تاپ زون قسمت دوم // دپارتمان دیجیتال مارکتینگ گروه سولیکو (کاله)

تبلیغات ایران وارد مرحله جدیدی شده است. دوره، دوره دیجیتال مارکتینگ است و همه اقدامات رنگ و بویی دیجیتال گرفته. جریان کنفرانس ها و همایش ها از تبلیغات و برند به سمت دیجیتال مارکتینگ سوق پیدا کرده و البته هنوز اول راه هستیم. آن قدر اول راه هستیم که جوانانی از راه نرسیده سعی در ساخت برندهایی از خود دارند که پیش از این از یک متخصص میانسال انتظار می رفت. اما در این میان متخصصانی هستند که به دور از برندسازی های سطحی، کاملا بر روی کار خود متمرکز هستند به کار خود بدون هیچ حاشیه ای می پردازند.

ما در دوران دیجیتال مارکتینگ هستیم. حالا شرکتهای دیجیتال مارکتینگ روز به روز بیشتر می شوند. هنوز روند همکاری بین کارفرمایان و شرکتهای دیجیتال مارکتینگ مسیر درست خود را پیدا نکرده و دو طرف در حال تجربه هستند. در این میان برخی شرکتهای بزرگ اقدامات دیجیتال مارکتینگ را به صورت in-house انجام می دهند تا کنترل بهتر و تصمیم سازی بهتری داشته باشند.

در قسمت دوم از تاپ زون میهمان دپارتمان دیجیتال مارکتینگ سولیکو (کاله) بودیم. بخش دیجیتال مارکتینگ یک برند بزرگ که کلیه تصمیم ها و اقدامات دیجیتالی این برند را مدیریت می کند. در بازاری که خیلی ها دیجیتال مارکتینگ را در حد تولید محتوا برای اینستاگرام تنزل داده اند بررسی برخی اقدامات کاله ای ها قطعا می تواند جذاب باشد. در این گفتگو که خلاصه ای از رئوس ان را برای شما در ادامه خواهم اورد با حامد توفیقی (مدیر دیجیتال مارکتینگ گروه سولیکو)، احسان طریقت (سرپرست واحد بازاریابی محتوایی واحد دیجیتال مارکتینگ)، مهدی ولیزاده (سرپرست واحد سوشال مدیای واحد دیجیتال مارکتینگ) و من یعنی مجتبی محمدیان (مدیر کافه بازاریابی) همراه بودیم و مروری بر اقدامات برند کاله در حوزه دیجیتال مارکتینگ شد.

در این نشست گفتگوها پیرامون دو بخش اساسی مطرح شد. ابتدا در مورد توجه ویژهبرند کاله در مورد مدیریت محتوا صحبت شد. نمونه های ارایه شده در زمینه کتاب کاله، سئو سایت کاله نشان می دهد که کاله در بسیاری از حوزه ها توانسته بر محتوا مسلط باشد. محتوایی که گاه زمینه ساز لانچ یک محصول جدید است و گاه در فروش یک محصول نقش مستقیم دارد و مهمتر از همه در زمینه قدرتمندتر کردن مخاطب. جایی که کاله دقیقا روی اگاهی مخاطب دست می گذارد و فارع از بحث فروش، مشتری را به لحاظ آگهی یک پله بالاتر می برد(که البته فواید این کار به خود کاله هم می رسد) نمونه های ارایه شده همراه با عدد و رقم مستند، نشان از نگاه ریشه ای کاله دارد. چیزی که در این بین بیش از همه به چشم می آید نگاه حمایتی مدیریت ارشد شرکت است که این فرصت سوداوری را در این بخش ایجاد کرده است.

بخش دوم درباره مدیریت پلتفرم های سوشال این برند گذشت. توجه به انواع مدیاها و عدم تمرکز صرف بر روی اینستاگرام از نکات برجسته این برند است. مدیریت حساب توییتری به همراه همکاری با اینفلوئنسرها، که داده ها نشان می دهد کاله در حوزه اینفلوئنسر مارکتینگ صاحب تجربه خوب و تعامل مثمرثمری است. شاید مهمترین قسمت این بحث، تجربه جذاب این برند در  زمینه Takeover کردن است که پیش از این در سایت هم خبری را منتشر کرده بودیم. در این سازوکار مطرح شد که کاله برای اولین بار در ایران مدیریت اینستاگرام خود را به افرادی خارج از مجموعه کاله و یکی از اینفلوئنسرهای این شبکه اجتماعی با نام پین کافه سپرد تا با استفاده از برون سپاری مدیریت شبکه‌های اجتماعی (Takeover)  پیام خود را به مخاطبان برندش انتقال دهد. این از اتفاقات جدیدی است که به نظر می رسد روز به روز از سوی برندها بیشتر استفاده شود.

دپارتمان دیجیتال مارکتینگ سولیکو از نمونه های مثال زدنی فعالیتهای دیجیتال در ایران هستند که در فضایی که کمی آشفتگی و نابسامانی در آن بیش از حرف حساب و کار درست به چشم می آید از نمونه هایی هستند که می توانند پیش چشم کسانی باشند که در اول راه هستند و به دنبال نمونه های موفق می گردند.


2 thoughts on “تاپ زون قسمت دوم // دپارتمان دیجیتال مارکتینگ گروه سولیکو (کاله)”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *