پاسخ دست اندرکاران پروژه ریبرندینگ اسنوا به نقد اهالی کافه بازاریابی

حساسیت برند های فعال و توانمند در کشور به “نقدها” در فضای مجازی نشان از پویایی؛ تعامل و ذهن باز صاحبان برند است. این بار دست اندرکاران پروژه ریبرندینگ اسنوا در پی درج یادداشتی با موضوع نقد ریبرندینگ اسنوا در کافه بازاریابی با عنوان دقیق” چشم شما روشن // پروژه ریبرندینگ اسنوا را چگونه ارزیابی می کنید؟ ” یادداشتی را برای اهالی کافه نوشته اند:

…………………………………………………………………………………….

نخست رضا گنجوی که از خوشنامان عرصه برند هستند در یاداشتی نوشتند:

با سلام خدمت دوستان. من [رضا گنجوی] مدیر و مشاور پروژه ریبرندینگ اسنوا هستم. از موارد مثبت و منفی گفته شده سپاسگذارم. با کمال میل حاضریم پذیرای شما در جلسه نقد و بررسی پروژه باشیم. در صورتی که امکان حضوز فیزیکی میسر نباشد می توان در صفحه کافه بازار[یابی] در این مورد گفتمان کرد. با نظر مدیر سایت ما آماده همراهی هستیم. متشکر

 سپس و به فاصله اندکی علی نانگر (دوست خوبم که سابقه همکاری با او را چند سال در بانک ملت دارم) نیز یادداشتی را برای ما نوشتند:

با سلام به همه دوستانی که راجع به موضوع ریبرندینگ اسنوا پیام گذاشتند و نظرهایشان را گفتند. همچنین با سلام خدمت دوست عزیزم مجتبی محمدیان و جناب دکتر محمود محمدیان گرام.بنده به عنوان طراح هویت بصری برند و بخشی از تیم ریبرندینگ اسنوا خواستم برای روشن شدن برخی ابهامات در رابطه با هویت بصری اسنوا و طراحی لوگوی آن، تصویری از جریان طراحی لوگوی جدید اسنوا به اشتراک بگذارم و باب گفتگویی را راجع به موضوع باز کنم.فقط چند نکته بسیار مهم وجود دارد که عرض می کنم؛

یک؛ بر خلاف تفکر عمومی و به اعتقاد من در پکیج هویت دهنده های بصری یک برند لوگو یا آرم بخش کوچکی از بار هویت برند را به دوش می کشد و فضای بصری حاکم بر کل عناصر برند است که هویت برند را می سازد. هـــــدف اول

دوم اینکه؛ مخاطب در ارتباطاتش با برند در نقاط تماس گوناگون «تجربه» ای را بدست می آورد که وظیفه تیم برندینگ، طراحی، اجرا و مدیریت آن «تجربه» است تا ضمن خلق تمایز در بازار، در مخاطب ایجاد احساسی خوشایند و همراستا با استرتژی های برند نماید. هــــدف عالی

یک مثال؛

آبگوشت: این غذای لذیذ شامل گوشت، نخود، سیب زمینی، گوجه فرنگی و اجزاء دیگر است که طی پروسه ای و در یک بازه زمانی مشخص پخته و آماده خوردن می شود. (از طرفی مزه نهایی آبگوشت چیزی غیر از مزه مستقل هر کدام از اجزاء می باشد.) هدف اول

هدف عالی، خلق «تجربه» خوردن آبگوشت توسط یک خانواده است که چیزی ورای مزه آبگوشت به جمع هدیه می کند.

“تجربه دور هم بودن و لذت بردن از یک غذای لذیذ ایرانی”

در تصویر زیر موضوع گوشتِ آبگوشت است، نه مزه کل آبگوشت و نه تجربه خوردن آن؛

با سپاس

……………………………………………………………………………………………………………….

اما چند نکته:

نخست: به دوستان توصیه می کنم چنانچه قصد دارند تا بحث نقد و بررسی پروژه ریبرندینگ اسنوا را ادامه دهند جهت حفظ یکپارچکی مطالب صرفا در همان یادداشت مربوطه نظرات خود را بنویسند و ما نیز از مسئولین و دست اندرکاران این پروژه [آقای رضا گنجوی و آقای علی نانگر] می خواهیم تا پاسخ دوستان را در ذیل همان یادداشت بدهند. مگر انکه نظر اختصاصا در مورد همین یادداشت باشد.

دوم:اعتقاد دارم که مباحث قابل گفتن تا اینجا کار با توجه به لانچ ناکامل [برای لانچ کامل پروژه نیاز به زمان است] پروژه گفته شده و پیشنهاد می کنم تا دستاندرکاران پروژه بعد از اجرای کامل پروژه با ارایه ابعاد مختلف پروژه در کافه بازاربای آن را به بوته نقد بگذارند. کافه بازاریای اماده هرگونه همکاری است.

سوم: از انجا که در جریان هستم به واسطه بلندنظری دوستانمان در شرکت اسنوا و همچنین طبع بلند مجریان پروژه، جلسه حضوری نقد و بررسی این پروژه مقرر شده تا در همین روزها اجرا شود؛ لذا فعلا نشست حضوری را به زمانی دیگر موکول می کنیم و ان شالله در فضای مجازی بتوانیم نشست و پرسش و پاسخ خوبی داشته باشیم.

با این تفاسیر یادداشت مربوط به ریبرندیگ اسنوا برای چند روز اتی در صدر یادداشتها و در بخش فوقانی سایت [چهار یادداشت پر بیننده] قرار خواهد گرفت تا دوستان راحت به ان دسترسی داشته باشند.

ما یواش یواش داریم روی اسنوا حساب می کنیم. به نظر می اید این برند صدای مشتری خود را قرار است که بشوند.


30 thoughts on “پاسخ دست اندرکاران پروژه ریبرندینگ اسنوا به نقد اهالی کافه بازاریابی”

 1. با سلام. ممنون از موارد گفته شده. قطعا در هر فاز از پروژه موارد مورد لزوم باز خواهد شد. یادداشتی اماده شده که در ان اشاره شده چرا اسنوا به سمت ریبرندینگ سوق داده شد. این یادداشت بدنبال بیان چرایی کلان سوق به سمت این پروژه است. در یادداشت هایی جداگانه سایر موارد تقدیم می شود. چگونه می توانم ان را برایتان ارسال کنم؟

 2. با سلام به جناب محمدیان و آقایان گنجوی و نانگر
  بسیار خوشحالم که این مطلب رو از یه برند ایرانی می بینم واقعا جای خوشحالی داره. من به شخصه به این موضوع به عنوان یک پیشرفت فرهنگی در صنعت تبلیغات نگاه میکنم. از توضیحات دوستان عزیز در خصوص پروژه ریبرندینگ اسنوا بسیار ممنونم و خیلی جالب بود. استفاده کردیم. امیدوارم از این دست مسائل رو بیشتر شاهد باشیم.
  حتما سعی می کنم در اولین فرصت سوالاتی که رد ذهنم هست رو در همون مطلب اسنوا مطرح کنم

  1. جناب اقای داور نیا.
   از لطف شما سپاسگذاریم. من اینجا در قامت سخن گوی دهها نفر که در پروژه در گیر بودند حاضر هستم. از سوالات و انتقادات شما بسیار سپاسگذار خواهیم بود.

 3. سلام و عرض ادب و احترام
  امین کاچار هستم مدیر توسعه بازار و مرکز نوآوری ارزش گروه انتخاب
  بدعوت از همکار و دوست خوبم رضا گنجوی آمادگی خودم رو برای پاسخگویی به دوستان علاقمند اعلام میکنم .
  پروژه ریبرندینگ برند اسنوا با یک پشتتوانه مطالعاتی تقریبا 2 ساله شکل گرفته که ابعاد متنوع و مختلفی را شامل میشود .
  اتفاقات بسیار مهمی در داخل و خارج شرکت برای نیل به اهداف مشخص شده برنامه ریزی شده که بتدریج اجرا خواهد شد.
  قطعا این پروژه یکی از تجربیات نادراز نظر عمق و حجم تغییرات سازمانی در کشور خواهد بود که مطمئنا نکات و تجربیات ارزنده ای برای علاقمندان این حوزه ها در بر خواهد داشت .
  امیدورام با حضور علاقمندان و تبادل اطلاعات بتوانیم ارزش های افزوده این پروژه را با علاقمندان تسهیم کنیم
  سوالات خوب میتواند گفتگویی جذاب را شکل دهد

  1. سلام جناب کاچار
   خوشحالم که شرکت اسنوا با این روحیه تعاملی تصویر خوب از خود در ذهن بازار ایجاد می کند
   در یادداشت مربوط به نقد ریبرندینگ اسنوا دوستان چالش ها و معضلات و در کل نکات ارزنده ای را مطرح مردند که به نظرم برخی نیاز به پاسخ دارد
   با این حال به اعتقادم باید از فرصت استفاده کنیم و با رونمایی کامل از این پروژه که ان شالله توسط شما و دوستانتان در سایت کافه بازاریابی صورت می گیرد بحث و بررسی در مورد این کمپین را راه بیاندازیم
   توصیه می کنم در همین مرحله نیز سایر همراهان کافه سوالات خود را در یادداشت مربوطه مطرخ کنند

  1. جناب اقای دکتر محمدیان.
   با سلام
   پروژه رمان بندی اجرایی 2.5 ساله دارد. تقریبا 21 روز اول ان سپری شده و از شنبه یا یک شنبه فاز اپنینگ نام اسنوا آغاز می گردد.

 4. با سلام و روز بخير
  به شركت اسنوا تبريك ميگم به خاطر اجراي اين طرح
  اميدوارم كه اين طرح با موفقيت كامل انجام بشه اما در صورتي هم كه موفق نباشه جاي خودش رو به عنوان يك شركت مسئوليت پذير توي ذهن من حداقل به عنوان يك مصرف كننده محصولات باز كرده.وقتي در مورد نقد يك طرح پاسخگو و پيگير هستند به نظر ميرسه براي محصولات هم چنين ديدگاهي رو داشته باشند.
  با آرزوي موفقيت

 5. عرض سلام و خسته نباشید دارم خدمت آقایان گنجوی و نانگر عزیز و سایر همکارانشون.
  خیلی خوشحالم که روند تبلیغات در ایران به این سمت هدایت شده و امیدواریم این مسیر برای سایر برندهای داخلی هم ایجاد بشه و وضعیت تبلیغات از این وضعی که شاهدش هستیم خارج بشه. با سپاس

 6. سلام
  من کم و بیش اسنوا را می شناسم
  من فکر می کنم اسنوا فقط رنگ عوض کرده
  زیر ساختار ها . تکنولوژی . فرهنگ و تفکر اسنوا تغییر نکرده است.
  به نظر من تا اینها درست نشه تغییر برند و رنگش فقط کلک بازریابی است . یکجور دروغ به مردم
  مردم روی چی اخه حساب کنند اسنوا همون اسنوا
  ممنون

 7. سلام خدمت دوستان عزیز
  متاسفانه برخلاف تبلیغاتی که در کافه بازاریابی برای این پروژه شد، ******** . ( گویا =احتمالا)
  من حرفی با مدیران پروژه ندارم زیرا می دانم که این عزیزان آگاه و فهمیم اگر به این قطعیت برسند که در مسیر خود راه را اشتباه رفته اند قطعا بدنبال تحلیل علل شکست خود هستند.

  اما سوال من از دوستان گرداننده کافی بازاریابی است:
  “آیا ممکن است ارائه اخبار جهت دار و پررنگ پروژه ریبرندینگ اسنوا از اعتبار کافه کم کند؟”
  ممنونم. شاد باشید.

  1. سلام جناب شهربانویی عزیز
   کافه بازاریابی برای اطلاع رسانی فعالیتهای تبلیغاتی تمامی برندهایی که حرکت برجسته ای انجام می دهند بدون هیچ چشمداشتی همیشه پیش قدم است. (قسمتی که منتظر چشمداشت هستیم تبلیغات سمت چپ سایت است که تعرفه مشخص دارد)
   به یاد داشته باشیم جامعه نقد در تبلیغات (به ویژه در محیط اینترنت) نیاز به یک آسیب شناسی اساسی دارد. اینکه همه ما به دنبال این باشیم که تا هر حرکت تبلیغاتی در ایران صورت می گیرد با شمشیر به جان ان بیفتیم باید مورد بازنگری قرار گیرد. در یک حرکت درست در تلاشیم تا قضاوتی منصفانه درباره تبلیغات ایران داشته باشیم. در مورد پروزه اسنوا هم کافه بازاریابی صرفا محیطی را برای پرزنت این کمپین در اختیار جناب گنجوی قرار داد. مسئولیت تمام نوشته ها نیز بر عهده نویسنده ان است. در ضمن نوع نظرات که در ذیل این یادداشت توسط خوانندگان درج شده به نظرم خیلی در راستای تایید این پروژه نبوده. فرهنگ خارجی زدگی در تبلیغات بد جوری در بین منتقدین ما رخنه گرده بیایید کمی به این تبلیغات کمک کنیم.

   1. سلام جناب آقای محمدیان عزیز
    الف- من کسی را به چشم داشت متهم نکردم. گفتم جهت دار. زمانی که در کافه می نویسید:
    “… نخست رضا گنجوی که از خوشنامان عرصه برند هستند در یاداشتی نوشتند:…” این از دید من یعنی جهت دار. شکر خدا همه اینجا بازاریاب و تبلیغاتی هستیم و می دانیم تبلیغ و جهت گیری یک حرکت ضمخت نیست، زمانی که می نویسید ” خوشنام” نوشته شما جهت دارد. چه بهتر بود برای حفظ بی طرفی کافه می نوشتید:” از فعالان عرصه برند…”
    ب-نوشته های من در مورد این برند باقی است. من دو بار یک سوال را پرسیدم و البته از طرف مجری طرح جوابی نگرفتم. هرچند وعده آن داده شد. اگر سوال کردن در مورد یک برند، شمشیرکشی است من آن را غلاف می کنم.
    پ- در راستای همان دو سوالی که پرسیدم بفرمایید خارجی زدگی من کجاست که بیشتر در اصلاح خودم بکوشم.
    شاد باشید.

    1. سلام مجدد خدمت اقای شهربانویی عزیز
     تعبیر من از جهت داری صرفا عواید مالی است وگرنه دلیلی برای جهت دار نوشتن در عرصه تبلیغ وجود ندارد مگر اینکه سودای همکاری با جناب گنجوی در سر داشته باشم که البته حوزه های کاری ما کاملا مجزاست. اصطلاح خوشنام به خاطر عملکرد آقای گنجوی در پروژه برندینگ شهر اصفهان بود. حقیقتا فکر نمی کنم اصطلاح خوشنام نماد جهت گیری باشد. بالاخره در این ده دوازده سالی که از عمر این حوزه می گذرد می توان یواش یواش خوشنام ها را شناسایی کرد.
     تذکرم هم در مورد نحوه نقد آثار داخلی “تماما” به شما بر نمی گشت و صرفا بیان یک دغذغه بود که احساس کردم در همین گقتگوی سالم با شما می توان نگاه مخاطب را به ان جلب کرد.
     در مورد پاسخ به دو سوال شما هم به نظرم دست اندرکاران پروژه پاسخ دهند.
     ارادتمند

 8. جناب اقای محمدیان
  همانگونه که پس از انتشار مطلب غیر معتیر جناب آقای شهربانویی خدمت شما تماس گرفتم از طریق وب سایت شما و تماس مستقیم خودم از ایشان دعوت کردم تا از نزدیک شاهد ادامه پروژه و تمدید همکاری دوباره گروه با تیم مدیریت پروژه باشند. متاسفانه ایشان امکان حضور پیدا ننمودند.
  اما از آنجایی که یگانه راه ترقی مفاهیم مدیریت برند و بازاریابی
  در ایران انتقال تجربیات و نقد مثبت و منفی کارهاست چند پیشنهاد خدمتتان دارم:
  ۱٫ شورای ارزیابی یک تجربه توسط کافه بازاریابی زیر نظر دکتر محمدیان تشکیل شود تا این شورا به انتشار دیدگاه های خود در مورد هر کاری بپردازد. در حقیقت مانند تمام دنیا این شورا با بررسی از نزدیک و دقیق تر اسناد کاری و فعالیتهای انجام شده ارزیابی تخصصی از قوت ها و ضعف های کار ارایه دهد تا شایبه ایجاد نشده و در عین حال تجربه منتقل گردد از طریق این شورا.
  ۲٫ یکی از مواردی که به لطف سایت وزین شما و سایت های مشابه بازاریابی اشاعه یافته آن است که برندینگ فرایندی است استراتژیک که باید فراتر از بحث تبلیغات و هویت بصری آن را جستجو نمود. بدیهی است انتشار این اسناد و اطلاعات در رسانه های جمعی مانند سایت شما امکان پذیر نیست. فکر می کنم شورای پیشنهادی بتواند رد پای این کارها را در سازمانها بررسی و نظر در مورد ان بدهد. کما این که بسیاری از دوستان در تجربه اسنوا تمایل به ارایه اطلاعاتی داشتند که مجوز ان وجود نداشت. فکر می کنم موضوع شورا بتواند آن را حل کند.
  ۳٫ من فکر می کنم لازم است سایت وزین شما پروتکل های اخلاقی در زمینه نحوه انتقاد. ارایه دیدگاهها و چاپ مطالب داشته باشد که با استناد بدان ها هر مطلبی را چاپ یا بر مبنای ان پاسخ مناسب را بدهد.
  ۴٫ ما برای اولین پایلوت شدن در شورای پیشنهادی اعلام آمادگی می کنیم.
  ۵٫ حتما شما نیز با من هم عقیده اید بدترین جا برای تبلیغ کردن و احیانا خوشنام شدن! در فضای مسموم نقد فعالیتهای برندینگ و بازاریابی ایران ارایه یک تجربه عملیاتی از کار خود در سایت های بازاریابی است. اما از دید من یگانه راه رشد آن نیز به نقد گذاشتن آن است. امیدوارم با همکاری شما زمینه ساز شکل گیری این آرمان باشیم.
  برای شما و تمامی همکارانتان آرزوی موفقیت می کنم.

  1. حناب کنجوی
   ممنون از شما و پیشنهاداتتان ان شالله پیشنهادات شما را یک به یک ورد بررسی قرار می دهیم
   برای شما و همکارانتان ارزوی موفقیت داریم

 9. با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده پروژه ای در رابطه با نشانه‌ کار میکنم و از لوگوی جدید اسنوا در این مجلد استفاده کرده ام البته به عنوان نمونه در بحثی خاص
  لطفا بفرمایید طراح اصلی این نشانه چه کسی است؟ علی نانگر و حکیمه کهن یا فقط جناب نانگر ؟! ممنون خواهم شد اگر پاسخ شما را دریافت کنم
  با تشکر – جچت مجرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *