بازی های دیجیتال، رسانه ای نوین و اثر بخش در دیجیتال مارکتینگ

مهدی بشیرپور: در سال‌های اخیر به‌خصوص در ۲۰ سال گذشته بازی‌های دیجیتال بیش‌ترین رشد را در صنعت دیجیتال نسبت به سایر رسانه‌های دیجیتال داشته‌اند و از این نظر مخاطبان بیشتری را به خود جلب کرده‌اند و مهم‌ترین ویژگی مخاطبان جذب‌شده نیز سن کم آن‌ها می‌باشد یعنی تا سال‌ها می‌توانند مخاطبان بازی‌های دیجیتال باقی بمانند اما در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های تکنولوژی و گسترش استفاده از گوشی‌های هوشمند استفاده از دو ابزار این گوشی‌ها نیز رشد چشمگیری داشته است یکی شبکه‌های اجتماعی و دیگری بازی‌های دیجیتال که هرکدام داری مزیت خاصی برای تبلیغات می‌باشند شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب بوده ولی تمرکز مخاطبان آن‌ها کم است درحالی‌که بازی‌های دیجیتال نیز مخاطبان زیادی دارند و طبیعی است که تمرکز بالایی نیز بر روی بازی و تبلیغات داشته باشند به همین جهت است که بازار تبلیغات در بازی‌های دیجیتال رشد سریعی را تجربه می‌کند

آمارها نشان می‌دهد که ارزش بازار تبلیغات در بازی‌های دیجیتال در سال ۲۰۰۹ معادل ۱٫۴۲ میلیارد دلار بوده است و در سال ۲۰۱۶ به ۴٫۹ میلیارد دلار رسیده است و پیش‌بینی‌ها نیز حاکی از این نکته است که حجم این بازار تا سال ۲۰۱۹ به ۷ میلیارد دلار برسد و این رشد بسیار سریع این صنعت را نشان می‌دهد علاوه بر این نکته فرصت‌های بسیار خوبی نیز در اختیار شرکت‌ها برای تبلیغات قرار داده می‌شود زیرا در هنگام بازی مخاطبان تمرکز بالایی روی بازی دارند و با استفاده از این تمرکز و توجه می‌توان تبلیغات را به‌صورت اثربخشی استفاده کرد  ازاین‌روست که در بازی‌های دیجیتال برای اثربخش کردن تبلیغات ابتدا به فرایند جذب مخاطب می‌پردازیم که بازی را خریداری و استفاده کنند و سپس سعی می‌کنیم از مخاطبان مشتری بسازیم بدیهی است که هرچقدر مخاطبان بیشتری جذب گردند شانس اثربخشی و موفقیت تبلیغات نیز بیشتر خواهد بود.

مهم ترین چالش هایی که امروزه برای تبلیغات با استفاده از بازی های دیجیتال وجود دارد شامل نگاه سنتی کسب و کارها به بازی (بازی به عنوان سرگرمی)، عدم آشنایی با نحوه تبلیغات در بازی های دیجیتال، عدم آگاهی نسبت به وجود رسانه های جدید در دیجیتال مارکتینگ و ... می باشد، در حالی که امروزه بازی دیگر یک سرگرمی نیست و ابزاری اثر بخش برای کسب و کار می باشد، در طرح گرافیکی زیر به طور خلاصه انواع کاربردهای بازی های دیجیتال در کسب و کارها پرداخته ایم.

*بازی به عنوان رسانه تبلیغاتی: در این جا می توان از بازی های دیجیتال مانند تلویزیون و وب سایت ها استفاده کرد و تبلیغاتی تیزری را در بین مراحل و یا تبلیغات بنری را در حین بازی قرار داد. تصویر زیر نمونه ای از تبلیغات بنری در بازی angry birds  را نمایش می دهد.

*جایگذاری برند در بازی های دیجیتال: می توان در محتوا و محیط بازی تبلیغاتی به صورت بیلبورد و تبلیغات محیطی که صرفا نمایانگر برند هستند را قرار داد. تصویر زیر نمونه ای از اینگون تبلیغات است که توسط شرکت hp صورت گرفته است.

*جایگذاری محصول در بازی : جایگذاری محصول در بازی معمولاً توسط شرکت های خودرو ساز صورت می گیرد و فرد می تواند از طریق بازی تجربه شبیه سازی شده از استفاده محصولات آن شرکت را داشته باشد.تصویر زیر تبلیغ شرکت بی ام و در بازی معروف  need for speed می باشد.

بازی وار سازی تبلیغات: این نوع از تبلیغات دسته بندی های گوناگون و خلاقانه ای را در بر میگیرد که برخی از مهم ترین انواع این از تبلیغات شامل ساخت بازی های تبلیغاتی و ساخت تبلیغات با استفاده از صحنه های بازی می باشد، تبلیغ زیر معروف ترین بازی تبلیغاتی در تاریخ (پپسی من) می باشد که نمونه ای از بازی وارسازی تبلیغات می باشد. در این بازی پپسی به شکل شخصیتی جذاب به تصویر کشیده شده است.

تصویر زیر نیز تبلیغ خودروهای شرکت بنز است که با تغییر در ساختار بازی معروف ماریو اقدام به خلق تبلیغی جذاب نموده است و نمونه دیگری از بازی وار سازی تبلیغات می باشد.

*بازی به عنوان ابزار کسب درآمد: بازی هایی مانند clash of clans  و road riot از جمله بازی هایی هستند که علاوه بر استفاده تبلیغاتی ، استفاده در جهت درآمد زایی نیز دارند، این بازی ها معمولاً به صورت جذاب و گروهی بوده و افراد برای بقا و پیشرفت اقدام به خرید جم یا پول الکترونیکی در بازی می کنند و این گونه از راه بازی کسب درآمد می شود.

همانگونه که دیجیتال مارکتینگ یکی از مهم ترین مباحث برای آینده کسب و کار می باشد، بازی های دیجیتال نیز با توجه به روندهای موجود و منافعشان در آینده نه چندان دور یکی از مهم ترین رسانه های تبلیغاتی خواهند بود.


2 thoughts on “بازی های دیجیتال، رسانه ای نوین و اثر بخش در دیجیتال مارکتینگ”

  1. سلام جناب بشیرپور
    ممنون از مطلب شما
    فقط یک نکته که به تبلیغات رانشی در این موضوع اشاره ای نکردید و اینکه بازی های تبلیغاتی غیر از پپسی من رو هم لطفا معرفی بفرمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *