نوروز در راه است // هدایای تبلیغاتی یک دغدغه برای شرکتها

تبلیغات

مطلبی به قلم مینا خورشیدی: تبلیغات و هدایای تبلیغاتی یکی از مواردی است که شرکت ها و سازمان ها برای معرفی خود به سایرین از آن بهره می گیرند و تنوع و کیفیت این هدایا می تواند تا حد قابل توجهی در ذهن مشتری ها  مبین قدرت و جایگاه آن سازمان باشد.و مسلما سرمایه گذاری در این زمینه نه تنها اتلاف سرمایه به حساب نمی آید که موجب بازگشت چندین برابری آن نیز خواهد بود.

اینکه نماد یک شرکت در قالب یک طرح خاص و متفاوت در اختیار مشتریان و همکاران یک سازمان قرار داشته باشد علاوه بر اینکه بر اعتبار آن سازمان می افزاید موجب می شود آن سازمان به عنوان یک مجموعه متفاوت و خلاق در ناخودآگاه ذهن مشتریان فعلی و بالقوه نقش بندد.ولی متاسفانه بخش تبلیغات بیشتر موسسات و سازمان ها،  فارغ از هدف اصلی و پنهان در اهدای این نوع هدایا، صرفا به قصد انجام وظیفه و اعلام حضور به رقبا و مشتریان خود از این محصولات بهره می گیرند.

علیرغم اینکه با کمی دقت به خوبی می توان طرح های متفاوت و خلاقانه متناسب با سلیقه یا نیاز مشتری های هر سازمان ارائه کرد.  برای مثال در اهدای یک تقویم رومیزی، می توان با کمی بررسی و توجه در طراحی کار یا درج اطلاعاتی متناسب با نیاز مشتریان آن حوزه به خصوص، کاری کرد که  مشتری ها در میان خیل وسیع این هدایای نوعا منحصر به شب عید، با تمایل بیشتری  آن  را روی میز کار خود قرار دهند.

با نگاهی کلی به مقوله هدایای تبلیغاتی می توان گفت، از یک سو بی توجهی طراحان و سازندگان این هدایا به تغیر و ایجاد تنوع در تولیداتشان و از سوی دیگر عدم توجه کافی سازمان ها به اثر چنین هدایایی به عنوان یکی از عوامل کلیدی در افزایش جایگاه برند سازمان در ذهن مشتری های فعلی و جلب نظر مشتری های بالقوه موجب سکون در این بازار شده است .

اگر چه  نمی توان نگاه نو و متفاوت برخی کانون های تبلیغاتی را در این زمینه نادیده گرفت ولی به نظر می رسد خلا ارتباط میان متقاضیان این محصولات و تولید کنندگان آنها ، بی توجهی سازندگان این هدایا به تعامل بیشتر با مشتریان خود و بررسی موردی بازار هر گروه از مشتریان از جمله مواردی است که موجب یکنواختی این حوزه شده و از سوی کارشناسان بازاریابی و تولیدکنندگان این هدایا به بررسی و توجه بیشتری نیازمند است.

پیشنهاد شما برای هدیه نوروزی شرکتها چیست؟

.


17 thoughts on “نوروز در راه است // هدایای تبلیغاتی یک دغدغه برای شرکتها”

 1. آقای محمدیان
  سلام
  دوست خوبم آقای مرتضی حسنلویی ” تاریخ 29 /10 /93 در گزارش تصویری از یازدهمین نمایشگاه تبلیغات، بازاریابی و صنایع وابسته” پیشنهاد خوبی نوشته بودند.

  سلام
  به قول معروف
  همه چیز در خوب نگاه کردن است.
  یا همه چیز در متفاوت نگاه کردن است.
  همانطوری که در مورد شعار می توانیم انواع موارد را چه به زبان فارسی و انگلیسی بنویسیم از شما اساتید محترم خواهشی دارم.
  عید نزدیک است و همه شرکت ها به فکر عید هستند و برای خودشان انواع هدایا را در نظر می گیرند تا به مشتریان خودشان بدهند.
  نوشته ای تحت عنوان انواع هدایای تبلیغاتی و یا هر نوشته دیگری در سایت قرار دهید تا همه مان مواردی را که میشود برای یک هدیه تبلیغاتی انتخاب شوند، را بنویسیم یعنی انواع و اقسام موارد هدایا.
  مثلا از سررسید گرفته تا …. بلندگو و ….. تا کاغذ دستمالی … کت و شلوار و …………… بلکه در سال آینده این نمایشگاه پر شود از انواع هدایا و موارد تبلیغاتی دیگر
  انشاا…
  با تشکر

  مثل همیشه از دوست خوبم مرتضی کمال تشکر و قدردانی را داشته و دارم.
  موفق و پیروز باشید.

 2. سلام و ممنون از مطلب خوبتون
  هدایای تبلیغاتی موضوع مهمی هست که اکثر شرکت ها کم توجهی می کنند..جای خلاقیت در این حوزه زیاده
  من مدتی در شرکت بیمه کار میکردم این ایام شعبه به دلیل ایام تعطیلات و افزایش دیه و نیاز به صدور الحاقیه شلوغ میشد…هدایای تیلیغاتی شرکت یک تقویم جیبی کوچک و خودکار بود..سررسیدهای نفیس تر البته برای مشتریان ویژه بود که حق بیمه بیشتری داده بودند.به نظرم میشه توی طراحی همون تقویم های کوچیک جیبی یه تغییر ایجاد کرد..
  مثلا صفحه اول این تقویم ها با آرزوی موفقیت از طرف مدیرعامل امضا شده باشه یا مثلا تقویم ویژه ای برای هر کدام از مشتریان داشته باشیم مثلا تعداد افرادی که در روز ۱۳ اسفند تاریخ تمدید بیمه دارند مسلما در مجموعه دیتای شرکت زیادند در تقویم این افراد صفحه مربوط به این روز در سال آینده طراحی متفاوت داشته باشه…توجه به بازاریابی حسی هم در این زمینه اثر بخشه مثلا اگه برگه های این تقویم معطر باشه که تداعی کننده روزهای بهاری باشه یه تجربه خوبه حسی برای مشتری ایجاد میکنه و یه عالمه فکرای جدید….
  چرا شرکت ها با نوشدن سال فکراشون رو نو نمیکنند؟؟؟؟همیشه فضای شرکت ما نزدیک این ایام نه تنها شادتر و با انگیزه تر نمیشد حتی کسل کننده تروغیر قابل تحمل تر هم میشد و من همیشه حس میکردم مشتری سریع میخواد فرار کنه و بره

  1. درد اصلی در عدم خلاقیت در اکثر شرکتها در این بخش یعنی انتخاب هدایا
   انجام کارهای دقیقه نودی است
   همه چیز می ماند برای شب عید
   این طوری است که هدایا هر سال تکراری و تکراری است

 3. با سلام و احترام خدمت دوستان

  به نظر من متاسفانه در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلات در تبلیغات وجود برخی اقلام تبلیغاتی بی کیفیت و عمدتا چینی در بازار تبلیغاتی می باشد.در ظاهر زیبا هستند ولی خیلی زود خراب میشوند و انتظارات رو از بین می برن و حتی انگیزه هزینه کرد برای این موضوع رو از بین میبره.حد اقل برای حفظ آبرو هدیه ندادن بهتر از هدیه بد دادنه

 4. به نظر من واقعا این هدایا در دیزاین های تکراری و با یک سری الگوهای تکراری به دست مردم داده می شود.من یادم میاد که 2سال پیش به یک فست فودی رفتم و در آنجا به من یک تقویم رومیزی دادند که در هر صفحه آن عکس غذاهای وسوسه برانگیزی وجود داشت و من در طول سال واقعا ناخودآگاه به آن فست فود چندباری سر زدم.چون هروز آن تصاویر رو بر سر میزم می دیدیم و در ناخودآگاه من وجود داشت.البته چندسالی شاید به دلیل قیمت زیاد کاغذ و هزینه چاپ خیلی از شرکت ها از انجام این کار صرف نظر می کنند.اما در صورت اینکه به نظر من این نوع تبلیغات از نوع یهترینند،چون معمولا بر روی خودکار،لیوان،جاسوئیچی که اینها لوازمی هستند که افراد مدام با آن در تماسند.شرکت های آراییشی می توانند آینه هایی تو جیبی برای افراد هدیه بدهند.شرکت های غذایی حتی یک قاشق با آرم مخصوص…کارهای خلاقانه زیادی می توان انجام داد.

 5. با سلام و وقت بخیر
  ما توی سالی که گذشت سعی کردیم هدایای انتخابی متفاوتی نسبت به سایر رقبا در صنعتی که فعالیت میکنیم داشته باشیم
  برای هدایایی که در نمایشگاه های شهرستانهامون داشتیم از power bank استفاده کردیم که لوگو شرکت روی اون چاپ شده بود
  برای هدایای آخر سالمون هم بسته به میزان خرید مشتریان چند تا دسته بندی مختلف داشتیم
  برای گروه خاصمون از تابلوی های شرکت زرین هنر ایران استفاده کردیم که اکثر مشتریان ما بسیار لذت بردند.

  1. جالبه
   انگار power bank
   برگ برنده هداياي تبليغاتي در اين سالهاست
   به نظرم به طور عام گزينه خوبيه
   امسال هم در ارتباط با شركتهايي كه باهاشان در ارتباط بودم اين گزينه خيلي تكرار شد

 6. سلام

  چه مطلب خوبی. ممنون واقعا”.گاهی بعضی از مسائل هستند که خیلی فرسایشی پیش می روند و هیچ وقت هم به آنها توجه نمی شود،به نظر بنده این یکی از آن موارد است.

  به نظرم،
  1-لیوان سرامیکی مشکی،که طرح تقویم روی آن باشد و در حالت عادی مشخص نشود، فقط وقتی از آن استفاده می شود(توسط مایعات گرم)رنگ تقویم روشن شود.( همان طور که مستحضرید،منظورم لیوان هایی است که با درجه حرارت رنگشان تغییر می کند)
  2- کتاب با یک یادداشت خاص در صفحه اول(منظور از خاص ،کلیشه ای نبودن و متفاوت بودن هر جمله برای هر کتاب است)
  3-حوله های تبلیغاتی در سایز های مختلف
  4-اگر امکانش هست و کاغذی هدر داده نمیشود،اهدای کاغذهای چک پرینت(مثلا”کاغذهایی که باطله هستند ولی به درد چک پرینت می خورند،طرف باطله آن با آرم شرکت مجدد پرینت گرفته شود و از طرف سفید آن می توان به عنوان چک پرینت استفاده نمود و به عنوان هدیه تبلیغاتی سال نو از آن استفاده نمود.فکر می کنم با اینکار حداقل اینهمه کاغذهای سفید دور ریخته نمیشود،چون همیشه نزدیک عید تعداد زیادی از این سررسیدها به دستمان میرسد که بی استفاده می ماند)

  شکوفه علیمحمدی

 7. سلام
  بعضی از شرکتهای تولید کننده نشان خاصی دارند نثلا شرکتهای لبنیاتی ، مرغ های مادر و از این قبیل
  مثلا شرکتهای لبنیاتی می تونند برای نوروز ی طرح متفاوت داشته باشند مثل اینکه ی گاو عروسکی فانتزی درست کنند با تبلیغاتی زیبا از شرکت یا برندشون روی بدن گاویا مرغ های مادر همینطور. از نمایشگاه کیش امسال عروسک خروس رو دیدم که هدیه دادند ولی بدون تبلیغ اون برند بود ولی خیلی جالب و متفاوت بود خیلی هم خوشم اومد.

 8. با تشکر از مسئولین محترم سایت و نظرات خوب همه دوستان. من به شخصه ایده های خیلی جالبی از نظرات دوستان بدست اوردم.
  و یک موردی هم که خودم سال گذشته به عنوان هدیه تبلیغاتی عید برای شرکتی که مشغول به کار بودم اجرا کردم و می تونه برای بقیه دوستان هم مفید باشه، طرح گلدان های کوچک با گل طبیعی بود که لوگوی شرکت روی گلدان حک شده بود و از طرف سایر شرکت ها یی که براشون ارسال می شد با استقبال بی نظیری رو به شد.

 9. با سلام ،
  کیفیت هدیه های نوروزی اغلب پایین است ونوع کالایی که انتخاب می شود به ندرت قابلیت استفاده ی مداوم لااقل برای یک مدت را دارد. به نظر من هرچه نوع هدیه ی تبلیغاتی کاربردی تر و با کیفیت بالاتری باشد این کیفیت بالا تداعی کننده ی کیفیت بالای محصول شرکت خواهد بود و در نهایت مصرف کننده رغبت بیشتری برای تهیه ی آن محصول پیدا خواهد کرد. اجناسی مثل خودکار، تقویم، لیوان و … برای اکثر شرکت ها به عنوان هدایای تبلیغاتیشان رواج پیدا کرده است که به نظر من اگر سعی شود خلاقیت و سلیقه در نوع هدیه به خرج داده شود یعنی هدیه چیزی به جز این موارد باشد، قطعا تأثیر گذاری نام شرکت بر ذهن مصرف کننده بیشتر خواهد بود.

 10. با سلام خدمت دوستان
  به نظرم در انتخاب هدیه تبلیغاتی باید ابتدا به چند سوال پاسخ گفت:
  1- آیا این هدیه مستقیما به مصرف کننده داده میشود یا اینکه به نمایندگان فروش اهدا می شود تا خودشان استفاده کنند یا اینکه از طریق آنها توزیع شود؟
  2- تیراژ این هدیه چقدر باید باشد؟
  3- هدف از دادن هدیه تشکر و قدردانی از مشتری است یا تبلیغ بیشتر؟
  4- مدت زمانی که یک هدیه می تواند مورد استفاده قرار گیرد چقدر است؟
  5- آیا مشابه هدایایی است که رقبای ما می دهند؟
  6- آیا مشابه هدایایی است که سالهای گذشته توزیع شده؟
  7- توزیع آن هم در سطح کل کشور به راحتی صورت می گیرد؟

 11. من مدتی است به مغازه های که میخواهند تبلیغات کنم پیشنهاد دادم که میتوانند پلاستیک با کیفیت با طرح زیبا و با لگو ونام خودشان بزنند و به مغازه های دیگر بدهند .که اکثر بخاطر کیفت پلاستیک استقبال میکنند . با این کار بدون اینکه شما بخواهید توی تمام شهر برای شما تبلیغ میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *