"فراتر از نگاه های نمایشی"// یادداشتی که به نقش و نگاه به زن در تبلیغات ایران می پردازد

شیرین رفیعی: امروز در حال نوشتن مقاله ای در رابطه با نقش خانم ها در تبلیغات بودم که سوالات زیادی ذهن خودم را مشغول کرد. در مقالات خارجی به تحول نگاه به زنان از نوع ابزاری به تبلیغات قدرتمندسازی(Empowerment) آنها همچون کمپین های داو اشاره شده و از کمپین هایی صحبت می شود که به جای تکیه بر ویژگی ظاهری مثل زیبایی و سایز اندام بر زیبایی طبیعی و واقعی، عزت نفس و اعتماد به نفس آنان تمرکز می نمایند. بسیارند از این کمپین ها : داو ، آلویز و ...

در این کمپین ها از خانم هایی استفاده می شود که لزوما زیبا، سفید یا خوش اندام نیستند. خانم ها در این کلیپ ها اشک می ریزند. از تجارب ناخوشایند میگویند. از سختی ها حرف می زنند و در آخر به خود واقعیشان می رسند که از هر چیزی زیباتر و قدرتمندتر است.

من می گویم تبلیغات جدید خانم ها شما بخوانید FEMVERTISING واژه ای که به تازگی در مطالعات و تبلیغات قدرتمندسازی و به جای تبلیغات جنسیت زده استفاده می شود. تبلیغاتی که در آن آرایش ها کنار میروند، خوب و بد از هم جدا نمیشوند و خانم ها همانطور که هستند نمایش داده میشوند...

حال به کشور خودمان نگاهی بیندازیم ما هم راستش شروع کرده ایم به FEMVERTISING

اشاره مستقیم به برندها را برای جای دیگر نگه میدارم اما آیا در تبلیغات قدرتمندسازی که برندهای داخلی، کمپین های خود را بر محور آن ها شروع کرده اند آرایش را کنار گذاشته ایم؟ آیا خانم های عادی جامعه با دیدن کمپین های ما مثل دیدن کمپین های خارجی به هیجان می آیند و تصمیم به افزایش عزت نفس می گیرند؟ آیا در تبلیغاتمان ملاک اول را بر شخصیت و واقعیت خانم ها گذاشته ایم یا بر دوست داشتنی بودنشان؟

می گوییم اینفلوئنسر مارکتینگ، استفاده از آدم هایی از جنس مردم است که بر مردم تاثیر می گذارند. آیا مردم با دیدن عکس های غرق در فضاهای اغراق شده و پوشش و زیبایی اغراق شده خودشان را می بینند که تاثیر بپذیرند؟

کمپین های قدرتمندسازی بانوان ایرانی که توسط اشخاص به ظاهر عادی یا اینفلوئنسرهای مردمی اغاز شده اند شاید راهشان را گم کرده اند. شاید فقط داریم مفاهیم قدیمی را در ظاهری جدید به نمایش می گذاریم. نگاهی قشنگ و آرایش شده به آدم هایی که قرار بوده از جنس زندگی روزمره خانم ها باشند که گاهی واقعا خسته اند ... گاهی لبخند نمی زنند و هر شب در رستوران های قشنگ شام نمی خورند ... نگاه به خانم ها در ایران می بایست فراتر از این نگاه های نمایشی شود، نگاهی به واقعیت زیبا و درونی خانم ها که با کمپین "تو زیبایی" داو  به خوبی استارت خورد اما هنوز رشد چندانی توسط دیگر برندهای داخلی نکرده است . به امید اینکه معنای FEMVERTISING به مفهوم واقعی در بین برندهای محصولات خانم ها جا بیفتد.


One thought on “"فراتر از نگاه های نمایشی"// یادداشتی که به نقش و نگاه به زن در تبلیغات ایران می پردازد”

  1. خانم رفیعی ممنون از مطلب شما. اتفاقا چند روز پیش در جمع دوستانی بودم که موضوع بحثشان تبلیغات به ظاهر نامحسوس خانمها در محیط اینستاگرام بود. البته آن افراد سر رشته ای از بازاریابی و تبلیغات نداشتند اما به خوبی متوجه این مورد شده بودند. متاسفانه ما ایرانیان در اغلب موارد در الگو برداری از ایده ها و بومی کردن آنها ضعیف عمل میکنیم و سلیقه های شخصی را به جای اصول میگذاریم ... فعالیت های تبلیغاتی هم مستثنی نیستند. با این حال باعث خوشحالی است که مردم با حساسیت بیشتری به تبلیغات توجه دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *