هدایای سازمانی // کاملترین فهرست هدایای سازمانی

برورسانی در ۲۰ دیماه ۱۴۰۲: اگر از دید شما هدایای سازمانی به تقویم و سررسید خلاصه می شود، خواندن این مقاله زیاد به کارتان نمی آید. اما اگر دنبال ایده های جالب به عنوان هدایای سازمانی یا شرکتی هستید تا انتها این مقاله را بخوانید.

نزدیکی های شب یلدا، کریسمس، روز زن، روز پدر، عید نوروز و مناسبت‌هایی این چنین که می شود، برندها به موضوع انتخاب هدیه سازمانی برای مشتریان و پرسنل شان فکر می کنند. از یک طرف، گزینه ها زیاد است و از طرف دیگر برندها دنبال انتخاب های خاص هستند. کار پیچیده می شود. همواره این سوال برای برندها مطرح است که هدایای سازمانی باید صرفاً چیزی باشد که برای مشتریان، پرسنل و شرکای تجاری‌شان هدیه جذابی باشد یا هدیه‌ای باشد که علاوه بر جذابیت، بتواند پیام برند را نیز به مشتری‌ها برساند.

در این مقاله می‌خواهیم به دو سوال اساسی پاسخ دهیم. سوال اول اینکه برای انتخاب هدایای سازمانی یا شرکتی چه معیارهایی را باید مد نظر قرار دهیم؟ سوال دوم اینکه بهترین گزینه‌های موجود در بازار برای هدیه سازمانی چیست؟

بپذیریم که انتخاب هدیه سازمانی متناسب با مناسبتی که در آن قرار داریم می‌تواند متفاوت باشد. طبیعتاً هدایای مربوط به شب یلدا نه الزاماً،  که می ‌تواند رنگ و بوی یلدایی داشته باشد. از طرف دیگر هدایایی که سازمان‌ها برای سال نو انتخاب می‌کنند، می ‌تواند با پیامی بهاری همراه باشد. در انتخاب هدیه سازمانی (یا هدایای تبلیغاتی) در نظر گرفتن موارد زیر مهم است:

اول، میزان بودجه‌ای که برای این کار اختصاص داده‌اید. دوم، با چه مناسبتی مواجه هستید. نوع مناسبت می‌تواند در انتخاب هدیه تاثیرگذار باشد. سوم، عملکرد شما و رقبای شما در سال‌های گذشته مهم است. (این عامل حداقل در عدم انتخاب برخی از هدایا و یا تکرار آن کمک می کند.) چهارم، کیفیت برند شما مهم است. از برندهایی که در حوزه‌های خلاقانه فعالیت می‌کنند، مثل آژانس‌های تبلیغاتی، انتظار هدایایی خلاقانه‌تر می‌رود.

پنجم، اینکه قرار باشد شما به تعداد زیاد یا کمی از مشتریان و پرسنل تان هدیه سازمانی بدهید، در انتخاب هدیه سازمانی موثر است. بعضی از هدایا به رغم جذابیت، قابلیت تولید در تیراژ بالا را (حداقل در کوتاه مدت) ندارند. یا حداقل خرید به تیراژ بالای برخی از هدایا نیاز به برنامه‌ریزی از ماه‌های قبل و ثبت سفارش دارد.

عوامل موثر بر انتخاب هدایای سازمانی می‌تواند بیشتر از این پنج مورد باشد. مثل جنسیت، سن و حتی شرایط اقتصادی کسانی که می‌خواهیم به آنها هدیه سازمانی و مناسبتی بدهیم. حتی اینکه می‌خواهیم هدیه‌ای بدهیم که کاربردی باشد، به یادماندنی و یا حتی اقتصادی باشد، تا گره‌ای از کار مشتریان و شرکای تجاری شما باز کند، بر انتخاب هدیه تاثیر دارد.

نکته مهم اینجاست که کمتر سازمان و یا شرکتی را پیدا می‌کنید که با یک هدیه سازمانی یا یک سناریو بتواند همه پرسنل و همه مشتریان را راضی کند. از این رو سازمان‌ها بهتر است حداقل دو یا سه سناریو داشته باشند و به هر گروه از مشتریان خود بنا به تاثیرگذاریشان یک هدیه بدهند. در ادامه هدایای سازمانی را در قالب ۶ گروه با هم مرور می کنیم.

هدایای خاص و احساسی به عنوان هدیه سازمانی

این نوع هدایا قلب مشتریان و پرسنل شما را هدف می‌گیرد و بیش از اینکه بُعد مادی و دنیوی آن مطرح باشد، بعد عاطفی و مسئولیت اجتماعی برند در آن بیشتر خودنمایی می‌کند. 

کتاب: یک کتاب با لوگوی برند شما. یک کتاب خوب و انرژی بخش انتخاب کنید که به کار بخش مهمی از مشتریان شما بیاید. حالا می‌توانید آن را به ناشر سفارش دهید و با لوگوی خودتان و با پیام و امضای مدیرعامل (که در قالب صفحه ای در ابتدای کتاب چاپ می شود) در تیراژ محدود، ناشر آن را برایتان چاپ کند و شما هم به مشتریان هدیه بدهید. نشر آموخته در این زمینه یک انتخاب خوب است و با طیف وسیعی از کتابهایی که دارد می تواند این کار را برای شما انجام دهد. نشر آموخته در سبد کتاب‌های خود، کتاب‌هایی با موضوعات مختلف دارد و این کار را به شکل اصولی و حرفه‌ای در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌دهد.  

نشر آموخته

کاشت درخت: برندهای زیادی هستند که از طرف مشتریان و پرسنل خود درخت می‌کارند و شناسنامه هر درخت را برای مشتریان می فرستند. اگر تصمیم گرفتید روزی این کار را انجام دهید، مجموعه روستاگل در سریع‌ترین زمان می‌تواند این کار را برای شما پیش ببرد. گمان نکنید با کاری ساده مواجه هستید، این کار مجوز، زمین کاشت، تهیه نهال و زمان می خواهد و البته چالش های خاص خود را دارد. چه هدیه نوروزی درجه یکی!

روستاگل

تابلو به خط بریل: یک بیت شعر، یک جمله شاعرانه، اما این بار به خط بریل در دل یک قاب سفید که در ذیل آن نوشته شده (هزینه یک هدیه را به جمعیت حمایت از نابینایان اختصاص دادیم). یا نقاشی های کودکان کم توان را در قالب یک قاب به مشتریان بدهید و هزینه هدیه سازمانی را از طرف مشتریان به همین کودکان هدیه کنید و خبرش را به مشتریانتان بدهید. این نمونه یک هدیه متفاوت و عاطفی است. این نوع از هدایا نیاز به سناریویی دارد که برای پیاده‌سازی آن باید زمان زیادی اختصاص داد و نوع مناسبت را نیز در نظر بگیرید. سختش نکنید، حتی می توانید گاهی از طرف پرسنل و مشتریان زندانی آزاد کنید و کیفش را با مشتری ها سهیم شوید.

یک فروشگاه با انتخاب متنوع: در فضای نت فروشگاه های اینترنتی زیادی در زمینه هدایای زمانی کار می کنند اما یکی از خوبهای آن فروشگاه انینترنتی جویا است که یک بخش ویژه با انتخاب های متنوع در زمینه هدایای سازمانی دارد. قیمتهای جذاب و سرویس دهی خوب از مهمترین ویژگی های این فروشگاه است. وب سایت جویا نشان می دهد که نگاه تخصصی به این حوزه دارد. دیدنش را از دست ندهید و برای شروع از اینجا وارد شوید.

کارتهای اعتباری به عنوان هدیه سازمانی

شاید رایج ترین آن، هدیه کارتهای بانکی باشد (که در واقع همان پول است و خالی از هر گونه عاطفه). اما به یاد داشته باشید به صورت زیباتر و هدفمندتر، بسیاری از برندها محصولاتشان را در قالب کارت‌های اعتباری تعریف کرده اند. کارتهای اعتباری یک گزینه راحت به عنوان هدایای سازمانی هستند. از مهم‌ترین گزینه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارکیده کارت: ارکیده شاید به عنوان تنها رستوران کافه در ایران با شعب متعدد در کلاس بالا باشد، که امکان دریافت خدمات از طریق کارت را نیز فراهم کرده است. رستوران کافه ارکیده این کارتها را هم با رقم ثابت (هدیه کارت) و هم به صورت رقم دلخواه (ارکیده کارت) طراحی کرده است. کارت‌های اعتباری رستوران کافه ارکیده فقط یک کارت برای صرف غذا نیست. شما می‌توانید هم از ارکیده کارت و هم از هدیه کارت‌های این مجموعه به عنوان هدیه برای مشتریان و پرسونال خود استفاده بکنید تا تجربه‌ای متفاوت از میزبانی و غذا را برای آنها فراهم آورید.

سفرکارت علی بابا: کارت‌های علی بابا با موضوع تورهای مسافرتی با قیمت‌های مختلفی که دارد انتخابی محبوب برای برندهایی است که توان مالی بالایی دارند و می خواهند مشتریان خود را در مناسبت‌های منتهی به تعطیلات خوشحال کنند. نکته مهم سفرکارتهای علی بابا این است که شما کلیت هدیه (که سفر است) را انتخاب می کنید و جزییات و انتخاب مقصد را به مشتری یا پرسنلتان می سپارید. یک هدیه به یادماندنی که برند شما را فراموش نشدنی می کند.

سفرکارت علی بابا

کارتهای هدیه سفیرعطر و لوازم آرایشی به عنوان یک هدیه جذاب برای گروهی از مشتریان (مرد و زن)که از سطح پایه نیازهای خود عبور کرده اند، انتخابی جذاب است. برند سفیر با کارت‌های اختصاصی خود شرایطی را فراهم کرده که شما می‌توانید امکان خرید عطر و طیف وسیعی از لوازم آرایشی را به مشتریان و پرسنلتان بدهید. انتخابی خوب که خیلی بهتر از این است که عطر را بخرید و به دیگران بدهید! وقتی سلیقه همه را نمی دانید پس انتخاب را به خودشان بسپارید.

کارتهای سفیر

محصولات خوراکی به عنوان هدیه سازمانی

هدایای خوراکی معمولاً ساده‌ترین و احتمالاً جذاب‌ترین نوع هدایا برای مشتریان و پرسنل است. نکته مهم‌ اینکه نوع مناسبت می‌تواند به آسانی نوع هدیه را مشخص کند. به عنوان مثال هدایای سال نو یا شب یلدا با گرایش آجیل و شیرینی تهیه می‌شود. هدایای ویژه ماه رمضان با رویکرد تامین مایحتاج مصرفی یک ماه تهیه می‌شود. اما حرفه ای های این بخش:

برند پسته نهایت سلیقه است. به صورت تخصصی محصول آجیل و سایر تنقلات را در قالب بسته‌بندی‌های بسیار زیبا، شیک و خلاقانه با قیمت‌های مناسب بازار و در طبقات قیمتی مختلف برای شما فراهم کرده است. این مجموعه خود را برای موضوع هدیه آماده کرده و از زمان سفارش گیری تا تحویل را بر اساس دغدغه شما طراحی کرده است و به آسانی می توانید محصولات این برند را در تیراژ بالا به پرسنل و مشتریانتان بدهید.

وب سایت پسته

شکلات دست ساز: موضوع شکلات دست ساز پدیده ای جالب در سالهای اخیر است. یک نوع احترام به مشتری و یک نو سفارش سازی. به نوعی پیام ویژه سازی برای مشتری دارد. برای تهیه شکلات دست ساز، عمدتا در فضای سوشال می توانید تامین کننده های خوبی پیدا کنید. اما شوکوفل از ویژه ترین تامین کنندگان شکلات دست ساز است. توانایی تولید در تعداد بالا، ظرافت در ساخت و کیفیت بالا مهمرتین ویژگی های شوکوفل است. 

شوکوفول

وب سایت کادومون: اگر می خواهید در بین انبوهی از انتخابهای مواد خوراکی که با ایده های مختلف با هم ترکیب شده و با بسته بندی های متنوع آماده ارایه در قالب پک سازمانی شده بهترین گزینه را برای خودتون انتخاب کنید، پیشنهاد ما فروشگاه کادومون است. این فروشگاه بخش مهمی از تحقیقات و جستجوی شما را کاهش می دهد و می توانید تجربه سرویس دهی در تیراژ بالا را با این فروشگاه، به گونه ای دیگر لمس کنید.

کادومون

هدایای خلاقانه به عنوان هدیه سازمانی

اینجا دقیقاً همان جایی است که خیلی از برندها مساله هدیه دادن را با همین رویکرد آغاز می‌کنند. اما معمولاً در تحقق آن دچار مشکل هستند. چقدر زیباست که به پرسنل و مشتریانمان به عنوان هدیه چیزی بدهید که آنها را سر ذوق آورد. حداقل برای مدت محدود در ذهن آنها ماندگار باشیم. پیدا کردن هدایای خلاقانه کاری سخت است و معمولا در تیراژ بالا نمی توان سفارش داد. در قسمت هدایای خلاقانه به دنبال برندهایی نباشید که این هدایا را به صورت یکپارچه به شما بدهند. که چنین چیزی یا نیست یا به سختی پیدا می‌شود.

مهم تر اینکه عمدتا در فضای سوشال به دنبال تامین کننده این هدایا باشید. بخش مهمی از این هدایا دست ساز هستند و حاصل همین آنلاین شاپ های کوچک فضای سوشال هستند. اما با این مثال‌ها شاید بتوانید موضوع را برای خودتان روشن‌تر کنید.

پک سرگرمی: مثل پک فیلم سینمایی و موکاپات (قهوه ساز کوچک) و مقداری قهوه که همه در داخل جعبه ای قرار داده شده و با برند شما پکیج شده است. یک آژانس تبلیغاتی می تواند این پیام که نوروز وقت فیلم دیدن است، پس قهوه بنوشید و فیلم ببینید و خوش بگذرانید را به مشتریانش بدهد. اگر با این تیپ ایده ها موافقید یه سر به سایت هدیشا بزنید حتما گزینه های جذاب زیادی رو می تونید پیدا کنید. 

پیامی دلنشین یا پیام مدیریت: به این فکر کنید که می توانید یک پیام، یک جمله و یک صدا را تبدیل به تندیسی زیبا کنید و آن را به مشتریان هدیه دهید و از این آرتیستی تر نمی شود. برخی کیو آر کد پیام مدیر را قاب میک نند و فرد می تواند ان پیام را اسکن کند و در گوشی خود ببیند. ایده از این جذاب تر نمی شود.

تابلوهای موضوعی و دکوراتیو: موضوع کسب و کارتان را روی تابلو بسازید. یا نقاشی یا سازه ای کوچک در دل قاب اگر در زمینه حمل و نقل هستید یه چرخ سنگی، چرخ چوبی و چرخ فلزی می تواند پیام روند پیشرفت حمل و نقل را به خوبی برساند. هر کدام مورد تایید بود برای ساختنش تامین کننده پیدا کنید. یادتان باشد دنیای هدایای تزیینی پایان ندارد. اما شاید ساعت‌های رومیزی چوبی که با گیاه کلاژ شده، از گزینه‌های ارزان و جذاب باشد. با تاکید بر این موضوع که اگر خواستید این هدیه را بدهید از ماه ها قبل برای تهیه آن اقدام کنید و کار را به روزهای پایانی نسپارید. در این بین برندهای نه چندان معروفی هستند که عموما هم در سوشال مدیا محصولات خود را می‌فروشند.

اما یکی از قابل توصیه ترینِ آنها فروشگاه اینترنتی چی با چی است. تهیه با کیفیت و ارسال تمیز و سر وقت از ویژگی اصلی این فروشگاه است. در چی با چی می توانید محصولات چوبی دیگری هم پیدا کنید.

چی با چی

اکسسوری به عنوان هدیه سازمانی

هدایای گران و امروزی نیز در سال‌های اخیر بسیار در بین سفارش دهندگان طرفدار پیدا کرده است. گجت هایی کاربردی برای مشتریان. گجت‌هایی که می‌تواند وابسته به تلفن همراه، خودرو و یا کامپیوتر باشد. قبل از هر چیز تاکید می‌کنیم که این نوع از هدایا معمولا نه برای همه پرسنل و یا مشتریان، بلکه برای پرسنل و مشتریان خاص در نظر گرفته می‌شود. نکته مهم در این هدایا نشان دادن قدرت برند نزد پرسنل و مشتریان است. چرا که هزینه این نوع هدایا در نوع خودش بالاست. 

هارد و پاوربانک: در بین گجت‌ها هارد اکسترنال و پاوربانک یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای هدیه دادن است. پرمصرف و پرمتقاضی. جاهای زیادی هم این دو محصول را ارائه می‌دهند. اگر به دنبال برند ایرانی با خدمات خوب و قیمت مناسب و تنوع محصول مطلوب هستید ما به شما برند تسکو را پیشنهاد می‌دهیم. در سبد محصولات این برند علاوه بر پاوربانک و هارد، گجت های جذاب دیگری هم می توانید پیدا کنید!

تسکو

گجت های شیائومی: اگر به دنبال گجت‌های الکترونیک و کمی خلاقانه و شگفت انگیز هستید، برند شیائومی معمولاً در سبد محصولی خود گزینه‌هایی دارد که احتمالاً در تیراژ کم، ولی شاید برای برخی از مشتریانتان، بتوانید از آن استفاده کنید. از دستگاه‌های ماساژ موضعی بدن تا دستگاه پمپ باد الکترونیک برای خودرو، هاب هایUSB  ، جعبه ابزارهای خلاقانه می‌توان در این طبقه مثال زد.

تجهیزات سفر: این تجهیزات می تواند یک مَت ورزشی برای کنار ساحل یا چاقوهای چندکاره، تا یک زیرانداز و یا چادر مسافرتی و فلاسک و ماگ و … باشد. اگر می خواهید به این موضوع بپردازید بهتر است خود را آماده ارتباط با چند تامین کننده کنید. خودتان یک پکیج آماده کنید. پکیجی که از جاهای مختلف تامین شده!

محصول خودمان به عنوان هدیه سازمانی

و نهایتا گزینه‌ای که همیشه روی میز است. اگر گمان می‌کنید که برای مشتریان و پرسنلتان جذاب است، حتما محصول خودتان را به عنوان هدیه به آنها بدهید. این کارها برای تولیدکنندگان مواد غذایی، خدمات رفاهی، سرگرمی و … همیشه یک گزینه خوب است. این کار فقط نیاز به یک بسته‌بندی زیبا و اضافه کردن یکی دو مورد کوچک شبیه کارت تبریک و مواردی از این دست دارد.

جمع‌بندی نهایی اینکه انتخاب هدیه تبلیغاتی یا سازمانی یک امر سلیقه‌ای است که تابع بودجه سازمان، نوع نگاه مشتریان و پیام برند است. هیچ هدیه‌ای نمی‌تواند همه مشتری‌ها را خوشحال کند. شما برای انتخاب هدیه سازمانی علاوه بر معیارهای گفته شده چه معیاری را مد نظر می‌گیرید و همچنین علاوه بر پیشنهادات ارائه شده آیا پیشنهاد چشمگیر و جاافتاده ای را می‌توانید مطرح کنید. در بخش نظرات برای ما بنویسید.

اگر علاقه مند به مطالعه معرفی مراکز تخصصی برگزاری جشن پایان سال سازمانتان هستید اینجا را بخوانید.

هفتاد و چهارمین دوره اصول مذاکره، به همت موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان پارس در تاریخ ۲۹ و ۳۰ آذرماه ۹۷ در باغ کتاب تهران برگزار خواهد شد. مدرس این دوره همچون دوره‌های گذشته امیرحسین مظاهری، مولف کتاب «رقص عقاب‌ها» یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های مدیریتی ایران است. 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *