جمعه‌های جذاب "کن" // غرش شیرهای جشنواره خلاقیت و تبلیغات کن// تاثیر قابل اندازه‌گیری خلاقیت

"ما تبلیغ نمی کنیم که تنها یک اثر کوتاه هنری که اهل فن از آن لذت ببرند خلق کرده باشیم ، ما تبلیغ می کنیم که اثربخشی را تسریع کنیم. تبلیغ باید در مخاطب حرکت و اقدامی که می خواهیم ایجاد کند. (دکتر محمود محمدیان)"

در هفته دوم به سراغ بخش Creative Effectiveness رفته‌ایم . داوران این بخش تاثیر قابل اندازه‌گیری خلاقیت را می‌سنجند. باید بدانید که در این بخش جشنواره کمپین‌هایی که در بخش های دیگر برنده جوایز شده‌اند یا در لیست نهایی داوری قرار گرفته باشند، مورد بررسی دوباره قرار می گیرند. در واقع داوران در جستجوی یافتن" تاثیرات قابل اندازه گیری خلاقیت در مشتریان و کسب و کارها"و  "خلاقیتی که منجر به تغییر مثبت رفتار مصرف کننده ، ارزش ویژه برند، خرید و فروش و در نهایت سود گردد" هستند. در دسته‌بندی انواع اثربخشی‌ها داریم:

  • اثربخشی خلاقیت

ورودی‌های این بخش باید نشان دهند چگونه خلاقیت موجب دست‌یابی به نتایج ملموس یا تغییرات فرهنگی و یا یکپارچگی در دستیابی به هدف تجاری می‌شود.

  • اثربخشی خلاقانه‌ی منطقه‌ای

شرکت‌کنندگان در این بخش باید نشان دهند که چگونه یک کمپین یا ابتکار شهری، کشوری یا منطقه خاص نتایج ملموسی برای کسب و کار به ارمغان آورده‌ و به تغییر فرهنگی و یا یک‌پارچگی در دستیابی به هدف تجاری منجر شده‌اند.

  • اثر خلاقیت بر فعالیت‌های خیرخواهانه

در این قسمت ورودی‌ها باید نشان دهند که چگونه یک فعالیت خیرخواهانه و یا ابتکار عمل دولت و برند باعث دستیابی به نتایج قابل ملاحظه‌ای شده و به تغییرات مثبت فرهنگی یا یکپارچگی در دستیابی به هدف تجاری شده است.

  • اثربخشی خلاقیت جهانی

ورودی‌های این بخش در پی نشان دادن تاثیرات خلاقیت در یک کمپین جهانی هستند.

  • پایداری اثربخشی خلاقیت

ورودی‌های این بخش باید نشان دهند که چگونه اثربخشی پایدار به عنوان عنصر مهمی از یک کمپین تبلیغاتی در نظر گرفته شده است و اینکه چگونه یک ایده به کسب نتایج ملموس در کسب و کار انجامیده و به تغییر فرهنگی یا یکپارچگی در دستیابی به هدف تجاری منجر شده است.

  • اثربخشی بازاریابی خلاقانه

تاثیر قابل اندازه‌گیری خلاقیت که در آن همکاری، منابع مشتری و تفکر در دستیابی به یک هدف تجاری اهمیت داشته باشد.

و

امروز برنده شیر طلای سال ۲۰۱۷ را با یکدیگر می‌بینیم که کاریست از آژانس تبلیغاتی BBDO INDIA  و متعلق به برند Ariel  از کمپانی P & G. در ادامه توضیحات کمپین را خواهیم خواند:

آریل یک برند پیشرو در صنعت مواد شوینده در کشور هند است. شعار آریل این بود که این شوینده " بهترین لکه‌بر در هر بار شستشو است و همه افراد می‌توانند لباس‌ها را بشویند." تحقیقات نشان داد که ۸۷ درصد مردان هند بر این باورند که لباس شستن کاری زنانه است. این باور باعث شده بود که این شوینده با توجه به شعارش نتواند جایگاه خود را در بازار پیدا کند. باور عمومی در جامعه هند این است که کارهای خانه بر عهده‌ی زنان است و آن‌ها با وجود مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی مسئول انجام همه کارهای خانه هم هستند. در نتیجه این شرکت تصمیم گرفت با استفاده از هشتگ #shareTheLoad به تغییر این فرهنگ کمک کند. جامعه‌ی هدف آریل زنان طبقه متوسط شهری بودند که هم در محیط کار درکنار مردان فعالیت می‌کردند و هم به تنهایی مسئولیت کارها خانه را به عهده داشتند. نتیجه کمپین فوق‌العاده بود، نه تنها کارخانه‌های تولید پوشاک، خرده‌فروش‌ها و طراحان از آن استقبال کردند، بلکه توجه رسانه‌ها نیز به پیام برابری جنسی این برند جلب شد. بطوریکه آگاهی از برند در ماه اول ۱۳۲ درصد افزایش پیدا کرد، میلیون‌ها مرد به پیام "تقسیم کار" متهعد شدند، مشارکت در فیس‌بوک به بیش از ۲۲۵ درصد افزایش پیدا کرد، هشتگ #shareTheLoad بیش از ۸ میلیون بار در توئیتر دیده شد و فروش ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد. در آثاری ازین دست مشاهده می کنیم که برند در واقع در پی انجام مجموعه وظایف و تعهداتی هستند که در راستای حفظ و مراقبت و کمک به جوامعیست که در آن فعالیت می کنند. این مجموعه وظایف از آن به عنوان مسئولیت اجتماعی یاد می گردد و عمل به آن تاثیر مثبتی بر تصویر برند در جامعه دارد.

این هفته نظرتان را با ما در میان بگذارید و از کمپین‌هایی تبلیغاتی دیگری بگویید که چنین اثریخشی در کشور داشته‌اند؟


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *