روایت “کامل” یک رقابت را حالا در کافه بازاریابی ببینید // تبریک مرسدس بنز به BMW // مرسی که هستی ولی … + ویدیو

به شخصه همیشه از آگهی های مرسدس بنز و فعالیتهای بازاریابی این کمپانی بسیار ارزشمند لذت می برم و همیشه دیدن چند باره اونها من رو به وجد میاره. فکر می کنم همین که دو کمپانی Benz و BMW کاری کردند که مردم یکی از سوالهای عامیانشون اینه که بنز دوست داری یا بی ام دبلیو؟ این نشون میده که چقدر جامعه رو پوشش دادند. چه اون کسانی رو که توان خریدش رو ندارن، چه کسانی که به آرزوی خریدنش نزدیکن و چه کسانی که مشتری بالفعل این دو کمپانی به حساب میان. این یعنی برندهای موفق و ارزشمند واقعی.

بگذریم… چیزی که در این مطلب مشتاقم در موردش صحبت کنیم ارزشی است که این برندها به مشتریان خودشون و به عبارت بهتر به عمق ذهن و شخصیت مشتریان و حتی طرفداراشون تزریق می کنند. حس غرور، تمایز، پرستیژ و هر چیزی که اسمش رو می گذارید. سوال اول اینجاست که آیا این برندها با همین هدف آگهی هاشون رو می سازن و یا نه صرفا دارن تبلیغ خودشون رو میکنن و برای یکدیگر شاخو شونه می کشن. ابتدا بگذارید آگهی تبریک ۱۰۰ سالگی بنز رو به بی ام دبلیو ببینم تا راحت تر در موردش صحبت کنیم.

 

جمله اول: از ۱۰۰ سال رقابتت متشکریم

جمله دوم: راستش رو بخوای ۳۰ سال قبل از اون واقعا حوصله سربر بود.

خیلی ساده. یک موزیک Happy Birthday شیک. و دو خط متن و دو عدد المان. و در نهایت یک دنیا حرف و احساس های متفاوت. این واقعا هنر و علم بزرگیه.

شاید در نگاه اول وقتی جمله اول رو می خوانیم می گیم آفرین به این رقابت سالم و آفرین به مرسدس که به رقیبش تبریک گفت و اگر مثلا طرفدار دو آتیشه باشیم از طرف هرکدام از برندها، نقدهای خاص خودمون رو پیش خودمون بیان می کنیم. اما تیر خلاص در جمله بعدیه. و اگر مثل من طرفدار مرسدس بنز باشین اونوقت احساس مثبت و غرور و حتی یک پیروزی لذت بخش به وجودتون نفوذ می کنه. و این یعنی قدرت یک برند در ذهن یک طرفدار، مشتری بالقوه و یا بالفعل.

۳۲۴۰۰۰۰a37102de1a2b

نظر شما دوستان خوب کافه بازاریابی در مورد این نوع از بازاریابی و تبلیغات چگونست؟ آیا به نظر شما هم این یک استراتژی زیرکانست و یا فقط یک خط و نشون رقابتی؟ به نظرتون کمپانی های ایرانی در تبلیغات رقابتیشون هم اینگونه عمل میکنند؟ آیا وقتی حتی سامسونگ و ال جی در ایران در تبلیغاتشون رقابت می کنند، این موارد رو در نظر می گیرند؟

امیدوارم در هیاهوی شبهای عید نوروز بتونیم یک بحث گرم دیگه رو با هم داشته باشیم. پیشاپیش سال نوی همگی با آرزوی شادی و موفقیت و ثروت، مبارک

 

 

پاورقی: با توجه به جذابیت این یادداشت ان را خارج از نوبت در بخش اصلی اکران کردیم. خسته نباشید می گوییم به آقای داورنیا


36 thoughts on “روایت “کامل” یک رقابت را حالا در کافه بازاریابی ببینید // تبریک مرسدس بنز به BMW // مرسی که هستی ولی … + ویدیو”