بهترین تبلیغ چه نوع تبلیغی است// جور دیگر باید دید

بهترین تبلیغات چه نوع تبلیغی هست؟ تبلیغی که بیشترین مخاطب رو جذب کنه یا نه، فراتر از اون مخاطب ساز باشه؟ یعنی افراد خنثی و یا حتی مخالفین رو هم به جبهه خود بکشونه و اونا رو قانع کنه. در این صورت می شه جایزه بهترین تیلیغات رو به سازنده اون داد یا اینکه بستگی به نوع تبلیغ داره؟

در نقد تبلیغ به صرف تبلیغ باید پرداخت یا به تبعات اون؟مهم اینه که تبلیغ چقدر تاثیر گذاره یا اینکه چه تاثیری داره؟ اینکه کالا رو جوری نشون بدیم که همه مایل و راغب به استفاده از اون بشن یا اینکه کالایی مفید رو تبلیغ کنیم؟ سازنده موفق یک پیام تبلیغاتی برای کالایی غیر مفید برای سلامتی باید مورد ستایش قرار بگیره یا سرزنش؟

تبلیغات از معرفی کالا وشناساندن اون به مصرف کننده فراتر رفته و تبدیل به ایجاد کننده آرمان ها و ایده آل های زندگی شده. آرمان هایی که بشر به ذات خود به آن ها متمایل هست و در صدد دست یابی به اون ها اما هیچ وقت فرصتی برای یافتن راه دست یابی به اون ها برای خودش فراهم نکرده و اینجا هست که تبلیغات فرصت رو غنیمت می شمره و چون اکسیری راه رسیدن به ایده آل ها رو نشون می ده و ذهن باز به خودش زحمت بررسی صحت اون رو نمی ده. در تبلیغات ایده آل سلامتی به معرض نمایش گذاشته می شه، چهره هایی خندان،سال خوردگانی شاداب ،کودکانی با طراوت و بهد تبلیغ روغن و پفک و چیپس و نوشابه و غیره و غیره. محصولاتی که در دهه های اخیر موجب کاهش رشد کودکان شده اند، جایگزین هایی که سلامتی آنها به مخاطره انداخته و هیچ نزدیکی با شادابی ندارند.

چرا باید این تصور را ایجاد کرد که با صرف داشتن کفشی می توان به تناسب اندام دست یافت؟ جز با زحمت و مرارت میتوان به این مهم نایل آمد؟ دونده ای کنیایی که با زحمت زیاد سعی در کسب مقام و عنوانی در عرصه هایی جهانی دارد به دلیل داشتن کفشی خاص موفقیت خود را حاصل نموده؟

ذهن برای آسایش تن دام می سازد و این دامی است که تبلیغات از آن بهره می برد. راههای یک شبه برای رسیدن به آرزوها. رویاهایی که رسیدن به آن ها مشکل می نماید و ناگهان راهی ساده خودنمایی می کند. نسل جوانی که مخاطب تبلیغات ما است شاید به ظاهر و در کوتاه مدت منبع درامد ما به نظر برسد اما سلامت او در بلند مدت ضامن بقای شرکت ها خواهد بود.


13 thoughts on “بهترین تبلیغ چه نوع تبلیغی است// جور دیگر باید دید”

 1. خيلي نكته به جاي بود زينب جان.
  دقيقا ديشب بين برنامه ماه عسل بود كه داشتم تبليغات رو نگاه ميكردم و با خودم گفتم كه همش آرمان و آرزوها رو به نمايش ميذارن!!!!
  از تبليغات خوراكي ها تا شوفاژ و كالاهاي الكتريكي و … فقط و فقط تجمل گرايي.
  چند درصد از ما (يا به كل مردم ايران) در اين خانه هاي آرماني زندگي مي كنيم ؟؟!!!
  تبليغات بيش از حد محصولات آماده(fast food) اونم با تكرارهايي زياد ، چيپس و پفك ، …. همه و همه در جهت ناسالم سازي جامعه است.
  خود من به عنوان توليدكننده سلامت مصرف كننده برايم مهم است ؟؟!!! سود و منفعتم رو ميبينم نه سلامت جامعه…..
  بهترين تبليغ به نظر من چيزيه كه با نشان دادن حال عموم مردم خودش رو معرفي كنه ، عموم مردمي كه در جامعه زندگي مي كنند…….

 2. سلام
  در تئوری های جدید استراتژی سازمان، بحث هایی همچون توجه به سایر ذینفعان به چشم می خورد. شاید گمان کنیم که تمامی اساتید کسب و کار در دنیا افزایش سود سهام داران را به عنوان هدف غایی یک کسب و کار پذیرفته باشند. اما اینطور نیست. تفکر اصلی این نوشته در دنیای علمی کسب و کار و همچنین در دنیای عملی طرفداران بزرگی دارد. سپاس بابت توجه به این موضوع مهم.

 3. با سلام و عرض ادب
  به نظر من تبلیغات انلاین خیلی بهتره چون در حال حاضر بیشتر مردم تو اینترنت هستند و انلاین و مراجعی هم برای این کارا هست که خیلی عالی بصورت شبکه ای و کشوری تبلیغات انجام میده
  مثل وبسایت تجارتکده
  tejaratkade.com
  موفق و پیروز با ارزوی سلامتی

 4. به نظر من خود تبلیغ نیست که بخش اصلی و مهمه کاره!
  بلکه اقداماتی هست که قبل از تبلیغ و بعد از اون باید انجام بدیم.
  ابتدای امر بهتره که ظرفیت ها و توانایی هامون رو شناسایی کنیم، بازار هدف، نیاز هاشون و خواسته های اون ها رو بشناسیم.
  توانایی هامون در مرتفع کردن این نیاز ها رو شناسایی کنیم.
  و در نهایت در یک جامعه هدف با بالاترین نسبت نرخ تبدیل تبلیغ رو انجام بدیم.
  و بعت از تبلیغ بتونیم اون شعار هایی که موقع تبلیغ دادیم رو عملی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *