برندهای تقلبی در بازار // من هم اصل هستم! (بخش دوم)

موقعیت زیر رو تصور کنید:

شما یک تولید کننده ی پوشاک هستین، وجدانا کیفیت کارهاتون هم حرف نداره. چند سال هست که محصولات رو بدون سوء استفاده از نام و نشان برندهای خارجی می فروشید، یعنی مثلا صادقانه نام فروشگاه خودتون رو روی کالاها درج می کنید. البته اونقدر هم اوضاع خوب نیست که بخواهید فرایند برندسازی رو طی کنید و برای خودتون اعتبار کسب کنید . دور و اطراف رو هم که نگاه می کنید می بینید رقبا محصولات با کیفیت پایین خودشون رو به نام برندهای معتبر خارجی خیلی راحت می فروشن و پول روی پول میذارن. حس بدی دارین، نه؟

خب اوایل هی قضاوت می کنید، می گید که نه این کار اخلاقی نیست و من به مردم دروغ نمی گم، کالایی که به مصرف کننده می فروشم باید همونی باشه که بهش می گم و بالاخره یه روزی فروش محصولات با کیفیت منم درست میشه. ولی هر چه می گذره می بینید که انگار مردم به برندهای تقلبی بیشتر علاقه دارن و مثلا همین که نام نایکی رو محصول باشه براشون کفایت می کنه و اون رو می خرن. حالا چی کار می کنید؟ آیا همچنان محصول رو با نام خودتون به بازار می فرستین یا نه از نام نایکی سوء استفاده می کنید و اون رو راحت و بی دردسر و شاید حتی گرون تر می فروشین؟

تصویری که ترسیم شد، تراوشات ذهن پریشان وکیل مدافع شیطان نیست، وضعیتی است که خیلی از تولیدکنندگان ما با اون دست به گریبان هستن. طبیعیه که وقتی مردم خریدار کالاهای جعلی باشن، برای بر طرف کردن این تقاضا یک سری فروشنده هم پیدا می شه که این کالاهای مورد تقاضا را عرضه کنن. راه چاره چیست؟ واقعا چرا خرید و فروش برندهای جعلی در ایران داغه؟

در قسمت نظرات درباره ی این سوال ها با هم صحبت کنیم:

چرا تو بازار ایران اینقدر کالاهای تقلبی زیاده؟ چرا کالاهای تقلبی تولید و مصرف می شن؟ چه اتفاقی بیفته حجم این جور کالاها در بازار کم می شه؟ به نظر شما شکل گیری کالاهای فیک باعث ضرر صاحبان برندهای اصلی می شه؟


6 thoughts on “برندهای تقلبی در بازار // من هم اصل هستم! (بخش دوم)”

 1. سلام
  خانم احمدی از مطلب شما تشکر میکنم و معتقدم حرف شما کاملا درسته و متاسفانه این وضعیتیه که خیلیها باهاش دست به گریبانن. نه تنها در کالاهای مصرفی بلکه حتی در صنعت هم این مساله در ابعاد میلیون دلاری اتفاق می افته. اما نکته ای که وجود داره اینه که میتونم به جرات بگم تعداد کسانی که دارن راهشو برای فروش کالای ایرانیشون پیدا میکنن هر روز داره بیشتر میشه. شاید روندش کند باشه ولی روزنه های امید خوبی میبینم. البته همچنان تعداد افرادی که راهو پیدا کردن خیلی کمتر از فیک فروشان هست اما معتقدم میشه. شما ببینید در پوشاک رسمی ما خیلی برندهای خوب داریم از جمله هاکوپیان، گراد، ای کات و کیف و کفشو پوشاک چرمی که حرف نداریم. در لوازم آرایشی ضعف بزرگی داریم ولی ضعفمون بحث کیفیته ایرانیه که واقعا پایینه. در بحث موارد بهداشتی حتی سلولوزی مشکلی نداریم. لوازم الکترونیکی عقبیم نه بخاطر بازار بد بلکه بخاطر تکنولوژی عقبتر. ولی از اون طرف شرکتهایی مثل فراسو هستن که عالی کار میکنن. در بحث پوشاک بچه گانه فروشگاهایی مثل رولان خیلی خوب کار میکنه. در مجموع فیک ساختنو به بازار دادن عوامل مشخصی روش تاثیر گذارن.
  یه موقعی هست ما تکنولوژیش رو نداریم یا ازش عقبیم مثل وسایل الکترونیکی و گوشی و غیره. یه وقتی هست ما اصن تولید کننده درستشو نداریم یعنی مثلا بجای صنعت تولید عطر صنعت عطر پر کنی داریم. در موارد دیگه اصن اون شخص تولید کننده راهو اشتباه رفته، به هر حال الان بازار فیک بخشی از بازاره ، خودتونم بهتر از من میدونید که بازار هر روز پیچیده تر میشه پس دیگه مثل قدیم با سرمایه خالی هر چقدم زیاد نمیشه وارد بازار شد. باید برنامه داشت. مثلا تولیدی کفش شیما درسته کند داره میره جلو ولی برندشم داره در قشر متوسط جا میفته چون برنامه داشته. یه علت بزرگ دیگه در زمینه فیک سازی اخلاق بازار ماست، بازار ما از قدیم الایام خارجی پسند بوده. ولی وقتی اصلش یه دفعه ای 4 5 برابر میشه طبیعتا تولید کنندگان رو قلقلک میده که از فرصت استفاده کنن و برن سمت فیک زدن واسه کسایی که همچنان همون قیمت قبلی یا کمتر رو میخوان بدن. من فکر میکنم که این اون علت اصلی این چند سال اخیر هست. و از طرف دیگه رفتار مصرف کنندگانیست که اسم رو به جنس ترجیح میدن که این افت فرهنگی بازاره. این مورد هم از طرف مصرف کنندگان باعث رونق بازار فیک فروشان شده.

 2. ممنون بابت مطرح كردن اين مشكل عمده در بازار ما.
  به نظر من يكي از عواملي كه باعث ميشه ما ايرانيان رو به سمت توليد كالاي تقلبي ببريم ماهيت وجودي ما ايراني هاست.ما ايراني ها كلا آدم هاي صادقي نيستيم و دورويي و تظاهر همواره از زمان هاي قديم در ما وجود داشته(طبق گفته سفرنامه نويسان مختلف در زمان هاي مختلف در مورد صفات ايرانيان)پس از اين رو اين ويژگي رو در توليد هم به كار مي بريم كه باز صادقانه رفتار نكنيم و جنس تقلبي يا فيك رو ارائه بديم.
  يكي از علت هاي ديگه ايي كه بحث برندهاي تقبلي در ايران داغه باز برميگرده به ديگر صفت ما ايرانيان و آن تظاهرنمايي است. ما ايراني ها دوست داريم كه تظاهر كنيم خيلي خوبيم ، خيلي مرفه ايم (نراقي ، حسن، كتاب جامعه شناسي خودماني)پس از اين رو دوست داريم كه تظاهر به برندبازي كنيم در صورتي كه توان ماليمون به اون حد نميرسه پس در اين آشوب بازار كالاي فيك ميتونه ما را سربلند كنه در بين دوستان و اطرافيان.
  به نظرم توليد كالاهاي فيك موجب ضرر و زيان توليدكنندگان اصلي نميشه چون اونا بازار هدف خودشون رو دارن و طبق تئوري هاي اقتصادي تعدادي از كالاهاي اصل جز كالاهاي لوكس هستند كه هر چقدر هم قيمتشون بالا ببره تقاضا هم افزايش پيدا ميكنه پس مشتريان اين گروه نوع كالاي خود را ميشناسند و با آگاهي خريد خود رو انجام ميدن.

 3. من اشکال اساسی رو به تولیدکننده وارد می دونم. تولید کننده ضعیفه، تولیدکننده نمی تونه برندسازی کنه، تولیدکننده فرهنگ فیک بازی رو در جامعه تقویت می کنه. شما فرمودید “اونقدر هم اوضاع خوب نیست که بخواهید فرایند برندسازی رو طی کنید”. من اجازه میخوام محالفت کنم. اوضاع چی خوب نیست؟ اوضاع مالی؟ اوضاع فرهنگی؟ اوضاع اجتماعی؟ اوضاع قانونی؟ به نظر من اوضاع تخصصی. تولیدکننده سود محور و سنتی کمتر تفکر استراتژیک داره درباره مسایل مهمی مثل برندسازی داره. ایراد مشتری نیست. اشتباه نکنید برندبازی نماد جامعه مصرفیه. هویت سمبلیک از مفروضاتیه که پایه بازاریابی برای خیلی از برندهایی که در حوزه کالاهای متظاهر فعالیت می کنند. این تولیدکننده است که باید به این نیاز پاسخ بده. شما پرسیدید “به نظر شما شکل گیری کالاهای فیک باعث ضرر صاحبان برندهای اصلی می شه؟” به نظر من اگر این طور باشه ناحق نیست که مقصر صاحبان برندهای اصلی هستند.

 4. با سلام یکی از اصلی ترین دلایل وجود کالای فیک ،وجود تقاضای بسیار زیاد برای این شکل از کالاست . نوع کالا مهم نیست چرا که در همه صنایع شاهد این پدیده هستیم . به نظر من باید از منظر روانشناسی به علت خرید کالای تقلبی پرداخته شود که در یکی از نظرات بالا اشاره ای شد ولی دلیل اصلی بجث برند و عدم توانایی خرید جنس مارک اصلی نمی تواند باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *