حالا "جانوسپار" وارد عمل می شود // تبلیغاتی به وسعت یک نگارخانه

مطلبی به قلم شیده میراشرفی: بعد از هیجان زایدالوصف هنرمندان و خیل عظیمی از مردم شهر تهران بابت طرح نگارخانه ای به وسعت یک شهر، طرحی که در آن به مدت ده روز تمامی تابلوهای محیطی شهر تهران به نمایش آثار هنری نگارخانه های تهران اختصاص داشت، اخیرا شاهد تابلوهای تبلیغاتی شرکت جانوسپار بعنوان مجری انحصاری فضاهای تبلیغاتی خانه هنرمندان هستیم. خانه هنرمندان بعنوان یک مرکز اصلی برای نمایش آثار هنری، برگزاری جلسات و همایش های مختلف در زمینه های مختلف هنری و ادبی کشور و در پاره ای از موارد برگزاری همایشهای بین المللی، از تعداد بازدید کنندگان زیادی برخوردار است که همین موضوع این فضا را برای تبلیغات مبدل به فضایی جذاب و قابل قبول می کند. این ایده از جانب آژانس های تبلیغاتی و به احتمال زیاد مدیریت این مجموعه از جذابیت بالایی برخوردار است.

۲۰۱۵-۰۵-۲۲_۱۹-۰۷-۴۰

نکته قابل تامل در این باره این است که بازدیدکنندگان این مجموعه عمدتا افراد هنرمند و یا هنر دوست و در پاره ای از مواقع توریستهایی هستند که از این مجموعه زیبا، که قدمت آن به دوره قاجار بر میگردد و پیشینه ای ارزشمند دارد دیدن می کنند. از طرفی آثار به نمایش در آمده در این مجموعه از آثار با ارزشمند هنرمندان هستند. همه این موارد این نگرانی را به وجود می آورد که تبلیغات به نمایش درآمده در این فضا قرار است با چه کیفیت و استانداردی اجرا شود؟ این طرح ها چقدر برای بازدید کننده ای که برای ساعتی قصد لذت بردن از فضا و آثار هنری را دارد جذاب و قابل قبول خواهند بود؟ در شرایطی که سازمان شهرداری تهران در پی کاهش تابلوهای تبلیغاتی شهر برای زیباتر کردن فضای شهر است و این کار را با حذف لمپ پست ها از فضای شهر آغاز کرد و زمزمه حذف تابلوهای کوچک هم به گوش می رسد، اضافه کردن تابلوهای تبلیغاتی به فضایی که قبل از این زیبا و دلنشین بود چقدر کار درستی است؟

پاورقی:  طی صحبتی که با آژانس جانوسپار انجام شد هیچ گونه محدودیتی برای نوع محصول و طرح ها وجود ندارد. با توجه به اینکه عمده بازدیدکنندگان و مجریان طرحهای این مجموعه گرافیست ها و هنرمندان هستند ارائه یک کار ضعیف می تواند بیشتر از همیشه به چشم بیاید. به شخصه فکر میکنم تنها طرحهایی قابلیت اجرا در این فضا را دارند که از ایده و اجرای فوق العاده ای برخوردار باشند. چرا که این فضا به مثابه نمایشگاهی برای نمایش این تبلیغات به شمار میرود. در غیر این صورت ارائه طرح های ضعیف همیشگی جز یک اشتباه بزرگ نتیجه ای در بر نخواهد داشت. نظر شما دوستان کافه ای درباره این طرح چیست؟ آیا با اضافه کردن این فضا به فضاهای تبلیغاتی موافق هستید؟ و آگر جواب شما مثبت است فکر میکنید چه نوع محصولات و طرح هایی قابلیت اجرا در این فضا را دارند؟


18 thoughts on “حالا "جانوسپار" وارد عمل می شود // تبلیغاتی به وسعت یک نگارخانه”

 1. سلام به دوستان خوب کافه بازاریابی
  خانه هنرمندان یکی از مکان‌های مورد علاقه منه و همیشه خاطرات خیلی خوبی از این مکان در ذهنم هست..
  یادمه چند سال پیش موسسه محک هم کمپین تبلیغاتی خودش رو برای جذب اعانه‌دهنده در این مرکز اجرا کرده بود و تقریبا در تمام طبقات مجموعه می‌شد پرسنل محک رو با بروشورها و تبلیغات خاص خودشون دید..
  در عکسی که در این مطلب ارائه کردین که محصول خاصی به چشم نمی‌خوره اما فکر می‌کنم مثل تمام استراتژی‌های تبلیغ در مورد خانه هنرمندان هم نباید هدف‌گیری مخاطب و سلایق اون رو نادیده گرفت.
  البته واقعا معتقدم و مشاهده کردم که اکثر افرادی که به این مکان مراجعه می‌کنن دغدغه هنری و فرهنگی دارن، بنابراین شاید دیدن یک کار تجاری در چنین جایی براشون چندان جذاب نباشه.
  فکر می‌کنم بهترین محصولات و خدماتی که ببشه در این مکان تبلیغ کرد امور خیریه مثل محک یا مسائل مربوط به مسئولیت‌های اجتماعی، محصولات فرهنگی و هنری باشن ...

  در مورد طرح نگارخانه‌ای شهرداری به نظر من تفاوت‌های آشکاری با این موضوع مشاهده می‌شه، مخاطب اون طرح‌ها عام بودند و هدف زیباتر کردن فضای شهر و گذروندن یک دهه بدون تبلیغ بود... اما در مورد خانه هنرمندان من چنین فکر نمی‌کنم. مخصوصا که یک آژانس تبلیغاتی برای این اقدام به طور انحصاری پیشقدم شده!!

  1. سلام خانم کریمپور.
   تابلوها تازه به مجموعه اضافه شدن و در اون زمان که من مطلب رو نوشتم هنوز تعرفه تابلو ها هم مشخص نشده بود. با نظر شما در رابطه با تبلیغات مسئولیت اجتماعی در این مکان موافقم اما واقعا نمی دونم چرا باید تابلوی تبلیغاتی دراین محموعه ببینیم!

 2. سلام به خانم میراشرفی و دوستان خوب کافه ای
  اول از همه تشکر میکنم بابت این مطلب. راستش از نظر شخص من هرجایی واقعا جای تبلیغ نیست. اما اگر قراره تبلیغاتی انجام بگیره واقعه بهتره که محتوای درستی روی فضاهای تبلیغاتی قرار بگیره. محتوایی منطبق با افرادی که به اونجا سر میزنن و البته فضا و هدفی که اون مکان داره. شاید بد نبود شرکت محترم جانوسپار که یکی از رسانه دارهای قوی در تهران هستند سیاست ویژه ای برای این حرکت در نظر میگرفتن، سیاستی به سمت هنر. اینطوری فکر میکنم درصد بیشتری از افرادی که از خانه هنرمندان بازدید میکردن به مخاطب این فضاهای تبلیغاتی تبدیل میشدن. حالا باید دید چه تبلیغاتی روی این فضاها قرار خواهد گرفت
  خیلی ممنونم از تیز بینی شما

   1. سلام مجدد به خانم میراشرفی
    راستش به شخصه اگر جای دوستان بودن در همون مکان یک تحقیق حداقل تحقیق میدانی راه می انداختم. شاید باورش سخت باشه برای ما ایرانی ها ولی در کشورهای پیشرفته حتی برای عبور و مرور عابرین پیاده از وسط یک پارک هم تحقیقات خاص خودش صورت میگیره تا بهترین مسیرها خصوصا از دید عابرین انتخاب بشه.
    اگر من بودم این تحقیقات رو انجام میدادم تا بر مبنای رسالت هر تبلیغاتی که یکی از مهمترین فاکتورهاش اثربخشیه، بتونم تبلیغات اثربخش بر مبنای پتانسیل مکانی مثل خانه هنرمندان تدارک ببینم.
    خودتون بهتر از من میدونید که در تحقیقات نتایجی بدست میاد که حتی اگر ۱۰ تا متخصص و کارشناس هم دور هم بشینن و نظر بدن شاید به همه اونها نرسن و درست وقتی که فکر میکنیم همه چی داره خوب پیش میره فقط یک فاکتور از قلم افتاده میتونه همه چیز رو خراب کنه.

    1. اقای داورنیا نکته ای که در اینجا وجود داره اینه که در حال حاضر رسانه داری در ایران جای تبلیغات خوب رو گرفته در نتیجه فکر کردن به سودآوری و اسم در کردن سر داشتن تابلوها خیلی بیشتر از این موارد ارزشمندی که گفتید بهش توجه میشه. متاسفانه!

     1. من به شدت نظر اقای داور نیا رو تایید می کنم .به نکته ارزشمندی اشاره کردند، حتی گاهی نتایج تحقیق با نظر قبلی کارفرما سازگاره و افراد فکر می کنند که حالا که خودمون این نکته رو می دونستیم پس تحقیقات به هیچ دردی می خوره ، در حالیکه اگر نتایج تحقیق این یافته های قبلی رو تایید کنه با پشتوانه قوی میشه به سمت اون هدف حرکت کرد

     2. خانم میراشرفی من با شما کاملا موافقم. البته در سالهای اخیر صاحبان اصلی رسانه یعنی سازمانهای مربوطه به این روند رو به نابودی با سخت تر کردن شرایط ، کمک کردن.
      در کل اگر بخوایم حتی یک الگو برداری موفق از رسانه دارهای خارجی هم داشته باشیم بهتره که هدفمند و حساب شده حرکت کنیم. در دنیای امروزطول عمر و زمان بازدهی پروژه ها خیلی کم شده

 3. هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد !
  بعضی مکان ها جای امن مخاطبین هستند
  آزانس های تبلیغاتی و مدیران ارشد به عنوان فعالان ارتباطی در سطح کلان باید مراقب باشند که مخاطبین تبلیغ زده نشوند
  مردم به اندازه کافی در خانه هاشان با تیزر های تلویزیون ، در مسیر ها با تبلیغات محیطی (بیلبورد ها و ... ) ، در فضای مجازی با بنر های تبلیغاتی و در محل کار با تبلیغات روزنامه ها و مجله ها در محاصره ما هستند . بهتره کمی هم به اون ها اجازه تنفس بصری بدیم .

  1. سلام دوستان عزیز کافه مارکتینگ

   اگر مردم در محاصره تبلیغات قرار گرفته اند و واکنش نشون میدن بخاطر روش های منسوخ شده تبلیغاته ، هزاران روش برای تبلیغات وجود داره اما متاسفانه فقط شاهده تبلیغات تلویزیونی ، محیطی ، جراید و بنرهای اینترنتی هستیم .

   جانوسپار کار پر خطری رو شروع کرده ، امیدوارم با محتوای مرتبط و روش های ارائه هنرمندانه بتونه نظر مخاطبین مشکل پسند فضای هنری رو جلب کنه .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *