نمایش باورپذیر یک دختر ایرانی دقیقا با مختصاتی که می شناسیم// رفتار لوازم خانگی کن در شبکه های اجتماعی

مجتبی محمدیان: رفتار صاحبان برند به مرور در حال تغییر است. برندها این آموزه را به کار می گیرند که امروز دیگر مخاطبان به صورت گسترده پای تلویزیون ننشسته اند. کارفرمایان در گفتگوهای خودشان بیش از هر زمان دیگری بر روی شبکه های اجتماعی تاکید می کنند و خواسته های خود را به شرکتهای تبلیغاتی در قالب نمونه های موفقی که دیده اند بازگو می کنند. هنوز از زمان مثال زدن آگهی های خارجی خیلی فاصله نگرفته ایم آنجا که کارفرمایان برای بیان ایده های خود دست به دامان آگهی های خارجی می شدند و خواسته های خود را به شرکت های تبلیغاتی می گفتند اما این بار نمونه های موفق "اتفاقات خوبی" است که در شبکه های اجتماعی خودمان می افتد.

امروز کمتر کارفرمایی را می شناسم که تمایل به حضورپررنگ در شبکه های اجتماعی نداشته باشد. علاقه به خلق یک رویداد مجازی نداشته باشد و دوست نداشته باشد برند خود را در لابلای پیام های مختلف شبکه های اجتماعی ببیند. اما به واقع شاید بتوان در میان تمام اتفاقات ریز و درشت وطنی در شبکه های اجتماعی ۴ رویداد را بیش از همه مورد توجه قرارداد. چهار اتفاق خوبی که تمام برندها را به فکر استفاده از این پتانسیل فرو می برد.

ابتدا گرجی: گرجی در زمینه سواری بر رویدادها و ایجاد رابطه خوب با مخاطب بسیار توانمند است. پیش از این بارها از گرجی و رفتار ویژه شبکه اجتماعی اش نوشته بودم. پس بگذریم.

دیگری داو با آگهی اختصاصی اش برای شبکه های اجتماعی با عنوان "بهش بگو زیبایی" بود که شاید بهتر باشد آن را کمی فاکتور بگیریم چرا که داستان از خارج از مرزها هدایت می شود و شاید در ساخت صرفا بتوان به آن نازید.

دیگری حضور شقایق دهقان در مجموعه تبلیغاتی سیف بود که به واقع بازار را یک تکان اساسی داد. (در فرصتی دیگر به این حرکت خواهم پرداخت.)

۸۵۵۴b1d70

نهایت انچه که امروز علاقه دارم درباره آن بنویسم لوازم خانگی کن است. آن هم نه به واسطه استفاده از کیمیا علیزاده تکواندوکار المپیکی کشورمان (که پیش از این بارها آدم معروف ها را در تبلیغات دیده ایم) و یا نه به دلیل ساخت یک ویدیوی اختصاصی برای فضای مجازی (که این کار را هم پیش این برای بند داو دیده ایم) به واقع انچه که لوازم خانگی کن و رفتارش در شبکه اجتماعی را برجسته می کند آگاهی از ظرفیت این رسانه و نمایش واقعی و باورپذیر یک دختر ایرانی دقیقا با همان مختصاتی است که می بینیم و می شناسیم. دختری که نماینده دخترانی است که برای رسیدن به خواسته هایشان تلاش می کنند و پا پس نمی کشند. دخترانی که سالها انها را به شکل دیگری در صدا و سیما (در قالب آگهی دیده بودیم که عموما نقش دستیار مادر در آشپزخانه را بازی می کنند). همین روایت واقعی از دختر ایرانی است که این آگهی را که هیچ پیچیدگی هم در ساخت ندارد بسیار دلنشین می کند و باعث می شود سایر برندها نیز برای داشتن چنین پیام و برخوردی آن را مثال روز خود کنند. کم در جلساتی نبوده اند که گفته اند باید یک کار اختصاصی برای شبکه های اجتماعی بسازیم مثل لوازم خانگی کن. همین باورپذیر بودن آگهی است که باعث می شود این ویدیو در ساعت های اولیه ۱۲۰٫۰۰۰ نمایش در صفحه شخصی اینستاگرام کیمیا علیزاده داشته باشد و یا در کمتر از ۴۸ ساعت۲ میلیون نفر و در مدت یک هفته ۵ میلیون در معرض پیام قرار بگیرند.

شعار درخشان این کمپین I can نشان از شناخت درست مخاطب و برند دارد. شعاری که هر کپی رایتری را نیز سر دوق می آورد. یادمان باشد یکی از دلایلی که باعث می شود حرکت این برند بیش از سایر برندها دیده شود پرهیز از ارسال پیام در کوران المپیک بود. آنجا که تراکم پیام های المپیکی دیده شدن آگهی را در معرض خطر قرار می داد.

پیشنها می کنم کمپین تعاملی لوازم خانگی کن را با مراجعه به پیج های شبکه اجتماعی اش دنبال کنید و ببینید چگونه مخاطبان را با خود همراه کرده است. مخاطبانی که بر عکس سایر کمپین ها نه به زور جایزه که به واسطه رسیدن به آرزوهاشان با این کمپین همراه شده اند. لوازم خانگی کن در کمپین اخیرش از دختران ایرانی خواسته تا صحنه رسیدن به خواسته هاشان را فیلم بگیرند تا تعدادی از انها را برای رسیدن به این خواسته ها در عالم واقع حمایت مالی کند. یه لحظه تصور کنید. لوازم خانگی! دختران امروز! زنان آینده! آرزوها! چه ترکیب خوبی برای همراه شدن با یک برند. این را بگذارید کنار مسابقات تاریخ مصرف دار عکاسی از سفره و صبحانه و غیره سایر برندها که هیچ رابطه عاطفی با مخاطب در آن نیست.

همواره نمی دانم این موفقیت را باید به نام لوازم خانگی کن بنویسیم و یا آژانس تبلیغاتی که این برنامه را پیاده سازی کرده است. در این جور مواقع همیشه یک پاسخ دارم. کارفرمای آگاه و آژانس خلاق می توانند بهترین ترکیب برای خلق کارهای موثر خلاق و جذاب باشند.

mojtaba mohammadian


15 thoughts on “نمایش باورپذیر یک دختر ایرانی دقیقا با مختصاتی که می شناسیم// رفتار لوازم خانگی کن در شبکه های اجتماعی”

 1. جناب محمدیان بزرگوار
  از اینکه تلاش های واحد تبلیغات ما مورد توجه حضرتعالی قرار گرفته بسیار خرسندیم .
  قطعاً مطالب آموزشی حضرتعالی و تلاش شما برای ارتقا فرهنگ تبلیغات کشور در شکل گیری این اثرموثر بوده است. همچنین مشارکت و نظرات مخاطبین سایت نیز بسیار مفید و راه گشا هستند .
  در نهایت از شما بزرگواران و سایر متخصصین و مخاطبان تقاضا دارم تا ضمن توجه به نکات مثبت کمپین ، ما را در شناسایی نقاط ضعف آن نیز راهنمایی بفرمایید و با انتقادات سازنده خود ما را در ارایه کارهای بهتر یاری نمایید .

  ارادتمند
  امیر بنایی نژاد
  لوازم خانگی کن

  1. جناب بنایی عزیز
   ممنون از شما که این قدر به نقدها نظر دارید
   همواره در نوشتن نقد سعی می کنم جانب انصاف را رعایت کنم. کار مجموعه شما بسیار ارزشمند بود و من به شخصه هم در مقام بیننده از دیدن ان لذت بردم و هم آن را بسیار مثبت و توانمند دیدم.
   درود بر شما

 2. سلام جناب محمدیان ممنون که این موضوع رو مطرح کردید. من هم این کمپین رو پیشتر از این دیده بودم و بسیار لذت بردم.
  به برادران بنایی نژاد به خاطر این رویکرد جدید در تبلیغات تبریک میگم و امیدوارم همین مسیر رو با جدیدیت پی بگیرند. حقیقت امر اینه که برند این مجموعه (can) جای کار و خلاقیت زیادی را به وجود می آورد. به نقل از یکی از بزرگواران این برند، ۱ در ۱ میلیون است. قطعاً در آینده عملکرد این مجموعه نیز در همین حد خواهد بود.
  در مورد خانم علیزاده، ایشون در کمپین مدال آوران فروشگاه های زنجیره ای رفاه نیز شرکت داشتند. اما به نظرم کمپین من می توانم بسیار بسیار موفقتر از کمپین مدال آوران بوده.
  برای ایشون آرزوی سلامتی و سربلندی بیشتر دارم
  ارادت

 3. سلام
  ممنون از مطرح کردن بحث کمپین "من می توانم". به حق توسط این کمپین حرکتی بسیار نو انجام شده. همانطور که گفتید تبلیغات ما پُر شده بود از کلیشه های یکسان راجع به زنان و دختران و این کمپین مسیر جدیدی است برای کار های تازه و بکر.
  البته اژانس بادکوبه بسیار خلاقانه و درست این کمپین را ایده پردازی و طراحی کرد. البته با وجود جناب بادکوبه در راس, انتظار کاری در این سطح هم قابل پیش بینی بود.
  ممنون.

 4. من فکر می کنم که جای خالی ویدیوهای انگیزشی در فرهنگ ما خالی است و چنین کمپین هایی بسیار ارزشمند است . ولی تا جایی که من می دانم لوازم خانگی کن بعد از قهرمانی سراغ خانم علیزاده آمد و نه قبل از آن . که اگر اشتباه است اصلاحم بفرمایید. و باید بببینیم بعد از این شعار "حامی رویاهای شما" چه رویاهایی را محقق می کند و چقدر از دختران پرشور و پر انرژی ما حمایت می کند. و چه خوب است که استراتژی های این پروژه را هم در سایت و یا شبکه های اجتماعی عنوان کنند که حمایتشان فقط یک شعار خوب نباشد .

  1. به نظرم حتی اگر بعدش هم اماده باشد چیزی تغییر نمی کند. مساله مهم روایت درست و نمایش باورپذیر این اگاهی در چارچوب فضای عرفی جامعه است که به نظرم چشمگیر بود

 5. سلام خدمت اهالی محترم کافه
  چند وقت پیش در بخش تولید محتوا مجموعه ما در حال شناسایی و معرفی جواهرات دو بیر بود و در بخشی از اطلاعات در مورد کمپین این برند صحبت شد که به استعداد زنان در سطح بین المللی توجه کرده بود و تعداد زیادی از زنان را در کشورهای مختلف برای پیشرفت استعدادهاشون حمایت کرده بود. با بررسی این کمپین حسرت در دل داشتم که در کشورهای توسعه یافته، شرکت های بزرگ در پی حمایت از استعداد زنانشان هستند ولی در کشور ما حتی به جایگاه آنان نیز توجه خاصی نمی شود. کمپین من می توانم اولین قدم را برای رفع این نقیصه برداشت و بنده با خواندن کمپین دبیر علاوه بر اینکه از این حرکت کن بی نهایت خوشحال شدم، از طرفی بر اندوهم افزوده شد. زنان ما حتی به آرزوهایشان هم نمی رسند و جالب اینکه تبلیغی در رسانه ها پخش شد در مورد آدامس بدون قند وایت که برای من بسیار جالب بود و برای اولین بار یک زن را در میادین ورزشی که برای مردها تعریف شده بود دیدم و به نظرم رسید باورپذیری جامعه برای توانمندی زنان را با تکنیک بخشی از زند گی نسبت به توانایی های زنان جامعه افزایش خواهد داد.
  اما در مورد کیفیت اجرا و ساخت به نظرم یک کار بسیار عالی و خوبی است. استفاده از لرزش ها در فیلم برداری که مطمئنا به عمد انجام گرفته، فضاها، نورپردازی و موارد دیگر باعث شده تا تیزر در فضایی صمیمی و خودمانی ارائه شود. به حدی خوب ساخته شده است که من از همان تصویر و جمله اول مجذوب شنیدن کل داستان شده بودم. آقای بادکوبه بی شک یکی از افراد موفق و توانمند در تبلیغات کشور است و آرزو می کنم همیشه موفق و رو به رشد باشند.
  ایام بکام

 6. سلام
  صحبت از بازاربایی درشبکه های اجتماعی شد ، اصولا برندهای ایرانی هیچ استراتژی درستی توی سوشال مارکتینگ ندارن و این باعث شده ضربه های زیادی رو متحمل بشن ، فقط با این رویکرد که فلان خانم شبکه اینستاگرامش فروش مانتوی یا لباس خوبی داره ما هم بریم و سوشال کار کنیم ، سوشال مارکتینگ نیازمند استراتژی و برنامه هستش ، به عنوان فردی که تو زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم نظرم اینه که تا کی میخایم با روش از مد افتاده پرسونال برند و عکس گرفتن با سلبریتی و ورزشکار فروش داشته باشیم؟ خرا به سمت کانتنت مارکتینگ قدم بر نمیداریم؟؟ سوشال مارکتینگون هم فقط برای جذب فالوور فیک میسازیم بدون برنامه و هدف ، چقد روی مدیا پلن تمرکز میکنیم ؟؟ ضعف توی این زمینه ها نشون میده ما فقط به دمبال فروشیم و مردم برای ما فقط مصرف کننده هستن ، تمرکز روی رفتار مشتری و ارایه محتوای مناسب امروزه حرف اول رو میزنه نه عکاسی با سلبرستی ها و تعریف و تمجید
  باتشکر

 7. سلام و تشکر از آقای محمدیان برای این مطلب خوب
  یادمه از اولین بار که این آگهی رو دیدم تحت تاثیر فضا و احساسات واقعی اش قرار گرفتم ...و باید بگم این آگهی از اون دست کارهایی هست که هم محتوا و هم نام برند رو تا سال ها در ذهن ماندگار می کنه.
  فکر می کنم خیلی از دختران ایرانی با احساسات دخترانی که در این ویدیو می بینیم همذات پنداری می کنند و البته دوست دارم ببینم در آینده برند کن در زمینه حمایت از این دختران چه کاری انجام میده.
  امیدوارم در اون زمان هم تحقق وعده اش رو به گوش همه برسونه و این مسیر ادامه دار باشه.

 8. شور و انگیزش رو میشه حس کرد
  متن رو که میخوندم داشتم به آرزوهام فکر میکردم که کدام ارزو هست که برای من مهمه و جلوی دوربین حاضرم عنوانش کنم و برای رسیدن بهش تلاش کنم (البته ارزوی ممکن)
  مهمترین ویژگی کمپین من میتوانم اینه که، خودت واقعی و خود ایده ال ت رو به یادت میاره و چون یه لینک به درونت داره تو ذهنت برای خودش جا باز میکنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *