اصطلاح ۳D همین طور یکه تازی می کند // حالا تبلیغات ۳D

زمانی که در اوایل سال های ۱۹۳۰ در هالیوود تکنولوژی استریواسکوپیک  یا همان ۳D  خودمان در حال شکل گرفتن بود هیچکس تصور نمی کرد این واژه تا چه اندازه در ادبیات مردم نفوذ پیدا کند .

معنی تبلیغات ۳D را همه می دانند ، عبارت کوتاه شده ای که بیشتر با فیلم های سینمایی و نمایشگر های خانگی به گوش ما رسید اما این واژه کوتاه پای خود را از گلیم تصویر دراز تر کرده و در صنایع دیگر سرک کشیده است. اصطلاح سه بعدی از انحصار رسانه های جمعی خارج و به آرامی درهمه جا تکثیر شد.  چاپگر های ۳D در صنعت و سونوگرافی های ۳D در پزشکی تنها بخش کوچکی از قلمروی تازه فتح شده این مخفف قدرتمند هستند .۳D در تبلیغات هم آرام و قرار نگرفت و خود را از حصار نمایشگر های خانگی خارج کرد . ۳D  دیگر یک ویژگی برای نمایشگر های سه بعدی نیست بلکه خود به یک طبقه بندی جدید برای معرفی محصولات تبدیل شده است . ۳D  در تبلیغات معرف هم زمانی چند ویژگی مهم در یک محصول است مثل تبلیغ شامپو بدن ۳D اکتیو و یا مشخصه یک محصول مدرن و پیشرفته مثل کفپوش خودروی ثنا . به نظر اصطلاح سه بعدی یا همان ۳D را در محصولات دیگر بیشتر خواهیم شنید اما اینجا یک سوال اساسی مطرح می شود . آیا استفاده از اصطلاح ۳D بر روی هر محصولی مجاز است ؟ آیا استفاده از واژه ای که درحقیقت معرف یک تصویر حجم دار و غیر دو بعدی است برای معرفی محصولی که همزمان دارای  چند ویژگی است صحیح می باشد ؟ آیا این رفتار تبلیغاتی مصداق سوار شدن بر جهل مخاطبین نیست ؟

شما چه مواردی را به یاد دارید که مبلغ تلاش کرده تا از جهل مردم برای اهداف تبلیغاتی خود استفاده کند ؟

 


16 thoughts on “اصطلاح ۳D همین طور یکه تازی می کند // حالا تبلیغات ۳D”

  1. آقای محمدیان عزیز
   مقصود من از این نوشته شناسایی مرز صداقت و انصاف در تبلیغات است . بیان ویژگی محصولات در قالب واژه های فریبنده یکی از اهداف تبلیغات است ولی استفاده غلط ار واژه ها و اصطلاح ها برای رسیدن به مقاصد تبلیغاتی و بازاریابی به نظرم دور از انصاف و صداقت است . متلا ترمیم پارچه در هنگام شست و شود چه معنی می دهد ؟! به نظرم یک روند نا مطلوب در تبلیغات ایران در حال پررنگ تر شدن است و آن تبلیغات غیر متعهدانه است . تعهد در برابر فرهنگ ؛ ادبیات و جامعه در تبلیغات نکته ای است که توسط بزرگان این صنعت به فعالان این عرصه بسیار توصیه شده است .
   اگر امروز به سادگی از کنار واژه ۳D به معنی غلط هم زمانی چند ویژگی عبور کنیم معلوم نیست فردا چه اختلاطی در ادبیات تبلیغاتی رخ بدهد

 1. آقای سلطانی عزیز سلام و عرض ارادت . همیشه در هر بیزینسی وجود دارند کسانی که افراد فیک و قلابی هستند و بیشترین استفاده را از جهل مخاطب می کنند . جالب این جاست که برخی از مخاطبان هم ضمن این که می دانند این رفتار و گفتار جعلی است اما باز هم دوست دارند مورد این سواستفاده قرار گیرند

 2. دوست عزیز
  نقد زیادی به نوشته شما دارم. اتفاقا دست زدن به چیزی که مردم در ذهن خود دارند و استفاده از آن به عنوان پایه ای برای جا انداختن چیزی دیگر در ذهن مخاطب نه تنها بد نیست بلکه یک هنر و مهارته. (البته اینجا حتی از معنی کاملا یکسانی بهره گرفته شده، سه بعد یا همون ۳D)
  ۳ دی معمولا به فضای سه بعدی گفته میشه و همونطور که خودتون در ابتدای متن میگین تقریبا همه این مسأله رو میدونن. البته نه با نام تبلیغات سه بعدی یا فیلم سه بعدی و یا هر چیز دیگه. فضای سه بعدی میشه ۳dحالا میتونه سینمای سه بعدی تصویر سه بعدی یا هر چیزی دیگه سه بعدی مرتبط بشه نه فقط یک تکنولوژی خاص. حالا اینجا حداقل در تبلیغ اکتیو ادعای نادرستی نشده که از جهل مخاطب استفاده شده باشه. ۳ دی به عنوان یک اسم آشنا به کار برده شده در شامپویی که ۳ ویژگی داره! جهل مخاطب کجاست (مگه اولش نمیگین همه معنی این رو میدونن)؟ پنهانکاری وجود داره؟ فریبکاری وجود داره (آیا گفته شده ما سه بعدی هستیم و حجیم و بقیه شامپو ها دو بعد دارند و روی یک کاغذ کشیده میشن)؟ یا صرفا از یک اسم آشنا استفاده شده؟ معنی هم تغییر چندانی پیدا نکرده اینجا هم از سه بعد حرف زده میشه حالا این ابعاد لزوما باید طول باشن؟ نه! مگه سینمای ۵ بعدی وجود نداره؟ ۲ بعد دیگه طول نیست حرکته و پاشیده شدن مثلا آب یا وزیدن باد. شما اگر یک جستجوی کوچیک انجام بدین میبینین به خیلی چیزهای دیگه هم ۳ دی میگن با یک کاربرد دیگه مثلا به عنوان سر واژه! (هر عبارت سه کلمه ای که سه کلمه با حرف دی آغاز شود). یا حتی اسم گروههای موسیقی مانند رابرت دل ناجا معروف به ۳D. یا دیگر تکنولوژی ها مانند یک نوع سیستم ریلی در انگلستان و ۳D- secure که یک پروتکل تحت XML برای ایمن سازی تراکنش های آن لاین یا کردیت کارت هاست.
  آیا این مثال ها فیک هستند یا غیر مجاز؟ خیر
  آیا میتونیم خود فناوری تری دی سینما رو متهم کنیم که از اسامی قدیمی تر استفاده کرده و پس فریبکاری کرده؟ خیر
  در کتاب made to stick که نوشته استاد علوم رفتاری دانشگاه استنفورد درباره ایده های ماندگاره برای این مسأله استعاره پرچم در ذهن رو به کار میبره هر چه یک ایده بتونه خودش رو به پرچم هایی آشنای بیشتری در ذهن مخاطب وصل کنه ماندگار تر میشه. یا طبق نظریه چسب پارچه ای حافظه مغز ما تعداد قابل توجهی حلقه داره هر چه یک ایده چنگک های بیشتری داشته باشه بهتر در حافظه گیر میکند.
  خیلی جاها میبینیم که از اصصلاحات به عنوان association استفاده میشه برای اینکه چیزی رو به ذهن متبادر کنه مثالی از همون کتاب میخونیم که فیلم راشومون معادل سینمایی نظریه انسبیت انیشتین است. نظریه نسبت به عنوان association به امانت گرفته شده تا به فیلم جلوه ای ازعمیق بودن و حیرت بده. اینجا هم از عنوان ۳d که در ذهن مردم به عنوان یک چیز دارای سه بعد جا افتاده استفاده میشه تا در ذهن افراد بتونه خودشو به عنوان محصولی با سه ویژگی جا بندازه این حرکت بسیار هوشمندانه به نظر می آید.
  بنابراین پیشنهاد من به نویسنده محترم اینه که یک خرده نقدها منصفانه تر و دقیقتر باشن. جناب آقای دکتر محمدیان هم که بنده خدمت ایشان ارادت دارم اشاره بجایی داشته اند که خیلی جاها از جهل مخاطب استفاده میشه و اون افراد فیک و تقلبی هستند و به نظر من هم این افراد ماندگار نخواهند بود. اما مصداق تعریف آقای دکتر برند اکتیو نیست که با پشتوانه سالها برندینگ در حوزه شوینده از سوی گروه صنعتی گلرنگ اکنون حدود ۹ سال در بازار حضور داره و سهم بازار قابل توجه و محبوبیت خوبی میان مصرف کنندگان داره. نویسنده محترم مطمئن باشه که همچین شرکتی و شرکت محترم تولید کننده تیزر به خاطر یک چیز گذرا هرگز به فریبکاری دست نخواهند زد.

  1. اقای هاشمی مطالب جالب و کاربردی رو فرمودید، ممنون، ولی وفاداری و تعصب شما به برند گلرنگ و محصولاتش خیلی خیلی جالبه ، من اگه جای گلرنگ بودم حتما از شما تقدیر می کردم 🙂

   1. جناب شکرانی ممنون از لطف شما. مطالب بیان شده از روی تعصب نبود واقعا اعتقاد دارم که باید از برندهای ایرانی و شرکتهای تبلیغاتی ایرانی حمایت بشه ودرسته که اشکال و تقلید تو کارهای ایرانی زیاده اما بهتره با نقدهای خوب و منصفانه راهنمایی بشه بهشون.

  2. آقای هاشمی عزیز
   ممنونم از مشارکت شما به خاطر اینکه زاویه ای دیگر به این مطلب و بحث اضافه کردید . تفسیر شما از اصطلاح ۳D بسیار جالب بود .
   من هم به برند اکتیو و مجموعه گلرنگ احترام می گذارم
   اما هدف این نوشته تخریب برند اکتیو و یا برند های دیگر مجموعه پاکشو نیست . بلکه برسی یک رفتار جاری در تبلیعات است .
   به نظر من استفاده از واژه سه بعدی در هر جایی به جز تصویرو اشکال غلط و اشتباه است . این یک نظر شخصی است !! این که ما یک محصول چند کاره را به چند بعدی بودن مربوط بدانیم بیشتر به رندی تبلیغاتی شبیه است تا یک استراتژی ارتباطی !
   من در این نوشته دو آگهی قرار دادم که در هر دوی این آگهی ها از یک واژه یک سان استفاده شده بود . همین یک تشابه برای من جالب بود که از کف پوش ماشین تا بدن شوی آدمیزاد همه دوست دارند از واژه سه بعدی استفاده کنند . این کار شاید به نظر دوستان هیچ ایرادی نداشته باشد ولی به نظر من این رفتار می تواند در آینده به سایر اصلاح ها آسیب بزند و به مرور زمان معنی اصلی واژه مذکور به بوته فراموشی سپرده شود .
   نوشته من نقد نبود ، اشاره بود و جلب توجه ، اگر من قصد نقد آگهی اکتیو را داشتم قطعا نوشته ام طولانی تر و مفصل تر از این میشد . فقط یک اشاره می کنم که بنا به گفته شما اگر ما باید از حلقه های ذهنی مخاطبین استفاده کینم ، در این آگهی هیچ نشانه ای از سه بعدی بودن محصول به معنی عام اون وجود نداره چه اتفاق سه بعدی در این آگهی رخ می دهد که عنوان سه بعدی را در ذهن مخاطبین حک کند یا حد اقل ترجمه کند ؟! . با چه تصویر و نمایی می فهمیم که این یک محصول چند بعدی و چند کاره است؟! . سه بعدی بودن تنها در رمان گفتن اسم محصول شنیده می شود که این به نظر من به هیچ عنوان کافی نیست
   جان کلام اینکه ، من به یک رفتار اشاره کردم نه به یک برند خاص
   صمیمانه از نظر دقیق و پر محتوای شما تشکر می کنم و تعصب شما نسبت به برند اکتیو برای من قابل احترام است
   موفق باشید

   1. جناب آقای سلطانی
    همونطور که در توضیح بیان کردم نظر شخصی شما مبنی بر استفاده سه بعدی برای تصاویر و اشکال چندان صحیح نیست و خیلی جاهای دیگه هم میشه از عبارت سه بعدی و جاهای بیشتری از عبارت ۳D استفاده کرد. کلمه ۳d به عنوان یک کلمه آشنا در ذهن مخاطب وجود داره و در این محصول ازش استفاده شده و در اول نریشن هم میگه سه ویژگی منحصر به فرد نه محصول سه بعدی. جایی از سه بعدی به اون معنای مد نظر شما استفاده نمیشه نه جهل مخاطب وجود داره و نه فریب سه ویژگی منحصر به فرد با شامپو ۳D اکتیو. لینک یک حلقه آشنا به یک ایده. این سه ویژگی رو هم در نماهای تلویزیونی نمیشه نشون داد مخصوصأ تلویزیون ایران.

    من هم با رفتار رندانه و استفاده از جهل مشتری شدیدا مخالفم و دست تمامی دوستانی که با این امر مبارزه میکنن به گرمی میفشارم. اما به نظرم شما که رسانه در اختیار دارید نقشتون خیلی حساس و خیلی جاها این اشارات و جلب توجهات مخصوصا وقتی با عکس یک برند خاص همراه میشه میتونه زحمات اون برند رو از بین ببره. همونطور که میدونیم خیلی جاها یک گزارش خبری نادرست تونسته بسیاری از برندها رو زمین بزنه و حتی بعد از اثبات اشتباه بودن گزارش ضرر های زیادی رو ایجاد کنه (اشاره من گزارش شما نیست مسأله کلی بیان میکنم) .
    من به تمام برندهای ایرانی پر تلاش تعصب دارم. اما شدیدا هم دوست دارم که بتونیم با نقدهای مفصل تر و دقیق تر یک کاری کنیم که تبلیغات و ادعا های محصولات ایرانی ارتقاء پیدا کنه
    مرسی از شما که وقت گذاشتید.

 3. با این حساب وقتی در تبلیغی برای نشان دادن سرعت انجام خدمات مسابقات رالی را نشان می دهند، دارن مشتری را فریب می دن!!!!!!!!
  یا وقتی برای نشان دادن حس طراوت و تازگی طبیعت را نشان می دهند . . . .
  یا برای نشان دادن سرعت اینترنت یک ماشین فراری و سرعت زیادشو نشان می ده
  این ها همش تمثیل و تشبیه که در ابیات فارسی و آثار شاعران و نویسندگانش زیاد می بینیم، آیا این هم فریب خوانندگان است!!!

  چقدر این سهراب سپهری فریبکاره پس:
  من مسلمانم.
  قبله ام یک گل سرخ.
  جانمازم چشمه، مهرم نور.
  دشت سجاده من.
  من وضو با تپش پنجره ها می گیرم

 4. جهل مردم یا نیازمردم؟

  با سلام به تمامی عزیزان
  از مطالب و نظرات فوق کمال استفاده را بردم. بدلیل اینکه در اندک سواد حداقلی اینجانب، هیچ رگه ای از علم تبلیغات وجود ندارد لذا ترجیح می دهم سکوت اختیار کنم و نظری ندهم. اما در چند مرحله صحبت از " جهل مردم" شد و جسارتاً درهمین مورد خاص عرض میکنم:

  "جهل مردم" را نباید دست کم گرفت. چرا که باعث و بانی ثروت و درآمد قشر میلیونی از سودجویان در سراسر دنیاست. کدام عنصری به اندازه "جهل مردم" سودآور و کارآفرین بوده است؟!!!

  اگر دقت شود چند عامل مهم است که نقش بزرگی در استرس روزمره انسانها دارد:
  ریزش موی سر و ترس از تاسی بعد از آن!
  چاقی و ترس از عدم تناسب اندام بعد از آن !
  کوتاهی قد و ترس از عدم مقبولیت مخاطب خاص در آینده !
  ناتوانی جسمی در بعضی موارد خاص!

  آمار مبتلایان فوق در سراسر جهان، یک آمار میلیاردی را تشکیل می دهد که قطعا گذشت و چشم پوشی از این بازارهدف رویایی برای بعضی ها ساده نیست! همانطور که چشم پوشی از بازار مواد مخدر هم برای بعضی ها قابل اغماض نمی باشد.

  تبلیعات مرتبط با این موارد را هم به وفور در شبکه های مختلف ماهواره میبینیم و براحتی می توان فهمید که ۹۰ % دایره مخاطبین این تبلیغات کودکانه در بازه عوامل فوق قرار میگیرند که جهل آنها باعث سرازیر شدن سودهای کلان به جیب تبلیغ کننده هاست. بازهم جای شکرش باقی است که تلویزیون جمهوری اسلامی مجوز پخش به این افراد سودجو را نمی دهد.

  برای خود من هم جای تعجب دارد امروزه یک بچه ۱۰ ساله هم می داند که صفحات رشد در سن ۱۸ سالگی بسته میشود و دیگر امکان بلند شدن قد نیست ولی سیل عظیم پولهایی که توسط خانمها و آقایان ۲۵ یا ۳۰ ساله برای خرید محصولات بلند شدن قد روانه حسابهای این سودجویان می شود آیا چیزی جز جهل آنهاست؟
  پس " جهل مردم" را دست کم نگیریم

  و بازهم جای تعجب دارد که در قرن ۲۱ سیل خانمها و آقایانی که به داروخانه ها مراجعه کرده و درخواست شامپو برای جلوگیری از تاسی سر دارند. کدام شامپو در دنیا اختراع شده که بتواند جلوی ریزش مو و تاسی سر را بگیرد؟ جالب تر اینکه چند روز قبل یکی از دوستان در حال تعریف از یک شامپو بود و می گفت که بعد از مصرف حتی یک تار مو هم از سر مبارکش کم نشده که بر اساس صحبت این دوست عزیز و واقعیت انکارناپذیر محدود بودن عمرساقه مو که بهرحال هر شخصی باید روزانه تعدادی مو از دست بدهد به ۲ نتیجه رسیدم :
  ۱) یا این شامپو باعث ضعف شدید بینایی شخص می شود که ریزش موها را نمی بیند!
  ۲) یا اینکه داخل این شامپو از چسب رازی استفاده شده است که موهای ریخته شده را دوباره به سر می چسباند!
  ۳)حالت سومی وجود ندارد!!

  البته غیر از چند مورد فوق که قدمت زیادی دارند یکسری ارزش ها هم جدیداً به بعضی خانواده ها افزوده شده که یکی از آنها هم تعلیم و تربیت خاص و نابغه کردن فرزندشان از بدو تولد است که این مورد هم دستمایه سودجویانی قرار گرفته است مثل بسته های بیبی انیشتن و ... !!! من هنوز نفهمیدم از این همه نابغه دردنیا کدامشون با برنامه ریزی پدر و مادر به اینجا رسیده اند؟ و بازهم یکی نیست به این والدین دلسوز بگه که اگر قرار بود نابغه شدن بوسیله بیبی انیشتن ایجاد شود که همه نابغه و دانشمند بودند و این مزیت هم اعتبارشو از دست می داد! پس "جهل والدین" هم با اینکه از سر دلسوزی است می تواند منبع درآمد خوبی برای عده ای باشد.

  ولی همین مصرف کنندگان محترم محصولات ریزش مو و چاقی و بلندی قد، آیا یک بار با خود فکر کرده اند چرا هیچکدام از این دانشمندان فرهیخته (که احتمالاً به کمک بیبی انیشتن به این مرحله علمی رسیده اند) که در آزمایشگاههای فوق پیشرفته خود داروی قطعی و ۱۰۰ % گیاهی ریزش مو و بلندی قد و لاغری را اختراع نموده اند به فکرشان نرسیده که در وقت آزاد و زنگ تفریحشان، مقداری کمی از فسفر مغزی خود استفاده کرده و یک مختصر داروی کوچکی هم برای بیماران دیابت و دیالیز و سرطان و... بسازند (حتی اگر ۱۰۰ گیاهی هم نبود عیبی ندارد )

  از این مطلب بگذریم.
  بسیاری از برندهای معروف موجود در کشور که همه آنها را می شناسیم خود را تحت لیسانس فلان کمپانی انگلستان یا فلان شرکت عظیم آلمانی و ... معرفی می کنند ولی چند نفر در کشور عزیزمان هستند که تحقیق کنند تا ببینند که این شرکتها اصلاً وجود خارجی ندارند و فقط در حد ثبت شرکت بر روی کاغذ در آن کشورهاست. این مورد در برندهای لوازم خانگی وارداتی بیداد می کند هرچند برندهای معروف آرایشی و بهداشتی هم از این قاعده بی نصیب نمانده اند.(بنده از نام بردن این برندها معذورم) پس عدم اطلاع مصرف کننده یا همان "جهل مردم" در کشورمان هم خیلی ها را ثروتمند کرده است.

  در انتها مجدداً تکرار میکنم " جهل مردم " را نباید دست کم گرفت اما بهره برداری و سودآوری از این جهل و عدم آگاهی به وجدان افراد برمیگردد که آیا به حرام و حلال پولی که درمی آورند اعتقاد دارند یا نه (بقول قدیمیها سر سفره پدر و مادر بزرگ شده اند یا نه )
  یا حق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *