چتر استراتژی دیجیتال مارکتینگ // هفت بعد کاربردی

مهدی بشیرپور: بازاریابی دیجیتال تعاریف متعدد و متنوعی دارد و نمی توان تعریف واحدی از آن ارائه داد، در واقع دیجیتال مارکتینگ مجموعه از مفاهیم است که در این تحلیل استراتژی هایی که در دیجیتال مارکتینگ کاربرد دارند را به شکل چتری از مفاهیم ارائه کرده ایم، هدف از این تحلیل تنها آشنایی با مجموعه از مفاهیم و استراتژی ها به علاوه زیر مجموعه های آنها می باشد و توضیحات زیادی ارائه نخواهد شد. شکل زیر ۶ استراتژی مهم در بازاریابی دیجیتال را تحت عنوان چتر استراتژی دیجیتال مارکتینگ ارائه می کند.

۱-مدیریت حضور در فضای دیجیتال

حضور در فضای مجازی از طریق رسانه هایی مانند وب سایت، ایمیل، شبکه های اجتماعی و ... صورت می پذیرد، در تمامی این موارد یکی از استراتژی ها انتخاب رسانه و دیگری نحوه ورود به رسانه می باشد، نحوه ورود به رسانه عمدتاً به مسائل ظاهری و جلوه ای شرکت برمی گردد و مدیریت حضور در فضای دیجیتال نیز به معنای مدیریت جلوه شرکت در فضای تبلیغاتی دیجیتال است، از جمله مواردی که در این استراتژی مورد بررسی قرار می گیرد، برندینگ، طراحی سایت، طراحی لوگو، رابط های کاربری، اپلیکیشن ها موبایل، آوای دیجیتال و .... می باشد.

۲-بازاریابی محتوا

پس از انتخاب رسانه های تبلیغاتی باید محتوا مورد نظر برای آن طراحی گردد، امروزه بسیاری از شرکت ها به دلیل مسائل امنیتی ترجیح می دهند که محتوای شخصی سازی شده داشته باشند وحدالمقدور از برون سپاری این محتوا جلوگیری کنند، در بازاریابی محتوا دو مسئله اساسی مطرح است یکی از آنها تولید محتوا (شخصی سازی شده- برون سپاری شده) و دیگری تحلیل داده های قبلی از طریق روش های داده کاوی (جهت هدف یابی برای تولید محتوا) می باشد، از جمله تاکتیک ها و تکنیک های بازاریابی محتوا می توان به تولید متن گزارشی-استخراج آمار نامه ها، پادکستها، ویدئوها، کتاب های الکترونیکی، درخت تصمیم و قواعد انجمنی و متن کاوی اشاره نمود.

۳-اکتشاف هدفمند

در هر کمپین تبلیغاتی دیجیتال بازخورد در دو مرحله کلی صورت می پذیرد اول بازخورد در حین کمپین و اصلاحات متداوم و دوم بازخوردی از تمام کمپین در انتهای کار، اکتشاف هدفمند به معنای تلاش برای اصلاح مستمر و دقت در کاربرد روش های بازاریابی در حین کمپین می باشد، در این جا مدیران بازاریابی سعی می کنند که رسانه هایی که از آنها برای تبلیغات دیجیتال استفاده می کنند را به طور مستمر مورد سنجش قرار دهند و تا جای ممکن از اشکالات آنها بکاهند، به این فرایند اکتشاف هدفمند گفته می شود، از جمله مواردی که در اکتشاف هدفمند مورد بررسی قرار می گیرد محتوا تبلیغات، رسانه های تبلیغاتی، موتورهای جست و جو، کلمات کلیدی، تعامل و ... می باشد.

۴-تعامل آنلاین

استراتژی بعدی که در بازاریابی دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد تعاملات آنلاین می باشد، فراموش نکنیم که رسانه های دیجیتال امروزه در درجه اول برای جذب مخاطب به کار می روند و مخاطبان جذب شده تلاش می شود که به مشتری تبدیل گردند، یکی از راه های تبدیل مخاطبان به مشتری تعاملات آنلاین می باشد و شرکت باید پاسخگویی آنلاین در حداقل زمان داشته باشد، از جمله تاکتیک های تعامل آنلاین می توان به چت های زنده، ربات های پاسخگوی آنلاین، پاسخگویی آنلاین از طریق سایت و شبکه های اجتماعی، شبکه سازی و رهبران عقاید و ... اشاره کرد.

۵-بازاریابی موبایل و شبکه های اجتماعی

هر وقت که بازاریابی دیجیتال را می شنویم شاید اولین مفهومی که به ذهن ما می آید بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی و وب سایت ها باشد، اکثر رسانه های دیجیتال در بازاریابی موبایلی نیز کاربرد دارند و از این رو بازاریابی موبایلی و بازاریابی دیجیتال مفاهیمی نزدیک به هم هستند و می توان موبایل مارکتینگ را نوع خاصی از دیجیتال مارکتینگ تصور کرد، در بازاریابی موبایلی و بازاریابی شبکه های اجتماعی مفاهیمی مانند مشوق های اینترنتی، سئو، بازاریابی موتورهای جست و جو، اینفلوئنسر مارکتینگ، بازاریابی از طریق پیامک ، اپلیکیشن ها و بازی ها و ... مطرح است.

۶-مدیریت عملکرد و بازخورد

فراموش نکنیم که تبلیغات و بازاریابی ابزاری هستند که در نهایت باید به سودآوری و ارتقا کسب و کار منجر شوند و بازاریابی دیجیتال نیز به عنوان نمونه ای از انواع بازاریابی این اهداف را با استفاده از ابزار دیجیتال باید محقق کند، باید در ارزیابی بازاریابی دیجیتال دقت کرد که برای برخی از ابزارهای آن راهکار مناسبی برای ارزیابی مالی وجود ندارد و از راهکارهای تخمینی استفاده می شود، در ارزیابی دیجیتال مارکتینگ مفاهیمی مانند ابزار تحلیلی گوگل، نرخ بازگشت سرمایه، نرخ جذب مشتری، نرخ تبدیل، مرود استراتژی و تاکتیک های آن و ... مطرح است.


10 thoughts on “چتر استراتژی دیجیتال مارکتینگ // هفت بعد کاربردی”

  1. سلام آقای مهر آور وقت بخیر
   داده کاوی مفاهیم زیادی رو در بر میگیره و متناسب با این مفاهیم زیاد هم کاربردهای متنوعی داره ...
   شاید در قالب کامنت نتونم کامل براتون توضیح بدم به همین خاطر به یک مثال بسنده می کنم ...
   ابزاری وجود داره به نام درخت تصمیم که ویژگی های آمار توصیفی و جمعیت شناختی مانند سن،جنسیت، محل سکونت و ... رو در قالب شاخه ای ارایه می کنه و این شاخه ها دارای اولویت هستند ... کاربرد این ابزار می تونه در تشخیص مضمون یا تم تولید محتوا باشه ... مثلا وقتی درخت با جنسیت شروع میشه نشون میده که تولید محتوا با تمرکز بر جنسیت و مسائل بازاریابی بانوان برای تبلیغات،برندینگ و ... موثر هستش...

 1. آقای بشیرپور ضمن عرض سلام
  در زمینه مدیریت عملکرد به نظر شما ابزار google analytics واقعاً موثره ؟ من فقط از ویژگی های محدود شده می تونم استفاده کنم که به نظرم زیاد مفید نیست...

  1. سلام خانم خرم نژاد
   ابزارها کاربردهای متنوع و قدرت تحلیلی متفاوتی دارند...
   ابزار معمولا با استفاده از هدف تعیین میشه ...
   به طور کلی ابزار گوگل تحلیل عمیقی ارائه نمیده ولی تحلیل جامع هست..
   اگر شما به دنبال تحلیل های عمیق هستید بهتره از ابزار heap استفاده کنید که تحلیل هایی رو به صورت قیفی ارائه میده و از این نظر برتری داره بر ابزار گوگل..
   اما اگر دنبال گزارش های خلاصه و مختصر هستید بهتره از similarweb یا alexa analytics
   استفاده کنید...
   ولی ترجیح من این هست که با توجه به رایگان بودن این ابزار از همه به شکل همزمان استفاده کنید تا گزارش های جامع و عمیق در کنار هم داشته باشید...

 2. سلام آقای بشیرپور
  مطلبتون رو خوندم، واقعا مطلب مفیدی بود
  نکته ای که می خوام بگم این هست که معمولا تعاریف بازاریابی دیجیتال در چهارچوب مدل RACE بیان میشه ولی مطلب شما در این چهارچوب نبود ، آیا معیار دیگری رو لحاظ کردید؟

  1. آقا یا خانم هدایتی سلام و وقت بخیر
   همونطور که می دونید دیجیتال مارکتینگ یک چتر مفهومی هستش، اما این چتر از مفاهیم رو باید دقت کنیم با چه معیاری تقسیم بندی می کنیم .
   معیارها می تونن اهداف دیجیتال مارکتینگ، استراتژی ها و یا بازخوردی باشند ...
   چهارچوب RACE بر اساس اهداف دیجیتال مارکتینگ رو تعریف می کنه در حالی که در این جا ما با استراتژی(راه های رسیدن به اهداف) اون رو تعریف کردیم...

  1. سلام جناب معزز
   این استراتژی رو برای یکپارچه سازی میشه به صورت فرآیندی اجرا کرد ... کار با اکتشاف هدفمند و داده کاوی شروع میشه و بر اساس اطلاعات دریافت شده از اکتشاف هدفمند با بازاریابی محتوا و تعامل آنلاین و بازاریابی موبایل و شبکه های اجتماعی ادامه پیدا می کنه ... در نهایت هم استراتژی های مدیریت حضور در فضای دیجیتال و مدیریت عملکرد برای بازخورد و بهبود فرآیند اجرایی می شوند...

 3. سلام خدمت اعضای کافه بازاریابی
  جناب بشیرپور در بحث مدیریت حضور در فضای دیجیتال بیشتر به تاکتیک های تهاجمی اشاره کردید در حالی که در تاکتیک های تهاجمی اطلاعات زیادی از شرکت منتشر میشه برای مدیریت اطلاعاتی که منتشر میشه و کاهش ردپای دیجیتال چه راهکاری رو پیشنهاد می کنید..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *