کسب درآمد فروشگاه های اینترنتی به هر قیمتی از تامین کنندگان

محمدشنوایی، مدیر طرح و توسعه و دیجیتال مارکتینگ شرکت آریان کیمیا تک:  این روز ها تب خرید از فروشگاه های آنلاین خیلی بالاست و البته طبیعی هم هست و روز به روز با گسترش تکنولوژی و گوشی های هوشمند بیشتر نیز خواهد شد.

اما چیزی که برای من خیلی این روزها جلب توجه می کند فرصت طلبی فروشگاه های انلاین از کسب درامد از تامین کننده ها از هر راهی می باشد. اخیرا با این موضوع مواجه شدیم که این فروشگاه ها به ازای توزیع هدایا، ساشه، گیفت و اقلام تبلیغاتی برندها مبالغی از تامین کننده ها دریافت می کنند که اصلا منطقی نیست و به هیچ وجه، توجیه اقتصادی ندارد.

به عنوان مثال برای توزیع هر یک عدد ساشه شامپو مبلغ ۷۰۰۰ تومان دریافت می کنند که این سوال پیش می آید که مزیت فروش آنلاین و کاهش هزینه های تبلیغات و توزیع برای برندها در کجای این مدل قرار می گیرد. این ددر شرایطی است که این هزینه اخذ شده در خصوص بعضی کالاها به اندازه قیمت مصرف کننده کالا است .جالب اینجاست که به منظور افزایش قیمت حق انتخاب برای تامین کننده نیز گذاشته اند و ازای ارسال گیفت به مشتری هدف مبلغی بیشتر از حالت نرمال طلب می کنند.

این موضوع قابل درک است که قطعا توزیع این اقلام تبلیغاتی در فروشگاه های انلاین هزینه هایی برای آنها در انبارداری و… به همراه دارد ولی رابطه برد-برد کجا است و اینکه قیمت گذاری این سرویس با چه مدل و منطقی صورت گرفته است و در قبال این هزینه بالا چه ارزش افزوده بیشتری برای تامین کننده ایجاد شده است.

فراموش نکنیم که به هر حال قرار گیری اقلام تبلیغاتی در خریدهای مشتری، خوشنودی مشتری از خرید آنلاین را در پی دارد که این مهم از طریق تامین کننده حاصل می شود.

با بررسی در اینترنت نیز حداقل بنده چنین مدل کسب درآمدی را برای فروشگاه های آنلاین پیدا نکردم و فروشگاه هایی مانند آمازون نیز این اقلام را با هزینه های هرچند اندک به فروش می رسانند آن هم بر اساس یک الگو و روش مدون که تامین کننده و امازون منتفع می گردند. مضاف به اینکه در مدل آنها اطلاعات و فیدبک مشتری در اختیار شرکت قرار می گیرد و شاخص اینکه چند درصد سمپل ها منجر به خرید محصول توسط آن مشتری شده اند قابل اندازه گیری است.


2 thoughts on “کسب درآمد فروشگاه های اینترنتی به هر قیمتی از تامین کنندگان”

  1. غالب کسب و کارهای اینترنتی می بایست به صورت شزکت سهامی خاص ثبت شده و از قانون تجارت تبعیت کنند. این کسب وکارها علیرغم مدل های درآمدی که ارائه می دهند مسلما به واسطه ی تصمیمات مدیرانشان طرق دیگری را نیز برای کسب سود و درآمد بیشتر در پیش خواهند گرفت که گاهی با موفقیت و گاهی نیز به دلیل اشتباه مدیران به شکست می انجامد. براین اساس نقش مدیران در این کسب و کارها بسیار مهم و قابل توجه و مستولیت آنها نیر بسیار است.
    https://dadsun.ir/اعسار-مدیر-عامل-شرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *