جمعه‌های جذاب "کن" // همگام با غرش شیرهای جشنواره // جشنواره خلاقیت کن/ معجزه در کریسمس- آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی مبارک

این روزها افراد وقتشان را کمتر با خواندن روزنامه و دیدن تبلیغات تلویزیون سپری می‌کنند. بخش زیادی از زمان آن‌ها پای کامپیوتر یا موبایل می‌گذرد، که از آن‌ها به‌عنوان رسانه‌های دیجیتال یاد می‌کنیم.  مردم بیش از آن‌که در دنیای پر از تبلیغات امروز به تعریف و تمجید کمپانی‌ها از خود توجهی نشان دهند به تجربه مشتریان قبلی آن‌ها اهمیت می‌دهند.درواقع شیوه‌های روند تبلیغات در جهان نیز مؤید این مطلب است که رسانه‌های دیجیتال امروزه به مهم‌ترین رسانه تبلیغاتی شرکت‌ها تبدیل‌شده و نقش بسیار پررنگی در این زمینه ایفا می‌کنند. ازاین‌رو توجه به توسعه دانش کاربردی تبلیغات دیجیتالی و آشنا سازی مدیران شرکت‌ها با نحوه برنامه‌ریزی و اجرای کمپین‌های تبلیغاتی دیجیتالی هدفمند از ضرورت بالایی برخوردار‌ است.

از سوی دیگر بدیهی است که تبلیغات دیجیتالی پراکنده، بدون برنامه و فاقد چشم‌اندازهای استراتژیک، علی‌رغم صرف هزینه‌های بسیار زیاد به نتیجه مطلوب نمی‌رسد. لذا همواره باید سعی بر آن داشت تا با در نظر گرفتن اهداف سازمان و استراتژی‌های تدوین‌شده برای برند، کمپین یکپارچه‌ای ارائه داد و موجب ارتقای جایگاه برند و ارزش ویژه آن شد.

۲۰۱۶-۰۱-۰۱_۱۲-۳۰-۳۷

با این مقدمه این هفته با دوازدهمین بخش جشنواره خلاقیت کن آشنا می‌شویم:

 

۱۲//Cyber

امروزه دنیای دیجیتال در تمامی جنبه‌های زندگی و کار افراد توسعه پیداکرده و استفاده از ابزارهای دیجیتال یکی از الزامات اصلی زندگی هر فردی شده است در این میان ضریب نفوذ اینترنت با عددی حدود ۷۴ درصد همراه با ویژگی‌های منحصربه‌فرد این ابزارها از قبیل شخصی بودن، در دسترس بودن، تعاملی بودن به همراه هزینه پایین اطلاع‌رسانی در آن‌ها، آن‌ها را تبدیل به یکی از مهم‌ترین و اثربخش‌ترین رسانه‌های تبلیغاتی نموده است.

ازجمله رسانه‌های بازاریابی مبتنی بر دیجیتال می‌توان موارد زیر را خاطرنشان کرد:

۲۰۱۶-۰۱-۰۱_۱۲-۳۰-۵۹

در تعریف جشنواره از این قسمت می‌خوانیم: بخش سایبر شامل ارتباطات آنلاین ، دیجیتالی و فنّاورانه برندسازی شده هست. شیرهای سایبر به بهترین راه‌حل خلاقانه ،هوشمندانه و دیجیتالی برندها ؛ که در آن به‌طور هم‌زمان و یکپارچه از "خلاقیت" و "فنّاوری" استفاده‌شده باشد اهدا می‌شود. درواقع برندها باید نشان دهند به‌واسطه این فعالیت‌ها مخاطبان هدف خود را به‌خوبی درگیر کرده و از طریق افزایش فروش و به رسمیت شناختن برند توسط مشتریان باعث افزایش ارزش برند شده‌اند. ضمن تبریک سال نوی میلادی به همراهان کافه ، این هفته برنده شیر برنز سایبر سال ۲۰۱۴ را می‌بینیم:

خلاصه ایده: یک‌شب پیش از کریسمس در سالن انتظار فرودگاه پیرسون هواپیمایی وست جت در جای مخصوص اسکن پاسپورت یک جعبه بزرگ دارای نمایشگر همراه با بابا نوئل مجازی در مقابل مسافران قرارداد و از آن‌ها در مورد هدایای کریسمسشان پرسید جواب‌ها: -یک تلویزیون بزرگ، -یک جفت جوراب کوهنوردی، -تبلت و ..... و در سوی مقابل تیم وست جت به دنبال هدیه‌ها رفتند. پس از رسیدن مسافران به فرودگاه مقصد یکی از بی‌نظیرترین غافلگیری‌های ممکن اتفاق افتاد. درواقع مسافران انتظار نداشتند سوالاتی که به‌صورت مجازی از آن‌ها پرسیده شده بود به واقعیت بپیوندد. لازم به ذکر است این ویدیو در عرض ۲۴ساعت پربیننده ترین ویدیو یوتیوب در سال ۲۰۱۳ شد و به طرز عجیبی به اشتراک گذاشته شد. میزان باورنکردنی ۸۶ درصد افزایش فروش نسبت به دوره‌های مشابه سال گذشته نتیجه این حرکت فوق‌العاده وست جت بود. افزایش مسافران از کشورهای بزرگ مثل امریکا ،انگلستان، روسیه و برزیل ،فنلاند ،ژاپن ،آلمان ؛فرانسه و هلند. این شرکت هواپیمایی در سال ۲۰۱۳ تصمیم به توسعه کمپین رسانه‌های اجتماعی استراتژیک و ساختاریافته نمود تا با ساختن تجربه‌های متفاوت برای مشتریان هدفش نظر آن‌ها را بر برند خود متمرکز کند.

این کار وست جت نه‌تنها نظر مخاطبان هدف ؛ بلکه روح و قلب مردم سراسر دنیا را تسخیر کرد. ویدیو فوق در فیس بوک،یوتیوب و تویتر و سایر رسانه‌های اجتماعی بارها و بارها مورد مشاهده قرار گرفت. در همین راستا می‌توان به برداشت آزاد شرکت هواپیمایی کیش ایر لاین از این تبلیغ در سال ۹۳ اشاره کرد.

۲۰۱۶-۰۱-۰۱_۱۲-۳۱-۱۸

کار بعدی برنده شیر برنز ۲۰۱۵ هست.

خلاصه ایده: این کار حاصل یک همکاری بین دانشگاه Tsukubao special needs و شرکت فناوری FOVE هست که برای کمک به بچه‌های ناتوان حرکتی در نواختن پیانو در نظر گرفته‌شده است ،محیط این نرم‌افزار به کمک هدست مجازی این امکان را به کاربر می‌دهد که با حرکت چشم نت‌ها را انتخاب کند و با چشمک زدن نت انتخابی را بنوازد. " مأموریت اصلی تحصیلات، دادن اعتماد نفس به انسان‌هاست" چون مخاطبان، کودکانی با محدودیت‌های جسمی هستند؛ دادن اعتمادبه‌نفس و راه‌هایی برای ابراز و اظهار وجود آن‌ها از وظایف و اهداف اصلی این گروه بود. با استفاده از این وسیله آرزوی یکی از دانش آموران کم‌توان حرکتی در کریسمس سال پیش با اجرای کنسرتی برآورده گشت. این دستگاه با حمایت خیریه به ۵۳ مدرسه در ژاپن اهدا شد.

 

راستی اگر قرار باشه  ۳ تا از برندهایی که به خوبی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال در ایران استفاده کردند رو نام ببرید به چه برندهایی اشاره خواهید کرد؟


15 thoughts on “جمعه‌های جذاب "کن" // همگام با غرش شیرهای جشنواره // جشنواره خلاقیت کن/ معجزه در کریسمس- آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی مبارک”

 1. با سلام و عرض ادب خدمت دکتر محمدیان و خانم دهکانی عزیز و تبریک سال میلادی جدید
  راستش زمانی که این مطلب رو خواندم دو چیز به ذهنم خطور کرد: اول اینکه چگونه بازاریابی دیجیتالی انجام بدیم تا موفق شویم؟ (به عبارت دیگه چطور استراتژی مناسب برای بازاریابی دیجیتالی رو طراحی کنیم و از کدام ابزار یا رسانه هایی که ذکر کردید استفاده کنیم؟
  دوم اینکه چطور بازاریابی دیجیتالی رو از یک مفهوم سوریال به یک مفهوم ریال یا واقعی تبدیل کنیم. ( ترکیب واقعیت های مجازی موجود و تبدیلش به یک واقعیت موجود.
  به نظر من تفکیک این دو قضیه از هم کار مهم و در عین حال مشکلی هستش . اینکه ما از کدام ابار بازاریابی دیجیتال استفاده کنیم و چگونه در مرحله بعد این جذابیت دیجیتالی رو به واقعیت تبدیل کنیم. در واقع ما به دنبال این هستیم که از یک موجودیت فاقد احساس یک واقعیت ملموس و در عین حال با احساس ایجاد کنیم.
  خب در مورد موضوع اول یعنی طراحی و استفاده از ابزار مناسب برای بازاریابی دیجیتالی اگه بخواهم کمی صحبت کنم در نهایت به این میرسیم که استفاده از این ابزارهای دیجیتالی نیازمند امکانات و تجهیزات مناسب خودش هست. یا به عبارت دیگه ما باید متناسب با توانایی ها و امکاناتمون از ابزارهای بازریابی دیجیتالی استفاده کنیم. خب قاعدتا ما در این زمینه از جهان خیلی عقب هستیم و مثلا وقتی شرکت هوندا برای تبلیغات محصولاتش روبات با هوش مصنوعی میسازه که قادره در بیمارستان کار کنه و به احساسات واکنش نشون بده و یا شرکت انگلیسی که خمیری میسازه که از تراشه های هوشمند استفاده میکنه و میتونه متناسب با شکلی که کودک بهش میده خودش رو تطبیق بده و شکل کامل تری بسازه نتیجه میگیریم باید در این مورد تلاش خیلی بیشتری بکنیم .
  ولی در ایران بیشتر این ابزارهای بازاریابی دیجیتالی به تحقیقات بازار و بهبود تیبلیغات در بحث SEO و بیلبورد های دیجیتال و ایمیل مارکتینگ و موبایل ها و تبلت ها و پادکست ها و شبکه های اجتماعی و ... فعالیت میکنن.

  در مورد قسمت دوم صحبتم باید بگم که نکته مهم در اینجاست که هدف اصلی از ایجاد بازاریابی دیجیتالی در کنار بازاریابی اینترنتی و ... افزایش تعامل و ایجاد یه رویکرد تعاملی با مخاطبه. خب مسلما اگه ابزارها از قدرت القای قوی تری در ایجاد یک حس برخوردار باشن و یا هرچه این حس ایجاد شده توسط ابزارها جدید تر و غیر یکنواخت تر و همچنین عجیب تر باشه مسلما میتونه با مخاطب خودش ارتباط بهتری برقرار کنه. خب این موضوع لازمش دو چیزه: ۱- امکانات و مهارت - -۲- ایجاد تجربه و پیش زمینه قبلی در مشتریان. ایا ما در ایران این فعالیت هارو برای ایجاد یک تعامل مناسب با مشتری از قبل انجام میدیم و یا از قبل این رفتارهارو تحلیل میکنیم و در یک پایگاه داده ذخیره میکنیم تا در اینده به عنوان یک ابزار تحلیل گر ازشون در بازاریابی دیجیتال استفاده کنیم؟
  در مورد سوالتون باید بگم که شرکت نوین چرم در زمینه بازاریابی اینترنی فعالیت میکنه و در تبلیغات دیجیتالی خودش در شبکه های اجتماعی برای کسانی که دیدن میکنن تخفیف در نظر میگیره . همچینین همشهری هم برای تبلیغ مجلات و محصولات خودش از فناوری واقعیت افزوده یا OCR استفاده میکنه که تو زمینه بازاریابی دیجیتالی فعالیت خوبی بود و با استقبال زیادی هم مواجه شد.
  با تشکر

 2. خانم دهکانی عزیز سلام
  جمعه های کن را با انتخاب هوشمندانه ویدئوی کریسمس دو چندان جذاب کردید. من به شخصه خیلی تحت تاثیر فضای احساسی هر ویدئو قرار گرفتم. در مورد سوالتون به نظرم فروشگاه اینترنتی بامیلو با این که مدت زمان زیادی از فعالیتش نگذشته اما با ایمیل مارکتینگ قوی که انجام داد حتی دیجی کالا را هم تحت تاثیر قرار داد و باعث تغییر رویه دیجی در ایمیل مارکتینگ شد.

  1. عرض احترام و ارادت خانم اردلانی عزیز
   این هفته خیلی تلاش داشتم فضای یادداشتم رنگ و بوی کریسمس داشته باشد و انصافا کارهای زیادی را بررسی کردم؛خوشحالم که مورد پسندتان واقع شد.

   ضمن اینکه از مشارکت شما ممنونم.

 3. سلام خانم دهکانی
  واقعا عالی بود ... مثل همیشه ممنون.
  همون طور که اشاره کردین در عصر جدید همه چیز درحال تغییره ... عناصر آمیخته بازاریابی هم درطول زمان از این تغییرات مستثنی نبودند و الان زمان اون رسیده تا نگاه پویاتری به آمیخته بازاریابی ۴p داشته باشیم ... یک رویکرد بسیار مطرح و جدید در این مورد آمیخته SAVE هست که متغیرهاش قابلیت بسیار بالایی برای تطبیق با فضای دیجیتال دارن.
  در این رویکرد S به مثابه Solution در مقابل Product قرار میگیره ... A به مثابه Access در مقابل Place ..
  V به عنوان Value جایگزین Price میشه و E به عنوان Education در مقابل Promotion واقع میشه.
  فکر می کنم تمامی عناصر این مدل جدید رو میشه در ویدئوهایی که شما به ما نشون دادین پیدا کرد ... در ویدئوی اول میشه ترویج (Education) مهربانی و نوع دوستی رو در کاری که شرکت هواپیمایی WestJet انجام داده مشاهده کرد و در مورد ویدئوی دوم هم فکر می کنم پیام بسیار واضحه و نیاز به توضیح نداره ..
  از نمونه های ایرانی می تونم به دیجی کالا اشاره کنم .. خیلی از ویژگی های این برند با اونچه که باید در فضای مجازی به عنوان یک برند قوی دیجیتال باشه مطابقت داره ..
  صفحه اینستاگرام بسکوییت گرجی هم یکی از مواردیه که من خیلی دوسش دارم و واقعا ایده هاشون رو تحسین می کنم.
  به خاطر مطالب بسیار مفیدی که به اشتراک می ذارین باز هم ممنونم.

  1. خانم کریم پور عزیز سلام
   یکی از اتفاقات خوب حضور بنده در کافه، آشنا شدن با دوستان خوب و خوش فکری چون حضرتعالی بوده است که به آموختن بیشتر من کمک می کنند.
   از لطف شما سپاسگزارم .

   در اسرع وقت صفحه اینستاگرام گرجی را چک خواهم کرد.

 4. سلام خانم دهکانی
  به نظر میرسه یکی از مهمترین و مطلوبترین دستاوردهای تایپ از صفحه گوشی تلفن همراه این است که جلوی روده درازی امثال بنده را می گیرد!! در یک کلام عرض میکنم: مثل همیشه عالی بود و ممنون ازشما

 5. با سلام ب خانم دهکانی عزیز
  به شخصه خیلی تحت تاثیر ویدئوهای این هفته قرار گرفتم،ایده های موجود در آنها برایم قابل تامل بود،ضمنا حسن سلیقه شما برای انتخاب ویدئوها با مضمون کریسمس ستودنی است،
  خیلی ممنون

 6. سلام و عرض ادب جناب دکتر محمدیان و مریم دهکانی عزیز
  مطالب این هفته واقعا عالی بود انتخاب هوشمندانه شما درانتخاب کلیپ ها قابل تحسینه .
  سپاس فراوان
  در ارتباط با پاسخ سوال شما باید عرض کنم که اطلاعات محدودی در فضای دیجیتال وبرند های این حوزه دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *