سی تی اسکن // هات چاکلت سورمالی // [باز هم سورمالی داوطلب شد] همچنان محصولی رقابتی اما نیازمند به حواشی بیشتر

پس از اکران سی تی اسکن قهوه فوری سورمالی و مشارکت و نظرات خوب همراهان کافه بازاریابی، مسئولان شرکت سورمالی تصمیم گرفتند تا محصول دیگری از مجموعه محصولات خود را به سی تی اکسن کافه بازاریابی بسپرند. برندی که تحت مدیریت جناب آقای مهندس بزاز بنیسی در مسیر پیشرفت خودش قرار دارد. محصول انتخاب شده از سوی شرکت سورمالی برای سی تی اسکن کافه بازاریابی، هات چاکلت (شکلات داغ) این شرکت است. محصولی که مدیران شرکت مدعی کیفیت بسیار خوب آن هستند و باید دید در مجموعه بررسی های این سی تی اسکن، نهایتا نظر کافه بازاریابی چه خواهد بود. قبل از تست محصول به سایت سورمالی سری زدیم تا اطلاعاتی از این محصول بگیریم. متاسفانه سایت سورمالی آن طور که شایسته یک برند در حال پیشرفت ایرانی است، طراحی نشده است. نکه ای که مسلما از نگاه تیزبین مدیران این شرکت هم دور نخواهد ماند. از تلاش برای کسب اطلاعات درباره سایت، تصویر زیر دستگیرمان شد که در ادامه می بینیم.

۲۰۱۶-۰۵-۲۹_۱۹-۳۴-۵۳بسته بندی هات چاکلت سورمالی، از رنگ ها و طرح کلی مابقی رقبای خود استفاده کرده است. طراحی بسته بندی هات چاکلت نکته متفاوت خاصی ندارد، به غیر از لوگوتایپ سورمالی که با فونت درشت و حالت خاص آن، بخش زیادی از رویه محصول را به خود اختصاص داده است.  تصویر فنجانی که نشان از غلظت بالای محصول داخل بسته بندی را می دهد که در ادامه باید ببینیم آیا غلظت واقعی هات چاکلت سورمالی، متناسب با انتظارمان از تصویر روی بسته بندی آن هست یا خیر. غیر لوگوی سورمالی کلمه کلاسیک به چشم می خورد که حاکی از هات چاکلت کلاسیک است. به گمان ما، احتمالا سورمالی برنامه تولید هات چاکلت با طعم های دیگر را هم دارد که البته ما چیزی نه در بازار و نه در سایت پیدا نکردیم.

جنس بسته بندی حس خوب مرغوبیت به شما می دهد. کیفیت چاپ اطلاعات خوب است و به نسبت رقبا، می تواند مزیت مناسبی به حساب بیاید. البته این در صورتی است که مشتری، محصول را به دست بگیرد و جنس آن را لمس کند. باید گفت که طراحی بسته بندی نسبت به رقبا آن قدر چشم گیر نیست که مشتری ۱۰۰% آن را بردارد و تا به جنس متفاوت بسته بندی استفاده شده پی ببرد.


۲۰۱۶-۰۵-۲۹_۱۹-۴۹-۳۰
۲۰۱۶-۰۵-۲۹_۱۹-۲۲-۱۴

رویه بسته بندی شبیه بسیاری از رقبا، شامل نام های لاتین و برند و تصویر فنجانی از هات چاکلت است. اما با چرخاندن محصول، الزامات قانونی باعث می شود تا شاهد اطلاعاتی باشیم که بر روی بسته بندی های رقبا لزوما آن ها را نمی بینیم.

۲۰۱۶-۰۵-۲۹_۱۹-۲۵-۱۰

مورد قابل ذکر در مورد پشت بسته بندی آن است که در “باکس سفید رنگ اطلاعات تولید” سرفصل های زیادی دیده می شود که فقط به درج یک تاریخ روی آن اکتفا شده در حالی که این باکس بخش مهمی از طرح را به خودش اختصاص داده است و به صورت خالی و سفید و بدون کاربرد در بسته بندی خودنمایی می کند. بر روی بسته بندی محصول اطلاعات زیاد و لوگوهای متفاوتی وجود دارد. از لوگوی سازمان غذا و دارو گرفته تا لوگوی حلال و لوگوی برند سورمالی. با توجه به تم قهوه ای رنگ بسته بندی، رنگ برخی از فونت ها طلایی انتخاب شده که به سختی خوانده می شوند. یک نکته بسیار خوب از این بسته بندی، متوسط اطلاعات غذایی هر “فنجان” هات چاکلت سورمالی بیان شده است. با توجه به اینکه دقت به میزان کالری مصرفی توسط افراد بیش از پیش گسترده شده است، فهم میزان کالری، پروتئین، چربی و کربوهیدرات گرفته شده بابت هر فنجان هات چاکلت سورمالی برای مشتریان این برند اهمیت به سزایی دارد.

اطلاعات روی بسته بندی، بیشتر به دو زبان فارسی و انگلیسی و بخشی از اطلاعات هم به زبان عربی بیان شده است.

۲۰۱۶-۰۵-۲۹_۱۹-۲۶-۳۲طبق روال این نوع محصولات، ابتدا به سراغ نحوه باز کردن آن رفتیم. بر روی بسته بندی، محلی برای باز کردن بسته ایجاد شده است. بسته بندی راحت باز می شود و نیاز به دندان و چاقو و قیچی و ازین دست ابزار مورد نیاز برای باز کردن بسیاری از محصولات وطنی ندارد. باز کردن را ۳ بار امتحان کردیم و در هر بار راحت و بدون دغدغه باز شد

۲۰۱۶-۰۵-۲۹_۱۹-۳۳-۲۰محتوای محصول همچون دیگر هات چاکلت های فوری بازار است. محصول را باز کردیم و طبق تاکید اطلاعات روی بسته بندی، با ۸۰ درجه سانتی گراد و با ۱۴۰ سی سی آن جوش ترکیب کردیم. هم زدیم و بعد مزه کردیم. محصول بوی مطبوعی دارد و حس شکلات به شما می دهد. رایجه شکلات مقداری می پیچد و این برای ما لذت نوشیدن را افزایش داد.

طعم هات چاکلت سورمالی نسبت به برخی از رقبا، شیرین تر بود. البته طعم متناسب با ذائقه ایجاد می شود اما این هات چاکلت کمی شیرینی تر از رقبا طعم خود را ایجاد کرده است. با ۱۴۰ سی سی غلظت هات چالکت شما خوب خواهد بود اما نه آنقدر که شما را سورپرایز کند. پس اگر طرفدار هات چاکلت غلیظ هستید، پیشنهاد می کنیم با ۱۰۰ سی سی آب جوش، هات چاکلتتان را میل نمایید. طعم هات چاکلت اصیل است و بوی مطبوع آن حس این اصالت را بیشتر می کند. رنگ هات چاکلت قهوه ای است و رنگ خوبی است.

هات چاکلت سورمالی طعم و بوی مطبوعی دارد. کمی شیرین است، غلظت آن مناسب است و از بسته بندی متوسطی بهره می برد که البته جنس بسته بندی از سوی ما خوب ارزیابی شده است. شاید نکته ای که این محصول را نسبت به رقبا کمی عقب براند، ناآَشنایی برند این محصول است که برای مصرف کننده آن طور که باید و شاید آشنا نیست. اتفاقی که برای همه برندها افتاده است و حفظ اصالت طعم و کیفیت در طی زمان از یک سو و انجام برندینگ مناسب از سوی دیگر، سورمالی را به روزهای بهتری خواهد رساند. در واقع یک بررسی تطبیقی نشان می دهد سورمالی بر روی محصول هات چاکلتش تا قهوه فوری تمرکز بیشتری دارد و این محصول را به عنوان پیشرانه محصولات خود به بازار عرضه کرده است.

گروه سی تی اسکن کافه بازاریابی برای این برند آرزوهای بهتری دارد. شما تجربه استفاده از این محصول را داشته اید؟ محصول رقبا را چطور؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

تهیه و تنظیم:

۲۰۱۶-۰۲-۲۷_۱۸-۵۸-۳۴


13 thoughts on “سی تی اسکن // هات چاکلت سورمالی // [باز هم سورمالی داوطلب شد] همچنان محصولی رقابتی اما نیازمند به حواشی بیشتر”

 1. من هم این سی تی اسکن رو خوندم و هم اون سی تی اسکن قهوه فوری.
  به نظرم کار و رقابت در این بخش از بازار برای سورمالی باید راحت تر باشه چرا که وضعیت رقابت خیلی تثبیت شده نیست. نوع مطلب شما هم حکایت از داشتن شرایط لازم برای این محصول برای رقابت در بازار دارد. امیدوارم که در مسیر رقابت سورمالی هم موفق باشد.

 2. بسیاری از نکات به خوبی در سی تی اسکن بیان شده است که جای اظهار نظر زیادی را باقی نمی گذارد. محصولی مانند هات چاکلت در ایران به خوبی فروش می رود زیرا هم مردم شکلات دوست دارند، هم اکثریت ایرانیان نوشیدنی های شیرین را می پسندند و هات چاکلت، آن هم به سبک ایرانی حتما شیرینی بالایی دارد. با این اوصاف فروش آسان ولی گرفتن سهم بازار بیشتر سخت است، باید دید این شرکت چه نوع استراتژی بازاریابی را اتخاذ می کند و آیا در کار خود موفق خواهد بود یا خیر. مطمئن باشید که کار با این محصول فوق العاده مشکل است. آرزوی موفقیت

 3. سلام.ضمن تشکر باید بگم که قضاوت شما در مورد کیفیت واقعا درست بود. من برای یکبار در یک جلسه کاری از این محصول استفاده کردم و اتفاقا کلی هم درباره اش صحبت کردیم چرا که اسم جدید بود و الان خوشحالم که شما این محصول رو نقد کردید البته در مورد شیرینی زیاد با شما موافق نیستم به نظرم کیفیت شیرینی و میزان ان برای همان ۱۴۰ سی سی کاملا به اندازه است و احتمالا طبع شما بیش از حد شیرینی طلب است.

  1. قطعا بحث ذایقه در این در ارزیابی دخیل است و با شما موافقم. ما محصول را از دید یک تیم کوچک بررسی کردیم و سعی کردیم انچه هست را بگوییم.

 4. با سلام
  متاسفانه بنده از این برند استفاده نکردم و در واقع خیلی از استفاد کنندگان این نوع محصول نیستم و به همین خاطر بحث مربوط به کیفیت را کنار میگذارم و صرفا از باب ظاهر و بسته بندی نظر خود را بیان میکنم.
  با یه سرچ کوتاهی که در رابطه با این محصول و رقبای آن انجام دادم متوجه شدم که رقابت در این نوع محصول خیلی سخت شده و این سختی ناشی از یکنواختی و تقلید رقبا از یکدیگر در بسته بندی است. در واقع بنده نوآوری در این نوع بسته بندی نه تنها در این برند بلکه در بسته بندی سایر رقبایش نیز مشاهده نکردم به نظر بنده لازم است تا یکی از رقبا پیشگام شده و محصول خود را با بسته بندی متفاوت تر ارائه کند که خب در این راه نکته اصلی درک رفتار مصرف کننده است نه صرف یک جلسه و تصمیم هیئت مدیره.

 5. سلام
  از آنجا که از طرفداران پروپا قرص قهوه جات هستم این مطلب برام خیلی جالب بود. البته متاسفانه نمی تونم از قهوه های فوری استفاده کنم.
  نکته ای که در مورد این محصول به نظرم می رسه نوع بسته بندیش هست…
  به نظر من طرح بسته بندی به صورت مستطیل شکل برای محصول هات چاکلت که قصد داره ویژگی غلظت رو به مشتریانش انتقال بده مناسب نیست. اولین تصویر من از بسته بندی هات چالکت یه بسته بندی مربع شکل و خیلی توپره که کاملا متفاوت بودن هات چاکلت رو با نسکافه و قهوه فوری نشون میده .. یعنی بسته بندی خودش اطلاعات محصول رو بهت می ده و نشون دهنده غلظت و پرحجم بودنه …
  شاید در نگاه اول مشتری نتونه تفاوت این محصول رو با نسکافه های معمول در بازار تشخیص بده و فکر کنه این همون نسکافه اس با یک اسم جدید … چون ذهنش عادت کرده این جوری درک کنه.

 6. بخش سی تی اسکن یکی از بخشهای مورد علاقه من است.

  به نظر من این برند باید روی برنامه های برندینگ خود بسیار کار کند و در پیشبر اهداف خود، باید با برندها قدری چون نستله و کلاس نو مقابله کند. این برندهای رقیب، هم از نظر کیفیت محصول و هم از نظر قمیت گذاری واقعا رقابتی هستند و کار را برای سورمالی کمی سخت خواهند کرد.
  حقیقتا من تا به امروز اصلا نام این برند را نشنیده بودم و حتی اگر در فروشگاه هایی مثل هایپراستار هم دیده باشم، اصلا ذهنیتی از آن ندارم. همچنین در نگاه اول (چنانچه این مقاله را نخوانده بودم)، طرح بسته بندی آن در یک فروشگاه سلف سرویس، به من انگیزه ای برای خرید آن حتی برای اولین بار را نمی دهد.
  به نظر من این برند نیازمند تمایز می باشد. شاید در این راستا بتوان پیشنهادات ذیل را مطرح نمود:
  – ایجاد تمایز در مزه، با افزودن یک سری بسته های تکمیلی مزه ترکیبی (مثل فندوق و …) تا مصرف کننده در صورت تمایل آنرا نیز به نوشیدنی خود بی افزاید.
  – البته من متخصص صنایع غذایی نیستم، اما شاید در راستای توسعه مزه، بتواند کمی جسورانه تر عمل کرده و مزه های جدید (عسل، آویشن و …) را نیز به آن بیافزاید.
  – ارائه همزن ویژه هات چاکلت (قاشقی مخصوص و یا همزن برقی) چرا که معمولا همزدن هات چاکلت کمی درد سرهای خاص خود را دارد.
  – استفاده از شکلات تلخ و تأکید بر مزیتهای پزشکی آن (مناسب برای قلب و عروق و …)
  – تلاش برای ارتقای رایحه هاتچاکلت در مقابل برند رقیب نیز می تواند یک نقطه تمایز این برند قرار گیرد (مثل برند alicafe).

  در هر صورت، مطمئنا به محض دیدن این برند در فروشگاه آنرا خواهم خرید و از نزدیک آنرا تست خواهم کرد.

  با تشکر

 7. به نام خدا
  با درود و سپاس از محبت دوستان به ویژه برادر ارجمند جناب دکتر محمدیان و همکاران محترمشون روابط عمومی صنایع غذایی سورمالی مراتب سپاس و تشکر مدیریت این مجموعه را از تمامی سروران و دوستان گرامی که در تهیه این سیتی اسکن زحمت کشیده اند و همچنین کلیه دوستانی که محبت فرموده نظرات و پیشنهاداتی کارشناسانه و بسیار با ارزش نسبت به نقاط ضعف و قدرت محصولات سورمالی بیان نمودند، را اعلام مینماید. قطعا” مدیریت صنایع غذایی سورمالی با توجه به انتقادات و پیشنهادات موثر و دلسوزانه دوستان به تعیین استراتزیهای خود در مسیر سخت و رقابتی پیش روی خود خواهد پرداخت . و تک تک مسایل موجود و مطرح شده توسط عزیزان را در جلسات متداول مدیریتی به بحث و گفتگو خواهد گذاشت .و در این راه به یاری تمامی سروران معزز نیاز همچون گذشته نیاز خواهد داشت.

  با سپاس
  روابط عمومی صنایع غذایی سورمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *