جمعه‌های جذاب "کن" // غرش شیرهای جشنواره خلاقیت و تبلیغات کن// این بخش جذاب!

هشتم مارس روز جهانی زن است. ترجیح دادیم در آستانه این روز کمی بیشتر به مساله حقوق زنان بپردازیم. در هر جامعه‌ای، فرهنگ هویت‌دهنده‌ و مهم‌ترین عامل در شخصیت دادن و شکوفا کردن استعدادهای درونی افراد جامعه به حساب می‌آید و تبلیغات ارسال پیامی هدفمند به مخاطب است که به منظور تغییر ادراک و همسو نمودن رفتار مخاطب با انگیزه‌ی سازنده‌ی تبلیغات، آگاهانه و حساب‌شده می‌کوشداین هفته مجددا به سراغ بخشی از جشنواره خلاقیت کن رفته‌ایم که اختصاص دارد به به‌کارگرفتن خلاقیت جهت تغییر در فرهنگ‌های نامناسب جهانی. ‌در قوانین جشنواره مشخصا اشاره شده است که؛ ورودی‌های این بخش باید ایده‌های خلاقانه‌ای در جهت تغییر فرهنگ‌های نامناسب جهانی ارائه کنند.

یکی از کارهای برگزیده بخش Glass  را ببینید:

زمانی‌که ABAAD ؛ ان جی اوی  حمایت از حقوق زنان متوجه شد که تنها ۱ درصد از زنان لبنان درباره بند ۵۲۲ قانون مجازات کیفری اطلاع دارند،- بند ۵۲۲ با مجرمان اجازه میدهد که اگر به زنی تجاوز کردند میتوانند با او ازدواج کنند و مجازات نشوند، این قانون در سال ۱۹۴۸ در لبنان تصویب شده است.-از آژانس تبلیغاتی لئو برنت بیروت درخواست کرد برنامه‌ای جهت بالا بردن آگاهی زنان و در پی آن فشار به پارلمان این دولت برای لغو این قانون تدوین کنند. لئوبرنت تصمیم گرفت نشان دهد اگر قانون جرمی مانند تجاوز را با لباس سفید پنهان می‌کند، مهم اینست که ما لباس قانون را از بین ببریم (Undress).

شما در ادامه می‌توانید برنامه‌ای که لئوبرنت در همین راستا طراحی کرد را ببینید. در ویدیوهای این کمپین زنی با لباس عروسی در حال شکنجه شدن نشان داده شد و شعار کمپین"لباس سفید تجاوز کردن رو نمیپوشونه" در نظر گرفته شد. این ویدیو باعث فشار شدید از سوی مردم بر پارلمان شد تا کمیسیونی برای بررسی این بند قانون تشکیل دهند. در ادامه این کمپین ۱۳ قربانی تجاوز لباس سفید پوشیدند و روبروی ساختمان پارلمان تجمع کردند تا نسبت به این که قانون جرم را با لباس سفید می پوشاند اعتراض کنند. برای ادامه فشار ها بر پارلمان ABAAD  ، تعداد سی و یک لباس سفید عروس را به نشانه تعداد روزه‌های ماه و امکان وقوع جرم به تعداد روزها نیز در مکان های عمومی آویزان کرد. در جواب این اعتراض‌ها کمیسیون یک پیش‌نویس نسبت به حذف این بند قانون ارائه داد و بالاخره کمیسیون پارلمان را متقاعد کرد تا حذف این بند قانون را تصویب کند.

باید بدانید که این کمپین تنها تأثیرش بر زندگی مردم لبنان نبود. زمانیکه مردم تونس هم این کمپین و هشتگ را در کشور خودشان اجرا کردند، سه روز بعد دولتمردان این کشور نیز تصمیم بر این گرفتند که این قانون را اصلاح کنند.

امروزه در کشورهای لبنان و تونس متجاوران به زندان می‌روند. لئوبرنت یک سامانه آنلاین هم راه اندازی کرد که مردم و با رای دادن به آن برای لغو این بند قانون درخواست می‌دادند و با هر درخواست کمی نخ از لباسی که در آن سایت به نمایش در آمده بود، کنده میشد و نام آن (Dress522) بود، هدف کمپین هم Undress کردن این قانون بود.


2 thoughts on “جمعه‌های جذاب "کن" // غرش شیرهای جشنواره خلاقیت و تبلیغات کن// این بخش جذاب!”

  1. خانم دهکانی عاااالی بود و تاثیرگذار ....
    خیلی جالبه که اراده جمعی تونسته منجر به تغییر به این بزرگی بشه ... و از اون جالب‌تر اینه که یک شرکت تبلیغاتی در پشت این داستان قرار داره.... این یعنی تبلیغات اگه بخوایم می‌تونه به راه و مسیر درستش هدایت بشه.

  2. سرکار خانم مریم دهکانی
    موضوع بسیار تاثیرگذاری رو انتخاب فرمودید و متن پرمحتوایی نوشتید
    به عنوان یکی از مخاطبان سایتتون از زحماتتون سپاسگزارم.
    امیدوارم بتونم باز هم از مطالب مفیدتون استفاده کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *