دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۱۸ چه روندهایی را دنبال می کند؟

مهدی بشیرپور:

هر ساله بازاریابی دیجیتال روندهای جدیدی را به خود می بیند و روندهای گذشته را نیز دچار تغییر می بیند، در این مطلب سعی کرده ایم به تحلیلی از روندهایی که در سال ۲۰۱۸ در دیجیتال مارکتینگ اتفاق افتاده است بپردازیم و تغییرات این روندها نسبت به سال گذشته را نیز تحلیل کنیم.

۱-شخصی سازی بازاریابی

مسئله مهمی که در تبلیغات و بازاریابی دیجیتال در بین اکثر شرکت ها دیده می شود تلاش برای ارائه مضمون های محتوایی شخصی سازی شده در تبلیغات و بازاریابی می باشد، شخصی سازی بازاریابی در دو جنبه می تواند بررسی شود، جنبه اول تلاش برای تولید شخصی محتوا در تبلیغات و کاهش برون سپاری تولید محتوا نسبت به سال گذشته می باشد، جنبه دوم نیز تلاش در جهت حفظ اطلاعات ناشی از بازاریابی و افزایش امنیت می باشد در واقع شرکت ها تلاش می کنند از این طریق امکان تحلیل شرایط و پیش بینی فعالیت های خود توسط رقبا را کاهش دهند.

۲-افزایش تمایل برای تولید ویدئوهای تبلیغاتی

از آنجایی که تمایل مردم به مضامین تصویری در تبلیغات بیشتر است از این رو در بین انواع محتوای تبلیغاتی در دیجیتال مارکتینگ (تصاویر، گیف، اینفوگرافیک، پادکست ، ویدئو و ...) تمایل به تولید ویدئو بیشتر از سایرین می باشد، دلیل این امر می تواند وجود بسترهای خلق جذابیت در ویدئو باشد، برای مثال در ایران سوریلند و پندانه با استفاده از طنز اقدام به تولید تبلیغات تعاملی اثربخش و جذابی می نمایند، دلیل دیگر این امر می تواند توسعه استفاده از شبکه های اجتماعی و رسانه های اینترنتی باشد، برای مثال در ایران شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و رسانه های اینترنتی مانند آپارات کمک خوبی می توانند به همه گیر شدن این نوع از تبلیغات بنمایند.

۳-کاهش و یا ثبات اینفلوئنسر مارکتینگ

در سال های اخیر اینفلوئنسر مارکتینگ سرعت کمی در پیشرفت داشته است و اگر وضعیت اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام را بررسی کنیم مشخص می شود که این ابزار مانند سال های گذشته اثر بخشی ندارد، دلیل این کاهش را می توان در چهار عامل زیر جست و جو کرد:

  • هزینه های بالا برای اینفلوئنسر مارکتینگ و نبود راه مشخص برای محاسبه نرخ سودآوری
  • عدم تمایل اشخاص اینفلوئنسر برای تبلیغ با استفاده از ویدئو و محتوای اثربخش(هزینه بالا صرفاً برای تگ کردن دریافت می شود که ممکن است اصلا هم دیده نشود)
  • ذهنیت مردم نسبت به اینفلوئنسرها (بسیاری از مردم این گونه تحلیل می کنند که اشخاص معروف خود از محصول مورد تبلیغ استفاده نمی کنند و صرفاً برای کسب درآمد تبلیغ می کنند)
  • مشخص نبودن تعریف دقیق و شفاف از اینفلوئنسر (بسیاری از صفحات پرمخاطب بازدید واقعی ندارند و صرفاً فالوور غیرفعال جمع کرده اند- برخی افراد نیز معروف بودن خود را با استفاده از تولید مستمر حاشیه به دست آورده اند، از این رو نمی توان این دسته از افراد را اینفلوئنسر مناسبی دانست چرا که یا مخاطب ندارند و یا ممکن است با تبلیغ شرکت باعث خلق حاشیه های مختلف شوند.

۴- افزایش کاربرد هوش مصنوعی و فراداده ها

افزایش اطلاعات و حجم بالای اطلاعاتی که از تبلیغات در فضای مجازی به دست می آید، شرکت ها را به این سمت سوق داده است که روی سیستم های اطلاعاتی پیشرفته خود سرمایه گذاری کنند و ابزاری مثل هوش مصنوعی کمک شایانی به این موضوع نموده است، شرکت ها با استفاده از هوش مصنوعی و سیستنم های فرا داده می توانند بازخورد مناسبی از داده های دریافتی داشته باشند و از سوی دیگر هوش مصنوعی و سیستم های فراداده با کاهش نیروی انسانی و اتوماسیون داده کاوی نقش موثری در ایجاد گزارش های موثر و سریع دارند.

۵- افزایش تمرکز بر اینترنت اشیا

موسسه‌ی گارتنر پیش‌بینی می‌کند که Internet of Things که به صورت مخفف IoT هم نامیده می‌شود، در سال ۲۰۲۰، حدود ۲۰ میلیارد وسیله را پوشش دهد. این بدان معناست که خودروها، سیستم روشنایی خانه‌ها، یخچال‌ها، چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، همگی وسایلی هستند که به عنوان یک واحد مستقل به اینترنت افزوده می‌شوند. از این رو شرکت ها نیز برای هرکدام از این رسانه های دیجیتال برنامه های مدون تری خواهند داشت.

۶- تغییر فاکتور های بهینه سازی موتورهای جست و جو

در سال های اخیر تلاش های زیادی برای نمایش وب سایت در رتبه های بالای سایت گوگل صورت گرفته است و اکثر شرکت ها تلاش می کنند که محتوایی که از نظر متن پر مخاطب باشد را در  وب سایت قرار دهند و مخاطبان با استفاده از جست و جوی عادی شرکت ها را پیدا کنند، این تاکتیک ، عملکردی به شکل غیر مستقیم دارد و فضای رقابتی شدیدی نیز دارد اما تاکتیک های بهینه سازی مستقیم در سال اخیر رشد بیشتری داشته و تبلیغات برای مشاهده مستقیم وب سایت در سال ۲۰۱۷ بالاترین رتبه را در بین فاکتورهای سئو به خود اختصاص داده است، از این رو می توان استفاده از تاکتیک های مستقیم سئو را در سال ۲۰۱۸ و آینده پیش بینی نمود.

۷-افزایش استفاده از چت زنده و ربات های چت کننده در رسانه های دیجیتال

واحدهای ارتباط با مشتریان در شرکت ها می توانند از چت زنده که در اکثر شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و اسکایپ فراهم شده است، برای ارتباط زنده با مشتریان استفاده کنند که این امر در کشورهای اروپایی با استقبال زیادی مواجه بوده است، از سوی دیگر اطلاعات و سوالات مکرر می تواند توسط ربات ها مدیریت شود و کمک زیادی به چابکی سازمان و افزایش سرعت ارتباط با مشتریان بنماید و رضایتمندی برای مشتریان به ارمغان آورد.

۸- افزایش تمایل به استفاده از محتوای مشتری ساخته

آمارها نشان می دهند که در کمپین های تبلیغاتی سالهای اخیر شرکت ها با برگزاری مسابقاتی مانند عکاسی و طراحی و یا با برقراری پایگاه های اینترنتی مخصوص اقدام به جمع آوری ایده های مشتریان می کنند که ضمن جذب مشتری از خلاقیت جامعه نیز استفاده کنند.

۹-کسب درآمد از محتواهای کم عمر و افزایش استفاده از ابزار واقعیت مجازی

بهترین مثال برای محتوای کم عمر می تواند استوری در ایستاگرام باشد، شرکت ها با قراردادن کدهای تخفیف، کوپن های تبلیغاتی و ... از این این طریق می توانند مشتریان و البته مخاطبان زیادی برای خود جلب کنند که در سال ۲۰۱۸ این روند با افزایش مواجه بوده است. ابزارهای واقعیت مجازی مانند عکس برداری پانوراما و قرار دادن عکس ها و ویدئوهای سه بعدی نیز به وفور در وب سایت ها و صفحات شرکت ها مشاهده می شود که این روند نشان از برنامه ریزی شرکت ها برای افزایش زمان بازدید هر فرد و درگیری ذهنی وی دارد.

۱۰-تبلیغات چندرسانه ای با محوریت موبایل

آنچه مشخص است اکثر شرکت ها یک محتوا تولید می کنند و آن را در چندین رسانه مانند شبکه های اجتماعی، بازی های دیجیتال، وب سایت ها و ... بارگذاری می کنند و در نهایت قصد دارند که مشتریان را به سمت موبایل سوق دهند زیرا مشاهده شده است که تمایلات به پرداخت موبایلی در حال افزایش می باشد و  پول نقد عملاً از جریان خارج می شود، از این رو محتواهای تولید شده در رسانه های متععد منتشر می شوند و موبایل در محوریت این تبلیغات حضور دارد.

با این تفاسیر می توان آینده جذاب و پرمخاطبی را برای دیجیتال مارکتینگ تصور کرد.


2 thoughts on “دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۱۸ چه روندهایی را دنبال می کند؟”

  1. درباره گزینه آخر به دلیل حچم زیادی که به صورت ناگهانی ازسال داده می شود به صورت موقت سایت و صفحه مربوطه بالا خواهد امد ولی با الگوریتم پنگوئن گوگل مواجه شده و پایین خواهد آمد
    برای ایجاد یک محوریت جامع بین چندین منبع چه مسیر و استراتژی ای رو پیشنهاد میدید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *