تعرفه های تبلیغاتی "غیرقابل باور" تلویزیون برای جام جهانی // بی انصافی به خاطر یک مشت ریال // صدا و سیما برای یک ثانیه آگهی یک میلیون می گیرد!!

بگذارید سوالی را که می خواستم در انتهای بحث مطرح کنم همین ابتدا مطرح کنم. آیا با این ارقام سرسام آور تلویزیون برای تبلیغات در ایام جام جهانی، شما به عنوان صاحب برند حاضرید پول تبلیغاتتان را در این ایام و در تلویزیون خرج کنید؟ ابتدا این یادداشت را بخوانید و بعد منتظر نظر شما هستم. به ویژه شما دوست عزیز.

جام جهانی فوتبال در حال آغاز شدن است و برندها هر کدام به سبک و سیاقی خود را با این رویداد همخوان می کنند. در این بین چیزی که احتمالا صاحبان برند را شوکه کرده است تعرفه های بسیار بالای تبلیغات تلویزیونی اعلام شده از سوی صدا و سیما در این ایام است. صدا و سیما که در یکی دو سال اخیر با بحران مالی مواجه شده است از این فرجه که با ماه رمضان نیز مصادف شده نهایت استفاده و به اعتقاد من سو استفاده را کرده و تعرفه های خود را این بار نه اعلام بلکه به مزایده گذاشته است. اتفاقی که در کل ریاست های واحد بازرگانی این رسانه توسط آقای مهدوی و برای اولین بار روی داده است. تصور بکنید در شرایطی که تلویزیون در ایران (در کل شبکه ها) از ماهیتی رقابتی برخوردار نیست این استراتژی جدید برای سودآوری چگونه می تواند برندها و زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد. نقل قولی می کنم از دوست خوبم "علی محمدی" فعال حوزه تبلیغات، که می گفت با فرض برنده شدن یک بانک یا یک اپراتور در این مزایده، اندک فشاری به این برندها نمی آید چرا که بودجه این برندها نهایتا از سوی دولت تامین می شود و اگر سرنخ را بگیریم و تا ته برویم نهایت این من و شما هستیم که باید بودجه این برندها را تامین کنیم. چه از طریق مالیات و چه از طریق خرید خدماتشان. حقیقتا این شیوه برخورد به اعتقادم در یک کشور توسعه یافته چیزی غیر از فشار جمعی به رسانه را در پی نخواهد داشت.

 6-5-2014 4-32-22 PM

اگر تا به حال نسبت به قضیه حساس نشده اید کمی این تعرفه ها را نگاه کنید. صدا و سیما برای ۲۰۰ دقیقه آگهی (آرم اگهی و تیزر) مبلغ ۲۰۰ میلیارد یعنی هر ثانیه یک میلیون را برای شروع مزایده طلب کرده است. توجه کنید که گفتم شروع مزایده و طبیعتا شرایط مبهم رقابت در ایران و چشم و هم چشمی تبلیغات در ایران این رقم را افزایش خواهد داد. به این موضوع فکر کنید اندازه این رقم چقدر است. اگر هنوز هم قضیه برای شما بزرگ نشده فقط در همین حد بگویم که یک آگهی ۲۵ ثانیه برای پخش قبل از بازی ایران و بوسنی آن هم برای یک بار ۶۵ میلیون برای صاحب اگهی آب می خورد. چند شرکت خصوصی داخل تهران را جمع کنیم بودجه تبلیغاتیشان در سال روی هم می شود ۲۰۰ میلیارد می شود. یا مثلا برای تقدیم برنامه فکر می کنید صدا و سیما چه پولی را طلب می کند؟ جالب است که بدانید برای تقدیم برنامه قبل از فوتبال، بین دو نیمه و بعد از فوتبال یک برند باید حداقل ۱۵ میلیارد تومان بپردازد. یعنی ثانیه ای ۱۳ میلیون تومان. یک نگاه به بودجه تبلیغاتی شرکت خودتان بیاندازید تا ببینید این رقم چه پول زوری است. این طوری می خواهیم از بخش خصوصی حمایت کنیم. بخش خصوصی به این سبک و سیاق زیر دست و پای برندهای دولتی و "خصوصی نما" لــه خواهد شد. اصلا گیرم بخش خصوصی هم بخواهد در این مزایده شرکت کند واقعا پرداخت این چول چیزی غیر از پرداخت پول زور نیست. در این جور مواقع دلم می خواهد با دوستان "ضد تبلیغات تلویزیونی" هم نوا شوم و بگویم مردم این روزها درگیر اینترنت، موبایل و شبکه های اجتماعی هستند و در نتیجه کمپین های ارزان قیمت الکترونیک اثربخشی بیشتری دارد. مردم این روزها تلویزیون نمی بینند. اما چه کنم که فوتبال و جام جهانی حتما مخاطبان زیادی خواهد داشت. انصاف تلویزیون در این روزها به اعتقادم زیر سوال رفته است.

حال باز مطرح می کنم آیا با این ارقام سرسام آور تلویزیون برای تبلیغات در ایام جام جهانی، شما به عنوان صاحب برند حاضرید پول تبلیغاتتان را در این ایام و در تلویزیون خرج کنید؟


23 thoughts on “تعرفه های تبلیغاتی "غیرقابل باور" تلویزیون برای جام جهانی // بی انصافی به خاطر یک مشت ریال // صدا و سیما برای یک ثانیه آگهی یک میلیون می گیرد!!”

 1. من با چه دل خجسته ای انتظار داشتم تلویزیون به فکر موضوعات کلان تر و اجتماعی باشه. نقش فرهنگ سازی داشته باشه، چه ساده من!!!
  من اگر صاحب برندی بودم با این ارقام سرسام آور تلویزیون برای تبلیغات در جام جهانی، معلومه که حتی اگر پولشو داشتم بازم پولمو تو تلویزیون خرج نمی کردم، آخه مگه سر گردنه س! منم فکر کنم قابل پیش بینی باشه چه شرکت هایی تو این ایام تبلیغ تلویزیونی برن!

  1. اکبری
   مشخصه که اینهمه هزینه در انتها از جیب چه کسانی پرداخت میشه مطمعنا من و شمای مصرف کننده حتی اگر تبلیغات رو نگاه نکنیم حالا هزینه ی واسطه ها بماند . اینجا لزوم خرید اینترنتی و گسترش بازاریابی و نت ورک در جامعه مشخص میشه که ضرورتی مهم برای جامعه است تا ازین گزافه خرجهای بیهوده با گسترش عصر اینترنت خلاص بشیم . کاری که ۷۰ ساله در امریکا و دنیا انجام میشه و باعث شکوفاییه اقصاد این کشورها شده است.

 2. من اگر توان مالی پرداخت هزینه تبلیغ در تلویزیون هم داتشه باشم نه در زمان جام جهانی و نه بعد از اون در تلویزیون تبلیغ نمی کنم. نظر شخصی من اینه که نه تلویزیون روش دقیقی برای تبلیغ محسوب میشه نه پرداخت این مقدار پول توجیه "اخلاقی" داره به این معنی که نوعی اقدام غیرمسئولانه است. اما در نگاه تخصصی برندها مجبورند. وقتی رایتل شده اسپانسر بیست چهارده ایرانسل باید تو youtube تیزر بذاره؟ همراه اول چی کار کنه؟ اینها همگی مجبورند یه جوری خودشون رو وارد این موج کنند. یعنی چاره ای ندارند. البته همون طور که اشاره کردید از اهمیت تلویزیون کم شده و میشه اما باز هم همون طور که گفتید جام جهانی داستان خودش رو داره. اما درباره انصاف تلویزیون بگم که اگر چه صدا و سیما الزام اخلاقی به رعایت انصاف داره اما فکر نمی کنم محدودیت قانونی برای این شکل از کسب درآمد داشته باشه از اون جا که بخشی از هزینه های صدا و سیما از محل درآمد های خودش پوشش داده میشه. در هر حال انصاف یا به نوعی مسئولیت اجتماعی سازمان های بخش عمومی باید سخت گیرانه تر از این چیزی باشه که الان شاهد اون هستیم. مثلا تا جایی که من می دونم گویا صدا و سیما درباره درآمدهای غیر بودجه ای به شورای نظارت بر صدا و سیما پاسخگو نیست که خوب جای سوال داره...

 3. سلام
  راستش تا زمانی که شرکتهایی هستند که بتونن در این مزایده شرکت کنند شرایط همینجور خواهد ماند و برای قیمت دهنده هم اصلا مهم نیست که شرکت خصوصی است یا دولتی. مهم پولست که میاد، حالا چه بهتر که شرکتی که میاد پشتوانش قویترم باشه مزایده هیجان انگیزترم بشه.
  البته همین حالا هم به غیر از بانکها و اپراتورها برندهای زیر مجموعه گروه گلرنگ هم وارد عمل شدن. اما به هرحال آدم بهتره گاهی اوقات جلوی خودشو بگیره و یه کاراییو نکنه تا شاید مسوولین بی خیال قیمت گذاریهای این چنینی بشن ولی بازهم طبق این ذهنیت که اگه تو انجام ندی بقیه میدن، پس اونیم که نمیخواد تن به این هزینه ها بده، زیر دست و پای بقیه شرکتهایی که هجوم میبرن برای مزایده له میشه.
  خلاصه که انحصار در هر صنعتی اونو به زوال میکشونه

 4. سلام آقای محمدیان مرسی از مطلب خوبتون،
  به طور کلی اصلاً اعتقادی به تبلیغ در صدا و سیمای ایران ندارم چه برسه با این قیمتهای سرسام آور. خیلی دلم می خواد بدونم اگر صاحب یک برند بخواد در فیلد فوتبال بنری نصب بشه چقدر براش هزینه داره؟ فکر می کنم اثربخشی اون بیشتر از تبلیغ در صدا و سیمای ایران باشه.

 5. یادمه یکبار قبل بازی دربی ، موقع سکه انداختن ، یک دفعه بازی قطع شد و تبلیغ گلرنگ پخش شد.انقدر که من و پسر خالم استرس داشتیم ، گفتیم دیگه هرگزززز گلرنگ نمیخریم ، یعنی واقعا تاثیر منفی روی ما گذاشت اون تبلیغ.
  با همه اینها ، حتما برندهای بزرگ همیشه یک پای این تبلیغات در این لحظه های حساس هستند که قیمتهای این چنینی مشاهده میشه.وگرنه مشتری وقتی نباشه ، این قیمتها هم نخواهد بود.
  البته قبلا صحبت کردیم که فقط در ایران هم نیست و همه جای دنیا همینه.

 6. سلام..
  شوکه شدم با این ارقام...نمیدونم واقعا صدا و سیما پیش خودش چی فکر کرده که این مبالغو پیشنهاد میکنه؟؟
  من اگه میتونستم هم این کارو نمیکردم و روشهای دیگه ایرو انتخاب میکردم...به نظر من این تصمیم صدا و سیما یه جور فرصت طلبی موذیانه است و به دور از اخلاق حرفه ایه چرا که باعث استفاده عده کمی از فرصت بهره برداری از توجهات مردم به تلویزیون میشه........

 7. من اگه بخوام 15 میلیارد هزینه تبلیغات کنم و از رویداد جام جهانی و شور وهیجانش استفاده کنم میام محیط هایی رو در چند شهر مهم و در چند جای اون فضایی رو برای دیدن فوتبال تدارک میبینم که افراد بتونن در کنارهم یک تجربه خوب و بیاد موندنی داشته باشند و اون اجتماع یادآور محصول ما باشه.آدما بیشتر خاطرات خوب و هیجان انگیز خودشون رو با شور خاصی برای دیگران تعریف میکنن پس چه بهتر که برند ماهم در لحظه های خوشی که مردم بطور ملموس حس میکنن و برای دیگران تعریف می کنن نقشی داشته باشه، تا این که بخواد فقط دعوت به تماشای مسابقه کنه که مورد کم لطفی برخی افراد هم قرار می گیره..

   1. دوست محترم، کیوان عزیز. هر چند گرفتن یه مجوز کوچیک برای من و شما کار مشکلی هست اما برای یه مجموعه بزرگ با توان مالی و حقوقی و روابط گسترده باید کار راحتی محسوب بشه. من با محمدرضا موافقم و معتقدم میشه بودجه ها رو در مسیرهای حساب شده تری مصرف کرد به علاوه که این اجتماع ها رو بسیار روش خوبی میدونم.

    1. چندین ساله بیش از پنج دقیقه تلویزیون ایران ندیدم. اما حالا که به اجبار به خاطر جام جهانی تبلیغات رو می بینم به نظرم سطح کیفی تبلیغات کاملا نسبت به گذشته بالا اومده
     هرچند سطح کیفی برنامه پخش جام هم بالا اومده (به جز سطح کیفی مجریهاش که همچنان به قاعده مجریهای ایرانی تا حدی لوس و بی ادب هستن)

 8. مطمئنا اگه همچین پولی داشتم برا آگهی خرج می کردم.چون همین تبلیغات مواقع حساس هست که تو ذهن مردم شکل میگیره...البته این حرف من نیست.حرف شرکت های خصوصی نمایی هست که میگن اگه ما این کار و نکنیو رقیبمون میکنه...و به قولی سو استفاده از شرایط...

 9. در مقابل پخش این آگهی ها برند ها چقدر بازده کسب میکنن !!! بیشتر تبلیغات شبیه هم با گویندگان مشترک که دیگه خسته میشی از بس صدای یک نفرو در تبلیغات های مختلف میشنوی ...کیفیت پایین کار ازنظر فنی و غیره ...

  کمپانی که میخواد تبلیغ کنه باید تبلیغاتش خیلی خاص باشه تا با این تعرفه ها موثر باشه

 10. سلام؛
  با خوندن گفتگوي بالا نا خود آگاه به ياد خريد روزانه كوچه و بازار افتادم، وقتي مرغ گرون ميشه فروششم بيشتر ميشه. خودرو گرون ميشه تقاضا همچنان بالاتر ميره! و از اين قبيل كه زياده تو جامعه ما كه از ايراني بر آيد اين.
  احتمالا صاحبان كالا هم مستثنا نيستن و با اين مقوله هم همينگونه برخورد ميكنن كه البته كاملا متفاوته اما..
  من با نظر جناب محمديان بزرگ كاملا موافقم ولي براي ما ايرانيا گويا هر بيشتر قرار پول بديم جذابتره ماجرا. كشور هاي اروپايي از اين قاعده مستثنا هستن طبق اطلاعاتي كه من دارم هزينه ساخت تيزر اونجا بسيار بسيار بالا و هزينه پخش پايين. حتي در كشور هلند كارگروهي وجود داره كه كارشون تحقيق براي اينه كه تبليغي كه ساخته شده با هزينه زياد اصلا پخش بشه يا نه و اين گروه زير تظر دولت كار ميكنه نه آژانس تبليغاتي. در پايان اين جمله كه در نظر داشته باشيم در كشور امريكا تبليغات بين بازي سوپر جام ثانيه اي يك ميليون دلار هست. اما آمريكا..

  1. سلام
   این ارقام برای یک جامعه رقابتی که کانال های متعدد خضوضی، نیمه خصوصی و دولتی وجود داره قابل قبوله
   اما در ایران این انحصار گرایی تلویزیون و اعلام این ارقام قطعا جای سوال داره
   اساسا ایراد اصلی همین موضوع است که سیمای انحصاری و اعلم این قیمت ایراد دارد

 11. با سلام و خسته نباشید
  من خودم جزء آن دسته از افرادی هستم که با تبلیغات تلویزیونی با این هزینه کلان مخالفم. تبلیغاتی که در وسط بازی و در یک صحنه حساس بازی پخش می شود نه تنها توجه مشتری را به خود جلب نمی کند بلکه بیشتر مشتری را شاکی می کند. نمونه اش در بازی دیشب برزیل- کرواسی بود. در لحظه ای که بازیکنان برزیل نزدیک محوطه جریمه کرواسی بودند آگهی تبلیغاتی نشان داد و نصف زمینو گرفت!!! در این موقعیت بیننده فقط میخواهد هر چه سریعتر این آگهی از گیرنده ی تلویزیونش محو بشود و هیچ توجهی به آن نمی کند! متاسفانه شرکت های ما معلوم نیست براساس چه اصولی این همه هزینه صرف تبلیغات تلویزیونی می کنند در حالی که برایشان سود خاصی ندارد. شرکت ها بایستی به اینکه توجه کنند در ایران بیشترین چیزی که در تصمیم خرید افراد تاثیر دارد و منجر به خرید می شود تبلیغات دهان به دهان است نه تبلیغات تلویزیونی! پس بهتراست به جای اینکه این همه پول صرف اینگونه تبلیغات کنند کمی روی محصولات خود، کار کنند تا مشتریان خود را راضی کنند و این مشتریان بدون هیچ هزینه ای برایشان به عنوان یک منبع تبلیغاتی قوی محسوب شوند.
  آقای جعفری به نکته خوبی اشاره کردند. ولی لازم است یادآوری کنم که طبق قانون پخش بازی های جام جهانی در پارک ها، سینماها، رستوران ها و ... ممنوع است.

 12. سلام خدمت همه دوستان
  سازمان صدا و سیما بعنوان یک رسانه می بایست علاوه بر ارزیابی بازارتبلیغات درایران نسبت به جایگاه برندخود نیز در این صنعت ارزیابی صحیحی داشته باشد.خیلی وقته که شبکه های ماهواره ای دیش های خود را رو پشت بام مردم شهرها و روستا ها نصب کردند خیلی وقته که حتی مردم مذهبی و دیندار حتی برای دیدن اخبار به شبکه های ماهواره ای رجوع می کنند .اینها یعنی روز به روز جایگاه برند صداوسیما بعنوان یک رسانه ملیدر جامعه تنزل پیدا کرده .حالا این وسط برخی از شرکتهای رانتی تبلیغاتی که تمامیت خواه هستند برای کسب سود بیشتر مشتریان خود را وادار به بالابردن بودجه های تبلیغاتی می کنند البته چون این افزایش بودجه ها براساس بررسی های علمی نیست در نهایت منجر به رشد تورم خواهد شد .در این میان تنها چیزی که اهمیت نداره میزان اثربخشی تبلیغات اینچنین که ارتباط مستقیم با مخاطب داره هست.
  بهرحال این بازی تازمانی که شرکتهای تبلیغاتی تمامیت خواه که با رانت بزرگ شده و تبدیل به کارتل های تبلیغاتی شده اند وجود دارند ادامه داره این شرکتها تعیین کننده میزان تعرفه ها در رسانه ها هستند برخلاف دید عمومی فراموش نکنید میزان تقاضا میزان عرضه را تعیین می کند تا وقتی مشتری برای تبلیغ تلویزیونی با چنین تعرفه هایی وجود داره خب تلویزیون هم مدام تعرفه های خودش رو بالا می بره

 13. به نظر من اینکه یک شرکت میاد و در ایام جام جهانی تبلیغاتشو تو تلویزیون زیاد میکنه خوبه .چون همه به نحوی درگیر این مسایل هستند در ایام جام جهانی.اما اینکه صدا و سیما تعرفه خودشو اینقدر زیاد میکنه یه بحث دیگه هستش که از دندون گرد بودن ریسسان صدا و سیما ناشی میشه.

 14. خب آخه در حالت عادی برنامه های صدا و سیما طرفداری نداره کسایی هستن که چند ساله برنامه های ایرانو نگاه نکردن حالا تو همچین موقعیتی همه چشما رو شبکه ی سه ایران میخکوب میشه نمیخوان این فرصتو از دست بدن انصافا بعضی تبلیغاتشون هم جذاب و تاثیرگذاره حالا گرون هست اما زمان و عرصه برای رقابت برندهای بزرگه نه شرکتهای خصوصی کوچک

 15. مسلما دیشب همه دوستان تبلیغات تلویزیونب بین دو نیمه بازی ایران و نیجریه رو دیدن .
  فکر نمیکردم انقدر شرکت وجود داشته یاشند که انقدر پول های آن چنانی پرداخت کنند.
  در بین همه تبلیغات شرکت محسن یه کار جالبی کرده بود و دیگه نمیخاست که محصولش رو بخرید فقط یه عدد رو به یک شماره پیامک کنی وارد قرعه کشی میشی!!
  جالبی تبلیغات این بود که اکثرا هم تبلیغاتشون طولانی بود !!
  اما بهترین تبلیغی کا پخش شد تبلیغ بانک پارسیان در ابتدای بازی بود که با پیام حفاظت از محیط زیست و یوزپلنگ بود. این عالی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *