جمعه‌های جذاب “کن” // همگام با غرش شیرهای جشنواره // جشنواره خلاقیت کن/ فیلم های تبلیغاتی زیر ذره بین داوران جشنواره

امروزه بخش وسیعی از متخصصان دنیای گرافیک و ارتباطات تصویری در حوزه‌ی تبلیغات تجاری فعالیت می‌کنند. با توجه به گستردگی و تنوع ابزارهای ارتباطی و تبلیغی در جهان کنونی و بهره‌گیری مبلغان از آن‌ها در این رقابت بسیار جدی، ارتباط و تعامل هنرها با این ابزارهای رسانه‌ای بسیار اهمیت دارد. تأثیرگذاری و تأثیرپذیری هنرهای مختلف، به‌ویژه هنرهای تجسمی و نمایشی و موسیقی برای کارکرد بهتر در تبلیغات تجاری، موضوعی است که باید بیشتر و عمیق‌تر به آن پرداخته شود. با توجه به ویژگی منحصربه‌فرد رسانه‌ی تلویزیون که هم‌زمان از صوت ، تصویر و حرکت برای جذب مخاطب و القای پیام‌بر او می‌تواند استفاده کند، آگهی تلویزیونی را یکی از بهترین ابزارهای تبلیغاتی می‌توان دانست و تعامل زیبای هنرها را در آن بررسی کرد.

در یک فیلم تبلیغاتی به‌حسب نوع ساختار آن، اعم از فیلم رئال، پویانمایی یا تلفیقی از این دو، عناصر گرافیکی به میزان و اشکال متفاوت به کار گرفته می‌شود. بهره‌گیری از این عناصر و برگه‌ها، موجب غنای تصویری تبلیغ و در مواردی موجب درک بهتر جزئیات پیام می‌شود.

جالب است بدانید نخستین آگهی تلویزیونی در تاریخ اول جولای ۱۹۴۱ در ایالات‌متحده به روی آنتن رفت که برای آن شرکت بلووا واچ (Bulova Watch) به شبکه NBC شهر نیویورک، وابسته به WNBT برای در اختیار داشتن آنتن به مدت ۲۰ ثانیه پیش از آغاز یک مسابقه بیس‌بال بین دو گروه بروکلین داگرز و فیلادفیا هزینه‌ای معادل ۹ دلار پرداخت کرد. این آگهی بسیار ساده، نام شرکت بلووا واچ را بر روی نقشه‌ای از ایالات‌متحده آمریکا نشان می‌داد ؛ درحالی‌که متن شعار شرکت را بیان می‌کرد:"آمریکا خودشو با بلووا تنظیم می کنه!

۲۰۱۶-۰۱-۰۸_۲۲-۳۸-۲۵

امروزه اکثریت گسترده‌ای از آگهی‌های تلویزیونی از پیام‌های کوتاه تبلیغی تشکیل‌شده‌اند که در بازه‌ای از آگهی‌های کوتاه چنددقیقه‌ای (و همین‌طور برنامه‌های بلند اطلاع‌رسانی) می‌گنجند. تبلیغاتی ازاین‌دست در این سال‌ها برای فروش هر نوع کالایی که تصور شود، از محصولات خانگی و انواع کالاها و خدمات گرفته تا کمپین‌های انتخاباتی به کار بسته‌شده است. تأثیر آگهی‌های تلویزیونی و فیلم‌های تبلیغاتی بر گروه بینندگان بسیار موفق و چنان فراگیر و نافذ بوده است که ناممکن به نظر می‌رسد سیاست‌مداران بتوانند در یک رقابت انتخاباتی، در ایالات‌متحده، بدون بهره‌گیری از فیلم‌های تبلیغاتی تلویزیونی به پیروزی دست یابند.

با این مقدمه این هفته ۲ بخش دیگر از بخش‌های باقی‌مانده جشنواره خلاقیت کن را دنبال می‌کنیم:

 

۱۳// FILM CRAFT

فیلم کرفت ازنقطه‌نظر شیرهای کن عبارت است از کیفیت و زیبایی عناصر منحصربه‌فرد استفاده‌شده در روند فیلم‌سازی. در این بخش فیلم‌ها بر اساس هنر و مهارت در تبلیغات پاداش می‌گیرند و هیئت‌داوران به ایده‌های خلاقانه و مهارت استفاده از این ایده‌ها در ساخت تبلیغ، توجه می‌کنند. دو واقع این قسمت تأکید ویژه‌ای بر استفاده از "جلوه‌های ویژه","توانایی فیلم در ایجاد ارتباط دیداری با مخاطب"و "فن‌های بدیع در ساخت فیلم"  دارد. برنده شیر نقره‌ای سال ۲۰۱۵ را ببینید و به فیلم‌برداری فوق‌العاده کار که توجه داوران را جلب کرد ، دقت کنید:

 

۱۴//FILM

تعریف بخش فیلم ازنقطه‌نظر جشنواره کن؛ شامل فیلم‌های تبلیغاتی پخش‌شده از تلویزیون، سینما، و محتوای فیلم‌سازی شده برای پخش آنلاین و سایر اسکرین ها می باشد. درواقع هیئت‌داوران به دنبال ایده‌هایی می‌گردند که دارای یک هم‌افزایی قوی با برند بوده و رویکرد خلاقانه و پویایی نسبت به بریف تبلیغاتی و کار مورد انتظار داشته باشد. در این قسمت "خلاقیت ایده" و"اجرای درست آن" مدنظر داوران می‌باشد. برنده شیر برنز این بخش به کمپین خلاقانه پروکتر اند گمبل ساخته‌شده توسط آژانس  SAATCHI &  SAATCHI  تعلق گرفت:

 

و برنده شیر نقره‌ای به تبلیغ شرکت FINISH تعلق گرفت.

 

 

همراهان خوب جمعه‌های کن؛ از بین فیلم‌های تبلیغاتی ساخت داخل، کدام‌یک بیشتر نظر شمارا به خود جلب کرده است؟ معیار شما از این انتخاب چیست؟

 

 


8 thoughts on “جمعه‌های جذاب “کن” // همگام با غرش شیرهای جشنواره // جشنواره خلاقیت کن/ فیلم های تبلیغاتی زیر ذره بین داوران جشنواره”

 1. سلام خانم دهکانی

  اول از همه بابت تهیه این بخش سپاسگزارم. البته به نظر من جا داشت برای امثال من که سواد کمتری دارند توضیح بیشتری به خصوص در مورد نکات و مفاهیمی و خلاقیتی که هر تبلیغ به کار برده است، آورده می شد.

  1. سلام جناب اقای آواژ
   سپاسگزارم

   با توجه به اینکه این هفته در بخش اول جلوه های ویژه/فیلمبرداری و.. مد نظر بود ترجیح دادیم مخاطب روی این قسمت تمرکز کند.
   اما حتما خلاصه ایده این بخش را به زودی اضافه میکنم.

   خوشحالم که همراهی میفرمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *