نیسان آبی // این بار “هواپیمایی زاگرس” سوژه یک خاطره //به همراه تجربه خوب از هواپیمایی ماهان // خاطره ای از امین پرهیزکار

خاطره ای از امین پرهیزکار: خاطره ای که بازگو می کنم اگر چه مربوط به بیش از چهار سال قبل است اما ترجیح می دهم آن را از طریق کافه بازگو کنم تا دوستانی دیگری در دام این خدمات بد هوایی نیفتند. دلیل اینکه امروز موضوع را مطرح می کنم یکی، نبود رسانه برای انتشار بود و دیگری آشنایی نه چندان طولانی بنده با وب سایت خوب کافه بازاریابی و سوم بازگو شدن خاطره ای تازه و مشابه خاطره بد من از سوی یکی از دوستانم.

 ۲۰۱۶-۰۵-۲۷_۲۱-۳۵-۲۶

خاطره خوب

 ۵ سال قبل که حدود یک سالی از عقد بنده گذشته بود به همراه همسرم برای زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) راهی مشهد شدیم. طبق شنیده ها از کیفیت سرویس دهی و خدمات، هواپیمایی ماهان را انتخاب کردیم که انصافا کل پرواز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بود. اما دلیل ذکر این تجربه مثبت نه نام بردن از هواپیمایی ماهان بلکه عملکرد خلبان محترم این هواپیما بود. چرا که فرد بسیار محترم و فرهیخته ای بود و در طول پرواز به جای استفاده از جملات از پیش تعیین شده و خشک و رسمی با جملات بعضا طنز گونه و جالب کام مسافرین را شیرین می کرد و با ذکر جملات ادبی زیبا و عمیق حس معنوی سفر را دو چندان و البته مشتری نوازی را به حد اعلا می رساند. حسابی از سفر با هواپیمایی ماهان و از اینکه چنین کاپیتان مسلط و خوش برخوردی که آرامش را به راحتی می شد در صحبت هایش فهمید راضی بودم. آنچنان که با خودم قرار گذاشتم در پایان سفر یک تشکر ویژه از کاپیتان در هنگام خروج داشته باشم که البته اینطور هم شد. کم کم به پایان سفر نزدیک می شدیم که کاپیتان اعلام کرد به زودی از فراز حرم مطهر امام رضا (ع) عبور خواهیم کرد و من و همسرم نیز مشتاقانه نگاهمان را به سمت پنجره بردیم (صندلی ما کنار پنجره هواپیما قرار داشت) که ناگهان کاپیتان در یک حرکت بسیار حرفه ای و مشتری پسند اعلام کرد قصد دارد یک دور کامل دور حرم مطهر گردش کند!. صدای همهمه مسافرین که نشان از لذت فراوان و غافلگیری مثبت آنها داشت هواپیما را فرا گرفت و ما از طریق پنجره هواپیما شاهد گردش بی نظیری دور حرم مطهر بودیم که به خاطره ای فراموش نشدنی برای ما تبدیل شد. تشکر همراه با لبخند کمترین کاری بود که من و اکثر مسافران می توانستیم در لحظه پیاده شدن از هواپیما به کاپیتان و خدمه پرواز تقدیم کنیم. آنچنان این مشتری نوازی به دل ما چسبید که با خودم قرار گذاشتم سفرهای بعد را هم حتما با ماهان انجام دهم.

 ۲۰۱۶-۰۵-۲۷_۲۱-۳۶-۲۰

خاطره بد

یک سال بعد و برای اولین سفر بعد از مراسم عروسی مجددا تصمیم گرفتیم برای زیارت امام رضا (ع) عازم مشهد شویم. برای خرید بلیط هواپیمایی ماهان به دفتر هواپیمایی مراجعه کردم اما متاسفانه تمام بلیط های تاریخ مورد نظر ما از هواپیمایی ماهان فروخته شده بود و به ناچار ما هواپیمایی زاگرس را انتخاب کردیم. البته ذکر این نکته هم لازم است که هزینه پروازهای این هواپیمایی پاینتر از هواپیمایی ماهان است. به محض ورود به جایگاه پرواز با یک هواپیمای کوچک مواجه شدم که تمام ذهنیت مثبت من را از پرواز با هواپیمایی ماهان پاک کرد! (من سفرهایی کمی با هواپیما داشته ام) بعد از ورود از کنار تمام صندلی های هواپیما گذشتیم و مستقیم به آخر هدایت شدیم که این امر مرا ناراحت می کرد. نهایتا من و همسرم به صندلی ای هدایت شدیم که صندلی اصلی هواپیما نبود و به کابین اضافه شده بود. همانطور که می دانید در انتهای هواپیما یک فاصله محدود میان کمد مخصوص وسایل خدمه پرواز و ستون انتهایی قرار دارد که دوستان هواپیمایی زاگرس زحمت کشیده بودند و دو صندلی به این بخش اضافه کرده بودند! آنچنان جا کم بود که من همسرم مجبور شدیم کل زمان پرواز را با جمع و جور کردن خودمان سپری کنیم. در ابتدا من نسبت به جا اعتراض کردم که مهماندار با وعده تعویض جا بعد از پرواز! من را تا حدی آرام کرد و بعد از آن در نهایت بی خیالی گفت: جایی در هواپیما نیست می تونید یک صندلی بیارم وسط هواپیما بشینید!

اما زمانی که هواپیما شروع به حرکت کرد مشکل کمبود جا به فراموشی سپرده شد! بله ما دقیقا در کنار موتور هواپیما قرار داشتیم و صدای بسیار گوش خراشی من و همسرم و ۳ ردیف صندلی نزدیک ما را در تمام طول پرواز آزار داد. هواپیمای روسی این خط هوایی بسیار فرسوده و غیر استاندارد بود. این شیوه رفتار پرسنل، کیفیت نامطلوب صندلی پرواز و از همه مهمتر آن صدای گوش خراش و نابود کننده موجبات اعتراض های شدید من را فراهم کرد و اینقدر توسط مهماندار به حرف ما توجهی نشد که من خواستار ملاقات با کاپیتان شدم که آن هم قاعدتا میسر نبود! و به واقع یک سفر ترسناک هوایی برای من و همسرم رقم خورد و البته هیچ گاه هم از طرف شرکت به برگه ای که من در اعتراض به نحوه رفتار پرسنل و کیفیت هواپیما پر کرده بودم و تحویل خدمه پرواز دادم توجهی نشد! حال این برگه به دست مدیران شرکت رسیده یا نه نمی دانم. دیگر از کیفیت نامطلوب سرویس بهداشتی هواپیما و نداشتن کمربند ایمنی استاندارد و چندین اشکال دیگر در هواپیما می گذرم که وقت خوانندگان را نگرفته باشم.

حال می خواستم خودتان مقایسه کنید و بگویید چه می شود که یک شرکت مانند ماهان آن خاطره شیرین را برای مسافر رقم می زند و یک شرکت تقریبا نوپا همانند زاگرس این خاطره را؟ آیا رفتار کاپیتان هواپیمایی ماهان چیزی جز ارائه خدمات خارج از انتظار مشتری است که می تواند یک مشتری ناراضی را به یک مشتری وفادار تبدیل کند؟ و در مقابل آیا یک هواپیمایی با این شکل ارائه خدمات می تواند خدمات خود را گسترش داده و پیشرفت کند؟ دوستان هواپیمایی زاگرس هم اگر خواننده هستند می توانند دفاع کنند شاید در این چهار سال و اندی تغییرات مثبتی در کل فرایند کیفیت این هواپیمایی رخ داده باشد. ممنون می شوم از نظر کیفی ایرلاین های مورد نظر خودتان که با آنها پرواز داشته اید را به ترتیب نام ببرید تا در سفرهای بعدی در انتخاب کار آسانتری پیش روی ما باشد


8 thoughts on “نیسان آبی // این بار “هواپیمایی زاگرس” سوژه یک خاطره //به همراه تجربه خوب از هواپیمایی ماهان // خاطره ای از امین پرهیزکار”

 1. متاسفانه ایرلاین زاگرس یکی از پرشکایت ترین خطوط هوایی مسافربری کشورمان است.
  شرکتی که با قدمتی در حدود ۱۰ سال، بیش از ۱۰ سانحه را تجربه کرده است!!!
  هرچند خوشبختانه سوانح آن تاکنون تلفات جانی نداشته و درحد خروج اضطرای مسافرین در هوای بسیار سرد فرودگاه مشهد یا چند مرحله فرود اضطراری توسط خلبان و یک مورد هم گیرکردن چرخ هواپیما در شانه خاکی باند به هنگان دور زدن(!) بوده است و صد البته خاطره ماندگار "وزن کشی مسافرین" قبل از پرواز هم هرگز از خاطره ها پاک نخواهد شد.
  در زمینه خرید بلیتهای چارتر هم اگر دقت شود، نام این ایرلاین در صدر بلیتهای ارزان قیمت چارتری قرار دارد هرچند به کرات در اطراف خود شاهد بوده ام که خریدار بلیت، با علم و یقین به اینکه هیچ گزینه دیگری بجز این خط هوایی (و یکی دو خط دیگر) ندارد از پرواز منصرف شده است!
  البته امیدوارم که هرچه زودتر این شرکت به جایگاه خوبی در خطوط هوایی کشور دست پیدا نماید.

  خط هوایی ماهان را هم همه می شناسند. برندی که با شنیدن نام آن امنیت و آرامش در ذهن هر ایرانی (البته با توجه به استانداردهای پروازی در کشورمان) متبادر می گردد. لازم به ذکر است که تعداد سوانح هوایی در پرواز ماهان هم به اندازه زاگرس است اما در بازه زمانی حدود ۲۵ سال!
  البته به نظر میرسد درحال حاضر این ایرلاین از نظر امنیت پرواز بعد از ایرلاین "معراج" قرار گرفته است.

 2. بله بنده هم با شما موافق هستم در اردیبهشت ماه سال ۹۴ به همراه یکی از دوستانم با هواپیمایی زاگرس به سفر مشهد مقدس اعزام شدیم
  علاوه بر وضعیت موجودی که شما آن را شرح دادید.
  به دلیل کیفیت بسیار پایین و افتضاح غذای ارایه شده در طول پرواز به ناچار ۱ ساعت پس از رسیدن به هتل و بجای استراحت برای شروع چند روز اقامتمان در مشهد مجبور شدیم هر دو نفرمان به دلیل" مسمومیت غذایی" به درمانگاه شبانه روزی در نزدیکی هتل مراجعه نموده و از پزشک برای رفع دل درد مان کمک بگیریم.
  غذای ارایه شده در آن وعده بسیار سرد و با شکلی بسار مشکوک ارایه شد که بعد از مصرف شک ما به یقین و مراجعه به درمانگاه منتهی شد.

  من با ۴ هواپیمایی ایران ایرتور ، ماهان ، آتا و زاگرس به مشهد سفر داشته ام که از نظر من به ترتیب از بسیار عالی ، عالی ،بد و خیلی خیلی بد رتبه بندی میشوند.

 3. راستش را بخواهید این توصیف هایی که ارائه نمودید را درکلیه ایرلاین ها تجربه کردم و نمی توانم بگویم فقط ایرلاین خاصی این کرامات را دارد چون همگی آن صندلی آخر کذایی را تعبیه کرده اند (به جز ایرباس ها) و چون بنده معمولا دیر به کارت پرواز می رسم جایگاه رسمی خود می دانمش!!!!!و خود خصوصیات آن صندلی هم مجاورت با موتورها و سرویس پهداشتی است که حرجی نیست. متاسفانه با اینکه در طول سال حدود ۱۰ پرواز به مشهد دارم ،در طول ۱۰ سال گذشته توفیق همراهی با چنان خلبانی که توصیفش رفت را نداشته ام. به طور کلی از نظر من همینکه ایرلاینی تاخیر بیشتر از یک ساعت نداشته باشد وبه بقیه اش راضی هستم و اگر بخواهم خیلی خودم را خوشحال کنم ایرلاینی با غذاهای خوب مثل تابان انتخاب می کنم وگرنه بقیه ایرلاین ها همین اش است و همین کاسه. ایران ایر با تاخیرهای بالای یک ساعت و غذاهای وحشتناک تنها مزیتش ایرباسش است و ماهان نظم بهتری دارد ولی در پیک های پروازی کم فشار به خدمه پرواز و بالطبع مسافران نمی آید. کلا من نوعی کسی هستم که از دربافت حقوق اولیه خودم در سفرهای هوایی به رضایت کامل می رسم چه برسد به حرکتی اضافه تر که ممکن است تبعاتی چون ذوقمرگی در پی داشته باشد. به هر حال بدترین قسمت از نظر من این است که توی یک پرواز مسافران بلیط را از ۹۰ تومان تا ۳۰۰ تومان خریده و امکانات مشابه دریافت می کنند.

 4. با سلام
  اتفاقا من هم خاطره ای درباره ی یکی از شرکت های هواپیمایی دارم که شاید برایتان جالب باشد.
  قصد سفر به مشهد را داشتم که ترجیح دادم پرواز معراج را به خاطر نوع هواپیمایش که ایرباس بود انتخاب کنم. البته شنیده بودم که معراج نسبت به پروازهای آتا، زاگرس، تابان ،ایرتور و ... بهتر است. اما متاسفانه این شرکت هواپیمایی اقدامی انجام داد که باعث شد بدون اینکه حتی یک هم پرواز با آن را تجربه کنم، کاملا از چشمم بیفتد.
  این پرواز بدون اطلاع مسافران تغییر کرد. با کمال تعجب ما را جلوی هواپیمای بوئینگ تابان پیاده کردند. عده ای از مسافران ( که احتمالا عجله داشتن که به مشهد برسند یا اصلا متوجه تغییر پرواز و نوع هواپیما نشده بودند) با خوشحالی سوار هواپیما شدند. بقیه مسافران کنار پله ها ایستاده و اعتراض کردند و خواستار تغییر پرواز شدند.
  دقایقی بعد یک سری نیروهای امنیتی وارد عمل شدند و گفتند چاره ای جز سوار همین هواپیما شدن یا بازگشتن به فرودگاه، ندارند. از طرفی اعلام کردند که نه تنها پرواز تغییر نمی کند بلکه احتمال پس دادن پول بلیط هم صفر است! دیگه چاره ای جز تسلیم نبود چون گرفتن حق خیلی سخت تر از ضایع کردن آن است.
  خلبان در ابتدای پرواز با صدای گرفته اعلام کرد که به دلیل نقص فنی ، پرواز از طریق تابان انجام می شود و دیگر هیچ عذرخواهی بابت این ماجرا نشد. مهماندارها هم خیلی خسته و ناراحت به نظر می آمدند چون گویا آمادگی این پرواز را نداشتند ، از طرفی هم مجبور بودن غر زدن مسافران را تحمل کنند.
  هرچند که هواپیمایی معراج میتوانست با یک شرکت هواپیمایی مناسب تر یا حداقل همان نوع هواپیمایی که مردم بلیط خریداری کردند، این خطا را جبران کند اما عذرخواهی از مردم کمترین توقعی بود که از این شرکت انتظار می رفت.

 5. در هر صنفی یک سری رتبه بندی در کیفیت محصولات و خدمات، از عالی به بدترین وجود دارد.
  به قول معروف هر چقدر پول میدهی آش میخوری.
  بستگی دارد به خط مشی کلی آن شرکت.
  بعضی شرکتها کالا یا خدمات با کیفیت خوب ارائه میکنند و مبالغ بالایی دریافت میکنند،
  بعضی ها خدمات با کیفیت پایین با خدمات پس از فروش بدپاسخ ارائه میکنند و طیفی را پوشش میدهند که میخواهند کمتر هزینه کنند.

  برنده مدیریست که بتواند نگاه مردم را به برندی که بعنوان یک برند بی کیفیت جا افتاده تغییر دهد.

 6. سلام

  باتشکر از مطلب خوبتان

  تقریبا صنعت خطوط هوایی کشور شبیه به خوردوسازی است از تابان و زاگرس گرفته (که بسیارضعیفند) تا ماهان و قشم و سایر.
  نبود رقابت ، تقریبا یک بازار گلخانه ای و انحصاری را برای این صنعت به وجود اورده ولی بعید می دانم که بهبود قابل توجهی در آینده یابند مگر اینکه خطوط خارجی رقیب را در کنار خود داشته باشند که امری بعید تر است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *