مصاحبه خواندنی با یکی از مهمترین ناشران کتابهای بازاریابی ایران//شاهین ترکمن "مدیر انتشارات سیته" از نگاه تخصصی به نشر کتاب می گوید

به جرات می توان گفت اگر به طور فرض ۲۰ کتاب "خوب" در کتابخانه با موضوع بازاریابی و مفاهیم مربوط به آن داشته باشید بیش از نیمی از آن را "انتشارات سیته" به چاپ رسانده است. در بخش معرفی کتاب در کافه بازاریابی هم هر وقت بحث معرفی کتاب خوب بازاریابی به میان می آید باز هم همیشه انتشارات سیته را در صدر کار داشتیم. همین موضوع باعث شد تا سراغ مدیریت محترم این انتشارات جناب اقای ترکمن برویم و کمی در مورد کتاب و کتابخوانی و رویکردهای این انتشارات گپ و گفت بزنیم. انتشاراتی که به اعتقاد من دغدغه دانش روز بازاریابی ایران را دارد.

........................................................................................................................................................................

قبل از هر چیز چند تیتر منتخب از این گفتگو را بخوانیم:

    *** برگزاری نمایشگاه جانی تازه به چرخه‌ی اقتصادی نشر می‌دهد اما این اتفاقی کوتاه مدت و موقتی است.

    *** برگزاری نمایشــــگاه یا ارائه‌ی بن خرید کــــــتاب به خودی خود نمی‌تواند مشکــــل کتاب‌خوانی را حل کند.

    *** تولید داخلی همواره چند گام از روند تولید جهانی عقب‌تر بوده و این مسأله نتیجه‌ی عواملی است مانند فرآیندهای ممیزی و دشواریِ دستیابی به کتاب‌های خارجی.

    *** رویکرد این انتشارات بر مبنای آگاهی و شناخت نسبت به فضاهای خالی و نیازهای پاسخ داده نشده‌ی این حوزه است.

    *** انتشارات سیته تلاش کرده تا با طراحی و ایجاد نوعی هویت بصری، به یک برند تخصصی در این حوزه تبدیل شود.

........................................................................................................................................................................

 کافه بازاریابی: جناب آقای ترکمن به عنوان سوال اول تا چه اندازه نمایشگاه کتاب را در افزایش فرهنگ کتاب و کتاب خوانی موثر می دانید؟

نمایشگاه بین‌المللی کتاب بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویداد کشور در حوزه‌ی کتاب و کتاب‌خوانی به شمار می‌آید. این رویداد فرهنگی دو گروه مخاطب دارد. گروه اول افرادی هستند که به خواسته‌های خود اشراف کامل دارند و با آگاهی کامل از موضوع، ناشر و کتاب‌های مد نظر خود به نمایشگاه می‌آیند. گروه دوم کسانی هستند که این فضا برای آن‌ها فرصتی است جهت آشنایی با ناشران و کتاب‌ها و مباحث تخصصی.

از سویی نمایشگاه کتاب فرصتی است برای ناشرین، به ویژه ناشرینی که فروشگاهی برای عرضه‌ی مستقیم محصولات خود به مخاطب ندارند. در چنین فضایی، فعالان عرصه‌ی کتاب می‌توانند در ارتباطی مستقیم و بی‌واسطه، از نیازها و دغدغه‌های مخاطب خود با خبر شوند و انتقادات و پیشنهادات او را بشنوند. از سویی، در دسترس بودن انواع کتاب‌ها و منابع در یک فضای مشترک باعث هم‌افزایی شده و مخاطب با حوزه‌ها و زمینه هایی از علم و دانش آشنا می‌شود که پیش از این هیچ شناختی نسبت به آن‌ها نداشته است.

تمام این‌ها جانی تازه به چرخه‌ی اقتصادی نشر می‌دهد و موجب رشد آن می‌شود، اما این اتفاقی کوتاه مدت و موقتی است. برای ارتقاء فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، این پویایی و تعامل باید روندی ادامه‌دار پیدا کند. برگزاری نمایشگاه یا ارائه‌ی بن خرید کتاب به خودی خود نمی‌تواند مشکل کتاب‌خوانی را حل کند.

کافه بازاریابی: متاسفانه شمارگان چاپ کتاب ها رو به کاهش است و این یعنی کاهش اقبال به کتاب خوانی. چه راهکارهایی برای افزایش اشتیاق جامعه به کتاب پیشنهاد می دهید؟

البته کاهش اقبال به کتاب‌خوانی تنها دلیل کاهش تیراژ کتاب‌ها نیست. دلایل دیگری هم وجود دارد از جمله موانع اقتصادی و افزایش هزینه‌های تولید که داستان خودش را دارد.برخی از مهم‌ترینِ این عوامل عبارت‌اند از کیفیت پایین متون، مانند ترجمه‌های نامناسب؛ کیفیت پایین چاپ؛ و از همه مهم‌تر به‌روز نبودن آثار چاپ شده. تولید داخلی همواره چند گام از روند تولید جهانی عقب‌تر بوده و این مسأله نتیجه‌ی عواملی است مانند فرآیندهای ممیزی و دشواریِ دستیابی به کتاب‌های خارجی.

از سوی دیگر میل به مطالعه نیز در میان نسل امروز به شدت پایین آمده است. این که نیاز به بسترسازی و فرهنگ سازی وجود دارد حرف تازه‌ای نیست. مردم ما آن قدر که برای تفریحات روزمره‌ی خود هزینه می‌کنند و زمان می‌گذارند، به مطالعه توجهی نشان نمی‌دهند. اصولاً چنین نیازی را در زندگی خود احساس نمی‌کنند. همه‌ی تقصیر هم به گردن آن‌ها نیست. اشتیاق به کتاب و کتاب خوانی چیزی است که از کودکی و نوجوانی باید در فرد نهادینه شده و برایش سیستم‌های تشویقی و آموزشی ویژه طراحی شود.

یکی دیگر از دلایل کمرنگ شدن میل به کتاب شاید عدم توجه متولیان این صنعت به نیازهای مردم باشد. حال در هر حوزه‌ای، چه دانشگاهی و آموزشی، چه ادبی و سرگرمی، افراد برای مراجعه به کتاب فروشی‌ها نیاز به انگیزه و رغبت دارند. نیاز به موضوعات به‌روز و محصولات با کیفیت دارند. شاید همان‌گونه که کالاهای مصرفی برای راه‌یابی به ذهن مخاطب و افزایش فروش نیاز به تبلیغ دارند، کتاب نیز به یک چنین رویکردی نیاز دارد تا با کمک تبلیغات فرهنگی، بستر لازم برای توجه بیشتر مردم به کتاب و کتاب‌خوانی فراهم شود.

کافه بازاریابی: تحلیل شما از روند کاهشی مطالعه کتب تخصصی مخصوصا در حوزه بازاریابی چیست؟ چرا فعالان این حوزه آن طور که باید، کتاب نمی خوانند؟

هرچند بازاریاب‌ها و فعالان حوزه‌ی کسب‌وکار هم مانند دیگر اقشار جامعه تحت تأثیر روند کلی کاهش مطالعه و عوامل آن قرار دارند، اما باید گفت پیش‌فرض مطرح شده در این پرسش نادرست است. به عکس، فعالین حوزه‌ی بازاریابی جزو آن دسته از افرادی هستند که به اقتضای شرایط شغلی و حرفه‌ای، چاره‌ای جز مطالعه‌ی منابع جدید ندارند و برای بقای کسب‌وکار و سازمان خود باید همواره دانش تخصصی خود را به‌روز رسانی کنند.

کافه بازاریابی: انتشارات سیته یکی از انتشارات پیشرو در صنعت کتاب کشور است. سیته چه گام هایی برای افزایش اقبال به کتاب خوانی انجام داده است؟

پیشرو بودن در هر حوزه‌ای مستلزم آگاهی است؛ آگاهی از دانش روز و از نیازهای روز. تسلط به دانش روز یعنی این که بدانیم در کشورهای پیشرفته چه اتفاقی در حال روی دادن است و صنعت بازاریابی و تبلیغات به کدام سمت و سو می‌رود. این که چه رویکردهای جدیدی در میان بزرگان کسب‌وکار اتخاذ می‌شود و چه منابعی برای تدریس این علوم در دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای رسیدن به این آگاهی، انتشارات سیته علاوه بر به کار گیری تیمی حرفه‌ای و آگاه، از راهنمایی‌های بزرگان و پیشکسوتان بازاریابی و تبلیغات کشور نیز بهره می‌برد.

از سوی دیگر، مخاطب امروزی از هر زمان دیگری آگاه‌تر است و مطالبِ از رده خارج شده و منابع نامعتبر و محصولات بی‌کیفیت او را قانع نمی‌کند. مخاطب امروزی پیشنهاد می‌دهد و انتقاد می‌کند. اگر گوش شنوا داشته باشیم، با توجه کردن به این نیازها در مسیر درست تولید قرار خواهیم گرفت. انتشارات سیته علاوه بر توجه به محتوای کتاب‌ها، که عموماً یا منابع کلاسیک دنیای بازاریابی و تبلیغات هستند یا مطالب به‌روز و جدید، به کیفیت کتاب‌ها تولیدی خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهد؛ یعنی به کیفیت چاپ، نگارش، گرافیک و غیره. در واقع این کار احترام به مخاطب و کمک به او در درک بهتر مطالب است، به خصوص در زمینه‌ی تبلیغات.

mrtorkaman2

کافه بازاریابی: اینطور که مشخص است سیته متفاوت از دیگر انتشارات به این صنعت می نگرد. لطفا کمی درباره این تفاوت نگاه توضیح دهید.

شاید دلیل این تفاوت سابقه‌ی طولانی مجموعه‌ی سیته در امر بازاریابی و تبلیغات باشد. این یعنی نگاه سیته به نشر صرفاً یک نگاه نظری نیست که از دل تحقیقات و پرس و جوها بیرون آمده باشد. رویکرد این انتشارات بر مبنای آگاهی و شناخت نسبت به فضاهای خالی و نیازهای پاسخ داده نشده‌ی این حوزه است و این نخستین انگیزه‌ی سیته در انتخاب و تولید کتاب‌های تخصصی بازاریابی، تبلیغات و برندینگ بوده و به بیان ساده‌تر، ایجاد حوزه‌ی تخصصی کتاب های بازاریابی و تبلیغات رسالت انتشارات سیته بوده است.

انتشارات سیته نخستین انتشارات ایرانی است که برای پخش و فروش کتاب‌های خود از مدیریت بازاریابی و فروش بهره می‌برد و پایگاه‌داده‌ی مشتریانش را با برنامه‌ی سی‌.آر.ام مدیریت می‌کند. ارتباط منسجم با مشتریان باعث شده است تا سیته با اطلاع از نیازهای خریداران و مخاطبان نسبت به تولید کتاب‌های جدید اقدام کند و به این ترتیب به نقطه‌نظر تمامی آنان احترام بگذارد. این ارتباط پس از تولید هر کتاب نیز حفظ می‌گردد به این مفهوم که ورود هر کتاب به بازار از طریق رسانه‌های اجتماعی، ای‌میل، پیامک و غیره به مخاطبان اطلاع رسانی می‌شود. هم‌چنین سیته تلاش کرده تا با طراحی و ایجاد نوعی هویت بصری، به یک برند تخصصی در این حوزه تبدیل شود. به این دلایل می‌توان گفت این انتشارات شیوه‌های قدیمی تولید و فروش صنعت نشر کشور را دستخوش تغییر کرده است.

دلایل دیگری هم دارد که پیش از این به آن‌ها اشاره شد مانند احترام به نیازهای مخاطب و تأکید بر به‌روز بودن مطالب و پرهیز از پرداختن به مطالب تکراری و از رده خارج شده.

کافه بازاریابی: کتاب نقد شده اردیبهشت ماه سال جاری کافه بازاریابی، کتاب چکش بصری از ترجمه های حضرتعالی است. چرا این کتاب را برای ترجمه انتخاب کردید؟

«هویت بصری» برند مفهومی است که در امتداد مقوله‌ی «جایگاه سازی» مطرح شده است. در جایگاه سازی برندها تلاش می‌کنند تا بر اساس آن‌چه ارائه می‌دهند، جایگاه ویژه‌ای در ذهن مخاطب هدف خود پیدا کنند. فلسفه‌ی این کتاب نیز بسیار سرراست و شفاف است. در دنیای پرهیاهوی امروزی که مردم در طول روز با پیام‌های بازرگانی و تبلیغ‌های بی‌شماری روبه‌رو هستند برندها برای آن که تأثیری قدرتمند و ماندگار بر ذهن مخاطب خود بگذارند باید به چیزی بیش از واژه‌ها و کلمات تکیه کنند. در بدو ورود به «عصر تصاویر»، هر برندی برای بقای خود بهتر است یک چکش بصری منحصربه‌فرد در دست داشته باشد.

این یکی از رویکردهای نوین و جذاب برندسازی است که هم خالق آن (لورا ریس) در دنیای برندسازی از اعتبار بالایی برخوردار است، هم خود کتاب از آثار برتر و ارزشمند این زمینه بوده و  شهرت جهانی دارد. علاوه بر این‌ها با نگاهی به بازار کسب‌وکار داخلی به این نتیجه رسیدیم که این کتاب می‌تواند با بیان داستان‌گونه و شیرین خود در بهبود وضعیت برندهای کنونی داخلی تأثیر مثبتی داشته باشد و راه را برای ورود برندهای نوظهور هموار کند.

کافه بازاریابی: فصلی از کتاب درباره رنگ است و انتشارات سیته آن بخش را روی کاغذ گلاسه چاپ کرده است. چرا این اتفاق افتاده؟ مگر باعث افزایش هزینه ها نمی شود؟

دنیای برندسازی دنیایی است مملو از رنگ‌ها، شکل‌ها، نشان‌های تجاری، شخصیت‌های مجازی و حقیقی و اصولاً دنیایی است مملو از تصویر. همان گونه که مطلع هستید مبحث رنگ در برندسازی جایگاه مهم و ویژه‌ای دارد. انتخاب رنگ مناسب برای برند نه امری سلیقه‌ای است و نه اتفاقی بلکه بر مبنای دانش و آگاهی صورت می‌گیرد. رنگ یکی از قدرتمندترین چکش های بصری به حساب می‌آید. فصل رنگ این کتاب نیز با ارائه‌ی نمونه‌های مختلف سعی در تفهیم همین موضوع دارد و عملکرد رنگ و اثربخشی آن را بر موفقیت برندهای برتر هم تشریح می‌کند و هم به خوبی به تصویر می‌کشد. به همین دلیل لازم دانستیم این قسمت به صورت رنگی چاپ شود تا انتقال مطلب به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. انتخاب کاغذ گلاسه به جای کاغذ تحریر نیز بر اساس دلایل فنی صورت گرفته است.

........................................................................................................................................................................

از جناب آقای ترکمن ممنونیم که با ما به این گفتگو نشستند برای ایشان و همکارانشان در انتشارات سیته آرزوی موفقیت داریم و ان شالله در آینده دستاوردهای این انتشارات و سایر انتشاراتها را بیشتر معرفی خواهیم کرد.

........................................................................................................................................................................

خوشحال می شویم نظر شما دوستان را درباره انتشارات سیته بدانیم


12 thoughts on “مصاحبه خواندنی با یکی از مهمترین ناشران کتابهای بازاریابی ایران//شاهین ترکمن "مدیر انتشارات سیته" از نگاه تخصصی به نشر کتاب می گوید”

 1. همواره کتابهایی که انتشارات سیته در حوزه بازاریابی به چاپ رسونده برام جالب و خوادنی بوده
  از مدیریت این مجموعه و همکارانشان به خاطر انتخابهای خوبشان تشکر می کنم.
  موفق باشید

 2. با سلام. پیشتر هم ذیل یکی از نقدهای کتاب نوشته بودم که من از طرفداران پروپا قرص کتابهای انتشارات سیته هستم. همانطور که اشاره کردید در کتابخانه من کم نیستند تعداد کتابهایی که توسط انتشارات سیته تدوین شده است. به جناب ترکمن و انتشارات سیته بابت پیشرو و موفق بودنشان تا اینجای کار تبریک میگم.

 3. خیلی از این مصاحبه استفاده کردم. با گفته ی ایشون کاملاً موافقم که گفتند، فرهنگ کتاب خوانی می بایست از دوران کودکی و نوجوانی در فرد نهادینه شود. بیل گیتس می گه، بزرگترین شانس من در زندگی این بوده که تونستم در دوران کودکی و نوجوانی کتاب زیاد بخونم. البته هر فرد می تونه در هر سنی، این فرهنگ را در خود زنده کند.
  نکته ی بعد ی، می خواستم بدونم که آیا تحصیلات آقای ترکمن در این حوزه است یا خیر؟ زیرا حرفه ای بودن ایشون در مباحث بازاریابی این حس را القا می کند که ایشان در این زمینه نیز تحصیل کرده اند. با تشکر

 4. سلام
  من هم تشکر می کنم از جناب آقای ترکمن بابت این مصاحبه. گاهی وقت ها فکر می کنم کاش این همه ناشر در نمایشگاه کتاب می رفتند و پای صحبت بعضی از بزرگان این صنعت همچون جناب ترکمن می نشستند و می آموختند. مگر چند ناشر مطرح داریم که اگر کتابی از این ناشران ببینیم می ایستیم و کتاب را با دقت بیشتری ورق می زنیم؟ در نوشته ای که قبل از نمایشگاه کتاب امسال در کافه نوشتم سوالی پرسیدم که معیارهای شما برای انتخاب یک کتاب چیست؟ ناشر یکی از معیارهای اولیه افراد بود. من احساس می کنم برای ارتقا فرهنگ کتابخوانی، ما به ناشران حرفه ای احتیاج داریم. شاید راه حل رقابتی کردن حضور در نمایشگاه باشد که هر ناشری با هر کتاب ساده و کپی شده ای به نمایشگاه نیاید! نمایشگاه ۱۰۰ ناشر برتر را قبول کند. شاید ایجاد چنین شرایط رقابتی ای بتواند ناشران را به نوآوری در مدل کسب و کارشان راهنمایی کند.
  یک سوال. جناب آقای ترکمن چرا سیته همچون قبل کتاب هایش را در فضای مجازی به صورت قانونی به فروش نمی رساند؟ چند کتاب انتشارات شما در فیدیبو هست اما همگی قدیمی اند. چرا همزمان با نسخه کاغذی، نسخه الکترونیکی هم به فروش نمی رسد؟

 5. سلام
  از آقای ترکمن و همکارانشون برای تلاش قابل تقدیرشون در حوزه انتشارات و مخصوصا حوزه بازایابی سپاسگذارم. ایشان جز محدود افرادی هستند که با دانش و آگاهی مرتبط در این حوزه مشغول فعالیتند. برای همین شاید، شاهد توجه به مفاهیم جدید در حوزه بازاریابی هستیم. و غرفه این انتشارات در نمایشگاه جز غرفه های شلوغ تخصصی بود. ولی چیزی که شاید برای من اندکی دور از انتظار بود موجود نداشتن دو کتاب پرطرفدار این انتشارات در زمان نمایشگاه بود. کتاب مدیریت استراتژیک کلر و فرهنگ واژگان برند. که تعداد تقاضا برای آن به ظاهر کم نبود. با توجه به حوزه تخصصی این انتشارات یعنی بازاریابی به نظرم این الزام وجود دارد که انتشارات برای این نیاز و علاقه مندی جواب مناسب تری رو در نظر برگیرند. باتشکر

 6. البته انتشارات سیته در سالهای اخیر بسیار کم کار شده اند و شاید بتوان گفت که میدان را به رقبای دیگر وا داده اند. نمونه بارز آن این است که در نمایشگاه کتاب امسال، تنها سه عنوان کتاب جدید نسبت به سال قبل ارائه کرده بودند، در حالی که برخی ناشران تخصصی دیگر تا ۲۰ عنوان کتاب جدید پرمحتوا داشتند.
  به هر حال دست مریزاد

 7. با عرض سلام و خسته نباشید
  به نظر بنده به امر بازاریابی ونبلیغات در صنعت نشر ایران تاکنون توجه زیادی نشده است حتی مقالات چاپ شده در زمینه بازاریابی و برند سازی در صنعت نشر بسیار اندک می باشند و مستلزم نوجه بیشتری می باشد.انتشارات سیته نیز به نظر بنده تا حدودی به این امر توجه نموده است که به نوبه ی خود موفق هم بوده اند....با تشکر از مطالب مناسبتان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *