پوش نوتیفکیشن های تبلیغاتی چیست؟ // همراه با مرور دیدگاه موافقان و مخالفان آن

مهدی پاشائی (اپ مارکتر و مشاوره تبلیغات دیجیتال): در روز چند بار از یک اپ فروشگاهی، گیم یا یک اپلکیشن کاربردی نویتیفکیشن دریافت کرده اید؟ آفرهای فروش، جشنواره ها، دعوت به یک حرکت اجتماعی و ...

همه اینها نوعی از تبلیغات به روش نوتیفکیشن هستند. اخیرا این روش تبلیغاتی بسیار متداول شده است. تا جایی که شرکت های توسعه دهنده اپلیکیشن سرویس ارسال نوتیفیکیشن را به عنوان ابزار مستقیم و بلادرنگ ارتباط با کاربران خود قرار داده اند.

پوش نوتیفیکیشن به زبان ساده یک پیام مولتی‌مدیا است که از طریق سرویس ارسال نوتیفیکیشن برای مخاطب ارسال می‌شود. مخاطب با کلیک بر روی تبلیغات به محل مورد تبلیغ (وب‌سایت و …) هدایت می شود. (معمولا صفحه فرود وبسایت). هم‌اکنون فرمت‌های تبلیغاتی متعددی در حوزه تبلیغات موبایلی ارائه شده است. فرمت‌های تبلیغات موبایلی نوتیفیکیشن را می‌توان در دو دسته فرمت‌های نوآورانه و فرمت‌های سنتی تقسیم کرد. گروه فرمت‌های نوآورانه از فناوری‌های موجود در تلفن‌های هوشمند مانند سنسورها و واقعیت مجازی بهره می‌گیرند. ازجمله فرمت‌های تبلیغاتی که آن را نمی‌توان در شاخه فرمت‌های بدیع حوزه تبلیغات موبایلی قرار داد، تبلیغات پوش نوتیفیکیشن است.

تبلیغات موبایلی نوتیفیکیشن البته موافقان و مخالفانی دارد. موافقان دلیل زیر دارند:

بنا بر آمار کاربران تلفن همراه مخصوصاً ایرانیان همواره به نوتیفیکیشن ها حساس هستند و آن را چک می‌کنند. به‌ویژه اینکه نوتیفیکیشن معمولاً همراه با ویبره گوشی یا آلارم است. به‌این‌ترتیب این نوع تبلیغات در جلب‌توجه کاربر بهتر از بقیه انواع عمل می‌کند.

در مقابل مخالفان پوش نوتیفیکیشن ابراز می‌کنند این تبلیغات آزاردهنده است. فرض کنید مخاطب با اشتیاق نوتیفیکیشن خود را چک می‌کند و متوجه می‌شود این تنها یک پیام تبلیغاتی بوده است. دقیقه همانند حالتی که پیامک‌های تبلیغاتی از اپراتورها دریافت می‌کرده است، دچار پس‌زدگی از تبلیغات می‌شود. همین‌طور ممکن است احساس کند حریم خصوصی او زیر پا گذاشته شده است.

نکته اصلی آن است در استفاده از که آیا تبلیغات به روش پوش نوتیفیکیشن مناسب کمپین تبلیغاتی شما است یا خیر؟ قابل توجه است پوش نوتیفیکیشن ها اغلب به‌صورت یک متن کوتاه‌اند. البته نسل اخیر پوش نوتیفیکیشن ها که در اندرویدهای نسخه ۴ به بعد قابل ارسال و دریافت هستند قابلیت نمایش تصویر در کنار متن را نیز دارند بااین‌حال عموماً پوش نوتیفیکیشن یک پیام متنی است. لذا مناسب مواردی است که محتوای متنی تبلیغ ذاتاً برای مخاطب جذاب باشد. به بیانی جذابیت تبلیغات مبتنی بر مدیا نباشد. نمونه این نوع تبلیغات آفرها و جشنواره‌های تخفیفاتی هستند. به چند نمونه توجه کنید:

جشنواره زمستانه آسیاتک:۲۰ گیگابایت اینترنت رایگان (کلیک کنید)

افتتاح شعبه نیاوران فروشگاه نیاکو: ۵۰ درصد تخفیف روز افتتاحیه (کلیک کنید)

در مقابل تبلیغات پوش نوتیفیکیش برای یک اپلیکیشن بازی، یک تور سیاحتی و امثال هم که نیاز به تأثیرگذاری بصری دارند، تأثیرگذار نخواهد بود.

یکی از عواملی که در طراحی محتوای تبلیغاتی نقش اساسی دارد توجه به زمانی است که مخاطب برای دریافت محتوای تبلیغاتی صرف می‌کند. در مورد پوش نوتیفیکیشن ها زمان توجه به تبلیغات بسیار کوتاه است (در حد چند ثانیه). دلیل آن کاملاً مشخص است، سیل انبوه پوش نوتیفیکیشن ها از اپ های شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان، کاربردی و ... هر روز به یک مخاطب نوعی می‌رسد. حتی به دلیل تعدد پوش نوتیفیکیشن های دریافتی، اغلب پوش‌ها بدون خوانده شدن از صفحه پاک می‌شوند. لذا به دلیل پایین بودن زمان توجه مخاطب به پوش، پیام تبلیغاتی باید به‌صورت شفاف و به دور از پیچیدگی طراحی شود. ارائه محتوای پیچیده که نیاز به توجه و فکر دارد، مناسب این نوع تبلیغات نیست.


One thought on “پوش نوتیفکیشن های تبلیغاتی چیست؟ // همراه با مرور دیدگاه موافقان و مخالفان آن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *