سی تی اسکن // قهوه فوری سورمالی // در مسیر هویت سازی // با اولین برند داوطلب در بخش سی تی اسکن آشنا شوید!

بعد از اکران سه قسمت از سی تی اسکن  که به دسر دنت، تن ماهی کادوس و دستمال کاغذی پاپیا پرداخته بودیم اولین برندی را که داوطلبانه وارد گود سی تی اسکن کافه بازاریابی شده است را به شما معرفی می کنیم و بررسی اون رو آغاز می کنیم.

این روزها در قفسه فروشگاه ها در میان انواع قهوه های دانه ای، پودری یا کافی میکس شاهد انواع قهوه های فوری هستیم. شرکت محصولات غذایی سورمالی، تولیدکننده پودر شربت، کافی میکس، کارامل، پودر قهوه، هات چاکلت، پودر ژله و ... که تفکر تولید آن در مشهد و قم هدایت می شود برندی است که با محصول "قهوه فوری سورمالی" موضوع این نوبت از سی تی اسکن رو به خودش اختصاص داده است. برندی که به مدیریت آقای مهندس بزازی هدایت می شود. مقدمتا سری به سایت این شرکت زدیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این قهوه فوری. در سایت این مجموعه اطلاعاتی در مورد محصولات تولیدی شان وجود دارد اما در یک کلام باید گفت سایت نیاز به یک بازنگری اساسی دارد. و نشان از عدم تمرکز شرکت بر روی سبک ارتباطات با مخاطب دارد. اما بریم سراغ محصول اصلی یعنی قهوه فوری سه در یک سورمالی.

۲۰۱۶-۰۲-۲۷_۱۷-۵۵-۱۴

این محصول در بسته بندی ۲۵ عددی ارایه می شه و ۱۱٫۲۵۰ تومان قیمت دارد. ما بحثمون رو مشخصا به یکی از این بسته های (مصرف برای یک نفر) شروع کردیم. محصولی که در بسته های ۱۸ گرمی (به اضافه یا منفی یک گرم) عرضه شده در حالی که برندهای معروف بازار در بسته های ۲۰ گرمی ارایه می شه. محصول ترکیبی از شکر، پودر شیرخشک (شاید طعم دهنده مشابه) و قهوه است که به همراه آب جوش قرار است حال خوبی به شما بدهد.

 

گرافیک (لیبلینگ) و جنس بسته بندی محصول

گرافیک (طرح) کلی محصول که روی بسته بندی نقش بسته، در نگاه اول به لحاظ ظاهری می شه گفت ساختار ذهنی مخاطب رو نسبت به طبقه این نوع محصولات تغییر نمی دهد (فضای مشکی-قرمز با تصاویری از قهوه و فنجان). یعنی همان حسی را به مخاطب می دهد که محصولات مشابه مثل نسکافه یا تا حدودی مولتی کافه به مخاطب می دهد.

۲۰۱۶-۰۲-۲۷_۱۷-۵۳-۳۱

صد البته این به خاطر تاثیری است که برندهایی مثل نسکافه ی نسله با قدرت در بازار و ذهن مخاطب گذاشته است. اما به لحاظ گرافیکی قطعا جزییات طرح ضعفهایی برای یک چشم تیزبین دارد. ضعف هایی مثل لی اوت ضعیف دانه های قهوه با دور بری ضعیف آن و یا پرسپکتیو بد کلمه "سورمالی" بر روی فنجان. مواردی که برای دیدنش چشم تیز می خواهد. نکته مهم نام محصول و گرافیک آن است که به نظر می رسد خیلی مستحکم و به دور از تداعیات نوشتار "نسکافه" بر روی بسته بندی قرار گرفته که این امر به مخاطب پیام خوبی از استحکام برند می دهد.

جنس بسته بندی مرغوب است و کاملا حکایت از یک محصول با کیفیت دارد. نوع لفاف آن از نوع پلاستیکی براق است و چاپ طرح بر روی آن به خوبی صورت گرفته است.

 

اطلاعات بسته بندی محصول

محصول، کافی میکس سه در یک است (یعنی شکر، قهوه و افزودنی شیر خشک) نیاز به افزودنی دیگری ندارد. سمت روی بسته بندی، ظاهری رقابتی با برندهای معتبر خارجی دارد ولی به محض اینکه بسته بندی را می چرخانیم الزامات و فشارهای قانونی را پشت بسته بندی به راحتی می توان دید. مواردی که از نظر قانون درج آن روی بسته بندی ضروری است.

۲۰۱۶-۰۲-۲۷_۱۷-۵۵-۴۱مورد قابل ذکر در مورد پشت بسته بندی آن است که در "باکس سفید رنگ اطلاعات تولید" سرفصل های زیادی دیده می شود که فقط به درج یک تاریخ روی آن اکتفا شده در حالی که این باکس بخش مهمی از طرح را به خودش اختصاص داده است و به صورت خالی و سفید و بدون کاربرد در بسته بندی خودنمایی می کند. بر روی بسته بندی محصول اطلاعات زیادی وجود دارد. در بخش اطلاعات انرژی محصول، به طور خلاقانه ای علاوه بر درج اطلاعات انرژی با رنگهای سه گانه در مورد کم یا زیاد بودن آن هم اطلاعاتی به مشتری داده شده است.

۲۰۱۶-۰۲-۲۷_۱۷-۵۹-۳۰

اطلاعات روی بسته بندی به سه زبان تهیه شده است همچنین دستورالعمل تصویری روی محصول وجود دارد که موکدا می گوید یک فنجان آب داغ به اضافه مواد داخل بسته بندی برای تهیه یک نوشیدنی داغ کافی است. مواردی که در نمونه های رقبا هم با همین کم و کیف اتفاق می افتد.

 

باز کردن محصول

طبق روالِ این نوع محصولات، سراغ نحوه باز شدن آن هم رفتیم. بر روی محصول محلی به شکل یک خط برش کج با "محل داغی" برای باز کردن راحت وجود دارد. یعنی تولیدکننده برای باز کردن راحت آن فکر کرده. محصول به راحتی باز می شود. این موضوع را ۵ مرتبه چک کردیم. به خاطر همین از فیلمبرداری آن خودداری کردیم.

۲۰۱۶-۰۲-۲۷_۱۷-۵۴-۳۹ 

محصول و کیفیت

اگر محتوای محصول را داخل یک ظرف خالی بریزید و با رقبای داخل بازار مقایسه کنید تفاوت بصری خاصی وجود ندارد. محصول همان چیزی است که باید باشد. محصول را باز کردیم، با یک فنجان آب داغ که تاکید شده ۸۰ درجه باشد ترکیب کردیم. طبق دستور کمی هم، هم زدیم و بعد مصرف کردیم. رایحه محصول حس خوبی به مخاطب می دهد. رایحه برخواسته از محصول در زمانی که داخل آب جوش می ریزید به شکل غالب، رایحه قهوه است و رنگ حاصل از ترکیب این محصول با آب جوش کاملا طبق عرف بازار حالت قهوه ای روشن پیدا می کند.

۲۰۱۶-۰۲-۲۷_۱۷-۵۶-۳۸اما برسیم سراغ طعم سورمالی. محتوای بسته بندی برای یک فنجان آب داغ تهیه شده و مصرف آن با آب بیشتر آن را بی مزه و مصرف آن با آب کمتر آن را کمی غلیظ می کند. البته این مورد در مورد تمام نمونه های مشابه در بازار صادق است. تعریف ما برای فنجان کمی ممکنه با هم فرق کند اما باید فنجانتان به سمت سایز یک فنجان کوچک میل پیدا کند تا ترکیب قابل قبول بشه. اگر شما معمولا به جای فنجان، از آب جوشِ بیشتر در حد لیوان استفاده می کنید در این محصول تجربه خوبی را نخواهید داشت. اگر ذایقه شیرین دارید احتمالا باید کمی شیرین کننده به ترکیب اضافه کنید. البته اشاره به این نکته ضروری است که دانه های شکر به کار رفته در این محصول از نوع دانه های درشت است و نیاز به "هم زدن" کافی دارد و گرنه در پایان دانه های شکر در فنجان شما باقی می ماند. اما صد درصد می شود گفت که این محصول را بیش از حد شیرین ارزیابی نخواهید کرد و این یعنی اینکه اگر ذایقه شما "کمتر شیرین است" این محصول شما را بیشتر راضی می کند.. طعم قهوه به عنوان طعم غالب حس می شه. ولی در یک ارزیابی تطبیقی با نمونه های معروف قهوه فوری در بازار به نظر می رسه باید روی اصالت طعم کمی بیشتر کار شود. (دلیل این موضوع شاید برگرده به قدرت برندها که در ارزیابی ما از طعم یک محصول هم تاثیر دارد) با این حال مخاطب از مصرف این محصول ناراضی نخواهد بود. اگر در محصولات رقبا طعم قهوه و شیرینی بیشتر حس می شود در این محصول باید گفت محصول بیشتر طعم قهوه دارد.

 

قهوه فوری "سورمالی" با وجود رقبای قدرتمند بازار، کار سخت، اما شدنی در پیش رو دارد. اگر به لایه های دیگر موفقیت نظیر توزیع، تبلیغات و ... هم فکر کند. این دست محصولات به شدت تحت تاثیر فضای حسی است که برای مخاطب ایجاد می کنیم. تام دانکن می گوید "ما امروزه محصولات را می خریم ولی برندها را مصرف می کنیم". یعنی تصویر ذهنی ما از برند و ارزیابی نهایی مان به چیزی فراتر از محصول بر می گرده! . گروه سی‌تی‌اسکن کافه بازاریابی برای متصدیان این برند آرزوی موفقیت دارد.

 

شما هم اگر تجربه مصرف این محصول را دارید برای ما از کیفیت تجربه تان بنویسید؟

 تهیه و تنظیم

Mojtab-Mohammadian

 


27 thoughts on “سی تی اسکن // قهوه فوری سورمالی // در مسیر هویت سازی // با اولین برند داوطلب در بخش سی تی اسکن آشنا شوید!”

 1. به مدیر عامل محترم برند سورمالی که توانسته است در این بازار دشوار ، محصولی قابل رقابت تولید کند تبریک می گویم . همیشه از کارآفرینان این چنین که جرات و جسارت رقابت با بزرگترین برندهای بین المللی را دارند لذت برده ام.
  باعث افتخار است که برخی برندهای ایرانی نظیر سورمالی مسیر تکاملی خوبی را در حال طی کردن هستند. قطعا وجود مشکلات در محصولات طبیعی است مهم آن است که اراده ای جدی برای برطرف کردن آن باشد

 2. آقای دکتر محمدیان
  به عنوان کسی که در گروه ارزیابی این محصول بودم بسیار خوشحالم که یک برند ایرانی این قدر ظرفیت بالایی برای نقد داره و داوطلبانه محصولش رو در معرض نقد می ذاره.
  مسلما این حرکت می تواند به تصویر سازی درست این برند در اذهان کمک کند.

 3. من هم مانند استاد بزرگوارم جناب دکتر محمدیان، بسیار خوشحالم از ورود یک برند ایرانی دیگر به این بخش بازار. اما نظر من در مورد محصول فوق:
  ۱- نام محصول می توانست بهتر و نزدیک تر به نامهای موجود در این صنعت انتخاب بشه.
  ۲- طراحی لیبل می تواند زیباتر و حرفه ای تر باشد.(با توجه به اهمیت بسته بندی ۲۵ تایی در جلب خریدار، کاش عکسی از اون هم در بررسی لحاظ می شد.)
  ۳-با احترام به اصل سابقه و تجربه مسلما کیفیت این محصول را نمی توان با نستله مقایسه کرد ولی این به معنی شکست کسب و کار ایشان نیست. بلکه میتوان به مرور زمان آنرا بهتر و بهتر کرد.
  هدف اصلی من از کامنت نوشتن در این مورد، دلسرد کردن مجموعه محترم سورمالی نیست، بلکه به اشتراک گداشتن یک تجربه و امید بخشیدن به این محصول داخلی است.
  این تجربه به کشور عراق بر میگرده ودر مورد رقابت نسکافه محمود و نستله است.اگر چه از نظر کیفیت نمی توان این دو را با هم مقایسه کرد ولی بخش اعظم بازار شمال عراق در اختیار نسکافه محمود است.جدای از کیفیت محصول، برند نستله در سایر موارد هم از رقیب خود سرتره. اما برند محمود با استفاده درست از مفاهیم بازاریابی و انتخاب صحیح ابزارهای تبلیغاتی و سیاست گزاری قیمتی رقابتی تر گوی سیقت رو از رقیب قدرتمند خود ربوده.
  نتیجه اینکه تمامی برند های بزرگ روزگاری ناشناخته بودن ولی درک صحیحی از مسیر پیشرفت داشتند و به هدف خودشون رسیدند.
  خیلی از محصولات خارجی خصوصا ترکیه ای به هیچ وجه کیفیت برتری از محصولات ما ندارند ولی درک صحیح تر و امروزی تری از بازاریابی دارند.
  به امید شکوفایی توان و استعداد ایرانی
  و آرزوی موفقیت برای سورمالی

 4. سلام
  می تونم بگم تو هیچ مغازه ای ندیدم
  اما در یک مهمانی از سورمالی استفاده کردم
  البته چیز زیادی از کیفیت تجربم یادم نیست ولی در کل عادی بود مثل همه کافه میکس های تو بازار

 5. آقای دکتر ممنون از این بخش سی تی اسکن واقعا جالبه
  من کل نقد سورمالی رو خوندم خودم هم چند بار خوردم واقعا محبوبیت نسکافه به خاطر تبلیغاتش و برندشه وگرنه اختلاف زیاد نیست طبیعتا ادمهای برندگرا از نسکافه استفاده می کنند اما اگر برندگرا نباشیم تفاوت زیاد نیست

 6. سلام
  ممنون از سی تی اسکن این دوره، خواستم دو تا نکته رو اشاره کنم.
  اول اینکه مشکل مربوط به وب سایت و در هم ریختگی اون به نظر می رسه که برای بسیاری از برندهای تازه کار به یک مساله دامنگیر تبدیل شده. اینگار این برندها اهمیت فضای مجازی را به طور کل نادیده گرفته اند.
  نکته دوم اینکه بهتره همین اول کاری این برند یه مزیت رقابتی برای خودش دست و پا کنه تا بتونه مقابل برندهای قوی بازار حرفی برای گفتن داشته باشه. شاید مثل کاری که مولتی کافه کرد تا بتونه سهم قابل توجهی رو از نسکافه نستله بگیره

 7. با سلام
  ممنون از مطالب جذاب کافه
  اول اینکه با آقای آواژ موافقم
  با شنیدن و یا دیدن این برند ، کشور سومالی در ذهن تداعی میشه که تصویر مثبتی را ایجاد نمی کند
  دوم اینکه با توجه به تجربه چند ساله فعالیت در این صنعت یاد آورم می شوم که طعم حرف نهایی رو میزند
  حتی ما این صنعت رو به دخانیات تشبیه میکنیم
  اگر فردی نوع قهوه فوری مصرف کند و به آن عادت کند تغییرش بسیار سخت است
  در بسیاری از موارد از نزدیک شاهد بوده ام که با تغییر جزئی در طعم با عکس العمل مصرف کننده ها مواجه بوده ایم

 8. به نام ایزد یکتا

  با درود و سپاس از سایت وزین و حرفه ای کافه بازاریابی به ویژه استاد گرانمایه و معزز جناب دکتر محمود محمدیان.
  در ابتدا مدیریت صنایع غذایی سورمالی از تک تک سروران گرامی که در تهیه و تنظیم مطلب سی تی اسکن سورمالی که با موشکافی و ریزبینی ناشی از دانش و حس یاری به رشد و توسعه و تعالی تولید ملی به بررسی نقاط ضعف و قوت محصول قهوه فوری سورمالی پرداخته اند، و همچنین از کلیه دوستان محترم که محبت نموده و ابراز نظر فرموده اند،کمال سپاس و تشکر را دارد. ودر اینجا در پاسخ به ابراز مهر و محبت دوستان مطالبی را به عرض میرساند.
  این واحد تولیدی تحت مدیریت جناب آقای بزازی از ۲۰سال پیش ابتدا با تولید فرآورده های یخی خوراکی وارد بازار تولیدات غذایی کشور شد،و از همان آغاز، کیفیت را شعار محوری مجموعه قرارداد،و با توجه به این شعار محوری با گردآورددن پرسنلی توانا و آموزش دیده در این راستا تلاش نموده که محصولاتی با کیفیت و تراز اول و قابل رقابت در عرصه کشوری و حتی بین المللی به بازار عرضه نماید.که در این راه با توجه به سعی و کوشش و تلاش خستگی ناپذیر پرسنل سورمالی و توجهات باریتعالی در اندک زمانی به این مهم دست یازیده و سهم مناسبی در زمینه تولیدات فرآورده های یخی خوراکی در کشور تحت برند سورمالی بدست آورد.
  چرا سورمالی؟
  در پاسخ به دوستانی که علت این نامگذاری را پرسیده بودند ،لازم به توضیح میباشد که واژه سورمالی واژه ای آذری میباشد که در این گویش به معنای نوشیدنی یا مکیدنی خوشمزه میباشد،که با توجه به نوع تولیدات شرکت به عنوان برند و معرف محصولات شرکت انتخاب شده بود.
  فاز دوم تولیدات سورمالی با تولید پودرهای نوشیدنی و ژله و پودر کرم کارامل و کاکائو در اندازه ها و بسته بندی های مختلف و با طعمهای گوناگون و متنوع در سال ۹۰ کلید خورد که در این راه پشتوانه چند سال مطالعه دقیق بازار و شناسایی سلیقه بازار و ردیابی بهترین برندهای دنیا و کشور و همچنین سلیقه مشتریان در زمیته کیفیت محصولات و حتی نوع بسته بندی آنها را به همراه داشته .و در این زمینه با جدیت وبا بهره گیری از بهترین ماشین آلات روز دنیا و با تهیه بهترین مواد اولیه با کیفیت اروپایی سهم قابل توجهی از بازار پودرهای نوشیدنی کشور به ویژه استانهای جنوبی را بدست آورد.و بدیهی است که با توجه این که نام سورمالی در این زمان نامی شناخته شده برای مصرف کنندگان شرکت بود و به نوعی معرف و شناسه شرکت شناخته میشد، مدیریت از همین نام جهت معرفی پودرهای تولیدی خود استفاده نمود و این مهم از زمان شروع فاز دوم تا تکمیل پروژه تنها یکسال به طول کشید تا این موفقیت ، مدیریت مجموعه را، ترغیب نماید که از سال ۹۳ فاز سوم تولیدات سورمالی با تولید انواع کافی میکس و هات چاکلت و کاپوچینو و مشتقات آنها را آغاز نماید .
  در شروع این فاز نیز مطالعات دقیق بازار و آنالیز رقبای موجود و بررسی محصولات عمدتا وارداتی موجود با وسواس خاص صورت گرفت و با توجه به کیفیت محصولات موجود و شناخت بازار مصرف حرکت در جهت بدست آوردن سهم در بازار آغاز شد.
  در این جا و با توجه به این نکته که محصول مورد بحث در کافه بازاریابی مربوط به این طیف از تولیدات سورمالی میباشد با توضیحات بیشتری وارد جزئیات مربوط میشویم:
  در بررسی بازار کافی میکس و قهوه که توسط تیم تحقیقاتی سورمالی صورت گرفت، مشخص شد، که عمده محصولات موجود در کشور که با پایه قهوه به فروش میرود، از معروفترین و پرفروشترینها گرفته مانند نستله تا محصولات بی کیفیت تر. با توجه به شهره بودن ذائقه ایرانیها به شیرین پسند بودن، دراین محصول خاص، که همانگونه که دوستان فرموده بودند، با سه ترکیب شیر،شکر،قهوه بدست میآید ، با اضافه کردن درصد بیشتری از شکر و حتی بعضا در مواردی استفاده از مقدار بیشتری اسانس قهوه به جای خود قهوه محصولی به مراتب بی کیفیت تر از تولیدات همان محصول در کشورهای اروپایی وارد بازار ایران میکنند (به عنوان مثال کیفیت نستله در کشور سوئیس را با نستله موجود در بازار ایران مقایسه نمائید) این امر بدیهی و البته وجود محصولات داخلی مشابه که متاسفانه شرایطی به مراتب بدتر از نمونه های وارداتی دارند، شرکت را براین داشت که یا وارد تولیدات این عرصه نشود ،و یا به گونه ای عمل نماید که از لحاط کیفی محصولی درجه یک و نمونه وارد بازار قهوه ایران نماید. که البته سورمالی راه دوم را انتخاب نمود.
  در این راه سورمالی ابتدا سعی کرد با بهره گیری از فرمولاسیون صد در صد اروپایی وارد بازار گردد. که در جهت نیل به این هدف با شرکتهای معتبر اروپایی وارد تبادل نظر گردید. که به علت درصد بالای قهوه موجود در ترکیبات فرمولاسیون آن شرکتها و دانستن این مهم که اگر محصولی در ایران با فرمولاسیون پیشنهادی شرکای سورمالی در ایران تولید گردد به علت وجود درصد قابل توجه قهوه به مراتب نسبت به ذائقه ایرانی تلخ تر خواهد بود ، با پیشنهاد سورمالی به شرکای اروپایی و تلطیف فرمول به یک ترکیب ملایمتر از فرمولاسیون اصلی که با ذائقه ایرانی همخوانی بیشتری داشته باشد رسیدیم و تولیدات فعلی سورمالی با این فرمولاسیون به بازار عرضه میگردد.
  در یکسال گذشته سورمالی سعی کرده تا با حضور در نمایشگاههای گوناگون و ارائه سمپل و تست در نقاط مختلف کشور مطالعه به مراتب دقیقتری نسبت به فرمولاسیون جدید ارائه شده خود توسط ذائقه مصرف کنندگان انجام داده مسیر روشنتری جهت ادامه راه بدست آورد. و البته به گواه مشاهدات میدانی از این مطالعات موفقیتی ۷۵درصدی بدست آورده که قطعا با توجه به عنایات دوستان و مصرف کنندگان محترم و در نظر گرفتن انتقادات و پیشنهادات دوستان به جد در جهت برطرف کردن کاستیها گام برخواهیم داشت.
  در این زمینه و همزمان جهت ورود قویتر و تلاش جدی جهت بدست آوردن سهم بازار مناسب شرکت با جدیت در حال به روز و فعال کردن سایت خود میباشد به گونه ای که در زمانی نزدیک به یاری خداوند یکی از کارامدترین و به روزترین سایتهای موجود در زمینه صنایع غذایی کشور خواهد شد و در این زمینه نیز با اشتیاق منتظر کمک و یاری پر مهر دوستان هستیم
  به هر روی صنایع غذایی سورمالی با قدرت وبا کمک از متخصصین فن در صدد برداشتن گامی نو در صنعت قهوه و مشتقات آن در کشور میباشد و هدفی جز ارتقاء کمی و کیفی محصولات تولیدی خود ندارد زیرا به یک نکته ایمان دارد و آن اینکه ایرانی همیشه شایسته بهترینهاست .
  در انتها از کلیه دوستان کمال سپاس و تشکر را داشته و با اشتیاق منتظر شنیدن و دریافت نظرات پر مهرتان هستیم.

  با سپاس
  روابط عمومی صنایع غذایی سورمالی

 9. با سلام
  من از پودر شربت سورمالی هلو مصرف کردم باید بگم از نظر کیفیت توان رقابت با محصولات خارجی رو داره در جواب دوستانی که گفتن توی هیچ فروشگاهی ندیدن باید بگم ما ایرانیها عینکی به نام《برند خارجی》به چشم زدیم که اجازه دیدن محصولات داخلی رو به ما نمیده به همین دلیله که توی هیچ فروشگاهی ندیدن
  نظرم من اینه که ذائقه این محصول ارزش یک بار امتحان کردن رو داره
  با تشکر

 10. با سلام. جناب بزازی واژه سُورمالی برا محصولاتی یخی که غالباً مکیدنیست خوبه! خواهشا برا رفع سوءتفاهم خوانندگان برند یک ُ روی حرف س در طراحی بسته گذاشته شود، حداقل آذریا متوجه میشوند یک برند آذری هستش. ای کاش به جای سورمالی روی محصولات نوشیدنی گرم (ایچملی) میذاشتید یعنی (نوشیدنی).
  شما بزرگواران میتونید برای گرم شدن بازارتان با معظلات و موارد روز بخصوص بحث پزشکی پیش برید تا محصولاتتان معروف و واقعا با کیفیت باشد و کاری انجام بدید که تا حالا در دنیا انجام نداده اند. مثل استفاده از فورکتوز بجای شکر در قهوه. یا ماده ای که اثر کافئین رو روی بیماران کبد چرب کمتر کند یا اثر منفی نداشته باشد. یا دیابتی ها و چربیخونی ها هم بتوانند استفاده کنند. حتی بسیاری از کسانی که سالم هستند هم امروزه سعی میکنند از محصولات قتد و شکر خود را دور کنند تا به بیماریهای دیابت و چربی و فسارخون دچار نشوند. همین طور استفاده از فرکتوز و یا قند با کیفیت تر از فرکتوز برا دیگر محصولاتتان.
  حتی با مطالعه و ارائه راهکار پزشکی و سلامت از لحاظ استاندارد وزارت بهداشت و... و ایجاد محصول سالم برا همه و بخصوص دیابتی ها و چربی خونی ها و فشارخونی ها و ورزشکاران و... میتونید یک کار تکی انجام داده باشید.
  حتی بعدا برا توسعه شرکت تان محصولات سالم از لحاظ نمک و... محصولات جدیدتر و واقعا سالم تر به جامعه تحویل بدید که هم جامعه سالم داشته باشیم هم برندتون حفظ بشه و هم خداروزی فراوانی بشما و همکارانتون بده.
  مثلا چیپس تنوری بجای چیپس سرخ کردنی و بجای استفاده از نمک از طعم دهنده های دیگری که طعم شوری به چیپس بدهند و کلا نمک در آنها استفاده نشده باشد و اگر استفاده بشه در حد یک بیستم محصولات دیگر و... باشد. مثلا بجای نمک از لیمو ترش برا ایجاد شوری طبیعی میتوانیم استفاده کنیم و حتی پفک سالم با همین روش و همچنین بیسکویت و کیک و... از مواد طبیعی استفاده کنید تا از موادهای فرآوری شده که خطرات زیادی دارند.
  شما بزرگواران تا جایی که میتوانید روی شکر و نمک و چربیها کار کنید. بجای شکر از شیره انگور و خرما یا عسل میتوانید استفاده کنید. شما بزرگواران با مشورت پزشکان و عالمان داروگیاهی که چه چیزی برا شیرین کردن و چه چیزی برا شور و چرب کردن محصولات غذایی خوب هست میتوانید در ایران ودنیا نمونه باشید.
  اگر پشتکار داشته باشید بعدا عرض میکنم که چطور میشه توسط یک کارخانه ایرانی کل محصولات ایران رو سالم کرد که متاسفانه محصولات غذایی مان اکثرا ناسالم هستند.

 11. برای اشاره عرض میکنم که سورمالی به زبان شیوای آذری میشه مکیدنی یا مکیدن زیرا سورمالی اولین برند تولید کننده نوشمک ایرآن در قم میباشد با سپاس از همه عزیزآن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *