تاپ تن // تاپ تنِ مقاصد گردشگری به روایت مجتبی محمدیان //با پاسخ به سوال به جریان “تاپ تن” بپیوندید (۵ از من ۵ از شما)

عید نزدیک است و سفرها نوروزی احتمالاً به‌آرامی تبدیل می‌شود به‌صورت مسئله اصلی خانواده‌های ایرانی و این سوال که عید کجا بریم؟ احتمالاً کلی مقصد روتین و تکراری مثل شمال، مشهد، شیراز و اصفهان دوباره می‌شود یگانه مقاصدی که به ذهن ما می رسد. برای این نوبت از تاپ تن که من مسئول نوشتن آن شده‌ام تصمیم گرفتم که مقاصدی که ارزش یک‌بار دیدن را دارند و خیلی هم روتین نیستند، معرفی کنم تا بلکه بعضی از دوستان دست به سنت شکنی بزنند و برای عید یا هر فصل دیگری این مقاصد رو انتخاب کنند. اینها مقاصدی است که من خودم تجربه کردم و سفر به این مقاصد را با شرایط توضیح داده شده در ادامه، خوب می دانم.

در معرفی مقاصد سعی کردم این روش رو دنبال کنم که مقاصد خیلی جزیی باشه و مثلا نگویم برید همدان و اگر همدان مد نظرم باشد دقیقا جایی که باید بروید رو مشخصاً خواهم گرفت. پس مقاصد کلی‌گویی نیست. دوم اینکه موارد معرفی‌شده برای من مثل نگین‌هایی در کشورمان هستند که کوچک هستند ولی می‌درخشند. راستی آدرس و چگونگی سفر کردن رو خودتون سرچ کنید. کمی هم روحیه لاکچری پسندتون رو هم کنار بذارید و کمی خاکی باشید توی این مقاصد معرفی شده.

 

جزیره هرمز

اگر برنامه نوروزی شما برای سفر بندرعباس باشد شدیدا توصیه می کنم که از جزیره هرمز دیدن کنید. سفری که هم با یک سفر دریایی همراه است و هم با منظره‌ای بی مثال مواجه می‌شوید. جزیره‌ای با هفتاد رنگ خاک در کنار هم. جزیره‌ای که دیدن اون یک روز وقت شما رو می گیره و بسیار آرام و ساکت است. اگر بچه‌دارید دیدن آن برای شما چندان لطفی نخواهد داشت. اگر هم دنبال طبیعت و دارودرخت هستید به نظرم شمال بروید بهتر است. این جزیره چندان درخت خیز نیست. اگر اهل لذت بردن از طبیعت خاکی بکر و دیدن مردم محلی هستید به این مقصد بروید.

 ۲۰۱۶-۰۲-۰۴_۱۸-۵۲-۲۸

چالدره در شمال کشور

کمی گران و بسیار رویایی. زندگی در کلبه‌های مجهز در داخل جنگل امن. این گزینه رو گفتم برای دوستانی که کمی علاقه به شیک سفر کردن دارند. بازی‌های ساده طراحی‌شده در مجموعه به همراه اسب سوری و البته فضای بسیار عالی برای تمدد اعصاب. این منطقه در واقع برای بخش خصوصی است و من در روزهای اول افتتاح اون از اون استفاده کردم. امیدوارم کیفیتش رو حفظ کرده باشه.

 ۲۰۱۶-۰۲-۰۴_۱۸-۵۱-۱۹

کویر مصر

این مقصد نیاز به توضیح ندارد چون فکر می‌کند جدیداً مانور تبلیغاتی روی آن زیاد داده شده اما نکته مهم اینه که شدیداً توصیه می‌کنم یا این سفر رو به‌صورت مستقل و با وسیله شخصی بروید (با آگاهی کامل) و یا با یک تور فرهنگی. سفر به این مقصد بدون آگاهی و همراه با تورهای تفریحی که بیشتر به دنبال رقص و پای‌کوبی هستند چندان برای درک این مقصد خوب نیست و بیشتر برای دفع انرژی نهفته در بدن مناسب است. بودن بچه کوچک چندان برای این مقصد خوب نیست. کمی مطالعه قبلی و آمادگی برای یک سفر زمینی ۱۲ ساعته لازمه این سفر است.

 ۲۰۱۶-۰۲-۰۴_۱۸-۵۲-۱۵

طالقان 

خیلی زیبا نیست اما نزدیک است. دریاچه طالقان واقع در نزدیکی‌های تهران برای تهرانی‌ها می تونه مژده یک سفر یک‌روزه خوب رو بده. مسیر زیبا به همراه یک دریاچه نسبتاً زیبا. با تجهیزات عادی و یک چادر خانوادگی می تونید یک سفر یک‌روزه خوب‌رو تو این منطقه داشته باشید. منطقه مجهز نیست. سعی کنید همه‌چیز را با خودتان ببرید اما برای تنوع تهرانی‌ها بد نیست.

 ۲۰۱۶-۰۲-۰۴_۱۸-۵۱-۴۲

طرقبه مشهد

اگر می‌خواهید یک منطقه شبیه دربند رو تو یه نقطه دیگه کشور ببینید طرقبه گزینه خوبی است مخصوصاً برای دوستانی که اهل خوردوخوراک هستند. درواقع الزام سفر به این منطقه این هست که رهسپار مشهد شده باشید. ای منطقه چیزی برای دیدن ندارد بلکه جایی برای گذران وقت به شیوه‌ای فرح‌بخش است. این مورد اخر رو برای اون دوستانی نوشتم که به شکل روتین عید می روند مشهد.

۲۰۱۶-۰۲-۰۴_۱۸-۵۲-۰۱

این از پنج مورد من، پنج مورد دیگر را شما تکمیل کنید. تا تاپ تن ما کامل شود. شما چه مناطق بکر دیگری را می‌شناسید. هنوز خیلی‌ها هستند که برای عید برنامه‌ریزی نکردند. نظر شما ممکن است در تصمیمشان تأثیر بگذارد.

۲۰۱۶-۰۱-۳۱_۱۵-۴۵-۲۵


14 thoughts on “تاپ تن // تاپ تنِ مقاصد گردشگری به روایت مجتبی محمدیان //با پاسخ به سوال به جریان “تاپ تن” بپیوندید (۵ از من ۵ از شما)”

 1. درود بر شما جناب محمدیان. مطلبی متفاوت و جذاب رو مطرح فرمودید.

  شاید باور نفرمایید ولی در ایام تعطیلات نوروز، برای من فقط یک چیز مهم است: فرار از مشهد!!! و دیگر هیچ!

  اما متاسفانه از دیدگاه دیگر، در تمام سفرهایی که به نقاط مختلف کشور عزیزمان در ایام نوروز داشته ام، حقیقتاً آنچنان که باید فیضی نبرده ایم! بهرحال مشکلات مربوط به ترافیک، یافتن واحد اقامتی موردنظر، عدم هماهنگی های معمول در ارائه امکانات شهرهای گردشپذیربه گردشگران و … در ایام پیک، روی دیگر سکه سفرهای نوروزی است.
  برای همین هم سفرهای نوروزی بنده غالباً در یک مکان خلاصه می شود: تهران عزیز!!
  *********************************************
  از تعطیلات نوروز که بگذریم، اعتقاد بنده بر این است که سفرهای تفریحی، معمولاً پاسخی است به نیازهای نهفته در طی مدتهای مدید در درون فرد (خودم هم نفهمیدم چی گفتم!) به عبارت دیگر هر شخصی، علایق خاص به خود را دارد که آن علایق و سلیقه ها تعیین کننده مقصد موردنظر شخص برای سفر به جنگل یا کویر یا کوهستان یا دریا و امثالهم می باشد. بطورمثال بنده همانقدر که هرگز نمی توانم رنج سفر اطرافیانم را برای دیدن آثار تاریخی و فرهنگی کشور بفهمم (که شاید علت آن از بی فرهنگی خودم باشد) همانطور هم دیگران شاید علاقه مفرط بنده به ماهیگیری در سکوت را نفهمند! مخصوصاً وقتی که بعد از ساعتها انتظار، ماهی صید شده را دوباره در آب رهاسازی می کنم کاملاً به عقل ناقصم شک کرده و پیشنهاد ارجاع به روانشناس می دهند!
  البته پارامتر تعیین کننده دیگر برای کیفیت سفر، سن فرزندان است که محصل هستند یا خیر که بدیهی است.

  اما درنهایت در ادامه فرمایشات حضرتعالی عرض می کنم:
  اگر اهل سفر به مشهد هستید، پیشنهاد بنده به جای طرقبه، رفتن به منطقه “نقندر” و ادامه آن تا رسیدن به روستای “کنگ” می باشد (جاده اش تا حد زیادی با طرقبه مشترک است) روستای کنگ جزء مناطق تاریخی خاصی است که شنیده ام حتی ساکنینش هم حق تخریب و ساخت و ساز واحدهای مسکونی خود را ندارند (البته خودم تابحال نرفته ام!)

  همچنین اگر از طریق جاده عازم مشهد هستید حدود ۳۰ کیلومتر بعد از نیشابور، بد نیست سری به شهر ییلاقی “درّود” بزنید. شاید عجیب باشد ولی همین منطقه کوچک، توریستهای خارجی زیادی را به خود جلب می کند.

  اگر هم به مشهد آمدید و اهل زیارت بودید، ضمن اینکه التماس دعا دارم خواهشمندم از یاد نبرید که در کنار مرقد امام هشتم و در اتاق دارالزهد جنب مقبره شیخ بهایی، گوهری در دل خاک آرامیده که دیگران در آنسوی دنیا قدرش را بیشتر از ما دانستند و ما ندانستیم. مرحوم استاد محمدتقی جعفری، فیلسوف و متفکر ارزشمند معاصر که جلسات شاگردی بنده حقیر در محضر ایشان و در عنفوان جوانی، کیفیتی داشت که یقیناً تا عمر دارم هرگز تکرار نخواهد گردید.

  عزیزان اهل فرهنگ را هم دعوت می کنم که حداقل برای یک بار هم که شده به شهر بیرجند و منطقه اطراف آن سری بزنند. بیرجند شهری است کویری با مردمانی متفاوت. باید چند روزی با آن عزیزان زندگی کنید تا بدانید چه عرض می کنم. ضمناً روستای معروف کوتوله ها (اگر اشتباه نکنم اسمش خونیک است) در همان منطقه می باشد.

  درنهایت به همقطاران خودم هم عرض می کنم اگر در ایام تعطیلات، قصد سفر به شمال را داشته و به دنبال جای دنج و آرام برای ماهیگیری بودید، از جاده سلمانشهر به سمت شهرک صنعتی بعد از گذر از کارخانه ناب استیل، فرعی دوم، جاده ای خاکی است که انتهای آن می رسد به رودخانه ای بسیار تمیز و دلنشین(برخلاف تمام رودهای شمال کشورمان!) که از غار معروف دانیال سرچشمه می گیرد. در آرامش و تنهایی، قلاب را به آب انداخته و بنده را هم از دعای خیر خود محروم نفرمایید.
  امیدوارم هرکجا که تشریف بردید خوش بگذره

 2. سلام به نظرم می توانیم به لیست شما این پنج مورد را هم اضافه کنیم:
  ۱٫ آبشار اسپه او در مازندران شهرستان بهشهر
  ۲٫ منطقه جنگلی رودسر گیلان
  ۳٫ جزیره حرا در هرمزگان
  ۴٫ آب گرم گنو در هرمزگان
  ۵٫ روستای پلنگان در کردستان

 3. از قدیم گفته اند کجا خوشه ؟ همانجایی که دل خوشه! امیدوارم دوستان هر جا که تعطیلاتشان را می گذرانند دل خوش داشته باشند.
  فکر می کنم در گوشه گوشه ایران بتوانیم مکان های بکر و دست نخورده ای را پیدا کنیم که از این هیاهوی شهر نجاتمان دهند و خاطره های خوبی برایمان بسازند.. راستش را بخواهید از دوستی که به قول معروف خبره ایران گردی است در مورد مکان های خوب پرسیدم و گفت من ترجیح می دهم این مکان های خاص را مخفی نگه دارم تا خراب نشوند. بنده خدا می گفت هر جا که پای عموم به آن باز شد به جای طبیعت و آثارش می توانی چی توز و مزمز و پفک را ببینی که در همه جا پرا کنده اند چون نه متولی دارند و نه دلسوزی و مردم هم که مراعات نمی کنند.
  به هر حال
  باداب سورت
  سوباتات
  شهمیرزاد
  محلات
  از جاهایی هستند که من خودم بسیار وصفشان را شنیده ام ولی دیدار میسر نشده .
  هتل سالار دره
  و هتل توچال هم از پیشنهادات من هستند.
  و اگر به من باشد فضای بسطام و خرقان را به خاطر دو آرامگاه بایزد بسطامی و شیخ ابولحسن خرقانی ترجیح می دهم.

 4. این موارد را صرفا به این دلیل که شهر تولد و زندگی خودم هست معرفی می کنم که بسیار دیدنی هستند
  شهر کازرون در استان فارس (۱۲۰ کیلومتری شیراز و در مسیر رفتن به بوشهر از جاده جدید
  غار و مجسمه شاپور (تنها مجسمه باقی مانده از دوران باستان)
  مجموعه باستانی شهر بیشاپور
  منطقه تفریحی دادین
  جنگل بی نظیر و بسیار زیبای دشت برم در ۶۰ کیلومتری مسیر جدید کازرون به شیراز
  این مناطق معمولا در اسفندماه و فروردین ماه در اوج زیبایی هستند
  البته منطقه کازرون آثار و تفرجگاه های بی نظیری وجود دارد که در حوصله این پیام نیست. در واقع کازرون دو مین شهر از نظر تعداد آثار تاریخی و تفرجگاه بعد ازشیراز است و بسیار دیدنی است.
  منطقه نورآباد هم در اسفند ماه بهشتی است که در ایران کم نظیر است

 5. سلام و درود خدمت اساتید بزرگوار

  پیشنهاد یک شمالی:
  ۱- سیستان و بلوچستان .. بخش جنوبی استان ( بلوچستان) ..به ویژه چابهار …مسیر ساحلی بندر عباس تا بندر گواتر
  با هوای مطبوع در این ایام و پدیده های طبیعی و محیط بکر و مردمانی مهمان نواز….ساحلی بی نظیر و بکر … سرزمین میوه های جذاب و کمیاب ..خوراکی های تند…در یک کلام هندوستان ایران

  ۲- سیستان و بلوچستان …( بخش شمالی استان = سیستان ) …زاهدان و زابل …با آثار تاریخی بی شمار و جذاب ….
  ۳- کرمان …به ویژه بخش جنوبی استان
  ۴-هرمزگان
  ۵-خراسان جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *