شرکتهای تامین سرمایه را بیشتر بشناسید

شرکت های تامین سرمایه واسطه های قدرتمندی در بازار سرمایه هستند که خدمات مالی متنوعی مانند فعالیت‌های کارگزاری، معامله‌گری، بازارگردانی، مشاوره، سبدگردانی، پذیره‌نویسی، تعهد پذیره‌نویسی، افزایش سرمایه و ادغام و تملیک شرکت ها را انجام می دهند. تامین سرمایه معادل واژه بانک سرمایه گذاری(investment bank) است. بانک های سرمایه گذاری در سراسر دنیا به عنوان بخشی از نظام بانک داری و دپارتمان بانک ها فعالیت می کنند. در ایران این شرکت ها به صورت مستقل و با مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار و تحت نظارت آن فعالیت دارند. خدمات تامین مالی شرکت ها، مدیریت دارایی و مشاوره مالی سه حوزه اصلی فعالیت این شرکت هاست.

شرکت های تامین سرمایه، به عنوان واسطه در بازارهای مالی فعالیت می کنند و به شرکت ها، دولت ها و آژانس های دولتی که به دنبال تامین منابع مالی مورد نیاز خود هستند کمک میکنند تا مناسب ترین ابزار و روش تامین مالی را از طریق انتشار اوراق بهادار در بازار بورس استفاده کنند. همینطور وقتی شرکت ها میخواهند برای اولین بار سهام خود را در بازار بورس عرضه کنند و به فروش برسانند ، تمامی مراحل ثبت و اخذ مجوز ها و عرضه اولیه سهام را به عهده دارند. در واقع این شرکت ها منابع مالی موجود در بازار مالی را به سمت فعالیت های مولد اقتصادی و پربازده هدایت می کنند. از طرف دیگر شرکت های تامین سرمایه منابع مالی در اختیار سرمایه گذاران را جذب می کنند و به افراد یا شرکت های صاحب کسب و کارهای مولد و اقتصادی که  برای اجرایی نمودن پروژه ها به منابع مالی نیاز دارند منتقل می کنند. درواقع متقاضیان وجوه( ناشران اوراق بهادار) و سرمایه گذاران(خریداران اوراق) در دو سوی این طیف وجود دارند. با عملیاتی شدن برنامه ها و پروژه های شرکت های مذکور،  بازدهی و  سود حاصل در دوره های زمانی و با نرخ مشخص شده به سرمایه گذاران پرداخت میشود.

شرکت های تامین سرمایه در بازار سرمایه نقش بسیار استراتژیکی دارند.  این شرکت ها با تخصص و مهارت های متنوعی که دارند خدمات مشاوره مالی استراتژیک به شرکت ها ارائه می کنند تا آنها خط مشی هایی را سر لوحه امور خود قرار دهند که بتواند قیمت سهام شرکت و منافع آن به حداکثر برسد. منابع مالی و امور سرمایه گذاری خود را به درستی مدیریت کنند و در جایی به کار بگیرند که  از اطمینان و بازده خوبی برخوردار باشد با این شیوه در عین حال به توسعه و ارتقا سطح کیفی و کمی بازار مالی کمک می شود.

یکی از وظایف اصلی شرکت های تامین سرمایه مدیریت دارایی و صندوق های سرمایه گذاری است. این صندوق ها با کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادارو  با ماهیت حقوقی مجزا فعالیت می کنند. افرادی که قصد سرمایه گذاری در سهام و سایر اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس را دارند اما دانش و تخصص کافی و لازم رو ندارند، یا با ساز و کار بازار بورس آشنا نیستند و میخواهند ریسک کمتری را درعین حال متحمل بشوند واحد های صندوق های سرمایه گذاری را خرید می کنند. صندوق ها با همراهی یک بانک به عنوان ضامن نقدشوندگی اصل سرمایه و به عنوان واسط مبالغ را از سرمایه گذاران جمع آوری کرده و با توجه به استراتژی­های مالی خود، درسبد متنوعی از  دارایی­ها و اوراق بهادار مختلف مثل سپرده بانکی، سهام، صکوک و....  که سازمان بورس با نسبت مشخص برای آنها تعیین کرده است، سرمایه گذاری می­نمایند و سود حاصل را در دوره های زمانی مشخص به سرمایه گذاران پرداخت می کنند. مجموع  مبالغ خرد سرمایه گذاران رقم های بسیار بزرگی رو تشکیل میده و شرکت تامین سرمایه به عنوان مدیر صندوق قادر است که با این حجم منابع مالی، سرمایه گذاری های درست و پربازدهی را انجام دهد و متعاقبا بازده آن را  به سرمایه گذاران منتقل کند.

اما امروزه فعالیت شرکت های تامین سرمایه در فضای رقابتی، از این سه حوزه اصلی فراتر رفته و با ورود به عرصه های نوآورانه و با بهره گیری از دانش تخصصی در سایر حوزه ها مانند تکنولوژی اطلاعات به تسهیل امور و ارائه خدمات گسترده تر پرداخته اند. به عنوان مثال شرکت های تامین سرمایه با تاسیس صندوق های جسورانه، با هدف کمک به کسب و کار های دانش بنیان به ویژه در زمینه IT سعی در ارتقا بازارهای مالی دارد. کارآفرینان و صاحبان ایده های فناورانه می توانند سرمایه ی خود را از طریق منابع این صندوق ها تامین کنند و به نوعی سرمایه گذاران و دارندگان واحدهای سرمایه گذاری این صندوق ، به عنوان سهامدار آنها تلقی می شوند.

هم چنین ارائه خدمات آنلاین تامین سرمایه از نقاط عطف و تسهیل کننده تراکنش ها و ارائه خدمات در این صنعت است. سامانه های آنلاین فروش واحد های سرمایه گذاری صندوق، خرید و فروش اوراق بهادار سهمی از معاملات را به خود اختصاص داده اند و در مرور زمان باعث تغییر ماهیت نظام سرمایه داری شده اند.

 


One thought on “شرکتهای تامین سرمایه را بیشتر بشناسید”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *