جمعه‌های جذاب "کن" // غرش شیرهای جشنواره خلاقیت و تبلیغات کن// خلاقیتهایی در مسیر تغییر فرهنگ

در هر جامعه‌ای، فرهنگ هویت‌دهنده‌ و مهم‌ترین عامل در شخصیت دادن و شکوفا کردن استعدادهای درونی افراد جامعه به حساب می‌آید و تبلیغات ارسال پیامی هدفمند به مخاطب است که به منظور تغییر ادراک و همسو نمودن رفتار مخاطب با انگیزه‌ی سازنده‌ی تبلیغات، آگاهانه و حساب‌شده می‌کوشد. در واقع انواع تبلیغات می‌کوشد با مخاطب و شهروندان ارتباطی دوسویه برقرار کند. در یادداشت این هفته از شما می‌پرسیم که به نظرتان تبلیغات و کارهای خلاقانه می‌تواند در ارتقای فرهنگ جامعه موثر باشد؟!

این هفته به سراغ بخشی از جشنواره خلاقیت کن رفته‌ایم که اختصاص دارد به به‌کارگرفتن خلاقیت جهت تغییر در فرهنگ‌های نامناسب جهانی. فرهنگ‌هایی مانند نابرابری جنسیتی، بی عدالتی و...

‌در قوانین جشنواره مشخصا اشاره شده است که؛ ورودی‌های این بخش باید ایده‌های خلاقانه‌ای در جهت تغییر فرهنگ‌های نامناسب جهانی ارائه کنند.

لطفا یکی از کارهای برگزیده بخش Glass  را ببینید:

مایکروسافت با هدف تشویق دختران جهت ورود به حوزه‌های علم و فناوری و در واقع پیگیری اهدافشان با ابزارهای این حوزه این کمپین را شروع کرد.

در این ویدیو از دختران پرسیده می‌شود که چه چیزی در دنیا را می‌خواهند تغییر دهند و سپس به آن‌ها اجازه داده می‌شودکه با محصولات مایکروسافت مانند هدست‌های واقعیت مجازی (VR headset) تعامل داشته باشند.

پروسه خلق این تجربیات توسط این محصول الهام‌بخش مایکروسافت لحظاتی متوقف می‌شد و سپس به دختران اعلام می‌شد که دغدغه‌های شما حل نمی‌شوند. و تنها ۶.۷ درصد از زنانی که با مدرک STEM فارغ التحصیل شده‌اند قادر به حل این مسائل هستند!

پس از اعلام این قسمت دخترها شروع  به حرف زدن در این باره حرف می‌کردند و اینکه چطور انجامش دهند!

این بخش این‌گونه به پایان می‌رسید «دنیا را همراه با STEM تغییر بده»

اتفاق خوب این کمپین همکاری با لینکدین بود، به این صورت که ترکیب اشتیاق و مهارتهای دختران را بصورت یک برنامه شغلی به آن‌ها ارائه می‌داد و در ادامه ابزارهایی از STEM را که نیاز بود در آن شغل داشته باشند به آن‌ها معرفی می‌کرد.

مایکروسافت بر این باور است “هنگامی که ما دختران را تشویق به پیگیری علم، فن آوری، مهندسی و ریاضی (STEM) می کنیم، پتانسیل را برای حل مسائل دو برابر می کنیم. اگر او در STEM باقی بماند، می تواند کسی باشد که جهان را تغییر دهد.”


One thought on “جمعه‌های جذاب "کن" // غرش شیرهای جشنواره خلاقیت و تبلیغات کن// خلاقیتهایی در مسیر تغییر فرهنگ”

  1. سلام به خانم دهکانی عزیز
    مرسی مثل همیشه.
    چیزی که برام در کارهای کن جالبه تلاش این آگهی‌ها برای تغییردادن و بهترکردن دنیاست ... در حقیقت به نظر می‌رسه برندها به سمت ساختن جهانی بهتر حرکت می‌کنن و این خیلی فوق‌العاده‌ است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *