پرکارترین گویندگان تبلیغات چه کسانی هستند؟

بر این باورم که نریتور (گوینده تیزر) می تواند تیزری عالی را نابود کند و یا بلعکس تیزری ضعیف را نجات دهد. اینکه چگونه نریتور می توانند شرارت،مهربانی،نفرت یا حماقت را به قابل لمس ترین لحن، هماهنگ با تصویر تیزر، ادا كند امری است که در اثربخشی نهایی تیزر بسیار موثر است. بسیاری از دوبلورهای ایران بر روی تیزرهای تلویزیونی نیز صحبت می کنند. به قول استاد خسروشاهی [چند] واژه در یك تیزر میگوید، و همة اتفاقات در همین [چند] واژه رخ میدهد. در این یادداشت به معرفی پرکارترین نریتورهایمرد تیزرهای ایرانی می پردازم.

حسین باغی: مرد تیزرهای تلویزیونی

مرد تیزرهای تلویزیونی، (یا به تعبیر من، مرد، 2 درصد سود بیشتر)‌. روزی نیست كه صدای او را از تلویزیون یا رادیو نشنویم . روی بخش عمده ای از تبلیغات صدای او را می شنویم. حسین باغی در سال ۴۶ با گویندگی تبلیغات کار خود را آغاز کرد. شگفتی كار او اینجاست که در آن واحد به جای چند شخصیت صحبت می كند. باغی در تیزرهای انیمیشن راهنمایی و رانندگی به جای «سیا»، «داوود خطر» و «هومن» صحبت می كند و در آخر هم در نقش پلیس وظیفه شناس كاراكترهای خلافكار را نصیحت می كند. تیزرهای بانکی هم که دربست در اختیار اوست

**ویژگی تبلیغاتی صدای باغی: صدایی شدیدا کنترل شده، رسا و منعطف از اصلی ترین ویژگی های صدای اوست. گویی صدای او را برای “جلب توجه کردن” ساخته اند. تا به امروز صدای او بر روی تیزر هر محصولی شنیده شده است،…

اما بیشتر به خاطر هیجان دادن به مخاطب از صدای او استفاده می کنند. اگر می خواهید تیزر شما سر و صدا کند از صدای او استفاده کنید.

 کیکاووس یاکیده: صدای قصه گو

بی شك یكی از دلایل اصلی شهرت و موفقیت برنامه “لذت نقاشی“، جدای از خلاقیت “باب راس”، به خاطر گویش بسیار زیبا و لطیف کیکاووس یاکیده است. اوایل كه وارد كار تبلیغ شد و فقط روی تبلیغ گلان حرف می زد، با همین حجم كم قدرت گویندگی وی در تبلیغ نیز بخوبی معلوم بود او همیشه یك انرژی مثبتی در صدایش دارد.

**ویژگی تبلیغاتی صدای یاکیده: بارزترین ویژگی صدای او ، دلنشینی و گرمی بیش از حد است طوری كه احساس آرامش به شنونده منتقل می شودبه همین خاطر اکثرا تبلیغاتی را می گوید که با حس آرامش ارتباط تنگاتنگ دارد. از عمده کارهای او می توان تبلیغات انواع شامپو، بیمه و … اشاره کرد.

ابوالحسن تهامی: انونس گوی شبکه 5

صدای او را بسیار شنیده اید ،‌ولی شاید نامش را ندانید. صدایی كه الان به ذهنم می رسد مجموعه انونس فیلمهای سینمایی شبکه 5 است (تهران) است.

**ویژگی تبلیغاتی صدای تهامی: جنس صدای او دارای استحکام، شفافیت، و قدرت جلب کنندگی بالاست.کلمات را در شیواترین حالت خود بیان می کند.عموما در تیزرهای اطلاع رسانی از صدای او استفاده می شود.از معروف ترین کارهای او می توان به مجموعه تیزرهای بانک کشاورزی یا تجارت (در حال حاضر) اشاره کرد.

 حسین عرفانی: پاک یادت نره

اونقدر جای كاراكترهای متفاوت صحبت كرده ، كه ادم نمی دونه كدوم رو بگه ، دی دی ،‌ در مجموعه فیلم های دی دی جای خود دی دی صحبت کرده است. او هم یكی از دوبلورهایی است كه تن صدایش را براحتی عوض می كند و به جای كاراكترهای مختلف صحبت می كند  اما معروفترین تیزرهای که او تا به حال صحبت کرده متعلق به شرکت پاک و پنیر كالبر بوده است.

**ویژگی تبلیغاتی صدای عرفانی: صدای محکم، رسا و غیر جدی (در حوزه تبلیغات، چرا که از وی شاهکاری نظیر همفری بوگارت به جای مانده) اما عموما به خاطر صحبت به جای شخصیتهای طنز، در صدایش ظنز خاصی وجود دارد که صدایش را مناسب تیزرهای ساده و طنز کرده است.


18 thoughts on “پرکارترین گویندگان تبلیغات چه کسانی هستند؟”

 1. بسیار جالب بود و خوب که از این گویندگان خوب کشورمون نام بردید.
  کلا جنس صداشون رو دوست دارم خصوصا آقای باغی.
  ممنون از توجههتون به همه ی جوانب یک تیزر.
  هر روز به نوعی تاثیر مثبت دارین روی ذهن.
  ممنووووووووووووووووووووون.

 2. بعضی از صدا ها خیلی دل نشین هستند که این افراد انکی از این افراد هستند!!!
  اگه دوبلور های خوب کشورمون رو بهشون اضافه کنید این صفحه تون تبدیل به جشنواره ستاره های گمنام آشنا میشه!!!!
  ممنون بابت سایت عالیتون

 3. پس چرا اسم آقای مهرداد معمارزاده نیست ایشون گوینده ی گاج ، تبلیغ سرای ایرانی ، و خیلی از تبلیغات دیگر هستند و صدایی بسیار زیبا دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *