نقد کتاب طرح کسب و کار// مسیر درست موفقیت در کسب و کار

کتاب این نوبت برای سال ۸۷ است. یعنی زمانی که شاید دغدغه اصلی کسب و کارهای ایرانی حول و حوش تبلیغات بود. بعدها دوره برند محوری رو شاهد قبودیم ولی الان با رشد کسب و کارهای استارت آپی دوره، دوره بیزینس پلن است. کسب و کارهای جدید یاد گرفته اند که با بیزینس پلن وارد بازار شوند. با بیزینس پلن نظر سرمایه گذار را جلب کنند و با بیزینس پلن به جنگ با برندهای بزرگ بروند. موضوعی که در کسب و کارهای بزرگ چندان جایگاهی ندارد. پس موضوع طرح کسب و کار موضوع مهمی است و کتابهایی که به این موضوع می پردازند هر چند برای سالیان قبل باشند برای بازار جذاب شده اند.

کتاب امروز برای نقد “راهنمای جامع و کاربردی تهیه طرح کسب و کار” نوشته فرانک اف.فیوز و ترجمه دکتر داور ونوس، مسعود کرمی و مهرداد پرچ است که توسط انتشارات مهربان روانه بازار شده است. کتاب چاپ سوم را پشت سر می گذارد و در ۲۹۰ صفحه ارایه شده است. شاید در همین ابتدای کار نام زنده یاد دکتر ونوس بر روی این کتاب خیال مخاطب را از کتاب راحت کند.

کتابهای این حوزه را شاید در دو گروه بتوان جای داد. گروه اول کتابهایی که مقوله بیزینس پلن را با فرم های فانتزی و جذاب در اختیار مخاطب قرار می دهند. گروه دوم اما به سبک کتابهای جدی و عموما با ترکیب بندی دانشگاهی با مخاطب دیالوگ می کند.کتاب طرح کسب و کار، در یک نگاه واقع بینانه در گروه دوم قرار می گیرد. یعنی شما با یک کتاب سراپا جدی سروکار دارید.

طبق معمول به شکلی گذرا از چارچوب کلی کتاب شروع می کنیم. کتاب از طرح جلد چشم نوازی برخوردار نیست. طرح جدید انگیزه ای در مخاطب برای خواندن کتاب ایجاد نمی کند. یک “مِیز” بارها دیده شده در یک بک راند نارنجی رنگ. همین و بس.کتاب در پانزده فصل و سه ضمیمه نوشته شده است. بر خلاف برخی کتابها که می توان آن را کمی تورق کرد در این کتاب با یک مجموعه منسجم و فرایندی سروکار دارید. طبیعی است. موضوع کسب وکار را باید به شکل پیوسته دنبال کرد. مولف در این کتاب دست مخاطب را می گیرد و قدم به قدم با طرح سوالاتی او را در نوشتن یک طرح کسب و کار پیش می برد. در هر فصل با مرور مفاهیم علمی و بررسی مثالهای روز دنیا خواننده برای پاسخ دادن به سوالات هر بخش اماده می شود. شاید به جرات بتوان گفت که کتاب شما را به چک لیستی از سوالات اساسی مواجه می کند. اینگونه نیست که مخاطب فقط با تعدادی سوال همراه شود بلکه در مسیر پاسخگویی نیز قرار می گیرد.

نوشتن یک طرح کسب و کار کار آسانی نیست. نویسنده در بخشی از کتاب ادعا می کند که می خواهد این کار را نه به شکل شیوه های مرسوم بلکه کمی جذاب ارایه کند. با این حال به نظر می رسد با تعدد کتابهایی که این روزها ارایه می شود ساختار کتاب چندان هم جذاب نیست و این شاید برای مخاطب کمی حوصله سر بر هم باشد. با این حال باید پذیرفت که مقوله کسب و کار یک مقوله تفننی نیست و باید با جدیت قدم به قدم پیش رفت.

بر خلاف برخی کتابها که مفهوم نوشتن طرح کسب و کار را برای کسب و کارهای نو پا و در بدو امر می نویسند این کتاب برای برندهایی که در میانه راه هستند و نیاز به بازنگری دارند نیز مفید است. به این منظور کتاب در سه بخش:

  • طرح کسب و کارهای اغازین
  • طرح کسب و کارهای کامل
  • طرح کسب و کارهای داخلی

طبقه بندی شده است. از همین سه اصطلاح متوجه خواهید شد که کتاب کمی در ترجمه جذابیتش را از دست داده. نه به خاطر ترجمه نامناسب که اساسا این موضوعات در زمان ترجمه بخشی از سلیس بودن خود را همواره از دست می دهند این موضوع ممکن است برای شما کمی نامطلوب باشد.

در ترکیب بندی کتاب به سبک کتابهای روز دنیا نکات در قالب باکس هایی جداگانه ارایه شده است. اساسا این باکس ها برای مخاطب کمی عجول خوب است چون می خواهد کمی زودتر به اصل قضیه پی ببرد. این را بگذارید کنار یک خلاصه جمع و جور که در انتهای هر فصل ارایه شده و کمی برای به خاطر ماندن این حجم اطلاعات به کمک شما می آید.

در مورد ترجمه کتاب مشخصا کتاب جز ترجمه های خوب طبقه بندی می شود. چیزی که در این کتاب بیش از ترجمه مثل همیشه مثل همیشه و مثل همیشه ذهن را مشغول می کند برخی اطلاعاتی است که نویسنده ایرانی هیچ وقت با ان ارتباط برقرار نمی کند و برخی جدول ها برخی رقم ها به دلیل ماهیت خارجی بودن هیچ اطلاعاتی به مخاطب اضافه نمی دند. این البته هیچ ارتباطی به مترجم پیدا نمی کند و گریزی از آن نیست و جز ضعف کتاب نمی گنجد. در کل سابقه خوب مترجمین و تسلطشان بر مفاهیم علمی هیچ نگرانی را در بخش ترجمه ایجاد نمی کند.

در کل کتاب “راهنمای جامع و کاربردی تهیه طرح کسب و کار” یک کتاب خوب کاربردی است که برای کسب و کارها خواندنش ضروری است. دانشجویان، صاحبان کسب و کار از مهمترین مخاطبان ان می باشند. شما هم اگر تجربه ای از خواندن آن دارید با ما درمیان بگذارید.

در ضمن امکان خرید کتاب به صورت اینترنتی از طریق سایت ketabemehraban.com به مبلغ ۱۷۰۰۰ تومان نیز میسر است.


7 thoughts on “نقد کتاب طرح کسب و کار// مسیر درست موفقیت در کسب و کار”

  1. سلام و تشکر از این نقد روان و خواندنی
    راستش چند وقت پیش درباره یک نرم اقزار Business plan مطالعه می کردم و جالبه که همین اصطلاحاتی که شما در این نقد اشاره کردین مثل طرح کسب و کار داخلی و طرح کسب و کار کامل در این نرم افزار هم موجود بود و در نرم افزار بخش جداگانه ای برای خودش داشت.
    فکر می کنم برخی اصطلاحات این چنینی برای مخاطب ایرانی غریبه است اما در جامعه هدف خودش کاربرد داره.

  2. نقد خوبی بود من یه طراحم و کتاب تاثیرگذاری که به پیشنهاد نقد وبسایتای دیگه اخیرا خوندم کتاب نوردیزاین بود خیلی علمی و بی نظیره واقعا دیدگاهمو نسبت به طراحی و جهان اطرافم تغییر داد

  3. سلام من دانشجوی ارشد مدیریت استراتژیک هستم و استاد این کتاب رو برای درس کسب و کار معرفی کردن و گفتن تمام سوالات کتاب رو بر اساس اطلاعات یک شرکت جواب بدیم ولی من موفق نشدم میشه کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *