رادار دیجیتال مارکتینگ

مهدی بشیرپور: توسعه اقتصادی و رقابت در کسب و کارهای امروزی باعث شده است که شرکت های تجاری به دنبال رسانه های جدید برای تبلیغات و خلاقیت در تبلیغات و  بازاریابی خود باشند، اما شرکت های برای توسعه رسانه ای تبلیغات و بازاریابی و همچنین تبلیغات خلاقانه با محدودیت هایی نیز روبرو هستند، برای مثال محدودیت های ملی و زمانی و یا ریسک و عدم اطمینان نسبت به اثربخشی تبلیغات و رسانه های جدید از جمله این موارد می باشند، از این رو رسانه های دیجتال فرصت مناسبی برای شرکت ها در جهت بهبود فرآیند بازاریابی می باشند، این رسانه ها ضمن داشتن تنوع، هزینه هایی کمتری نیز نسبت به رسانه های سنتی دارند، در طی ادوار تاریخی گذشته رسانه های کاربردی جدید برای دیجیتال مارکتینگ ظهرو کرده اند، برای مثال بازی های دیجیتال جدید ترین رسانه برای تبلیغات می باشند که یکی از رسانه های دیجیتال به شمار می آیند.

علاوه بر تنوع رسانه های در بین رسانه های دیجیتال، هر رسانه دارای تنوع ابزاری نیز می باشد و در هر رسانه به گونه های مختلف و استراتژی های متنوعی می توان تبلیغ نمود، برای مثال تبلیغات در موتورهای جست و جو، تبلیغات در وب سایت های پر مخاطب، وب سایت های تخصصی و ... همگی در زمره تبلیغات با استفاده از رسانه ی وب سایت قرار می گیرند، حال آنکه رسانه های دیگری مانند شبکه های اجتماعی، موبایل، ایمیل و بازی های دیجیتال نیز از جمله سایر رسانه های دیجیتال مارکتینگ می باشند.

قابلیت یکپارچگی تبلیغات و بازخوردهای دقیق از جمله مزایای دیجیتال مارکتینگ می باشد، در تبلیغات محیطی نیازمندیم که طرح تبلیغاتی را در ابعاد گوناگون(متناسب با صفحه بیلبورد) طراحی کنیم، علاوه بر هزینه های طراحی، باید هزینه های نصب ،اجاره و نگهدارای نیز پرداخت گردد، همچنین هیچ وقت به طور دقیق نخواهیم فهمید چند نفر بیلبورد را دیده اند، چند نفر در اثر این تبلیغ تمایل به خرید پیدا کرده اند و در یک کلام بازخورد شفافی از این تبلیغات دریافت نخواهیم کرد، اما اگر از تبلیغات در رسانه هایی مانند شبکه های اجتماعی پر مخاطب مانند فیسبوک و تلگرام استفاده کنیم، مشکلات ذکر شده کمتر خواهد بود مثلاً لازم نیست طبق اندازه های خاصی طرح خود را آماده کنیم و همچنین می توانیم یک محتوا تواید کنیم و در چند رسانه آن را منتشر کنیم و در نتیجه اثر بخشی تبلیغات بیشتر است، همچنین ابزارهای تحلیلی مانند نرم افزار های داده کاوی و متن کاوی – یا ابزار تحلیلی گوگل و وب مستر به ما در جهت تحلیل دقیق و پیشرفته تبلیغات کمک شایانی می کند،

در این پست سعی کرده ایم برخی از محور های اساسی دیجیتال مارکتینگ را در قالب طرحی به عنوان رادار دیجیتال مارکتینگ معرفی کنیم که در شکل زیر رادار و ۸ محور کاربردی را مشاهده می کنید، در ادامه مطلب هر کدام از محور ها را نیز توضیح مختصری خواهیم داد.

 

شکل ۱- رادار دیجیتال مارکتینگ

 

همانطور که در شکل مشخص است ۸ محور اساسی برای دیجیتال ماکتینگ وچود دارد، قبل از بررسی این ۸ محور لازم به توضیح است که دیجیتال مارکتینگ نیز مانند بسیاری دیگر از ابزارهای رقابتی یک استراتژی برای رقابت است و استراتژی مناسب استراتژی ایت که بتواند تناسب بین محیط بیرون و درون ایجاد کند، محور های ذکر شده نیز یا بر یکپارچگی درونی تمرکز دارند، یا بر فضاسازی و بستر سازی مناسب محیطی تمرکز می کنند و یا بر روی ایجاد ارتباط مناسب بین محیط درون و بیرون تمرکز دارند. حال به بررسی یک به یک این محورها می پردازیم.

 

شبکه های اجتماعی:

شبکه های اجتماعی مانند، فیسبوک، تلگرام، اینستاگرام، لینکدین و ... از جمله شبکه های اجتماعی می باشند که مردم وقت زیادی را در آنها صرف می کنند، در این شبکه ها گرچه مخاطبان زیادند اما شرکتهای رقیب نیز فعال می باشند و در این شبکه ها برای موفقیت در تبلیغات باید به دبنال صفحات پرمخاطب، کانال هایی با تعداد اعضای بالا و اینفلوئنسرهای اجتماعی باشیم.

 

نشانه گذاران اجتماعی:

این وب سایت ها در واقع مراکزی هستند که افراد برای نیازهای خود به آنها مراجعه می کنند و صرفاً کار معرفی انجام می دهند، در واقع مانند آگهی های نیازمندی در روزنانه عمل می کنند و شرکت ها باید به صورت دوره ای در این وب سایت ها تبلیغات کوچکی را به مثابه یک نشانه قرار دهند.

 

انتشاردهندگان:

موتورهای جست و جو مانند گوگل علاوه بر کارهای بهینه سازی جست و جو در آنها این قابلیت را دارند که به عنوان رسانه ای تبلیغاتی از آنها استفاده کرد و با پرداخت هزینه تبلیغ و عنوان شرکت مارا به نمایش بگذارند.

 

ارتباطات:

ابزارهای دیجتال همانطور که گفته شد برای بهینه سازی محیط درون و ذی نفعان شرکت نیز می توانند کاربردی باشند، که در این جا بحث های نرم افزار های مناسب برای مواردی مانند مدیریت ارتباطات با مشتریان مطرح است، سایر بحث ها به روش های ارتباطی متمرکز می باشد برای مثال وجود یا عدم وجود مشتریان ویژه و نحوه مدیریت دیجیتال ارتباط با آنها.

 

تولید شخصی:

برخی از رسانه ها مانند نرم افزارهای شخصی و اخبار شرکت و یا حتی بازی های تبلیغاتی مواردی هستند که بسیاری از شرکت ها ترجیح می دهند که برون سپاری برای آنها صورت نپذیرد و تولید آنها شخصی باشد.

 

تجمیعگرها:

بسیاری از وب سایت ها کار اعلام گزارش سالانه و دوره ای دارند مانند دیلویت و یا اینکه به مقایسه شرکت های مختلف دارند مانند مجلات تخصصی، از این دسته وب سایت ها می باشند، شرکت باید در تولید محتو، تبلیغات و بازاریابی دیجیتال خود به این موضوع توجه کند که معیارهای این مراکز تجمیعگر چیست تا بتوانند بدون هزینه در گزارش این شرکت ها حضور داشته باشند.

 

جستجوگرها:

این موتورها مانند گوگل و یاهو مجموعه از وب سایت ها در دسته بندی های مختلف را پیدا می کنند، در این موتورها باید بهینه سازی صورت گیرد و فرضاً ببینیم مردم با چه ادبیاتی بیشتر جست و جو می کنند و سعی کنیم از لغات پرتکرار برای برای تولید محتوای خود استفاده کنیم تا جایگاه نمایشی وب سایت در اثر جست و جو در این موتور ها بالاتر بیاید.

 

اشتراک عکس و فیلم:

محتوای بصری توجه بیشتری را به خود جلب می کند، این محتوا رسانه های تخصصی دیجیتال خاص خود را نیز دارد برای مثال یوتیوب پر مخاطب ترین رسانه برای اشتراک ویدئو می باشد، شرکت ها می توانند محتوای دیجیتال و بصری خود را علاوه بر موارد مذکور در این وب سایت ها هم بگذارند.


3 thoughts on “رادار دیجیتال مارکتینگ”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *