از شرکت و آژانس و کانون تبلیغاتی فول سرویس تا شرکتهایی که راه حل خلاقانه ارایه می دهند // آینده از ان چه شرکتهایی است؟

مجتبی محمدیان: هم تبلیغات با سرعت به سمت پیشرفت می رود و هم نگاه کارفرمایان به تبلیغات در حال تغییر است. با این حال این صنعت هنوز پر است از غیر حرفه ای گری ها. یادم می آید در ابتدای فعالیت کاریم به واسطه مسولیتم در بانک ملت که ۱۲ سال از تجربه کاریم را به این بانک مدیون هستم، در حوزه تبلیغات با شرکتهای تبلیغاتی زیادی سروکار داشتم که حتی مفاهیمی مثل کمپین به سختی در ادبیاتشان جاری بود. آن زمانها انچه که ما می دیدیم شرکت تبلیغاتی ساده ای بیش نبود. شرکتهایی که گاهی آژانس نیز خوانده می شدند. که البته برای خودش کلاسی هم داشت. با شنیدن کلمه"کانون" در ابتدای نام برخی آژانس ها مثل ایران نوین به نظر می رسید شرکتهای وارد مرحله جدیدی شده اند. کاری به نوع فعالیت و شرایط قانونی استفاده از این واژه ها ندارم چرا که همین الان می بینم شرکتهایی را که نمی دانند چگونه خود را معرفی کنند. جایی کانون هستند، جایی شرکت و جایی آژانس.

اما دوره فعلی، دوره "فول سرویس" یا به تعبیر برخی شرکتها "تمام خدمت" است. الان تمام شرکتهای تبلیغاتی به سادگی چه نیروی انسانی و تخصص داشته باشند و چه نداشته باشند به راحتی خود را فول سرویس یا "تمام خدمت" می دانند. اصطلاحی که هنوز هم کار می کند. هنوز مشتری را مرعوب خود می کند. هنوز در ذهن مشتری آرامش ایجاد می کند که خدا رو شکر یک جا هست که همه کارهای من را انجام دهد. اصلا هم مهم نیست که چند درصد فعالیتها داخل شرکت انجام می شود و چند درصد برون سپاری می شود. مهم این است که در مذاکرات اصطلاح "فول سرویس" برگ برنده است. همین فول سرویسی هم منتج می شود به کمپین های ۳۶۰ درجه مثلا. نه یک درجه بیشتر و نه یک درجه کمتر.

اما چیزی که در آینده نزدیک رنگ بیشتری خواهد گرفت "فول سرویس" بودن نیست. کارفرمایان به دنبال شرکتهای فول سرویس نیستند. فول سرویس بودن اصلا مزیت ایجاد نمی کند. آنچه که کارفرمایان به دنبالش هستند فول سرویس بودن نیست بلکه "راه حل" است. کارفرمایان از شرکتهای تبلیغاتی راه حل می خواهند. در حالت پیشرفته تر راه حل خلاقانه می خواهند. چند شرکت تبلیغاتی را می شناسید که ادعا کند فارغ از ساختار سازمانی شان می توانند راه حل خلاقانه بدهند. می توانند کسب و کار را تکان دهند. در اینده نزدیک شاهد حرکت شرکتها از فول سرویس به ارایه دهنده راه حل خلاق خواهیم بود. کارفرما دوست دارد شرکت کسب و کارش را به جلو حرکت دهد. مهم نیست فول سرویس باشد یا نباشد. یک نفر باشد یا صد نفر. الان نه تعداد نیروی انسانی مزیت ایجاد می کند و نه فول سرویس بودن. اینکه تله موش شما چه جنسی داره مهم نیست. مهم اینه موش رو بگیره.

به نظرم شرکتهای ارایه دهنده راه حل خلاقانه شرکتهای برنده اینده هستند. شرکتهایی که نه رسانه دارند الزاما، و نه تعداد زیاد. شرکتهایی که شاید جوان هستند اما صاحب تفکر هستند. همین امروز هم خوب که ببینیم می شه تک و توک شرکتهایی رو دید که در مسیر کارفرما حرکت می کنند.


9 thoughts on “از شرکت و آژانس و کانون تبلیغاتی فول سرویس تا شرکتهایی که راه حل خلاقانه ارایه می دهند // آینده از ان چه شرکتهایی است؟”

 1. جناب محمدیان عزیز به نکات بسیار عالیی اشاره داشتید .خوشبختانه نگاه کارفرمایان و سفارش دهنده ها هر چند اندک ولی تغییراتی داشته کما اینکه تا همین اواخر هم شرکتهایی که مالکیت رسانه را داشتند شاید حجم وسیعی از بازار را در اختیار داشتند و این شرکتها به دلیل تعهدات مالی سنگین خرید رسانه به سمت رسانه خودشان غش می کردند و شاید چند متر جلوترشان را بیشتر نمی دیدند و طبعا در بیشتر اوقات مشتری آسیب میدید ولی امروزههستند کارفرمایانی که داشتن مدیا را مزیت انتخاب خود نمی دانند

 2. سلام
  بنده حضور جنابعالی و همکاران در حوزه تبلیغات خسته نباشید عرض می کنم .
  بله اینکه تعداد شرکت های تبلیغاتی در سال های اخیر رو به افژایش بوده شکی نیست !
  بنده از سال ۶۰ وارد حوزه هنری شدم و فعالیت خود را با واحد فیلم و سپس وارد گروه تلویزیونی شدم و در سال ۶۵ به صورت اتفاقی وارد حرفه تبلیغات شدم بعبارتی به درخواست یک صاحب کالا اولین تیزر تلویزیونی را ساختم و البته بصورت کپشن رول با موزیک بروی آنتن بردم و امروز با طراحی و ساخت بیش از ۲۳۸۰ تیزر رادیویی و تلویزیونی و صدها فیلم مستند و تبلیعاتی عنوان یک آژانس تمام خدمت و خلاق جلو می برم .
  حداقل ۹ نفر از کارکنان شرکت خودم شرکت و کانون تبلیغاتی زدند البته اکثر اون ها بدلیل فراوانی کانون های تبلیغاتی نتوانستن ادامه بدن و عده ای هم از ایشان امروز فعالیت های خوبی دارن .
  از سال ۷۵ باکس های تبلیغاتی می گرفتیم تا سال ۷۷ که طرح واگذاری کل پیام های بازرگانی شبکه های صدا و سیما را به معاونت وقت مرحوم کردان ارایه نمودم و خودم در سال۷۸ شبکه تهران را به مدت دو سال اجاره نمودم
  و در سال ۱۳۸۰ طرح کنسرسیوم دفاتر نمایندگی پذیرش و پخش را طراحی و به عنوان کنسرسیوم به سازمان ارایه نموده و با تایید آن دفتر نیز شروع به فعالیت نمود .
  و امروز با بیش از سه دهه تجربه و با کسب مقام اول تهیه کنندگی تبلیغات از جشنواره آگهی برتر سازمان صدا وسیما و ده ها لوح و تندیس دلم می لرزه بگم آژانس تمام خدمت .
  طراحی بیش از یکصد برند و کسب تجارب حرفه ای در زمینه تبلیغات صدا و سیما محیطی چاپ و امروز دیجیتال حاصل تلاش اینجانب بوده و می باشد .
  اساتید بزرگی بوده و هستند و امید دارم کسانی که نام تبلیعات و آگاهی سازی و اطلاع رسانی را با نام تمام خدمت می برند لطفا مراقب باشند و زمانی موفق خواهند بود که بتوانند درک عمیق از تبلیعات داشته باشند نه فروش رسانه بنده هرگز ادعا نکرده و نخواهم کرد.
  من مطمئن هستم امروز که خود هستم و آرزومندان بزودی فرزندانم ادامه دهنده راه من باشند و باید بیاموزند که صادق و حافظ منابع و منافع مشتریان آژانس خلاق خود باشند و برای موفقیت بیش از پیش تنها در تعامل با برخی از شرکت های همکار خوب و سالم می توانند ادعای تمام خدمت و یا همان سه حوزه Atl til btl باشند.
  انشاالله .
  برای مشتریان خود خدمات کاملی ارایه نمایند.

   1. سلام
    جناب محمدیان عزیز اصلا قصد تبلیغاتی نداشتم و هدفم این بود که با این همه سابقه و تجربه جرات گفتن فول سرویس را ندارم .
    لطفا در صورت امکان متن را بردارید تا عینا و بنا به بررسی و پاسخ موضوع مورد نظر مجددا متنی تهیه و تقدیم خواهم داشت.
    ممنون

 3. نوشته عالی بود، همه چی به سمت پیشرفت در حرکت است، مشتریان هم و البته تبلیغات. در این رقابت سنگین اشخاص یا سازمان هایی برنده هستند که متفاوت عمل کنند به عبارتی خلاق باشند تا بتوانند نظر مخاطب جلب کنند و برای لحظه ای او را با خود همراه کنند. جنگ بر سر گرفتن سهمی از زمان افراد است. هر چقدر بیشتر،برنده تر.

 4. مثل همیشه عالی بود.
  همه چی به سمت پیشرفت در حرکت است، مشتریان هم و البته تبلیغات. در این رقابت سنگین اشخاص یا سازمان هایی برنده هستند که متفاوت عمل کنند به عبارتی خلاق باشند تا بتوانند نظر مخاطب جلب کنند و برای لحظه ای او را با خود همراه کنند. جنگ بر سر گرفتن سهمی از زمان افراد است. هر چقدر بیشتر،برنده تر.

 5. با سلام خدمت جتاب محمدیان ارجمند و همه حاضرین در کافه
  الحق متن کاملی بود و بسیاری از شرکت های تبلیغاتی هم به این سمت در حال حرکت هستند. و چند نکته قابل بحث است:اول اینکه شرکت های تبلیغاتی ناچار به استفاده از متخصصان بازاریابی و فعالان این عرصه خواهند بود و می دانیم که تعامل بین نگاه های هنری و صرفا بصری با نگاه های بازاریابی کار سخت و دشواذی است. شرکت های تبلیغاتی موفق آنهایی خواهندبود که در اتاق های فکر خود دانش باطاریابی را جا دهند دوم اینکه در آینده قوانین مالکیت معنوی در این زمینه به شدت احساس خواهد شد. گاها روش های خلاقانه ای به وحود خواهد آمد که شرکت های فول سرویس در اجرا بسیار موفق تر عمل خواهند کرد بنابراین شرکت های خلاق و دانشی یا نیازمند همکاری با شرکت های فول سرویس خواهند بود یا باید فکری برای اجرای کامل و کم نقص ایده ها و راه حل های خود پیدا کنند سوم اینکه راه حل ها به ایوه های تبلیغاتی نیست بلکه در آینده توجه به تحقیقات علمی، عارضه یابی و أموز نیروی انسانی بیشتر درک خواهد شد. بی شک بین خلاقیت در روش های فروش و بهبود بازاریابی با خلاقیت در تبلیغات تنها تفاوت وجود خواهد داشت
  با سپاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *