بازار داغ مسولیت اجتماعی برندها

اپیزود اول: مقوله مسولیت اجتماعی برندها خیلی زودتر از چیزی که پیش بینی می شد وارد کارزار برندهای ایرانی شد. هنوز از زمانی که اولیه ترین خواسته های مشتریان توسط برندها تامین نمی شد مدت زیادی نمی گذرد. هنوز زمان زیادی نمی گذرد که داشتن علامت استاندارد جز مزیتهای محوری یک کسب و کار بود اما حالا عمل به مسولیت اجتماعی برای خلق یک برند دوست داشتنی تر رفته رفته به دنیای برندهای ما وارد می شود. کسب و کارها با عبور از الزامات داشتن یک برند درست و حسابی سعی می کنند با خلق تصویر مسئول از خود حس خوبی در مشتریان ایجاد کنند و او را بیشتر با خود همراه کنند. CSR استراتژی برند هوشمند است. چرا که باعث می شود مشتریان به حمایت از برند روی بیاورند و بیشتر با برند مراوده مالی داشته باشند تا از این طریق در فعالیت های اجتماعی برند شرکت داشته باشند.

اپیزود دوم: گاهی برندها به  رغم داشتن نگاهی مسولانه موضوعاتی را انتخاب می کنند که کمترین ارتباطی را نمی توان بین فعالیت و برند ایجاد کرد. نه این که هیچ سودی ندارد اما طبیعتا در این گونه موارد خروجی کمترین عاید برند می شود. برندها اما با انتخاب درست یک ایده هم به ارتقای برند خود در ذهن مخاطب کمک می کنند و هم گامی موثر در جهت تغییر رفتار بر می دارند و به مسایلی بیش از تجارت می پردازند. هر چند رفتارهای اجتماعی برندها در بلندمدت سود اقتصادی را حتما در پی خواهد داشت که البته سودی شیرین است. در خارج از کشور "ولوو" محصولی را در اختیار دوچرخه سواران جاده ای قرار می دهد که احتمال تصادفات در شب را به حداقل می رساند و یا در نمونه ای قابل تقدیر "کویرتایر" با طراحی محصولی شب رنگ که به گردن شترهای بیابان آویزان می شود احتمال تصادفات جاده ای این حیوان را در شب کاهش می دهد. چه چیزی بهتر از این که یک برند اینگونه در ذهن مخاطب آگاهی ایجاد کند و سهم ذهنی بگیرد.

اپیزود سوم: مسولیت اجتماعی برندها می تواند دامنه خیلی وسیع تر نیز پیدا کند. می تواند گاهی به جای اینکه در مورد حمایت از یک رویداد و یا یک محصول سودمند باشد، خالق یک تفکر نو در جامعه باشد. گاهی کمپین های بزرگ مردمی از یک برند آغاز می شود کمپین های عمومی می تواند با تلنگر بر ذهن مخاطب به مرور باعث تغییر رفتار در مخاطب باشد. به عنوان مثال کمپین "نه ممنون" که توسط برند "شون" برگزار می شود با هدف کاهش مصرف پلاستیک روزانه که به مدد رسانه های شخصی برند و دعوت افراد معروف به در مشارکت در این کمپین، همه ما را با مصارف مختلف (از میوه و نان و ... ) و جایگزین ها آشنا می کند، از آن دست برنامه هایی است که به شدت به کار رفتارهای زندگی امروزی می خورد و از طرفی می تواند از سوی مردم مورد حمایت قرار گیرد. اینکه یک برند مثل "شون" که به مقوله آرایشی و زیبایی می پردازد و گیاهی بودن یکی از مولفه های اصلی برندش است با تلنگر زدن به ذهن مخاطب نگران زیبایی محیط زیست و طبیعت است می تواند یک اتفاق خوب باشد.

 اپیزود چهارم: اما در این بین برخی برندها با انجام کارهای نمایشی سعی در بهره برداری هر چه بیشتر از مسولیتهای اجتماعی خود دارند تا جایی که ارزش حرکتشان از بین می رود. بر عکس خیلی از حوزه های بازاریابی اتفاقا اگر یک برند در حوزه مسولیت اجتماعی صداقت نداشته باشد خیلی سریع دستش رو می شود. خیلی سریع نمایشی بودن آن بر ملا می شود. اینجاست که مخاطب متوجه می شود که تمام انچه می بیند یک صحنه سازی برای اهداف اقتصادی است و دغدغه اجتماع مد نظر برند نیست.

این روزها به مدد فضای مجازی برندها بهتر می توانند فعالیت های CSR خود را معرفی و رونمایی کنند. برندها موضوعات زیادی را برای این مطلب انتخاب می کنند اما موضوعاتی که بتواند به واقع به قلب مردم نفوذ کند و نمایشی نباشد خیلی کم دیده می شود.


5 thoughts on “بازار داغ مسولیت اجتماعی برندها”

 1. جناب محمدیان عرض ادب
  موضوع بسیار خوبی را انتخاب کرده اید، با توجه به صحبتهای شما آیا تمام اپیزودها زیربخشcsr قرار میگیرند؟ سوال من مخصوصا به اپیزود دوم و کار ولوو برمیگردد.

  1. سلام.
   بله. برندها حتی می توانند برای افزایش امنیت جامعه خارج از مسیر تولیدی خود محصولی تولید کنند که زهر محصولات ودشان را بگیرد. پس فارغ از اینکه ولوو خودش تولید کند و یا فقط حمایت کرده باشد روح تولید این محصول به جامعه بر می گردد.

 2. کاملا با فرمایش شما موافقم اما سوالم در رابطه با سودآوری محصول برای برند است.اماا در واقع از زاویه دیگر میتوان چنین نگاه کرد که ولوو با یک نیازشناسی در پی تولید محصولی رفته است که اساسا مخاطبان زیادی خواهد داشت و خط تولید موفقی خواهد شد، ضمن اینکه به ارتقای برند ولوو و سلامت و امنست جامعه کمک کرده است. آیا با این تفاسیر باز هم با csr مواجه ایم؟

  1. خیلی خط کشیده شده نمی تونم نظر بدم. در رفتار csr مخاطب اول عام المنفعه بودن رو می بینه بعد با فاصله زیاد سود اقتصادی. طبیعتا هرچه سود اقتصادی بیشتر به چشم بیاد این حرکت از csr فاصله بیشتر می گیره.هر چه فعالیت با بافت تولیدات روتین شرکت فاصله بشتر داشته باشد (و نه با مفهوم برند) ارزش بیشتری دارد.

 3. با سلام خدمت حاضرین در کافه
  اینکه یک برند با زیرکی بتواند یک نیاز را شناسایی کند و نسبت به برآورده ساختن آن اقدام به تولید کند با این مطلب که سعی بر فعالیت های اجتماعی و عام المنفعه داشته باشد، دو مقوله مجزا و قابل تفکیک است. برندهای ایرانی تا حد زیادی از موارد عام المنفعه برای بهره برداری تجاری استفاده کرده اند. خوب؛ اگر یک تولید کننده به واقع نیت عام المنفعه یا همان فعالیت های CSR نداشته باشد ولی اقدامی انجام دهد که چنین برداشتی در بین عموم داشته باشد، به نظرم ارزش بالاتری دارد. از طرف دیگر اینکه یک نیاز را برای توسعه کسب و کار شناسایی کنیم و با موارد CSR همراه باشد، به نظرم فقط زمانی اتفاق می افتد که واقعاً دید ما موضوعات عام المنفعه باشد و موارد CSR را یک مسئولیت بر عهده خود بدانیم. به نظر من فعالیتی مثل کاری که ولوو یا کویر تایر در ایران انجام داد، اگر در واقعیت با چنین نگرشی هم نبوده باشد، در نهایت نتیجه ای کاملاً منطبق با CSR خواهد داشت.
  ایام بکام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *