خطای دید//تبلیغات خلاقی که ثابتند اما حرکت می کنند+پاورقی جذاب

باز هم تبلیغات. باز هم تبلیغات خلاق و این بار خطای دید در تبلیغات. خطای دید به احساس دیدن تصاویری گفته می‌شود که فریبنده یا گمراه کننده هستند. در این حالت اطلاعاتی که بوسیله چشم جمع آوری شده و توسط مغز پردازش می‌گردد منجر به درک تصویری می‌شود که با واقعیت آن تصویر تطابق ندارد. سراب و رنگین کمان از معرف ترین خطاهای چشم است. اما خطای چشم نیز خود در حوزه تبلیغات نیز کاربرد دارد. آنجا که خلاقیت مطرح است؛ همین خطای چشم عامل ایده های بسیاری است. آنجا که ایده پرداز برای خلق یک اثر متحرک در یک رسانه ایستا چیزی بهتر از خطای چشم را سراغ ندارد. خطای چشم از تبلیغات تلویزیون تا صنعت بانکداری بارها در تبلیغات دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. این طرح را ببینیم.

 

ibbra2[1]

ibbra3[1]

ibbra4[1]

 

چیزی که در استفاده از این تکنیک باید مد نظر داشت این است که این تکنیک برای رسانه های ایستایی که مخاطب بر روی ان کنترل دارد (نظیر روزنامه و مجلات) بسیار موثر خواهد بود در غیر این صورت چون مخاطب امکان تمرکز بر روی طرح را ندارد استفاده از این طرح میسر نیست و ایده پشت آن رمز گشایی نمی شود. یادم است که در سال گذشته شرکت تبلیغات “مات” که یکی از شرکتهایی است که به طور خلاقانه ضمن معرفی مشتریان به بازار، خود را نیز به شکلسراسری تبلیغ می کند، برای تبلیغ شرکت خود از این تکنیک استفاده کرده بود. (البته در فضای محیطی، که به اعتقادم تاثیر لازم را نداشت. زیرا مخاطب از ایستایی برخوردار نبود و امکان تمرکز بر روی طرح ها نیز فراهم نبود). این مجموعه تبلیغات با شعار جذاب و درست “ برجسته شوید” اکران شد. هر چند که شباهت های غیر قابل انکاری بین این طرح و چند طرح خارجی وجود داشت.

 

12-13-2014 7-55-26 PM

12-13-2014 7-55-39 PM

با هم تعدادی دیگر از این سبک تبلیغات را در صنایع محتلف ببینیم (برای دیدن باکیفیت عکس ها روی ان کلیک کنید).

 بانک CaixaCatalunya  با شعار” ثابته اما حرکت می کنه” 

CaixaCatalunya1

CaixaCatalunya2

caixa-catalunya-banking-promotion-lines-small-12712

و چند طرح با تکنیک خطای دید که بسیار دیدنی است. به ویژه سونی با شعار رنگها زنده می شوند
a_a_alcoholics_anonymous_common_sensation_blue

aa_1-2_ingles

aa_2-2_ingles

Castello_01_1

Castello_02_1

Castello_03_1

Castello_04_1

0183-o

1118013002-galleries

nivea_hair_care

پاورقی جذاب: مثل اینکه خارجی ها هم از روی دست هم کپی می کنند و اهل این کارها هستند. دیدن این دو طرح از دو کمپانی خالی از لطف نیست. “به چشم به هم زدنی لکه ها را می بریم

Clearasil

oreo-optical-illusion