تاپ تن "برندهای محبوب ایران" به روایت ریاست آکادمی برند ایران "دکتر شهریار شفیعی"

کافه بازاریابی: برای بخش "تاپ تن" که از بخش های ویژه و اختصاصی کافه بازاریابی است به سراغ استاد گرانقدر دکتر شهریار شفیعی از شخصیتهای برجسته حوزه برند و برندسازی رفتیم. برای این نوبت از "تاپ تن" از ایشان خواستیم تا "تاپ تن برندهای محبوب ایران" را برایمان معرفی کنند. ایشان با نگاهی ویژه و با مقدمه ای به استقبال سوال ما رفتند. با هم بخوانیم.//

Dr Shafiee 1

ارزش گذاری و رتبه بندی برندها از جمله فرآیندهای پیچیده ای است که چند سالی است توسط شرکت های بزرگ همانند Interbrand  و BrandZ (شرکت Millwardbrown) در سطح جهانی صورت می پذیرد. هرچند باید خاطر نشان کرد که روش و متد یکسانی به منظور ارزش گذاری و رتبه بندی برندها وجود ندارد و از همین منظر است که هر ساله میان ارزش‌گذاری‌های اعلام شده از سوی مراکز مختلف، تفاوت هایی مشاهده می‌گردد. در واقع می توان سه عامل را در شکل گیری این تفاوت ها دخیل دانست. نخست متدولوژی کلی ارزش گذاری برندها که توسط هر یک از این موسسات به کار گرفته می شود، دوم منبع اطلاعاتی هر یک از آن ها که عموماً از منابع مختلف نیز استفاده می نمایند و سوم تیم اجرایی و ارزیابی نهایی است که در برخی بخش‌ها می‌تواند این تفاوت را ایجاد نماید.

از آن رو که ارزش گذاری دارایی های نامشهود مبحثی بس پیچیده از زاویه تکنیک های مالی است، مبرهن است که رتبه بندی برندها می بایست به گونه ای متدیک صورت پذیرد نه بر اساس ادراک شخصی و شهودی. ولیکن به‌رغم آنچه که آمد، در اینجا بنده دیدگاه شخصی خود را در خصوص برندهای محبوب ایرانی معروض می دارم. در واقع آنچه از پی می آید حاصل یک ارزیابی روشمند و علمی به منظور انتخاب برندهای محبوب ایرانی نیست بلکه بر اساس تجربیات ۱۵ ساله اینجانب در حوزه برند و برندسازی و همچنین ارزش گذاری و رتبه بندی برندهای ایرانی در سال های متمادی، شکل گرفته است.

لازم به ذکر است که در ارزیابی و رتبه بندی برندها، می توان بخش بندی های رده ای متفاوتی را مد نظر قرار داد و هر برند را در رده مربوط به خود سنجید، اما در این نوشتار هیچ گونه بخش بندی خاصی مدنظر نگارنده نبوده است.

در نظر داریم که محبوب بودن یکی از شاخص های برند شدگی است که اصلی ترین نکته ای که باید در این شاخص در نظر بگیریم، احترام و محبت قلبی و همچنین میزان و تعداد خاطراتی است که افراد با برند نامبرده در زندگی خود دارند که از آن با شیرینی و نیکی یاد می کنند؛ خواه این تجربه مستقیم باشد یا غیر مستقیم. همچنین از نشانه های یک برند محبوب دغدغه خاطر و حساسیت افراد نسبت به آن برند است آنچنان که پیگیر اخبار مربوطه و حساس به سرنوشت آن برند هستند.

با عنایت به آنچه آمد تاپ تن برندهای محبوب ایرانی بر اساس تجربیات اینجانب، شهریار شفیعی به صورت زیر می باشد:

 دکتر شهریار سفیعی

تذکر ۱: دقت گردد که موارد فوق بر اساس محبوبیت و میزان وابستگی خاطر افراد انتخاب شده است نه قدرت برند.

تذکر ۲: برندهای مذهبی، برندهای سیاسی، برندهای شخصی (افراد واشخاص)، آثار ادبی و هنری و همچنین باشگاه های فوتبال به دلیل حساسیت های موجود در این لیست لحاظ نشده اند.

تذکر ۳: به دلیل جایگاه عدد ۱۲ در نزد ما ایرانیان به جای ۱۰ برند محبوب، ۱۲ مورد انتخاب شده است.

"کافه بازاریابی از استاد گرانقدر آقای دکتر شهریاز شفیعی به واسطه اینکه وقت خود را در اختیار علاقه مندان و اهالی خوب کافه بازاریابی قرار دادند کمال تشکر را دارد."


9 thoughts on “تاپ تن "برندهای محبوب ایران" به روایت ریاست آکادمی برند ایران "دکتر شهریار شفیعی"”

 1. چقدر زیبا و چقدر ایرانی. البته ای کاش آقای دکتر از برندهای تجاری هم مثال می زندند.بالاخره نگرش های ایشون می تونه برای امثال مثل من هم جذاب و هم نکاتی برای یادگیری داشته باشه.
  در ضمن سهم شیراز و اصفهان تو این لیست جالبه که خیلی زیاده و خوبه مسوولین این شهرها به این پتانسیل توجه کنند

 2. سلام به جناب آقای دکتر شهریار شفیعی
  مطلب جالب و آموزنده ای بود، ممنون.
  موضوعی که در مورد محبوب بودن برند بهش اشاره کردین فکر می کنم همان حوزه Brand love باشه که اتفاقا پایان نامه من هم در همین ارتباط بوده ... موقع انتخاب موضوع تحقیق جدن پیدا کردن برندهای ایرانی که مصرف کننده ها با اون احساس علاقه و نزدیکی کنن دشوار بود و به همین دلیل مجبور شدیم از برندهای خارجی استفاده کنیم.
  دسته بندی که شما بهش اشاره کردین خیلی نوآورانه اس... امیدوارم فضا برای فعالیت های علمی رتبه بندی برندها در کشورمون بیش از پیش باز بشه.

 3. البته با گزینه اول یاد حرف دوست معلمی افتادم که می گفت یکبار دانش اموزان مقطع اول دبیرستان از من پرسیدند نظرتان در مورد ایران چیست و قبل از اینکه پاسخ بشنوند گفتند که خواهشا در مورد ارق ملی و عشق به وطن صحبت نکنید که حالمان بد می شود!!!
  وااسفا از این نسل
  تشکر از شما که سرمایه هایمان را دوباره به یاد ما اوردید و امیدوارم بتوانیم ارزش این برندها را به اندازه محبوبیتشان برسانیم.
  البته من کماکان روی دماوند، کیش و دریای خزر اصرار دارم که اگر تعداد گزینه ها بالاتر بود شاید توی انتخاب جنابعالی هم بودند

 4. ممنونم. در پاسخ به دوستان عزیز، همان طور که جناب دکتر شفیعی مرقوم کردند، این تاپ تن بر مبنای شاخص محبوب بودن تدوین شده و بر اساس تجربیات شخصی ایشان است. من هم معتقدم می توان برندهای دیگری را نیز به این لیست اضافه کرد. ارادتمند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *