گفتگو با هارمیک نواسارتیان درباره حمایت از رویداد تداکس تهران

تداکس امسال در اوج استقبال مخاطبان به پایان رسید در این رویداد دو شرکت بوتان و آژانس بادکوبه اسپانسری این رویداد را به عهده داشتند. حمایت یک آژانس تبلیغاتی اون قدر جذاب بود که گفتگویی کوتاه را با هارمیک نواسارتیان مدیر روابط عمومی بادکوبه ترتیب دهیم و از چند و چون این حمایت بپرسیم. به همین خاطر به سراغ مدیر روابط عمومی بادکوبه رفتیم و نتیجه شد ان چیزی که در ادامه می خوانید.

کافه بازاریابی: اساسا شرکتهای تبلیغاتی نه برای خود تبلیغ می‌کنند و نه از نسخه‌هایی که برای مشتریانشان می‌پیچند برای خودشان استفاده می‌کنند ولی شما وارد فضای حمایت مالی شدید و این برای یک شرکت تبلیغاتی کمی‌عجیب است. بحث اسپانسرینگ در سال‌های اخیر در برنامه بادکوبه جایگاه ویژه ای داشته ریشه این نگاه به چه چیزی بر می‌گرده و چرا تصمیم گرفتید وارد فضای اسپانسرینگ شوید؟

هارمیک: آژانس‌های تبلیغاتی با توجه به ماهیت کار خود نیاز به ابزار‌ها و فضاهایی برای جایگاه‌سازی و ترویج خود در بازار دارند. رویدادها یکی از این فضاها هستند که نه تنها به ما کمک می‌کنند مجموعه‌ای از ارتباطات را شکل دهیم بلکه امکان کشف مشتریان جدید را هم برای ما ایجاد می‌کنند. سال‌هاست آژانس بادکوبه از رویدادهای مختلف علمی‌ حمایت کرده است. این حمایت‌ها همیشه از رویدادهایی بوده که با کسب و کار ما یعنی ارتباطات، ارتباط مستقیم داشته باشد. بادکوبه به دنبال حمایت از رویدادهایی بوده که در فضای علمی‌ و استاندارد در حال برگزاری هستند.

کافه بازاریابی: چرا تداکس رو انتخاب کردید؟ چه مولفه‌هایی رو در این رویداد دیدید که احساس کردید با مولفه‌های برندتون همخوان است؟

هارمیک: ایده خلاق بخش جدایی‌ناپذیر از کسب و کار ماست. سازمان جهانی تد نیز با شعار «ایده‌ها ارزش گسترش دارند» پدید آمده تا ایده‌های ارزشمند را کشف و آنها را در دسترس عمومی ‌قرار دهد. این اولین وجه مشترک ما و این رویداد بود. تداکس تهران به عنوان شاخه‌ای از تد جهانی به رویدادهای بومی ‌می‌پردازد و به دنبال حمایت و گسترش ایده‌های ارزشمند به خصوص ایده‌های جوانان ایرانی است. «مخاطب رویداد» مولفه‌ی مهم دیگر ما در انتخاب این رویداد بود. چون جوانان و افراد تشنه یادگیری و نوآوری مخاطب این رویداد هستند. علاوه بر این کانسپت رویداد یعنی به اشتراک گذاری ایده‌ی خلاق و همچنین استاندارد بودن این رویداد از دیگر دلایل انتخاب تداکس تهران بود.

کافه بازاریابی: از اهدافی که از این حمایت داشتید برای ما بگویید؟ این حمایت در تعامل شما با مشتریانتون می‌تونه تاثیر داشته باشه یا جنبه‌های دیگری مد نظرتون بوده است؟

هارمیک: ما می‌توانیم هدف اصلی از این حمایت را در جایگاه‌سازی در نزد مخاطبین خلاصه کنیم. مخاطبین ما در این رویداد نه تنها برند‌ها و کسب و کارها بودند بلکه افراد خوش‌فکر، خلاق و جویایی کار نیز بودند که دوست دارند با کسب و کار ما و بادکوبه بیشتر آشنا شوند. همچنین این حمایت تصویر مطلوبی از بادکوبه در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند که در نهایت به شهرت بادکوبه می‌افزاید.

کافه بازاریابی: آیا فقط حمایت مالی بود و یا در برگزاری هم نقشی داشتید؟

هارمیک: ما عمدتا به سراغ رویدادهایی نمی‌رویم که صرفا از ما حمایت مالی بخواهند. رویکرد روابط عمومی ‌بادکوبه تعامل و همکاری است. در برگزاری رویداد تداکس هم از ابتدا در کنار تیم برگزارکننده بودیم و همچنین پیش از رویداد و در روز رویداد نیز فعالیت‌هایی تعاملی داشتیم.

کافه بازاریابی: شما به موازات کمپینی رو هم اجرا کردید اساسا اقدامات شما برای بهره برداری از این رویداد چه بود؟ چزا اساسا مثل خیلی از حامیان سر و صدای زیادی رو از بادکوبه نشنیدیم؟

هارمیک: به موازات رویداد، کمپین‌های روابط عمومی را ‌نیز به صورت یکپارچه برنامه‌ریزی و اجرا کردیم. ابتدا کمپین دیجیتال تداکس تهران برنامه‌ریزی و اجرا شد که از شرکت‌کنندگان می‌خواست تا با کانسپت رویداد یعنی «تقاطع» عکاسی کرده و آن را به اشتراک بگذارند و برنده بلیط حضور در تداکس تهران شوند که مورد استقبال قرار گرفت. بعد از آن از طریق رسانه‌های بادکوبه سخنرانی‌های برتر جهانی تد به اشتراک گذاشته شد. قبل از رویداد نیز با طرح پرسشنامه‌ای آنلاین، فعالیت تعاملی «تفکر شش کلاه» را اجرا کردیم. هدف نهایی ما از این فعالیت‌ها این بود که برای مخاطبین ارزش افزوده‌ای ایجاد کنیم. روابط عمومی ‌بادکوبه سیاست کاری خود را اینگونه شکل داده که به صورت غیرمستقیم اما موثر تاثیرگذار باشد و از این رو از ایجاد جریان‌های هیجانی و مقطعی و بدون هدف دوری می‌کند.

کافه بازاریابی: حضور به عنوان سخنران و حتی به عنوان شرکت کننده در رویداد تداکس چالش‌های خاص خودش را دارد. این موضوع در زمینه اسپانسرینگ هم بود؟

هارمیک: با توجه به اینکه تداکس تهران زیرشاخه تد جهانی است و این رویداد طبق اصول، قواعد و ساختار جهانی باید برنامه‌ریزی و اجرا شود، برگزارکنندگان رویداد باید با دقت و وسواس خاصی حامیان خود را انتخاب کنند. بادکوبه هم از این امر مستثنی نبوده و از فیلتر‌های انتخابی تداکس عبور کرده است. از طرفی حتما می‌دانید که قرار گرفتن در کنار برند «تد» نیز چالش‌های خود را دارد.

کافه بازاریابی: آیا سال بعد هم بادکوبه را در تداکس می‌بینیم؟

هارمیک: به صورت مشخص نمی‌توانیم در مورد اینکه سال آینده حضور داریم یا خیر صحبت کنیم. در بادکوبه همه چیز بر اندازه‌گیری میزان اثربخشی استوار است و این رویداد نیز باید با پارامترهای مرتبط اندازه‌گیری شود. البته این را می‌توانیم بگوییم که رویه برگزاری و میزان استقبال از این رویداد و کمپین بادکوبه خبر از اثربخشی و موفقیت حضور در تداکس تهران را می‌دهد.

کافه بازاریابی در پایان از این که فرصتی رو برای این گفتگو فراهم کردید از شما تشکر می کند و امیدواریم باز هم شاهد چنین رویدادها و حمایت هایی باشیم


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *