جمعه‌های جذاب “کن” // همگام با غرش شیرهای جشنواره // جشنواره خلاقیت کن/ این هفته اتمام بخش های مختلف جشنواره !

مهمترین کلمه در مجموعه واژگان تبلیغات، "آزمودن" است /وعده های مختلف را بیازمایید / رسانه های مختلف را بیازمایید / عنوانها و طرحهای مختلف را بیازمایید /تبلیغاتتان را در اندازه های مختلف بیازمایید /بازه های زمانی مختلف برای تبلیغ را بیازمایید /سطوح مختلف هزینه برای تبلیغاتتان را بیازمایید /آگهی های تجاریتان را بیازمایید /هیچگاه دست از آزمودن برندارید، آنگاه هیچگاه تبلیغات شما از رشد و بهبود دست برنمیدارد. "دیوید اگیلوی"

۲۰۱۶-۰۱-۱۵_۲۳-۴۳-۴۴

جشنواره کن بر این اعتقاد است؛ خلاقیت نیروی محرکه برای کسب و کارها، تغییرات و رسیدن به هدف است. به همین دلیل است که برگزارکنندگان کمپین‌های خلاقانه از سراسر دنیا در این جشنواره شرکت می‌کنند تا کارهای آنها مورد آزمون قرار گرفته و داوران و صاحب نظران مطرح دنیا کارهای آنها را قضاوت کنند . در واقع می توان اذعان داشت که جشنواره کن با سنجش کارهای تبلیغاتی از ابعاد مختلف،در طول این سالها گام های بسیار چشمگیری را در جهت رشد و بهبود صنعت تبلیغات و یا بهتر است بگوییم مجموعه فعالیت های بازاریابی برداشته است و همواره الهام‌بخش خلاقیت‌های شجاعانه ای بوده که مسیر و جریان ارتباطات را تغییر می‌دهنداین هفته ۳ بخش پایانی جشنواره را معرفی میکنیم:

 

۱۵// Titanium

در این بخش جشنواره "ایده" ارزشمند ترین و قابل توجه ترین عنصر ممکن است. ورودی های این بخش باید فصل تازه ای را در صنعت و کسب و کار خود آغاز کرده و جسورانه برای پیاده سازی آن اقدام کنند. در تعریف جشنواره از این بخش می خوانیم: برندها باید به دنیای جدید ارتباطات برندسازی شده وارد گردند؛ دنیایی تحریک آمیز، که ساختارهای فعلی را شکسته و با ساختاری جدید یک مسیر تازه را ساخته و حرکت رو به جلویی را در آن آغاز کنند. حرکتی که الهام بخش خلاقیت و پویایی است. معیارهای داوری این بخش شامل  ایده؛ نوآوری و اجرای درست کار است. نکته ی قابل توجه در این بخش اینست که تمامی کارهای ارسالی به جشنواره که مایل به داوری در بخش خاصی هستند نیز در این بخش مورد بررسی دوباره قرارمی گیرند.

کار زیر برنده گرند پریکس سال ۲۰۱۵ میباشد، با دیدن آن منظور جشنواره را به درستی متوجه می شوید:

خلاصه ایده: دومینوز شرکت غذاخوری آمریکایی است، که در زمینه ارائه پاستا، پیتزا، دسر و ساندویچ  فعالیت می‌نماید و در حال حاضر با بیش از ۱۰٫۰۰۰ شعبه در کشورهای مختلف، به‌عنوان بزرگترین پیتزافروشی زنجیره‌ای جهان شناخته می‌شود، حرکت دومینوز و تغییری که در شیوه سفارش دهی آنلاین خود انجام داد، بسیارجالب بود. دومینوز سفارش آنلاین را برای مشتریانش بسیار ساده و راحت کرد.این شرکت از علاقه ی افراد به "شکلک یا آیکون " و همچنین زمان کم آنها استفاده نمود. تغییر به این صورت است که افراد فقط با فرستادن یک شکلک پیتزا یا ساندویچ دلخواه خود ، سفارش شان را دریافت می کردند.

 

کار بعدی را که در فهرست کارهای برگزیده این بخش و ساخته شرکت اگیلوی هنگ کنگ می باشد ، نگاه کنید.

خلاصه ایده: روزانه ۱۶۰۰۰ تن زباله در هنگ کنگ تولید و رها می شود. علی رغم جریمه های وضع شده، آشغال ریختن یک مشکل و مسئله گسترده باقی مانده است. سوال اینجا بود که آیا علم میتواند برای تغییر این رفتار پاسخ و راه حلی بیابد؟! موسسه کلین آپ با دقت تعدادی از زباله های سطح شهر را جمع آوری نمود. با تجزیه و تحلیل DNA از طریق تکنیکهای تشخیص هویت که در پزشکی قانونی به کار میرود قادر به پیش بینی چهره این مجرمان ناشناس(کسانی که زباله ها را در سطح شهر رها میکنند) شدند. این پیش بینی از طریق پیش بینی رنگ پوست ،رنگ مو، رنگ چشم کک و مک و حتی اصل و نسب و نژاد صورت گرفت. در روز زمین پاک (۲۲ آوریل ۲۰۱۵) با قرار دادن پرتره این افراد در نقاط استراتژیک هنگ کنگ،موسسه کلین آپ به صحنه جرم بازگشت. با وجود اطلاعات DNA این افراد بیش از این ناشناس نبودند. این پرتره ها افراد را به تفکر دوباره درباره آشغال ریختن واداشت. این کار با امید به تغییری که هنگ کنگ به آن نیاز داشت انجام شد(با استفاده از خطر تحقیری که پرتره ها ایجاد میکرد)

 

۱۶// Glass Lions: The Lion for Change (شیرهای شیشه ای: شیری برای تغییر!)

ورودی های این بخش باید ایده های خلاقانه ای در جهت تغییر فرهنگ های نامناسب جهانی ارائه کنند. در واقع این بخش به؛ به کار گرفتن خلاقیت جهت تغییر در فرهنگ های جهانی. فرهنگ های نامناسبی همچون نابرابری جنسیتی، بی عدالتی و...اشاره دارد.

لطفا یکی از کارهای برگزیده بخش Glass  را ببینید:

خلاصه ایده: هر سال یک میلیون زن برزیلی موردخشونت خانگی و آزار جسمی قرار میگیرند. با وجود اینکه از سال ۲۰۰۶ قوانینی برای حمایت از این زنان وضع شده اما خیلی از آنها از حقوق خود خبر ندارند. شرکت آرایش Avon در اقدام جالبی خط محصول جدیدی را وارد بازار کرد: ۱۸۰ Makeup Line! محصولات ارایش جدیدی با نام تجاری ۱۸۰ که داخل بسته بندی آنها چیزی نبود و در واقع خالی بود. پیام این کمپین به هوشمندانه ترین حالت ممکن بیان شد: "ضرب و شتم خانگی با آرایش پوشش داده نمی شود." ضمن این شرکت نمایندگانی را تعیین کرد که به اطلاع رسانی محلی بپردازند،از انتشارات مجلات گرفته تا سخنرانی..شرکت avon  با این کمپین به افزایش آگاهی زنانی پرداخت که تحت سلطه مجرمان داخلی بودند.جالب است بدانید این خبر در هفته اول بالای ۳۰۰۰۰۰۰ بیننده داشت .

 

۱۷//Radio

تعریف رادیو از منظر جشنواره خلاقیت کن عبارتست از تبلیغات سنتی در ایستگاههای رادیویی و تبلیغات انجام شده در کانالهای رادیویی آنلاین. معیارهای داوری کارهای این بخش در درجه اول "خلاقیت ایده" و در درجه دوم "اجرا"می باشد. علاوه بر دسته بندی های معرفی شده برای بخش خدمات و محصول، بخشی به نام هنر و صنعت که به جنبه های تولید و یک بخش میانی که به استفاده خلاقانه از رادیو و تکنولوژی رادیو و فن آوری های صوتی می پردازد نیز وجود دارد.

 

همراهان عزیز جمعه های کن! این هفته معرفی تمامی بخش های جشنواره خلاقیت کن به اتمام رسید. از دوستانی که هر هفته بخش های مختلف را دنبال کرده و مشارکت کردند بسیار سپاسگزارم. هفته آتی به صورت اجمالی در مورد داوری و سایر نکات قابل توجه جشنواره صحبت خواهیم کرد.

این هفته از نقاط قوت و ضعف "جمعه های کن" به ما بگویید. ضمن آنکه مایلیم نظر شما را در مورد کارهای برگزیده معرفی شده امروز نیز بدانیم.


21 thoughts on “جمعه‌های جذاب “کن” // همگام با غرش شیرهای جشنواره // جشنواره خلاقیت کن/ این هفته اتمام بخش های مختلف جشنواره !”

 1. سلام و عرض ادب مریم دهکانی عزیز
  خانم دهکانی جمعه های کن بسیار عالی بود هر هفته نکات جدیدی رو در ارتباط با حوزه تبلیغات آموختیم.
  سپاس فراوان از شما
  امیدوارم باز هم شما رو در کافه ببینم با مطالب و موضوعات جذاب و جدید!
  موفق باشید.

 2. سلام خانم دهکانی
  یکی از ویژگیهای انکارناپذیر عصرهای جمعه "دلگیربودن" آن است که بعید می دانم کسی مخالف آن باشد! از اینکه در طی ۲ ماه گذشته غرش شیرها سکوت و دلگیری جمعه شبها را از بین برد از شما بسیار سپاسگزارم.
  نوشته های شما بدون شک از پربارترین مطالب کافه بوده و بنده شخصاً استفاده فراوان بردم
  همواره موفق و پایدار باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *