدا توی کار در صورتی که فضایی برای خودنمایی داشته باشی و همچنان با اینکه سنت رفته بالا خلاقیتت رو داشته باشی، آن وقته که درسهایی که به زور پاس کردی به کمکت می آیند و می تونی کار خوب ارائه بدی و تازه چیز یاد بگیری
    من فقط می تونم واسه ایرانی ها ابراز تاسف کنم که همیشه باید از گذشته شون تعریف کرد در صورتی که کشورهایی که گذشته ای نداشته اند، نه تنها حالشون از ما بهتره، آینده شون قطعا عااالیه
    امیدوارم دانشگاه علامه طباطبائی که قصد داره تمام دانشگاه هاش رو دور هم جمع کنه، برای ساختمان های دیگه اش طرح های زیباتری انتخاب کنه، که نمادی بشه براش
    ولی در کل فکر می کنم این جور ساختمان سازی ها یعنی اینکه اگر در آینده دانشگاهی در کار نبود، بتونیم ازش استفاده دیگری ببریم.

   2. سلام آقای بیاتی
    چی شده بچه ها چرا اینقدر شاکی هستین؟
    آقای بیاتی این آموزش ها رو به ما میدن که ما اگه تونستیم بریم اجراش کنیم. ولی معمولا وقتی ما هم میریم اون ور میز و دیگه در مقام مشتری یا دانشجو نیستیم دیگه همه چیز رو فراموش میکنیم و انتظاراتی که یه زمانی خودمون از بقیه داشتیم رو یادمون میره. ایشالله ما بتونیم شرایط رو بهتر کنیم با آموزش هایی که دیدیم و نگاهی که داریم.

    1. سلام خانم احمدی
     حرف شما رو بسیار قبول دارم ، ولی حرفی که بنده زدم مثل بحث نقدی هستش که در کافه صورت می گیره . من هم فقط طرح مسئله کردم .
     ممنون از توجه شما

  2. سلام خانم زرگران
   متوجه پیام اصلی شما و انتظاراتتون هستم، قبلا تو کافه یه مطلبی درباره برندسازی دانشگاه ها نوشته بودیم صلاح دیدین مراجعه بفرمایید.
   خانم زرگران، درسته، ما ظرفیت های بهتر شدن تو هر زمینه ای رو داریم، و امیدوارم هرکسی تو هر موقعیتی هست یا قرار می گیره و مسئولیت دار میشه، بهترین کاری که تو اون لحظه از دستش برمیاد رو انجام بده.
   همه علاقه دارند که فضای فیزیکی دانشگاهشون یا حالا کارشون دلچسب و متناسب و زیبا باشه، ولی الان که براتون می نویسم صادقانه دلم برای همون دانشکده مدیریت قبلی تنگ شده. تو دانشگاه ما استادهای خوب و دانشجوهای خوب کم نیستند، مزیت و جذابیت دانشگاه ما به آدم هاش هست.

   1. سلام خانم احمدی مرسی از لطفتون
    من منظورم رو واضح تر بگم خوبه:
    1- واقعا ساخت نه تنها دانشگاه های جدید، بلکه اکثر ساختمان ها کپی برداری و بدون هیچ گونه خلاقیت شده و وقتی ما به تاریخ پیوستیم حتمااااااااااااا از ما انتقاد می کنند که چه دوره بی سلیقه ای بوده
    2- سیستم آموزشی ما ضعیف است. نه تنها در ارشد بلکه در کارشناسی من بارها از اساتید محترم می شنیدم که می گفتند : متاسفانه سیستم اجازه نمی ده و تایم کافی نیست که موضوع رو باز کنم و ما از خیلی از اساتید بی بهره می شدیم و ترم های بعد هم دیگه باهاشون کلاس نداشتیم و این یعنی از دست رفتن سرمایه های معنوی و فکری و ....
    3- همیشه به گذشته دورمان افتخار می کنیم و به گذشته نزدیک انتقاد ولی به قول استاد خوبه که یک اپسیلن خودمون رو مقصر بدونیم. من واقعا نمی دونم روزی مدیر بشم، مثل همین مدیرهایی می شم که همه اش نقدشون می کنم و به روزمرگی می رسم یا اینکه همچنان ساز مخالف نظر می دم و می خام متفاوت باشم. خداااا می داند.
    این مطلبون لااااااااااااااااایک داشت

  1. آقای دکتر سلام ارادتمندیم
   جسارت نباشه منظور من ایراد نخست به بی دقتی دانشگاه ها و وزارت علوم در امر بازاریابی آموزشی است و در درجه دوم بی تفاوتی عموم ایرانی ها منجمله خودم به آنچه که شدددده اند!!!!
   وگرنه حضور اساتید ارجمندی مثل شماست که ما را به شوق می آورد که دوری از خانواده و ناملایمتی های مالی اقتصادی را تحمل کنیم. امیدوارم حرف من را به خودتان نگرفته باشید.
   باز هم عذرخواهی می کنم

 4. با سلام خدمت اهالی کافه بازاریابی
  ممنون خانم احمدی مطلب خوبی نوشتید.
  در مورد نظرات دوستان در مورد دانشگاه های ایران و تفاوت آن با دانشگاه های برتر مدیریت ،باید گفت علت در(( نا هم زبانی علم و نظام های اقتصادی اجتماعی )) در ایران است.
  چون اقتصاد ما دانش محور نیست و منبع محور است ،یعنی متکی به منابع نفتی و سایر معادن است،به همین علت رابطه علم و اقتصاد و جامعه منقطع شده و هر کدام مسیر خودشان را می روند.
  با احترام

  1. سلام آقای شجاعی
   ممنونم از نظر شما، نکته جالبی بود. شاید برگردان این جمله به زبان دانشجوها بشه این که "این چیزهایی که ما می خونیم کاربردی نیست و تو جامعه استفاده نمیشه". به قول معروف به شغل بابا پولداری ملی (اشاره به درامدهای نفتی) مشغولیم و الزام استفاده از آموخته ها و علمی شدن فعالیت ها جدی گرفته نمیشه.

   1. سلام خانم احمدی
    من کلمه مطالب غیر کاربردی رو متوجه نمی شم، تمام اون چیزهایی که ما می خونیم کاربردی هستند فقط مشکل اینجاست که بجایی که ما خودمون رو با مسائل علمی و درست هماهنگ کنیم سعی می کنیم با استفاده از کلمه غیر کاربردی ضعف خودمون رو بپوشونیم.
    اگر قرار بر تغییر است باید تفکر ما نسبت به موضوع تغییر کند ، کلمه غیر کاربردی بزرگترین توهین به خودمان است یعنی ما اینقدر بیکار هستیم که وقتمان را برای مطالب غیر کاربردی هدر می دهیم.
    با احترام

    1. آقای بیاتی با بخش دوم صحبت شما که کاملاً موافقم، اما به هر حال واقعا بعضی از سرفصل ها و مطالب فقط وقت تلف کن هستند و حتی بی ربط به رشته تحصیلی. و از طرف دیگه خیلی از بحث ها مناسب بازار ایران نیست و اینجا قابل اجرا نیست.

 5. سلام .. ممنونم خانم احمدی از مطلب جالبتون .. خیلی استفاده کردم، واقعا تحصیل توی هر کدوم از این دانشگاه‌ها فرصت بی نظیریه ..
  جالبه بدونین دانشگاه HEC یک شعبه هم در پاریس داره و یکی از لوکس ترین و گرون‌ترین دانشگاه‌های بازرگانی به شمار میاد.
  مرسی .. برقرار باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *