تاپ تن // بخش جدید در کافه // تاپ تنِِ کتابهای تبلیغاتی به روایت دکتر محمود محمدیان (بخش اول)

یکی از بخشهای جدیدی که مدتها در مورد آن در کنار سایت تبلیغات بنری انجام گرفت بخش “تاپ تن” است . در این بخش می خواهیم از افراد حرفه ای در حوزه های مختلف دعوت کنیم که ۱۰ مورد از بهترین های هر حوزه را انتخاب کنند و به خوانندگان معرفی کنند. این موارد می تواند در حوزه های مطالعاتی، فکری، کالایی، سینمایی و … باشد. این ها صرفا نوع نگاه یک متخصص به یک حوزه است و طبیعتا خوانندگان با نظرات خود می توانند آن را جرح و تعدیل کنند. البته لازم نیست که حتما ۱۰ مورد عنوان شود شاید در یک حوزه موارد ارزشمند به ۱۰ نرسد. عنوان “تاپ تن” در این جا به مفهوم معرفی بهترین هاست، نه ضرورتا ده تا. نوشتن چند یادداشت اول بخش تاپ تنبه من واگذار شده است. امیدوارم که بتواند برای شما مفید باشد.

………………………………………………….

من امروز می خواهم در مورد ۱۰ تا از بهترین کتابهای تبلیغاتی در دنیا برای شما بنویسم، کتابهایی که خواندن آنها برای هر متخصص تبلیغ لازم است. همین جا بهتر است عنوان کنم که ۱۰ کتابی که معرفی می کنم را اولویت بندی نمی کنم. یعنی این گونه نیست که کتابی که اول معرفی می شود از بقیه بهتر است. بعدها در یک مکانیزم دیگر ۱۰ عنوان مطرح شده را اولویت بندی می کنیم.

vc

کتاب اول و بین المللی تبلیغات که می خواهم معرفی کنم نوشته Belch & Belch  است. عنوان این کتاب Advertising & Promotion  است. من خودم علاوه بر کتابهای تبلیغاتی خودم، بارها و بارها این کتاب بسیار ارزشمند را تدریس کرده ام. کتاب به خوبی بحثهای ارتباطات یکپارچه بازاریابی را توضیح داده است و فهم نسبتا خوبی از این علم هم از نظر تجاری و هم از نظر هنری دارد. به مترجمان عزیز هم توصیه می کنم این کتاب را ترجمه کنند.

کتاب دوم که می خواهم معرفی کنمKleppner’s Advertising Procedure  است. این کتاب نوشتهThomas Russell & Ronald lane است که نویسنده فقید آقای kleppner,s  در آغاز با آنها کتاب را سه نفری تهیه کرده اند. این کتاب به لحاظ نگاه هنری به تبلیغات، کتابی خوب است اما نگاه تجاری آن قدری ضعیف است. اما روی هم رفته کتاب خوبی است. طبیعتا در این کتاب مقوله تبلیغات بیشتر مورد بحث است و سایر مباحث نظیر روابط عمومی و چاشنی های فروش کمتر مورد نظر قرار گرفته است.

۲۰۱۵-۱۰-۲۴_۲۲-۱۴-۵۹

کتاب سوم که می خواهم معرفی کنم کتاب بسیار خوب تام دانکن است. این کتاب توسط Tom Duncan  نوشته شده است و تحت عنوان IMC  به چاپ رسیده است. کتابی بسیار ارزشمند در حوزه تبلیغات است که حتما توصیه می کنم مطالعه شود. من خودم بعد از کتاب Belch  به این کتاب مراجعه می کنم. برای نوشتن کمپین IMC  کتاب بسیار ارزشمندی است.

کتاب چهارم کتاب تبلیغات معاصر است. این کتاب نوشته Arens & Weigold & Arens است. این سه نفر کتابی با نام Contemporary Advertising  را به رشته تحریر در آورده اند که کتابی ارزشمند است. من خودم کمتر به آن مراجعه می کنم اما نکات بسیار خوبی در آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. البته این کتاب بیشتر به بحث تبلیغات پرداخته و سایر بحثهای مرتبط با تبلیغات نظیر روابط عمومی و چاشنی های فروش چندان مورد بحث قرار نگرفته است.

با توجه به این که از سیاستهای کافه کوتاه نویسی است در این جا این مطلب را به اتمام می رسانم و باقی را در مطلب بعدی معرفی می کنم. متاسفانه هنوز در کشور ما این متون اصلی تبلیغات به فارسی ترجمه نشده است و کتابهایی که به فارسی ترجمه شده بیشتر کتابهای ارزشمند اما صرفا تجربی و کاربردی است. جای خالی این کتابها هنوز در بین ترجمه های ایرانی موجود است. دانشجویان من که اغلب این کتابها را بهشان معرفی می کنم مجبورند به انگلیسی این کتابها را بخوانند که البته توفیقی اجباری است.

در پایان لازم است عنوان کنم آن چه در بالا آمد عقاید من است و این گونه نیست که همه متخصصان تبلیغ بر سر آن اتفاق نظر داشته باشند. من هم قصد تحمیل نظرم را به هیچ کس ندارم. اما برای آنها که علاقه مندند نظرم را طرح کردم. اگر شما هم کتاب ارزشمندی در این حوزه می شناسید که می توان جزو تاپ تن آورد معرفی کنید. فقط خواهش می کنم این فضا را با فضای تبلیغات برای کتب شخصی اشتباه نگیریم من خودم نزدیک به ۱۰ کتاب تبلیغاتی دارم که در این مطلب قصدم معرفی آنها نبود.

ضمنا دوست دارید تاپ تن به چه حوزه های دیگری بپردازد آنها را نام ببرید؟

۲۰۱۵-۱۰-۲۴_۲۲-۴۲-۴۸


31 thoughts on “تاپ تن // بخش جدید در کافه // تاپ تنِِ کتابهای تبلیغاتی به روایت دکتر محمود محمدیان (بخش اول)”

 1. با عرض سلام خدمت جناب دکتر محمدیان
  به دلیل این که بنده تاکنون موفق به مطالعه نسبتا جامع دو کتاب در حوزه بازاریابی به زبان انگلیسی شده ام بنابراین به خاطرتجربه کم نمی توانم کتابی را نام برده که در حد تاپ تن باشد. در ضمن متاسفانه و یا خوشبختانه این دوکتاب هیچ کدام صرفا در حوزه تبلیغات نبوده است ولی با این حال بنده از مطالعه کتاب Retailing management نوشته Michael Levy و Barton A. Weitz چاپ هشتم از انتشارات McGraw-Hill بسیار لذت بردم والبته برخی از دلایل آن را هم ذکر می کنم.
  بنظر بنده فهرست این کتاب بسیار گسترده بوده و در حوزه خرده فروشی حجم زیادی از موارد را پوشش داده است. همچنین نوع نگارش و صفحه بندی کتاب به پویایی آن کمک می کند، هم چنین ویراست آخر این کتاب در سال ۲۰۱۲ بوده که به نوعی در بروز بودن caseهای مطرح شده ودرک بهتر آن کمک می کند. بنده که به شخصه از این کتاب و به خصوص از فصل ۱۷ این کتاب به نام layout design and visual merchandising بسیار لذت بردم و سعی کردم خلاصه ای جامع از آن را برای خود تهیه نمایم.
  در ضمن جناب دکتر در پایان یک درخواست از جناب عالی داشتم، این که در پایان هر بخش از معرفی تاپ تن ها خواهشا حداقل یک کتاب را با توجه نظر خود و یا درخواست دوستان در دسترس برای دانلود قرار دهید. چون با جستجویی که انجام دادم متاسفانه لینکی برای دریافت pdf این کتاب ها مشاهده نکردم.
  باتشکر
  دانشوردیلمی

 2. عرض سلام و ادب
  بسیار تشکر میکنم از اینکه با این کار ارزشمند به علم تبلیغات به خصوص برای ما تازه واردان کمک شایانی می فرمایید. فقط اگر امکانش هست انتشاراتی که این کتاب ها را به چاپ رسانده اند و یا اینکه از کجا میشود کتاب ها را تهیه کرد را هم بفر مایید.

 3. عرض سلام و ادب خدمت جناب دکتر محمدیان بزرگوار

  اولاً: اجازه می خواهم به نوبه خودم تشکر ویژه ای بابت این طرح هوشمندانه و بسیار ارزشمند حضرتعالی داشته باشم.

  ثانیاً: در حوزه های دیگر فکر میکنم پرداختن به فیلمهای سینمایی که توانسته اند با قدرت و زیبایی، اهداف تبلیغاتی اسپانسر خود را اجرا نمایند جای کار در قسمت تاپ تن داشته باشد. مثل فیلم زیبای Cast Away

 4. سلام خدمت دکتر محمدیان عزیز واقعا ممنونم از شما
  نمی دانم چه علتی دارد که بیشتر کتابهای ارزشمند ترجمه نمی شوند .
  دکتر عزیز در حوزه کمپین نویسی لطفا چند کتاب معرفی کنید که خود شما آن را تایید می فرمایید
  با تشکر

 5. سلام خدمت جناب دکتر محمدیان . سپاس از شما بابت وقتی که اینجا می گذارید. من اخیرا با کافه بازاریابی آشنا شدم و چقدر خوب که اینجا را یافتم. از مطالب ارزشمند جنابعالی و جناب مجتبی محمدیان جناب جاوید و سایر دوستان بهره ها برده ام. امیدوارم چراغ این وبسایت بیش از پیش روشن باشد و نور بتاباند به ناشناخته های بازاریابی و تبلیغات.

 6. سلام اقای دکتر
  مبحث مورد علاقه من 🙂 من کتاب Contemporary Advertising رو وقتی در حوزه تبلیغات مشغول به کار بودم میخوندم و خیلی ازش استفاده کردم. در زمینه معرفی کتاب ممنون می شم اگر در زمینه برندینگ هم کتاب های برتر رو معرفی کنید. فکر میکنم معرفی تاپ تن های فیلم وتاتر و کتابهای غیر از حوزه بازاریابی مثل نظرسنجی که سال گذشته انجام شد هم می تونه مفید و جذاب باشه. ممنون منتظر معرفی ادامه کتاب ها هستم.

 7. گستردگی بازاریابی و تکنیک و تاکتیک هایش همواره جای پیشرفت رو برای انسان باز میذازه، ممنون آقای دکتر که این بخش رو کلید زدید، امیدوارم شاهد این معرفی ها در بخش های مختلف بازاریابی باشیم.

 8. سلام
  خیلی ممنونم از گشایش این بخش مفید در کافه بازاریابی.
  آقای دکتر، کاملا حق با شماست … کتاب‌هایی که در دوره دانشجویی به زبان اصلی در کلاس شما می‌خوندیم یه توفیق نه اجباری بلکه عالی بود که تجربه ارزشمندش همیشه همراه ما هست.
  من کتابهای مدیریت خرده‌فروشی و بازاریابی ورزشی و البته کتاب بسیار خوب Shopper Marketing رو از کلاس شما به خاطر دارم.

  با توجه به اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی کارشناسان بازاریابی و تبلیغات آشنایی با تکنیک‌های گرافیکی و هم‌چنین فضای آی تی و دیجیتال هست به نظرم بد نیست کتاب‌هایی هم از این حوزه‌ها در این بخش معرفی بشه که در عین ساده بودن مفاهیم کلیدی رو منتقل کنه.
  کتاب‌هایی هم که به تاریخ هنر و سبک‌های هنری می‌پردازند مفید خواهند بود.
  سپاسگزارم.

 9. سلام و خدا قوت …بدون هیچ گونه اغراقی این بخش من رو به سر ذوق آورد من یه سرچ فارسی کردم برای برترین کتابهای برند در چند سال اخیرکردم به من ده تا برند محصول برتر اینتربرند رو معرفی کرد!!!! ولی همین که تایپ انگلیسی سرچ ام تموم نشده بود سایتهای مختلفی به من معرفی شد واقعا این امر خیلی ارزشمنده که سایت کافه خلل هایی رو پر میکنه که خیلی تو ذوق میزنند…کتاب برند کلر برای من دانشجو خیلی شورانگیزه متاسفانه ترجمه هفت فصل اخیرش به فارسی وجود داره ولی اخیرا کتاب کامل انگلیسی ان به صورت pdf هست که فرصت خوبیه … خالی از لطف نیست اگر کتابی پایه کتابی معرفی کنید و همچنین کتاب هایی در حوزه مشترک روانشناسی و بازاریابی و بعدهای جزیی تر برند رو معرفی کنید …
  پایدار باشید ..

 10. با سلام . اقا دکتر محمودیانی تا حالا شده شما را با کسی اشتباه بگیرن وبراتون مشکل ایجاد بشه؟اگه شده من کسی رو با نام و فامیلی شما میشناسم که داره این کارو انجام میده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *