جمعه های کن// جشنواره خلاقیت کن/ همگام با غرش شیرهای جشنواره کن // رونمایی از Grand Prix

۲۰۱۵-۱۲-۲۵_۲۳-۴۴-۴۱

اگر بخواهیم تعریف عمومی از ترویج و پیشبرد فروش ارائه بدهیم باید بگوییم مجموعه علایمی ست که برای مشتری ارسال می کنیم تا به او بگوییم ما هستیم. در بازاریابی جمله مشهوری هست که می گوید کسی که کالای خوبی تولید می کند و قیمت گذاری اش خوب است و سیستم توزیعش خوب عمل می کند؛ اما از پروموشن یا ترویج و پیشبرد فروش برخوردار نیست ، مثل آدمی ست که در تاریکی ایستاده و دارد به دیگران چشمک می زند و تنها خودش است که می داند دارد چه کار می کند و دیگران متوجه اش نمی شوند. در واقع ترویج را می توان یک اعلام موجودیت و یک اعلام هویت به مشتریان دانست که از اهمیت زیادی برخوردار است. (تکنیک های بازاریابی در بازار ایران/ دکتر محمود محمدیان)

این هفته در ادامه جمعه های کن، بخش یازدهم جشنواره را معرفی خواهیم کرد.

 

۱۱//Promo & Activation

ترویج و پیشبرد فروش از مجموعه ای از ابزارهای محرک متنوع ، مختلف و اغلب کوتاه مدت تشکیل می شود که برای تحریک مصرف کنندگان یا بخش تجاری به خرید سریع تر یا بیش تر کالاها و خدمات، طراحی شده و به کار گرفته می شود. در حالی که تبلیغات دلیل خرید را بنیان می گذارد، پیشبرد فروش محرک و انگیزه آن را ارائه می کند. پیشبرد فروش شامل ابزارهای پیشبردی مصرفی (شامل نمونه کالا، کوپن، استرداد بخشی از وجوه پرداختی، تخفیف، حراج، کالاهای تبلیغاتی، جوایز، پاداش های وفاداری، کالاهای آزمایشی مجانی، ضمانت نامه ها، کالاهای جنبی تبلیغاتی، نمایش های در محل خرید، جلوه های ویژه) و ایزارهای پیشبردی تجاری (تخفیفات، مساعدت های مالی برای تبلیغات و نمایش کالا، کالاهای مجانی) و ابزارهای پیشبردی تجاری و مخصوص پرسنل فروش (نمایشگاه های تجاری و همایش ها، جوایز مخصوص نمایندگان فروش و تبلیغات اختصاصی) است. در واقع تبلیغات را باید طول درمان در نظر گرفت که به شکل بطئی تر و در زمان طولانی تری اثرات خود را آشکار می کند. ولی در مواردی بخش فروش از ما دوره ی درمان طولانی تر نمی خواهد و می گوید صرفا با تزریق امپول به شکل بسیار کوتاهی مقوله فروش پیش برده شود و به نتیجه برسد. در این جا آمپول یعنی Sales Promotion. البته سیستم تبلیغات شما هم باید از این بخش حمایت کند تا مشتری کالای تان را بخرد.

در تعریف جشنواره از این قسمت می خوانیم:

فعالیت هایی که به منظور انگیزش سریع و یا پیشنهاد برای فروش یک محصول یا خدمت طراحی می شوند. که این امر با بهره گیری از تعاملات مستقیم از طریق شیرین کاری های تبلیغاتی، برپایی نمایشگاه ها و فستیوال ها، مسابقات، تبلیغات محیطی و تبلیغات فروشگاهی و سایر رسانه های تبلیغاتی، دیجیتال و اجتماعی ، صورت می گیرد. هر کدام از ورودی های این بخش – ارائه شده از طریق هرکدام از رسانه ها -  بایستی در بر گیرنده یک پیام پیشبرد فروش باشد. شیرهای رنگی این بخش به آثاری تعلق می گیرند که دارای ایده هایی خلاق، نوآورانه بوده و مصرف کننده را به صورت فعالانه با برند / محصول درگیر نموده و نتایج قابل اندازه گیری داشته باشد.

معیارهای داوری بخش معرفی شده به شرح زیر است :

۳۰% خلاقیت

۲۰% استراتژی

۲۰% اجرا

۳۰%نتایج

اولین ویدیو این هفته که کار اژانس تبلیغاتی Grey London و برنده گرند پریکس این بخش می باشد را با هم ببینیم:

خلاصه ایده: سالانه ۱۹۰۰۰ دوچرخه سوار در انگلستان در تصادفات کشته یا مصدوم می شود. ولوو در پی یافتن راهی برای ایجاد امنیت بیشتر دوچرخه سواران هست.life paint  محصول جدید ولوو اسپری ویژه ایست که قابلیت شبرنگی کردن لباس ها، اشیا و .. را در تاریکی دارد. این محصول برای اولین بار بطور همزمان در ۶  رویداد در مغازه های دوچرخه فروشی روانه بازار شد و ۲۰۰۰ اسپری بصورت بسته های پروموشنال در ساعات اولیه از مغازه ها خارج شدند.

 

ویدیو بعدی نیز کاری از آژانس تبلیغاتی  Grey Argentina و برنده شیر طلایی می باشد:

 خلاصه ایده: بیش از ۳۰% مردم آرژانتین از فشارخون بالا رنج می برند و این یکی از دلایل اصلی مشکلات قلبی عروقی و مرگ و میر در این کشور و جهان است. برای جلوگیری از این مسئله سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که نمک مصرفی هر شخص نباید بیش از ۵ گرم در روز باشد. این در حالیست که مردم آرژانتین بطور میانگین روزانه ۱۲ گرم نمک مصرف می کنند. بنیادFavalora  جهت گسترش اگاهی مصرف بیش از حد نمک اقدام به تولید نمک های رنگی کرد و در هفته آگاهی از نمک بسته های انرا بطور رایگان در اختیار مردم گذاشت.

 

با نظر به اینکه حراج و ارائه تخفیفات متنوع از ابزارهای مهم ترویج و پیشبرد فروش می باشد. اما امکان دارد آثاری سوء نیز برای برند به دنبال داشته باشد.آیا شما با این دید گاه موافق هستید؟ در صورت تایید این موضوع از آثار سوء آن برایمان بنویسید؟

سوال دوم-از نظرشما بهره گیری از ابزارهای پشبرد فروش در کدام مرحله از مراحل عمر محصول مناسب است؟

ضمن اینکه مایلیم نظرات شما را در مورد آثار برنده این بخش بدانیم.


14 thoughts on “جمعه های کن// جشنواره خلاقیت کن/ همگام با غرش شیرهای جشنواره کن // رونمایی از Grand Prix”

 1. خانم دهکانی عزیز با سلام
  ممنون از جمعه‌های کن عالی.
  در مورد سوال اول به نظرم افراط در برگزاری حراج در طولانی مدت به برند صدمه خواهد زد. اگر بخوام مثال بزنم برند جین وست به نظرم اگر همین رویکرد فعلیش را ادامه بدهد (تخفیف های ۷۰ درصدی که تقریبا همیشگی شده ) در آینده نزدیک دچار مشکل خواهد شد. روندی که احساس میکنم در دو نمونه از فروشگاههای اینترنتی خیلی مطرح کشور هم شروع شده بود اما با ایجاد صفحه ای مجزا برای کالاهای حراج (به غیر از مواردی که جشنواره برگزار میشود مثلا شب یلدا) از تخریب برند جلوگیری کردند.

  1. خانم اردلانی سلام
   از لطف حضرتعالی بسیار ممنونم.
   دقیقا حق با شماست/جین وست و فروشگاههای مانند آن با تخفیف همیشگی به نظرم هم باعث میشود اعتبار برندش برای مصرف کننده کاهش پیدا کند و هم پس از مدتی خود مجموعه از لحاظ مالی و سود دهی آسیب ببیند.
   به نظر راه حل خوبیه/ سبد کالای مخصوصی که همیشه شامل اقلام تخفیف دار میباشد و برای فروشگاههای آنلاین صفحات مجزایی! به نظرم حرکت خوبیه.

 2. سلام خانم دهکانی . بسیار ممنون از شما. مثل همیشه عالی بود

  بنده در مثال پروموشن معمولا به همکارانم اینطور میگویم:
  در کشور ما روشهای ترویج و پیشبرد فروش در بعضی حوزه ها مثل این است که برای جذب مشتری، چندتایی "توله شیر" کوچک و ناز در اختیار بگیریم تا هنگام فروش به مشتریانمان نشان بدهیم! غافل از اینکه آنها روزی بزرگ می شوند و می مانیم به شرّ درندگی آنها ! پروموشن همانطور که فرمودید نقش آمپول را دارد ولی به نظر میرسد برای بعضی از هموطنانمان نقش آمپول مخدر را ایفا نموده !
  به عبارت دیگر طرحهایی که مشتریان، زمانی با شنیدن آن چشمهایشان گرد می شد اکنون تبدیل به وظیفه شده است! متاسفانه علیرغم این واقعیت، به جای نوآوری درتعیین پروموشن، همچنان مشغول تقلید از یکدیگر هستیم.

  از طرف دیگر، وضعیت پروموشن در بازار لوازم خانگی به جایی رسیده که عملاً می بینیم شرکتها حاضر به ضرر و زیان هستند تا شاید روزی برسد برای جبران! سفر دبی جایش را به تور اروپا داده! آنهم برای سبد کالایی که هرطور حساب میکنم سر و ته آن چیزی جز ضرر و زیان نمی بینم.
  چند روز قبل به طنز به دوستان گفتم احتمالاً روزی برسد که یک عدد جارودستی و خاک انداز بخریم و همانجا هواپیما منتظر باشد تا ما را یک سفر دور دنیا ببرد!

 3. سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر محمدیان
  خانم دهکانی عزیز سپاس از شما بابت مطالب جذاب این هفته.
  من با نظر خانم اردلانی در ارتباط با سوال اول موافقم.
  برنامه های ترفیعی نباید یکنواخت و به مدت طولانی اجرا بشه.
  حرکت دیجی کالا برای شب یلدا واقعا عالی بود هر دو ساعت یکباربسته های جذاب ترفیعی خود را به اجرا میذاشت و هر دو ساعت یکبار همه رو غافلگیر میکرد. این حرکت باعث جذب مشتریان و کنجکاوی آن ها شده و باعث شد رنک و رتبه دیجی کالا در ایران از رتبه ششم به رتبه پنجم برسه و آپارات رو پشت سرش جا بذاره!!!!

  1. عرض ادب سرکار خانم جعفری
   خوشحالم یادداشت هایم نظر خوانندگان خوش فکری چون شما را جلب کرده است.
   راستش یلدای امسال موفق به چک کردن بامیلو و دیجی کالا نشدم/ برایم خیلی جالب شد با نتیجه ای که ذکر کردین/اگر فرصت داشتید در مورد جرکت دیجی کالا بیشتر بگویید

 4. به نظرم هر یک از ابزارهای پیشبرد فروش در یک دوره از عمر محصول نقش پررنگ تری دارند. برای مثال در دوره معرفی محصول و مرحله اولیه چرخه عمر از ابزاری مانند ارائه نمونه های واقعی از محصول یا برپایی نمایشگاه ها و رونمایی از محصول و ... استفاده بشه بهتره. و در مرحله بلوغ محصول و یا رشد محصول ، روابط عمومی اثرگزاری بیشتری دارد.

  1. خیلی کامل و خوب به هدف زدید.
   با شما هم نظرم خانم جعفری عزیز/
   به نظرم نکته مشترک در همه مراحل که باعث استفاده از ابزارهای مختلف پیشبرد فروش میشود افزایش انگیزه ی خرید در مشتری در یک مقطع خاص می باشد.

 5. با سلام خدمت خانم دهکانی عزیز، جمعه های کن این هفته نیز عالی بود،ممنون
  در مورد سوال اول به نظرم استفاده بیش از حد ابزارهای پیشبرد فروش ممکن است در مخاطب این حس را القا کند که محصولات یک شرکت فاقد کیفیت است وفقط این تخفیفات است که موجب می شود که مشتریان حاضر به خرید محصولات شوند وممکن است به برند لطمه وارد کند...
  در مورد سوال دوم نیز استفاده از این ابزارها در زمان معرفی محصول یا در مرحله افول محصولات، در صنایعی که ممکن است محصولات با تکنولوژی جدیدتر وارد بازار شوند یا زمانی که شرکت با مازاد ظرفیت در انبارهایش مواجه هست،یا محصولاتی که دارای تقاضای فصلی هستند می تواند موثر واقع شود
  لازم به ذکر است در این زمینه سایت نت برگ خیلی خوب عمل کرده وشرکتها از طریق این سایت هم می توانند تبلیغ کنند وهم تخفیفات ویژه برای جذب مشتریان ارائه دهند ویا دیجی کالا و بامیلو در زمانها وایام خاص تخفیفات ویژه ای می گذارند وتوانسته اند فروش خود را با به کارگیری این ابزارها در زمانهای مناسب به طور قابل توجهی افزایش دهند...

  1. خانم کرملوی عزیز سلام
   امیدوارم خوب باشید؛جمعه قبلی کن غیبت داشتید.
   از لطف سرکارعالی ممنونم.
   درمورد چاشنی های فروش دیدگاه های مختلفی در حوزه بازاریابی وجود دارد/دیدگا ه هایی که با آن مواقفند و برعکس.
   عده ای معتقدند اگر آنها را زیاد به کار ببریم برند ما را تخریب خواهند کرد .به هر حال وقتی دائم تاکید کنیم کالا را بخرید جایزه ببرید/یکی بخر دوتا ببر/... مردم به این نتیجه میرسند که آن کالا کیفیت لازم را ندارد و با این جایزه هاست میخواهد خودش را به مشتری بقبولاند.
   بر این اساس باید گفت چاشنی های فروش باید تاکتیک ما محسوب شوند و نباید جایگزین استراتژی بازاریابی ما گردند.

  1. عرض ادب و ارادت استاد
   نظرات و راهنمایی های شما همواره باعث دلگرمی بیشتر برای بنده است.
   این کار جز با راهنمایی حضرتعالی و معرفی جشنواره به بنده صورت نمی گرفت.

   در صورت علاقه دوستان بعد از کن سایر جشنواره های معتبر جهانی را آنالیز خواهیم کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *