دیده بان تبلیغات // یک شعار تبلیغاتی به دو روایت

دیده بان تبلیغات // یک شعار تبلیغاتی به دو روایت // چرا؟
دیده بان تبلیغات


دوستان خوبمان در کانون تبلیغاتی ایران نوین که این روزها در زمینه طراحی شعار تبلیغاتی نیز خوب عمل می کنند نمی دانم چرا این بار برای بانک پارسیان اینگونه عمل کرده اند. روایت یک موضوع به دو  شکل. بالاخره کارتخوان پارسیانی جایزه آنچنانی می دهد یا ماشین انچنانی؟

نمونه ای از تبلیغات محیطی کمپین تبلیغاتی دستگاههای کارتخوان

10-24-2014 10-53-03 PM

نمونه ای از تبلیغات اینترنتی کمپین تبلیغاتی دستگاههای کارتخوان

10-24-2014 10-56-18 PM

ملاحظه: زیاده گویی در نقدها گاها خواننده مطلب را با خستگی همراه می کند و احتمال خواندن متن را تا پایان کاهش می دهد. در بخش "دیده بان تبلیغات" نکات تبلیغاتی در ایران را که می بینم فقط روایت می کنم قضاوت را به شما می سپارم.


19 thoughts on “دیده بان تبلیغات // یک شعار تبلیغاتی به دو روایت”

  1. خانم خدارحمی اگر جوتیز به موفع و به اندازه و با اتخاذ تصمیم درست استفاده بشود در بازاریابی بسیار توصیه می شود
   از دم نمی شود به کل استفاده از ان را رد کرد

 1. تصویر به هیچ وجه گویای مزایای استفاده از کارت خوان نیست و با توجه به کم توجهی مغازه داران به برنده شدن در قرعه کشی ها ، بهتر بود که قبل از تصمیم گیری یک شناسایی مناسب نسبت به نقطه نظرات آنان انجام گیرد.این طرح احتمال شکست سرمایه گذاری تبلیغاتی را در پی دارد.

 2. باسلام
  شاید این کمپین خواسته کلمه "جایزه" رو برای مصرف کنندگانی که دنبال جایزه هستند پررنگ کنه چون در تبلیغ تصویر ماشین به وضوح به نمایش درامده

 3. فکر کنم مورد انتقاد آقای محمدیان تغییر شعار تبلیغاتی در یک دوره باشد. یعنی در یک تبلیغ نمایش ماشین بعنوان جاااااااااااااااااااااااایزه آنچنانی معرفی شده است، اما در تبلیغ دیگر، خود دستگاه کارتخوان بعنوان ماشینی آنچنانی معرفی شده، یعنی استعاره ماشین آنچنانی همان کارتخوان بانک است.
  که اگر واقعا چنین باشد من که از این استعاره و ابهام استقبال می کنم آن هم با چنین ادبیاتی کوتاه و جذاب

 4. سلام
  در درجه اول به نظر من به کار بردن کلماتی مثل "اینچنینی" و "آن‌چنانی" توی تبلیغات از ارزش کار کم می‌کنه ، یعنی هزاران گزینه دیگه وجود داشت که می‌تونست پیام محصولو برسونه، چرا به این شکل؟
  از نظر فرهنگی و ارزشی هم فکر نمی‌کنم چنین تبلیغاتی با فضای جامعه ما چندان مطابقت بکنه !! من با خوندن این شعارها احساس می‌کنم که شرکت دنبال تاکید روی یه قشر خاص و ترویج تجمل‌گرایی و "آنچنانی" بودن داره!!
  به فرض اینکه محتوای جامعه ما هم "آنچنانی" باشه، ما باید در جایگاه یک سازمان یا تبلیغ‌کننده از خودمون بپرسیم که آیا مجاز به چنین تبلیغاتی هستیم؟ و آیا به تبعات و تاثیری که تبلیغ روی جامعه و فرهنگش داره هم فکر کردیم؟؟
  اما از اصل قضیه دور نشیم، دغدغه اصلی این مطلب همون ‌طور که از عنوانش پیداس، اینه که چرا دو شعار متفاوت برای یک تبلیغ استفاده شده ؟؟
  من فکر می‌کنم این به عدم توجه به اصول حرفه‌ای گری برمی‌گرده، وگرنه تصویر ماشین توی تبلیغ به روشنی داره پیامو می‌رسونه،
  شعار به جای تاکید روی جایزه می‌تونست به ویژگی‌های دیگه ای بپردازه و موضوع جایزه رو هم توی یه تیتر فرعی بیان کنه..
  به نظرم مشکل از اینجاست که شرکت تبلیغاتی زمان کافی رو برای تدوین شعار اختصاص نداده و همین به خلاقیت کار صدمه زده!

 5. اتفاقا استفاده از کلماتی مثل آن چنانی و این چنانی به دلیل استفاده عامه مردم برای کالای لوکس قابل تحسین است.
  کوتاه ، مختصر و مبهم
  از طرف من برای بانک پارسیان: لایک

 6. سلام
  در ابتدا سپاس بابت دیده بان تبلیغات
  و در ادامه، گمان کنم ابتدا جایزه آنچنانی بوده و فیدبک مناسب از دریافت جایزه در جامعه نبوده و سپس آن را به ماشین آنچنانی تبدیل کرده اند!
  در کل، نکته جالب و البته غم انگیزی برای حرفه ای های تبلیغات ماست!

 7. احتمال دارد تغییر شعار تبلیغاتی به خاطر اختلاف سلیقه میان مدیران عامل بانک باشد، اما در هر دو تبلیغ شاهد همان اطلاعات مازاد و اضافی هستیم که از جذابیت این قرعه کشی می کاهد. مثل تعداد جوایز - که زیاد نیست- یا عکس ماشین که هر دو شعار جایزه آنچنانی و مااشین آنچنانی را لو می دهد.

  از نظر جایزه به طور کلی، قطعا ماشین می تواند آنچنانی باشد اما از نظر ماشین ها، ریو آنچنانی نیست!

  البته همان ماشین هم، در سطح بانک ها جایزه آنچنانی نیست در حالی که بسیاری از بانک های رقیب، به اندازه وزن یا دقایق زندگی تان اسکناس می دهند یا سفر دور دنیا می برند!

  تنها با در نظر گرفتن بازه زمانی کم، 17 شهریور تا 17 مهرماه، می توان جایزه بردن ماشین ریو را یک جایزه آنچنانی تعبیر کرد. هر چند تعداد کم، از جذابیت قرعه کشی می کاهد.

  اینکه برای یک تبلیغ از 2 شعار استفاده شده، در واقع بهره گرفتن ازنهااااایت آهنگ و ریتم تبلیغ است. اتفاقا این کار باعث جلب توجه بیشتر می شود و نشان می دهد که این بانک قرار نیست برای دفعه بعدی از شعاری با این ریتم و آهنگ استفاده کند و هر آنچه که داشته بر کفه اخلاص قرار داده و در آینده شاهد تیزر و تبلیغی با محتوا و شعار دیگر خواهیم بود.
  امیدوارم توانسته باشم منظور خودم را برسانم

  1. باسلام
   بکاربردن این کلمات آنچنانی نشان دهنده تجمل گرایی جامعه است،ولی بهرحال یک راهه برای جلب نظر مشتری.
   من هم درابتدا فکر میکردم ریو آنچنانی نیس ولی قیمت ریو 2015، 4 درب در 26 تیر 93، 88 میلیون تومان اعلام شده_ توسط اطلس خودرو نمایندگی رسمی کیاموتور_ بنظر آنچنانی میاد

 8. با سلام
  زمانی که به این تبلیغ نگاه کردم به یاد مبحث جبر دریاضیات افتادم که اگر p آنگاه q و اگر q انگاه p .
  به نطرم رابطه بیان شده در تبلیغ بین دو کلمه "ماشین آنچنانی "و "جایزه آنچنانی" یک نوع قضاوت سریع دهنی در ذهن بیننده بوجود میاره که هرچند کوتاهه ولی در نوع خودش تاثیر گذاره. اینکه در یک لحطه فرد بیننده به ذهن خودش رجوع میکنه و دنبال حل یک تناقضی است که وجود خارجی نداره و این تناقض طاهری همون عدم توانایی قضاوت اولیه و لزوم فکر کردن به اون برای تحلیل سریع اون مساله هست.
  البته تاثیر گذاریش پایدار نیست ولی بازی با کلماتش جالبه.
  با تشکر

 9. سلام من هم با نظر آقای محمدیان موافقم.هر دو بیلبورد جذابیت دارن اما وقتی یه جمله چندبار تکرار میشه تو ذهن بی اختیار جا میگیره.مثل این که گاهی تو بعضی تبلیغات شماره تلفن ذکر میشه بعد از چند بار تکرار شماره تلفن نا خودآگاه تو ذهن میمونه.در مورد این تبلیغ هم اگه یک واژه استفاده میشد میتونست اثر بیشتری داشته باشه.

 10. به نظر من دوستان تبلیغاتی بدنبال درست کردن جمله ای بودن که بتونه همخانی و هم قافیه بودن رو رعایت کنه. تو بحث شعارهای این چنینی دو دیدگاه وجود داره ۱- تضاد ۲- مترادف بودن
  اصل مترادف بودن در واقع همه افراد رو میبره به سمت و سوی شعر و شاعری. چون تعریف قافیه فقط در زبان شعر هست. اما در شعر نو و معاصر دیگه قافیه جایگاهی نداره و این عملا ی فرهنگ قدیمی و سنتی شده. با توجه به اینکه خدمت کارتخوان و کلا پرداخت الکترونیک نو و جدید هست بهتر بود از الفاظ و ترکیبات نوین و جدید استفاده بشه . من کاملا یک تضاد بین شعار و نوع خدمت میبینم و مخصوصا جایزه که ماشین هست. من به شخصه نوع تضاد در تبلیغات رو بیشتر میپسندم چون توجه بیشتری رو به خودش جلب میکنه. همه افراد بطور ناخود آگاه جملات روتین و یکسان رو یا نمیخونن یا اگر بخونن ماندگار نیست تو ذهنشون. کلمه "آنچنانی" خیلی محاوره ایه و اصلا مناسب تبلیغات تو متراژ به این وسعت نیست اونهم تو طراحی به این سایز !!!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *