نظرسنجی علنی برای تعیین یک نام // پیشنهاد شگفت انگیز شما چیست؟

پرارین پارس ماردین

دستور جلسه نظرسنجی علنی کافه بازاریابی برای این نوبت، تعیین یک نام برای سازمانی است که قرار است در حوزه پخش مویرگی فعالیت کند. همان طور که می دانید برندها و سازمانی های نام آشنا و قدرتمندی در بازار داخلی مشغول فعالیت هستند و این سازمان نیز قرار است پا به پای آنها به فعالیت بپردازد. از آنجایی که قرار است این نظرسنجی علنی را به صورت "جلسه گروه فکر" برگزار کنیم، بنابراین بدون تعیین چارچوبی جهت دهنده، مستقیماً با خواندن بیانیه دعوت به نظرسنجی شرکت پرارین پارس، نظرسنجی را آغاز می کنیم. به تمامی دیدگاه ها و پرسش ها در قسمت دیدگاه ها پاسخ گفته خواهد شد.

.

******* بیانیه دعوت به نظرسنجی شرکت پرارین پارس *******

در سال ۱۳۸۵ شرکت " پرارین پارس " با برند " ماردین " تحقیقات خود را در بازار مواد غذایی ایران برای پاسخ به این سوال که چگونه می توان مواد غذایی بسته بندی شده کم کالری و بدون قند (رژیمی) تولید کند که از لحاظ طعم ومزه تفاوتی با محصولات عادی غیر رژیمی نداشته با شد را شروع کرد (لازم به ذکر است پس از تحقیقات و ارتباط نزدیک با مصرف کنندگان، دلیل اصلی عدم استفاده افراد از مواد غذایی کم کالری و بدون قند، تفاوت مزه با محصولات غیر رژیمی می باشد). شرکت "پرارین پارس" پس از طی مراحل اجرایی در بهمن ماه ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید. محصولات تولید شده شرکت تا به حال عبارت اند از:

 • کافی میکس
 • کاپوچینو
 • هات چاکلت
 • پودر ژله
 • مربا
 • شیرین کننده
 • آبنبات
 • عصاره چای

شرکت پرارین در محصولات خود با جایگزینی شکر با شیرین کننده، توانسته کالری محصولات را  با حفظ طعم و مزه، حداقل ۵۰ درصد کاهش دهد. مشتریان هدف عبارت اند از:

 • افراد دیابتی
 • افرادی که به تناسب اندام خود اهمیت می دهند
 • افراد چاق که به دنبال کاهش وزن هستند
 • و به طور کلی افراد حساس به سلامتی

شرکت از ابتدای سال ۱۳۹۴ با تاسیس ۹ شعبه در استان‌های مختلف کشور در توزیع و پخش محصولات خود رشد قابل توجهی داشته است. هم اکنون شرکت به دنبال ثبت شرکت پخش سراسری جهت توزیع و پخش محصولات خود می باشد و بنا بر سیاست صاحبان مجموعه نمی‌خواهد نام شرکت پخش با برند و نام شرکت یکسان بوده و یا از کلمات آن استفاده کند. شما چه نامی را برای این شرکت پخش سراسری پیشنهاد می دهید؟

*************************************

پاورقی ۱: لطفا به وب سایت برند ماردین (mardin.ir) مراجعه کنید تا جزییات بیشتری دستگیرتان شود.

پاورقی ۲: لطفاً توجه داشته باشید که سیاست گذاران شرکت معتقدند که بهتر است از برند ماردین یا نام شرکت در نام پیشنهادی استفاده نشود.

پاورقی ۳: به قید قرعه جایزه ریالی ارزشمندی به عنوان یاد بود به بهترین پیشنهاد ارایه خواهد شد.

.


86 thoughts on “نظرسنجی علنی برای تعیین یک نام // پیشنهاد شگفت انگیز شما چیست؟”

 1. سلام
  با توجه به دعوت انجام شده، حدود ۵ دقیقه به سایت شرکت مذکور مراجعه نمودم که اشتباهات تایپی و عدم دقت در نگارش توضیحات، من را از ادامه مطالعه منصرف نمود! البته شاید حساسیت از اینجانب باشد ولی معتقدم ویترین اولیه معرفی هر برندی شاید در سایت رسمی آن نمود پیدا نماید و عدم دقت در ساده ترین موارد تایپی می تواند افراد مته به خشخاش گذاری مانند من را به سمت این تفکر سوق دهد که شاید خدای ناکرده مدیران این شرکت در زمینه های مهمتری مثل تولید و کنترل کیفیت نیز دچار این سهل انگاری شوند.

  بطورمثال زمانی که عبارت "چربی های اشباع" بر اثر بی دقتی "پربی های اشباه" تایپ می شود و یا واژه "میگران" به جای بیماری "میگرن" در شرح توضیحات محصول کیوتن به چشم می خورد و ... آنهم برای شرکتی که با محوریت سلامت افراد جامعه گام بر میدارد اصلاً زیبنده به نظر نمیرسد.
  به عنوان کوچکترین دانش آموز و یادگیرنده در حوزه فروش و بازاریابی، مدیران محترم این برند ارزشمند را به تصحیح این سهل انگاری ها در اسرع وقت دعوت می نمایم.

  در بحث شرکتهای توزیع و پخش، معتقدم نام شرکت، تاثیر چندانی بر هدف اصلی سازمان که فروش محصول می باشد ندارد. با نگاهی به نام شرکتهای پخش مطرح در حوزه توزیع کشورمان بوضوح این موضوع دیده می شود. شاید از یک منظر دیگر بتوان گفت نام شرکت پخش، درنهایت، برای توزیع کنندگان انگشت شمار محصول می تواند جالب توجه باشد.

  بطورمثال، برای مصرف کننده محصولات برند "تاژ" نام توزیع کننده آن که "شرکت پخش پیشگام" می باشد چه اثری می تواند داشته باشد؟ یا اگر محصولات "پرسیل" توسط شرکتی به غیر از "فراگیر شرق" توزیع شود در خرید مصرف کننده تفاوتی دارد؟ اگر روغن لادن توسط "به پخش" توزیع نشود آیا اثری بر میزان فروش آن خواهد داشت؟ و ...

  با نگاه به نام بعضی از مطرح ترین شرکتهای پخش کشورمان مثل "قاسم ایران" ، "پخش سراسری ایران" ، "بهستان پخش" ، "پخش پارس خزر" ، "پوراپخش" و ... شاید به عرایض بنده بیشتر توجه گردد.

  شاید اگر بنده حقیر به جای مدیران این برند ارزشمند بودم آنچنان زمانی را برای نام شرکت توزیع و پخش محصولات صرف نمی نمودم و بیشتر زمان خود را صرف بهینه سازی کیفیت و اطلاع رسانی برای "مشتریان هوشمند" این برند صرف می نمودم. یادمان باشد مشتریان هدف این محصولات، بطور قطع، اطلاعات کاملتری نسبت به افراد عادی داشته و اهمیت اطلاعات برایشان حیاتی است. اینکه شیرینی محصول مصرفیشان توسط سوربیتول انجام گردیده یا آسپارتام و .... (مطمئن نیستم که نامها را درست گفته باشم!)
  ***************************
  درنهایت، مثل همیشه معروض می دارم بر اساس اینکه محیط کافه بازاریابی را محرم ترین و دلسوزترین مکان مجازی در جامعه بازاریابی می دانم، لذا به راحتی و بدون تعارفات معمول حرفهایم را زدم و مثل همیشه هم اعلام می کنم که هیچ اصراری بر صحت و سقم آن نداشته و "شاید هم اشتباه می کنم"
  ممنون از بزرگواری شما و آرزوی موفقیت برای این برند ارزشمند

  1. درود بر عزیزان و سروران کافه بازاریابی ؛ به خصوص دوست قدیمی جناب جاوید
   در ابتدا لازم می دونم عرض کنم که به شخصه تصمیم شرکت رو در زمینه نامگذاری شرکت پخش و همچنین حساسیت به روی آن رو لازم و به جا می دونم . البته این منبعث از قصوری هست که در طرح مساله ایجاد شده که در ادامه سعی می کنم با توجه به دانسته های شخصیم از این شرکت و بازار محصولاتش این کاستی بر طرف بشه .
   بازار هدف و نقطه های تماسی این برند در حقیقت بیشتر معطوف بر داروخانه ها و فروشگاه های محصولات رژیمی هست . این خط محصولات در قبل از این جایگاه و ظرفیت ویژه ای را در سبد شرکت های پخش دارویی و شلف های داروخانه ها نداشت ولی با بسط مصرف شیرین کننده های بی کالری و کم کالری ، کم کم این محصولات جای خودشون رو در بازار باز کردند . در حقیقت با این تفاسیر این شرکت خط خاصه ای از محصولات رژیمی و دیابتیک رو می بایستی که در داروخانه ها جانمایی نماید .در نتیجه این پیش قراولی نیازمند جایگاه یابی مناسب برای این شرکت پخش آتی در زمینه محصولات دیابتیک و حتی حرکت رو به سوی بسط بازارهای مصرفی آن و نقاط تماسی بالقوه و بالفعل اون هست .
   البته مسئولان این شرکت رو هم به بازنگری محصولاتشان دعوت می کنم . متاسفانه شیرین کننده های مصرفی در داروخانه ها بیشتر در محصولاتی من جمله سدیم ساخارین ، سوربیتول و آسپارتام محدود است در حالی که تمامی این محصولات از رده های مصرفی FDA و CE خارج شده اند و در حال حاضر جایگزین های بهینه تری برای آنها وجود دارد .
   در ادامه شاید با نام انتخابی نیز در خدمت باشم .
   از همین فرصت و موقعیت برای عرض ادب خدمت استاد عزیزم و جناب آقای مجتبی محمدیان نیز استفاده می کنم .
   موفق و پیروز و بالنده باشید .

 2. برای من هم مانند جناب جاوبد؛ غلطهای املایی وب سایت ماردین کمی تامل برانگیز بود. دیدگاه جناب جاوید قابل تامل است، اما کمی بر خلاف ایشان فکر می کنم رویکرد مدیران شرکت ماردین برای نظرسنجی نام سازمان پخش جدید شایسته است. برندهای که ایشان مثال زدند، شرکت های پخش را معروف و معتبر کرده اند، اما به نظر من دیدگاه مدیران ماردین تاسیس شرکتی است با نام و برندی معتبر که بتواند به نام و محصولات زیر گروهش اعتباری چند برابر ببخشد.

 3. با سلام و احترام خدمت تمامی دوستان خوب کافه بازاریابی
  بسیار سپاسگذارم که از سایت ماردین بازدید داشته اید
  سایت قدیم ماردین چند روزی می باشد که در حال تغییر می باشد و پیمانکار محترم در حال حاضر فقط بر روی چارچوب مورد توافق کار می کنند که انشالا پس از تایید تمامی محتوا نیز اصلاح خواهد شد
  این تغییرات نیز در راستای اهمیت برخورد اولیه مشتریان در حال انجام است

 4. موردی دیگر به صورت پیشنهادی :
  به نظر من پیشوند های دیا در این زمینه متناسب نیستند مگر آنکه هجای دوم نام این شرکت باشد .
  در غیر این صورت با دو شرکت پخش دینا و دایا که از شرکت های پخش بنام کشور نیز می باشند قرابت نامی و فونتیک پیدا می کنند .

 5. با سلام مجدد خدمت تمامی عزیزان بویژه استاد حسینی عزیز، جناب محمدنژاد و جناب نظری بزرگوار

  از متن اصلی چنین نتیجه گیری می شود که منظور استاد حسینی، تاسیس یک شرکت پخش نوپا و قطعاً با چشم اندازی زیبا و حساب شده است. این نتیجه گیری در ذهن بنده کمی با نوشته جناب محمنژاد و تایید جناب نظری دچار تناقض گردید. اگر قرار است که تاسیس یک شرکت پخش به محصولاتش (که تاریخچه ای هم برای خود دارد) اعتبار چندبرابر ببخشد پس احتمالا اینجا منظور ما می تواند "همکاری با یک شرکت پخش مطرح و خوشنام قدیمی در کشور" باشد نه تاسیس یک شرکت نوپا برای اعتبار بخشی به محصولات.
  همانطورکه جناب محمدنژاد به درستی فرمودند بسیاری از شرکتهای پخش، اعتبار خود را از محصولاتشان بدست آورده اند (و صد البته عکس این موضوع نیز می تواند صدق نماید)
  اما در عین حال، بنده حقیر هنوز هم نتوانسته ام معنای عبارت "تاسیس شرکت با نام و برند معتبر" را درک کنم.

  بهرحال چیزی که واضح است اینکه قرار است شرکت پخشی تازه تاسیس با اعتبار محصولاتی خوشنام(ماردین) دارای اعتبار شود و به احتمال زیاد هم تکمیل سبد کالایی محصولات غذایی و دارویی برندهای دیگر را نیز در آینده در دستور کار خواهد داشت.
  برای این شرکت آرزوی موفقیت روزافزون دارم

 6. باد آمد و بوی عنبر آورد...
  سلام و درود به دکتر مشایخی عزیز. باور بفرمایید چه شبها و چه روزهایی که با قلبی آکنده از انتظار پشت در کافه می آمدم و اثری از یار ندیدم!! البته تنها حسنی که این غیبت حضرتعالی داشت این بود که معنا و مفهوم واژه معروف "ستاره سهیل" را کاملاً لمس نمودیم.
  امیدوارم که قول و قرارها فراموش نشده باشد استاد. چشم انتظار ادامه مطلب قدرتمند و وزین "خرد اشتباهی" حضرتعالی بوده، هستیم و خواهیم بود.
  سرافراز باشید

 7. از پیشنهاد دوستان ممنونم
  هدف ما تاسیس یک شرکت نوپا می باشد
  با توجه به اینکه محصولات ماردین بسیار تخصصی بوده و نیاز پرزنت تخصصی می باشد و سنخیتی با سایر کالا ها ندارد
  در ضمن شرکت در شهرهایی که شعبه تاسیس کرده فروش بسیار موفق تر داشته است

  1. جناب نظری عزیز حتما من نام پیشنهادیم رو بزودی اعلام می کنم.
   معمولا در نظرسنجی ها یکی دو روز اول به فکر کردن می گذره. من هم در حال فکر کردن به این موضوع هستم.

 8. من از همه دوستانی که در این نظرسنجی شرکت می کنند ممنونم و خواهش می کنم حتی در صورت مخالف بودن با چیزی ضمن تبیین آن نام پیشنهادی خود را قید کنند.
  ضمنا این باور قدیمی که اسم حتما باید چیزی در مورد کالا و فعالیت بگوید را کنار بگذارند. البته اگر نامی پیدا کردند که این گونه است فبها و اگر نه هم دیدگاه به ظاهر نامرتبط خود را بگویند.
  از مسوولین این شرکت یا یکی از دوستان هم می خواهم فهرست اسامی شرکتهای همکار ( رقیب ) را در کامنت ذکر کنند که چراغ راهی برای انتخابی متمایز باشد.

  1. سلامی دوباره
   به دستور جناب دکتر محمدیان و صرفاً جهت یادآوری:
   داروپخش ، هجرت ، محیا ، فردوس ، مکتاف ، قاسم ایران ، بهستان ، پوراپخش ، افق دارو ، الیت دارو ، دایا دارو، پویش فارمد گستر و ... (ذهنم بیشتر یاری نکرد!)
   شرکتهای فوق بخشی از شرکتهای پخش کشورمان هستند که در زمینه دارویی و ایضاً مکمل ها فعالیت دارند که بنده شخصاً از میان نام شرکتهای پخش دارویی، علاقه زیادی به نام "پوراپخش" دارم (علاقه ای کاملاً شخصی و بدون هیچ دلیل یا ارتباطی با این شرکت)

   از سوی دیگر علیرغم اینکه قرار است از نام سازمان و برند در تعیین نام شرکت پخش موردنظراستفاده نشود ولی شاید بد نباشد نامی انتخاب شود که حداقل وزن و سنخیتی با نام شرکت اصلی داشته باشد چیزی مثل : شرکت پخش پارس پندار (و دهها ترکیب مشابه آن)
   البته بد نیست اطلاع رسانی هم در مورد تعداد کلمات شود. اگر اشتباه نکنم نام شرکت باید شامل ۳ یا ۴ کلمه باشد.

    1. کاملاً با حضرتعالی هم عقیده ام جناب دکتر
     مضافآ اینکه معتقدم یک اسم تا حدی زیبا و نه چندان شگفت انگیز هم قابلیت بالقوه برای بزرگ شدن دارد. بدون شک صاحبان برندها و شرکتهای معروف هم احتمالا در روزهای نخست و در اتاق فکرشان با شنیدن نامهایی مثل سن ایچ ، گلریز ، میهن ، شکلِّی ، قاسم ایران ، گلرنگ و ... شاید در ذهنشان رضایت ۱۰۰درصد از ذات نام نداشتند و این روند کاری قدرتمند و سالم بعد از آن بود که این نامهای (شاید معمولی و نه چندان زیبا) را به قدرت رساند.
     ضمن اینکه درباره این شرکت و محصولات ماردین، شکی نیست که اگر امروز مصرف کنندۀ آن نباشیم، فردا روز قطعاً مصرف کننده اش خواهیم شد (!) که این فرداروز به علت کیفیت خاص زندگی ماشینی مدام درحال نزدیکتر شدن هم می باشد. بر همین اساس نظر و حس بسیار مثبتی به آینده این سازمان داشته و اطمینان دارم که هر نام معمولی هم توسط این شرکت روزی بزرگ خواهد شد.

 9. با سلام خدمت همه اساتید و دوستان
  نام های پیشنهادی بنده با توجه به فرمایشات جناب جاوید مبنی بر ۳ یا ۴ بخشی بودن نام
  ۱- پخش نوین ایرانیان
  ۲-نوین گستر ایرانیان
  ۳-پخش سلامت ایران نوین
  ۴-سلامت گستر ایران نوین
  ۵-پخش افق زندگی ایرانیان
  ۶-افق گستر ایران نوین
  ۷-کاوان پخش
  ۸-پخش مستور
  ۲ مورد اخر صرفا جهت دهن پر کن بودن انتخاب شده
  با تشکر سید سعید جعفریان

 10. درود مجدد به عزیزان و سروران کافه بازاریابی
  یک سری اسامی پیشنهادی ؛
  ۱- پخش شیرین گوار
  ۲-شیرین پخش پارس
  ۳-شیرین گستر پارس
  ۴-سلامت گستران پارسه
  ۵-پخش دیا سوییت (diabetic sweeteners )
  ۶- شیرین سلامت
  ۷-شیرین پارس
  ۸-حلویران Holviran

 11. با سلام خدمت بزرگواران
  با توجه به شرح مختصر و البته مفید آغازین پیشنهاد بنده (شرکت پخش بن سا)میباشد.دلایل پیشنهاد این نام به این ترتیب است:
  ۱-بن سا ترکیبی از دو بخش «بن» به معنی ریشه و «سا» به معنی مانند می باشد و نتیجه اینکه «بن سا»را میتوان «ریشه مانند، ریشه آسا،ریشه وار، بن وار» معنی کرد.
  ۲-با توجه به ماهیت عملکرد شرکتهای پخش مویرگی و اهداف ذاتی این نوع از شرکتها که همانانفوذ هرچه بیشتر و حداکثری در بازار می باشد،انتخاب این اسم سنخیت کاملی با اهداف مورد اشاره خواهد داشت.
  ۳-خوش آوا بودن و کوتاه بودن نام پیشنهادی از نظر بنده جزو ویژگی های مثبت آن میتواند باشد.
  ۴-تلفظ و معنی یکسان و آسان آن در گویش های مختلف رایج در ایران از دیگر نقاط قوت آن است.
  ۵-تلفظ و نوشتار انگلیسی نام مورد اشاره بسیار ساده و زیبا است.
  ۶-اصیل بودن نام پیشنهاد شده ، ناخداگاه تصور مثبتی در ذهن مخاطب ایجاد میکند و راه را برای برقراری ارتباط بهتر باز میکند.
  ۷-متمایز بودن نسبی از نامهای شرکتهای پخش مویرگی فعلی و فعال
  ۸- نام«بن سا»ارتباط ضمنی و ذهنی خوبی با مفاهیمی چون سبز بودن ، اصالت و سلامت برقرار میکند.
  امیدوارم دوستان و اساتید رأی خود را در رابطه با این نام در اشتراک بگزارند.
  نکته پایانی اینکه بنده از وجود داشتن یا نداشتن شرکتی دیگر با چنین اسمی بیخبر هستم.
  با تشکر

 12. محصولات ماردین در بیشتر فروشگاه های زنجیره ای سراسر کشور وجود دارد
  در ضمن در شهر های تهران - کرج -اصفهان - شیراز - رشت - شهرهای استان مازندران - اهواز - تبریز - مشهد در سوپرمارکت ها و داروخانه ها موجود می باشد

 13. ضمن تشکر از اسامی خوبی که دوستان تا این لحظه پیشنهاد دادندو برای من جالب بود. البته باید بگم اطلاعات توی این نظرسنجی به نظرم به اندازه کافی الهام بخش نیست. با این حال این اسامی امیدوارم در بین این نامها مورد نظر شما قرارر بگیره.
  پخش ستاره – پخش فرست – پخش مجیک – پخش کامپلیت
  البته من دوتا از اسم هایم شاید مشکل ثبت داشته باشد

 14. توضیح و یادآوری تکمیلی:

  گروه اول) بعضی شرکتهای پخش هستند که به مدد پارامترهای مختلف که شاید یکی از مهمترین آنها هوشمندی در انتخاب محصول بوده است، امروزه به تنهایی و بدون اتکا به محصولاتشان یک برند قدرتمند می باشند. نامهایی مثل به پخش ، رازی ، داروپخش ، البرز و ...
  قدرت این شرکتها به حدی زیاد است که در محاورات بین متصدیان فروشگاهها از نام این شرکتها به تنهایی و بدون ذکر نام محصول استفاده می شود. (امروز چک البرزه یا مثلا فردا بهپخش میاد)

  گروه دوم) گروهی دیگر از شرکتهای پخش هستند که نامشان با محصولات تا حد بسیار زیادی مشترک است . این شرکتها معمولا توسط مدیران و تولیدکننده محصول ایجاد می گردد مثل گلرنگ پخش ، پخش پارس خزر و ... (همانطورکه می دانیم مغایر با سیاستهای شرکت محترم پرارین پارس است)

  گروه سوم) گروهی از شرکتهای پخش هم هستند که علیرغم توزیع محصولات و برندهای معروف، نامشان به تنهایی و به ذات خود فراگیر نشده است (علت آن هم بماند برای وقت مناسب) مثل
  توزیع برند قدرتمند تاژ توسط : شرکت پخش پیشگام لیا
  توزیع برند محبوب (البته محبوبتر در گذشته) MY : شرکت آریان لیان پخش
  هرگز در بازار نمیشنویم که متصدی بگوید بچه ها حاضر باشید که ماشین "پخش پیشگام" اومد یا فردا چک "آریان لیان" سررسیدشه. بلکه می گویند "تاژ" اومد یا فردا چک "مای" سررسید میشه

  البته امیدوارم روند کاری مدیران شرکت پرارین پارس به صورتی باشد که بعد از مدتی این شرکت پخش نوپا (با هر اسمی که باشد) در زمرۀ گروه اول قرار گیرد.
  موفق باشید

 15. اجازه می خواهم از دوستان این مطلب را هم اضافه کنم:

  معتقدم که ترکیب دو یا چند واژه که تلاش می کنیم در ذهنمان باهم ترکیب مناسبی را ایجاد کند در دنیای امروز، شاید آنطور که بایسته است جواب ندهد. بدیهی است واژه های "شیرینی" و "سلامت" و امثالهم با محصول موردنظرکاملاً مرتبط است ولی می بینیم که ترکیب آنها درنهایت واژه هایی را تحویل مخاطب می دهد که شباهت زیادی با اسم صدها شرکت پخش دیگر دارد. شرکتهایی که بدون تعارف عرض کنم آبروی صنعت پخش کشورمان را به زیبایی هرچه تمامتر مورد تفقد و عنایت قرار داده اند! و این اسم انتخابی هم شاید بعد از سالها فقط بر روی کاغذ فاکتورها باقی مانده و متصدیان محترم فروشگاهها و داروخانه ها با دیدن پرسنل واحد توزیع، ناخودآگاه نام "ماردین" در ذهنشان تداعی شود و چه بسا که هرچقدر هم فسفر بسوزانند موفق به یادآوری نام شرکت پخش در ذهن خود نشوند.

  بر اساس فرمایش جناب دکتر محمدیان شاید بد نباشد کمی در اینجا سنّت شکنی کنیم. به نظر شما چه اشکالی دارد با ترکیب ۲ واژه کاملاً بی ربط (!) نامی انتخاب شود که در کمترین زمان ممکن در ذهن مخاطب اثر خود را برجا گذارد.
  مثالی عرض کنم:
  ترکیب دو واژه بی ربط "نقش " و "فردین" هرچند بازهم بی مسما به نظر میرسد ولی در کنار نام اصلی محصول قافیه جالبی دارد: شرکت "نقش فردین" توزیع کننده محصولات ماردین ! (البته بازهم دلچسب نیست!)

  کمترین حُسنی که این نام و امثال آن دارد این است که در بین صدها واژه مشابه شرکتهای رقیب، شخصیت مستقلی داشته و بسیار بسیارسریعتر در ذهن مخاطب خود حک می شود تا نامهایی مثل "گوهرپخش آریا" یا "سلامت پخش آسیا" و ...

  البته نام ذکر شده فوق نام پیشنهادی بنده نیست و فقط مثالی بود برای ادامه مسیر عزیزان.

 16. با سلام خدمت اساتید کافه بازاریابی
  به نظرم با توجه به اینکه این شرکت قرار است محصولات بدون قند را توزیع نماید " نیشکر " یا " نی شکر " میتواند اسم جالبی برای شرکت ذکر شده باشد .
  * به دلیل وجود پیشوند منفی ساز "نی " پیش از کلمه "شکر " با فعالیت شرکت که توزیع محصولات بدون قند است هماهنگی دارد
  * می تواند به صورت تک سیلابی ویا دو سیلابی در نظر گرفته شود
  * وجود دندانه های زیاد در کلمه " نیشکر " از نظر بصری میتواند تداعی کننده پخش مویرگی باشد

 17. طبق چیزی که من سر کلاس های آقای دکتر یاد گرفته ام ایشان همواره دانشجویان را به خلق ایده های بدیع هدایت می کردند اما الان که اسامی پیشنهادی را می خواندم ضمن احترام به همه دوستان دیدم دوستان بیشتر از سنت بازار تبعیت کردن! که البته ایراد نداره
  به همین خاطر می خوام فضای اسامی پیشنهادی رو کمی تغییر بدم.
  اسامی پیشنهادی من بر اساس نام حیوانات (می دونم برخی از دوستان ممکنه گارد بگیرند اما به نظرم باید جسارت داشته باشیم)
  آهو پخش
  پخش غزال
  پخش یوز

  صفت این سه حیوان در واقع در سرعتشان است. همین روند رو می شه با صفات دیگر دنبال کرد. مثلا دقت در پخش
  پخش شاهین

  آقای دکتر محمدیان خوشجال می شم نظر شخص شما رو هم بدونم در مورد این نامها!

  1. سلام بر شما: جناب آقای محمدی
   نحوه نگاه کردن شما رو به موضوع تعیین نام رو خیلی دوست داشتم و نام پیشنهادی بنده هم از همین مدل پیروی میکرد. سوالی که دوست داشتم با شما در میان بزارم اینه که«آیا انتخاب اسم با توجه به خصوصیات ویا ماهیت عملکرد باشد بهتر است یا اینکه اسمی دلپذیر وزیبا را بدون در نظر گرفتن چنین محدودیت هایی؟

 18. با سلام خدمت دکتر محمدیان
  با توجه به این نکته که شرکت مذکور به دنبال اسمی است که ارتباط زیادی با عنوان اصلی شرکت نداشته باشد و با توجه به این که انتخاب اسمی جدید تر و در عین حال غریب نسبت به شرکت های پخش موجود میتواند سبب تمایز شرکت از رقبا شود به نظر بنده اسمی مانند (( کو به کو )) میتواند جالب باشد چون در عین آنکه اسمی است متفاوت تر از اسامی شرکت های رقیب چندان هم بی ربط به موضوع فعالیت شرکت نیست .

 19. با سلام خدمت دکتر محمدیان استاد ارجمند
  چند نام پیشنهادی برای شرکت به ذهنم رسید که در اختیارتان قرار می دهم
  راسپینا : به معنای فصل پاییز
  روبین : به معنای یاقوت سرخ
  راسا : راه هموار و صاف
  دیاکو : اولین پادشاه ماد ها
  تارا : به معنای ستاره
  زیما : به معنای جهان
  طبیعتا پیشوند و پسوند مورد نظر مانند شرکت پخش وغیره نیز درکنار این نامها میتوانند قرار بگیرند.

 20. با سلام و احترام خدمت کلیه بزرگواران و استاد بزرگوارم اقای دکتر محمدیان که افتخار شاگردی ایشان را داشته ام .
  در انتخاب نام برای یک شرکت باید به موارد زیر توجه داشته باشید:
  •اسم باید فارسی و معنادار باشند و در فرهنگ لغت دهخدا و عمید نیز موجود باشند.
  •اسم نباید اختصاری و مخفف باشند! یعنی از حروف اول چند کلمه و یا ترکیبی از چند حرف استفاده نشود.
  به عنوان نمونه: از کلمه‌ی “مثشا” که ترکیبی از حروف اول “موسسه ثبت شرکت ایلیا” می‌باشد نمی‌توان به عنوان اسم شرکت استفاده کرد.
  •استفاده از حروف و کلمه‌های ربطی (مانند: و – از – با) در نام شرکت ممکن است مشکل‌ساز باشد.
  •باید از اعداد به صورت نوشتاری استفاده شود!
  به عنوان نمونه: در اسم شرکت استفاده از “بیست” صحیح است و استفاده از “۲۰” غلط است.
  •کلمه‌هایی (مانند: توسعه – بازرگانی – صنعتی – تجاری – خدماتی و…) به عنوان توضیح فعالیت و نوع کار شرکت محسوب می‌شوند و نباید آن‌ها را جزء سه کلمه (سه سیلاب) اصلی اسم شرکت در نظر گرفت!
  •استفاده از کلمه‌های زیر در اسم شرکت مجاز نمی‌باشد و یا برای استفاده نیازمند مجوز از مراجع خاصی هستند.
  ملی، ایران، ملت، کشور، انتظام، نظام، نفت، پتروشیمی، دادگستر، بنیاد، سازمان، مرکز، بهزیست، بانک، بسیج، جهاد، آسانسور، آژانس، ایثار، ایثارگران، شاهد، شهید، آزاده، جانبازان، تکنو، فامیلی، فیلتر، نیک، باور، میکروبرد، تست، استار، تک، مدرن، پیک، امنیت، کارواش، فانتزی، شهروند، اقتصاد، میهن، جوانان، ایمان، دکوراسیون، هدف، سپاه، تکنیک، دیتا، تک نو، تکنولوژی، اورست، مونتاژ، ونوس، دفتر، ایتال، بیو، کنترل،‌متریک، مترلژی.
  •کلمه‌های محلی و قومی ایرانی (مانند: کلمه‌های آذری، ترکی، کردی و…) تنها در استان و محل خودشان قابل ثبت می‌باشند.
  •در هنگام انتخاب نام شرکت، حتما باید از “اسم خاص” استفاده شود. اسم خاص، اسمی است که تنها به یک فرد یا شی اشاره دارد و همه را شامل نمی‌شود.
  اسم خاص به چهار دسته تقسیم می‌شود:
  ۱- اسم مخصوص انسان‌ها (مانند: سهراب – مهتاب)
  ۲- اسم مخصوص حیوان‌ها (مانند: رخش – شبدیز)
  ۳- اسم مخصوص امکان مختلف جغرافیایی (مانند: آسیا – ایران – اهواز)
  ۴- اسم مخصوص اشیایی که بیشتر از یکی نیستند (مانند: تخت‌طاووس – کوه نور)
  پیشنهاد من ناجی پخش - شرکت پخش مهر گستر-شرکت پخش تیز رخش می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *