تبلیغاتچی //نگاهی متفاوت و حرفه‌ای به نقد تبلیغ//تن تاک و رویکرد فروش مستقیم

یکی از رسالت‌هایی که کافه بازاریابی همواره و به شکلهای مختلف  مد نظر قرار داده، نقد منصفانه و منطقی کارهای تبلیغاتی ایرانی است. همانطور که جناب دکتر محمدیان در یکی از روزنوشته های کافه بازاریابی مرقوم فرموده بودند، "نقد حرفه ای و خوب با آن که باعث شکوفایی تبلیغات می شود کمتر مورد توجه واقع شده است". از این پس و با همت شما دوستان و همراهان همیشگی کافه بازاریابی، "تبلیغاتچی" کلید واژه مجموعه مطالبی خواهد بود که در قالب آن سعی خواهد شد تا رویکردی نوین به نقد تبلیغات در ایران بنا نهاده شود.

در تبلیغاتچی در قالب مجموعه مطالب سریالی سعی خواهد شد سبک‌های مختلف تیزرهای تبلیغاتی طرح موضوع شوند تا علاقه‌مندان بتوانند در محیطی دوستانه و آکادمیک اما با رویکردی واقع گرایانه و کاربردی به نقد تبلیغ بپردازند. نقد تبلیغ اصلاً به این معنی نیست که حتماً می بایستی یه نقطه ضعف در تیزر تبلیغاتی رو کنیم، نه اصلاً. هستند تیزرهای تبلیغاتی که توسط دست اندرکاران ایرانی این حوزه تدوین شده که حقیقتاً بایستی ایستاد و برایشان دست زد. ما در تبلیغاتچی به آنها هم خواهیم پرداخت.

برای بهتر شدن محتوای کار، پیشنهاد می کنم که عزیزان از پشت دو عینک مختلف به نقد تیزرهای مطرح شده بپردازند. نخست، عینک یک متخصص تبلیغات به چشم بزنند و به پرسشهای مطرح شده پاسخ بدهند. بعد عینک صاحب کسب و کار را به چشم بزنند و در قسمت نظرات مرقوم کنند که اگر به عنوان سفارش دهنده تیزر (مدیر روابط عمومی یا مدیرعامل شرکت) در کارگروه تبلیغات حضور داشتند چه نقدی به تیزر روا می‌داشتند.

تبلیغاتچی از ابزارهای مختلفی برای چارچوب بخشیدن به بحث استفاده خواهد کرد. پرسشنامه اولین ابزار درنظر گرفته شده است. در آینده نزدیک "شاهد عینی" را هم به کمک خواهیم گرفت، پس با ما همراه باشد. برای امروز و به عنوان اولین قدم، تیزر زیر رو انتخاب کرده ایم. از شما دعوت می کنم که این تیزر رو به تماشا بنشینیم و منصفانه نقد کنیم.

.

.

[poll id="2"]

[poll id="3"]

[poll id="4"]

[poll id="5"]

[poll id="6"]

[poll id="7"]

[poll id="8"]

[poll id="9"]

 

تبلیغاتچی، سه شنبه هر هفته با شما خواهد بود


20 thoughts on “تبلیغاتچی //نگاهی متفاوت و حرفه‌ای به نقد تبلیغ//تن تاک و رویکرد فروش مستقیم”

 1. سرور گرامی آقای حسینی
  سلام

  تبلیغاتچی به عنوان پایگاهی برای نقد تبلیغات در کافه بازاریابی و با اهدافی که جناب آقای دکتر فرمودند، مطمئنا به بهبود فضای تبلیغات کمک خواهد کرد. سپاس بابت بررسی تبلیغات.
  و اما درباره این تبلیغ. تن تاک، برندی است که به لطف تبلیغات فوق العاده زیاد در تلویزیون، آگاهی برند خوبی دارد. اما بعید می دانم وفاداری نسبت به این برند زیاد باشد. البته تحقیقات قابل استنادی درباره وفاداری این برند انجام ندادم اما پیش بینی این تحقیق چندان کار سختی نیست. دوستان متخصص این حوزه آشنایی دارند که این کفش ها تقلید از کفش های دیگری است. زمانی که تقلید به این شکل صورت می پذیرد، وفاداری به برند مقلد کاهش پیدا می کند. به علاوه حسی که از این نوع تبلیغ ها در ذهن متبادر می شود، حس خرید از یک شرکت اصیل نیست. یک شرکت اصیل الزاما شرکت با سابقه ای نیست. اما این نوع تبلیغ ها (مثل این کفش یا آن ماهیتابه که با همین منوال تبلیغ می شود) نمی تواند حس خرید مناسبی را القا نماید و متاسفانه خریدار حس خرید یک کالای تقلیدی از فروشنده که ای که صرفا یه سری کالا را وارد کرده و اصطلاحا به دنبال انداختن اجناسش به خلق الله است ، را خواهد داشت.
  به علاوه بر اساس تجربه پیش بینی می کنم اگر داده های خرید این شرکت را داشته باشیم، بیشترین زمان خرید هنگام پخش این تبلیغات از تلویزیون انجام شده است. زمانی که شماره اس ام اس خرید اعلام می شود و تبلیغ سعی دارد در فضایی احساسی و نه منطقی بیننده را به خرید وادار کند. خریدی که پس از آن شاید خریدار احساس پشیمانی هم داشته باشد و این یعنی تبلیغات دهان به دهان منفی علیه برند شرکت که خودش برند این شرکت را تضعیف می کند.
  در رابطه با جامعه هدف هم به یک نکته بسنده می کنم. در تبلیغ دیگری یک فرد مسن با این کفش ها در مسابقه ای پیروز شد. در این تبلیغ جوانان به استفاده از این کفش ها پرداخته بودند. این سرگشتگی در انخاب جامعه هدف مناسب، و شلختگی در تبلیغات (که نشاندهنده نبود استراتژی تبلیغات برای این برند است) در بلند مدت به جایگاه این برند در اذهان افراد ضربه خواهد زد.

  1. راه اندازی این بخش به علت لطفیست که حضرتعالی به بنده داشته اید، به امید خدا این بخش با حمایت و راهنمایی های شما و دیگر اساتید و علاقه مندان بازاریابی هرروز بهتر و مفیدتر خواهد شد.

 2. آقای حسینی به نظرم در اینده بسیاری از شرکتها علاقه مند خواهند شد تبلیغشان توسط منتقدان کافه قبل یا بعد از پخش نقد شود. آیا امکان این هست که چیزی شبیه یک بنر با عنوان احتمالی اینجا تبلیغ شرکت شما نقد می شود در کنار این صفحه ایجاد شود تا علاقه مندان سفارش خود را آنجا بگذارند . ممنون

 3. سلام
  از راه اندازی این بخش بسیار خوشحالم. امیدوارم این بخش به عنوان محلی تاثیرگذار بر سلیقه اهالی تبلیغات شناخته بشه و بتونه تا حدود زیادی افکار و ادراک مخاطبان از تبلیغات ساخته شده رو هم نشون بده. صمیمانه آرزو می کنم که این بخش محفلی جهت دهنده و مرجع در حوزه تبلیغات بشه. ممنون

 4. سلام جناب حسینی عزیز
  تشکر میکنم بابت راه اندازی این بخش بسیار جالب و سیستم رای دهی که راه انداختید. ان شاء ا... که همیشه در مسیرتون موفق باشید.
  در خصوص خود تیزر باید بگم به نظرم خب خیلی ضعف داره. بیشتر حالت یک فروش مستقیم رو داره. یه جورایی از تکنیک بی تکنیکی استفاده شده. خلاقیتی هم در اون دیده نمیشه. یک تدوین سادست.
  اما به نظر بنده نباید این مورد رو جزء تیزر قرار بدیم. در مبحث تبلیغات آگهی هایی داریم که به آگهی فروش مستقیم معروف هستند. این نوع تبلیغات در آمریکا سالهاست رواج دارد و بحثش از بحث تیزر و هنر ساخت تیزر جداست و تقریبا در فیلدهای جدا قرار دارند. مثل نمونه های ترجمه شده در ماهواره. البته معمولا این آگهی ها در آمریکا (البته کشورهای دیگه ای هم هستند) در کانالهای مشخصی پخش می شوند و هر صاحب رسانه تلویزیونی حاضر به پخش این نوع آگهی نیست. حتی در تعرفه های تعریف شده در صدا و سیما هم جایی برای این سبک آگهی تا قبل سال 93 نبوده ولی امسال با نام آگهی فروش مستقیم کالا تعرفه و تعداد دفعات مشخص پخش براش در نظر گرفته شده است. این هم به دلیل استقبال زیاد از آگهی های فروش دو سه سال اخیر کانالهای فارسی ماهوارست که در فروش کالاهایی مثل پرفکت استپس، کرم حلزون، اب راکت، آلوما والت و ... موفق بودند. احتمالا صدا و سیما خواسته بخشی از بازار تبلیغاتی رو البته به شکل محتاطانه ای به خودش اختصاص بده.
  پس بنابراین به نظرم بهتره از منظر یک آگهی فروش مستقیم نقد بشه وگرنه از لحاظ فاکتورهای تیزری وضعیت خوبی نداره.
  تشکر میکنم از مطلب خوبتون.

  1. ممنونم جناب داورنیا که بحث تبلیغات فروش مستقیم رو باز کردید. این بحث در کتابهای بازاریابی کمتر دیده میشه. امیدوارم مورد توجه دوستان قرار بگیرد

 5. سپاس از جنابعالي بابت قرار دادن اين بخش مهم در كافه و طراحي پرسشنامه.خيلي خوب بود
  و اما نظرم در مورد تبليغ :
  واقعا نسبت به تبليغات ديگر رسانه ايي در رديف ضعيف ها قرار مي گيره. نوآوري خاصي توي اون ديده نميشه.فقط جنبه آگاهي دهنده داره كه انصافا هم به دليل تكرار بيش از حد اون خيلي خيلي خوب عمل كرده.
  يه آماري از روي مشاهده گرفتم چند وقت پيش: در يك مسير راهپيمايي در شيراز از 10 نفر ،6نفر كفش تن تاك داشتند !!!!!! واقعا حيرت انگيز بود. اين يعني اين تبليغ خوب عمل كرده. خوب هم نه عالي.
  از اونجايي كه اطلاع دارم واقعا فكرها و ايده هاي بسياري در پشت تبليغات مختلف وجود داره اما تن تاك با يك تبليغ ضعيف داره اينجوري پيروز ميدان ميشه. به نظر خودم علت موفقيت اون " تكرار است و تكرار"
  خود من شخصا تجربه احساسي كه نسبت به تبليغات دارم در ارزيابيم خيلي اثر مي ذاره و متاسفانه چون احساس خوشايندي نسبت به اين برند ندارم كلا نكته مثبتي رو توي اين تبليغ نميبينم!!
  اما يك نكته مثبت اون: كليه گروه هاي سني رو بازار هدف خود قرار داده و اين خيلي خوبه.

  بازم سپاس از جناب حسيني

  1. ممنونم خانم توانا. آماری که سرکارعالی ارایه کردید، این آمار کافیه که یه صاحب کسب و کار کاملاً راضی بشه که تیزر اثربخشی لازم رو داره. به نظر من علت موفقیت این تیزر دو علت داره: 1.سادگی: در کتاب استیو جابز می خوندم که می گفت، "مردم سادگی رو دوست دارند و اساساً دوست دارن چیزرهایی رو انتخاب کنند که ساده هستند".
   2. توجه به موضوعی است که این روزها به یکی از درگیرهای ذهنی ما ایرانی ها شده (تناسب اندام به ساده ترین شکل ممکن، یه شبه راه صد ساله رو رفتن). همان درگیری ذهنی که بسیاری از خانم های ایرانی رو متقاعد کرد که کرم حلزون بخرن. به نظرم یکی دیگر از محصولاتی که این روزها اگر از طریق تیزرهای تبلیغاتی فروش مستقیم به نمایش گذاشته بشه، فروش نجومی را به ثبت خواهد رساند، محصولی برای درمان و ترمیم تاسی در آقایان است. کافیست به تعداد عملهای جراحی کاشت مو توجه کنیم.

 6. آقای حسینی! تشکر و تبریک. به نظر من این بخش سریع الرشدترین، پرطرفدارترین و کاربردی ترین بخش کافه خواهد شد. امیدوار و خواهشمندم این بخش را منظم ادامه دهید. این کار به سرانجام خوبی خواهد رسید...

 7. به نظرم با دادن ضریب به موارد بالا و ریختن آن به طور اتوماتیک در یک فرمول در نهایت کافه بازاریابی به تیزر یک نمره که حاصل برایند همه نظرات است بدهد. ضمنا اعضا علاوه بر مشارکت در رای دادن در قسمت نظرات هم تشویق به نظر دادن کتبی شوند ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *