پنیر زیارت // تو قابلیت معروف شدن و محبوب شدن را داری!

مطلبی به قلم ندا کاویانی // در کشور ما برندهای بزرگی در حوزه لبنیات و به ویژه پنیر در حال فعالیت هستند که محصولات خوبی هم تولید می کنند. برندهای قدرتمند موجب می شود که ما کمتر به برندهای دیگر توجه نشان دهیم. به عبارت دیگر برندهای خوب دیگری هم هستند که به دلیل عدم انجام تبلیغات و یا به عبارتی تبلیغات کم، آگاهی از برند آنها کم است و یا به عبارت خودمانی، کمتر شناخته شده اند.

در حوزه پنیر یکی از این برندهای خوب، برند زیارت از شرکت پگاه است. این شرکت در بین محصولات خود یک محصول کم‌نظیر را تولید می‌کند که حقیقتاً در آن نوآوری خوبی نهفته است و بسیار لذیذ و خوشمزه است. این محصول پنیر لاکتیکی است. توصیه می‌کنم امتحان کنید.

۲۰۱۵-۱۲-۲۴_۲۲-۱۷-۴۸

اما به‌عنوان یکی از علاقه‌مندان به کافه بازاریابی و مهم‌تر علاقه‌مند به مصرف خوب توسط مردم کشورم خیلی دوست داشتم بدانم چه فلسفه‌ای در ذهن مدیران این شرکت است که برای محصولی چنین بی‌نظیر تبلیغات خیلی کمی انجام می‌دهند. درحالی‌که روی درودیوار شهر پر از تبلیغات محصولاتی است که چندان گره‌ای از کار ما باز نمی‌کنند و برای محبوب شدن باید تلاش کنند در تعجبم که این برند کمتر تبلیغ می‌کند و کمتر خود را برای بازار معرفی می‌کند. به گمانم در این بازار شلوغ نمی‌توان نشست و منتظر مشتری ماند تا از سوی آن‌ها کشف شوند.

از همه خوانندگان کافه و همچنین مسئولان این شرکت این سؤال را دارم که چرا برخی از سازمان‌های ایرانی برای محصولات ارزشمند و خوب خود تبلیغ نمی‌کنند. آیا محصول خوب شایستگی این را ندارد که برایش تبلیغ کنیم؟ آیا می‌شود بدون تبلیغ هم در دل و ذهن مشتری نفوذ کرد؟ ضمناً نظر شما در مورد نام این شرکت و محصولات آن چیست ؟

آیا شما محصولات خوب و گهگاه محلی را می‌شناسید که پتانسیل همگانی شدن داشته باشند ولی بدون تبلیغ جز برندهای گمنام مانده باشند؟ لطفاً معرفی کنید؟


19 thoughts on “پنیر زیارت // تو قابلیت معروف شدن و محبوب شدن را داری!”

 1. من برای معیار کارآمدی یک سازمان یک الگوریتم ساده دارم. آیا سازمان دولتی/عمومی است ->( اگر خیر> کارآمدی آن را با استفاده از شاخص‌ها بررسی کنید. ) اگر بلی-> آنگاه سازمان ناکارآمد است.
  البته می دانم که استثنا هم ممکن است وجود داشته باشد ولی به هر ترتیب، در بالای ۹۵ درصد موارد این الگوریتم ساده جواب می‌دهد.

  این هم اطلاعات شرکت صنایع شیر ایران (پگاه)

  https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA_%D8%B5%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%B9_%D8%B4%DB%8C%D8%B1_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

 2. به نظر من دوستان در شرکت کاله کم برای این پنیر تبلیغ نکرده اندو سادم می اید همین چند هفته پیش کلی استرابرد رو به این پنیر اختصاص داده بودند. وقتی شما که تو این حوزه هستید این اگهی ها رو ندید این نشون می ده که احتمالا بازار چندان این اکهی ها رو ندیده!

  1. منظورم پگاه بود اقای دکتر تبلیغات پگاه اخیرا در سطح شهر اکران بود. در ضمن در بازاری که مفهوم ارگانیک با این همه تکرار چندان مشخص نیست برای مفهوم و خواص پنیر "لاکتیکی" که یک اصطلاح نسبتا جدید است باید اطلاع رسانی بیتری صورت گیرد.

 3. شرکت صنایع شیر ایران یک شرکت مرکزی داره به همراه ۱۳ کارخانه تولیدی در شهرهای مختلف که هر کدوم یک شرکت هستند و البته چند شرکت از جمله شرکت پخش محصولات و شرکت تولیدی مواد اولیه ... . کل مجموعه تقریبا به صورت هولدینگ اداره می شود و تبلیغات محصولات هم از طرف شرکت اصلی انجام می شه و هم هر یک از ۱۳ کارخونه بودجه جداگانه ای برای تبلیغات دارن که البته در مقایسه با شرکت اصلی خیلی محدوده. اینکه می بینید تبلیغ محصولات پگاه هر کدوم یه سازی می زنه بخاطر تعدد مراکز تصمیم گیریه. مثلا تبلیغات سراسری تلویزیون رو به همراه یه سری از بیلبوردها در تهران شرکت اصلی که چهارراه جهان کودکه مدیریت می کنه و یه سری از بیلبوردهای تهرانو کارخونه شیر پاستوریزه که تو جاده قدیم کرجه. تبلیغات در شهرهای دیگه رو هم که کلا کارخانه های همان شهر با سلیقه و بودجه خودشون مدیریت می کنن.
  صنایع شیر جزو شرکتهای بنیاد به حساب می یاد و کسانی که با ده ها شرکت بنیاد (واقعا بالای صد شرکت) از جمله پاک، زمزم، بهنوش، پارک ارم، شوگا، مینو، پاکسان و ... آشنائی دارن می دونن که اصولا مدیریت تو این شرکتها بر اساس روابط با بنیاد و سهامداران دولتی اون تعریف می شه و نه شاخصه های شایستگی. مثلا یکی از خصوصیات اکثریت قریب به اتفاق این مدیران اینه که به دلیل روابطی که داشتن با مدارک تحصیلی پایین ابتدا مدیر شدن و بعد رفتن دانشگاه و عموما تا دکتری هم ادامه تحصیل دادن. و البته همه می دونیم و دیدیم که چطور دانشگاه قبول شدن، چطور سر کلاس رفتن، چطور پروژه دادن و چطور امتحان دادن؟! حالا یه وقتهائی کسانی که مدیر این مجموعه ها میشن واقعا توانا هم هستن یه وقتائی هم نیستن. مثلا در زمان مدیریت آقای اخوان در شرکت پاک به دلیل اینکه اعتماد کرد به مشاور خودش کمپین پاک یادت نره اجرا شد و گرفت و خوب موفق هم شد. و بعدش هم مدیران بعدی اعتقادی به اون نوع تبلیغ نداشتن. یعنی ترجیح می دادن برنامه ای رو اجرا کنن که خودشون برنامه ریزی کرده بودن و هر جا می رن سایه مدیر قبلی رو برنامه ی تبلیغاتی شون نباشه. به همین سادگی.
  صنایع شیر هم از این قاعده مستثنی نیست. من بدلیل سابقه کار تبلیغاتی که برای تعدادی از شرکتهای بنیاد در گذشته داشتم، پروژه پایان نامه ام رو در حوزه صنایع غذائی برداشتم و با توجه به ارتباطاتی که بود چند ماهی تو چند تا از این شرکتها (و البته شرکتهای خصوصی) گشتم و نتیجه اینکه با اولین نظر این مطلب نظر آقای آواژ موافقم. تو یه مجموعه دولتی مدیران در پی این هستن که آمار بدن و جزو ۱۰۰ شرکت بشن و صادر کننده نمونه و البته درصدها و پورسانت ها هم به جای خودش. و یه نکته مهم تر ابراز قدرت با توجه به جایگاهشون. اینکه خودشونو متخصص تر از همه می دونن. در تیم مدیریت قبلی پگاه شخصی حضور داشت که حداقل ده دوازده سال بود به عنوان مشاور مدیر عامل بود و نه تنها استراتژی تبلیغات که جزئیات اجرائی تبلیغات رو هم تعیین می کرد و متاسفانه آدم بسیار بدسلیقه ای هم بود. البته ایشون بعد از رفتن مدیر عامل قبلی اوایل امسال از شرکت رفت. ولی یه نگاه به نوع تبلیغات جدید پگاه هم نشون می ده تیم جدید هم چندان با سلیقه نیستن. آخه "پاییز و سرما، پگاه و گرما" یعنی چی؟ ولی شما بهتر می دونید که روابط و درصد ها بیشتر اهمیت داره تا تاثیرگذاری و تقویت برند. وگرنه شیر پاستوریزه برندها و محصولات زیادی داره که وقتی من خودم اولین بار کاتالوگشونو دیدم باورم نشد که بالای ۵۰ محصول و ۷، ۸ تا برند دارن و بعضی هاشون هم واقعا خوبن. مثل دوغ کبابی. ولی ... بگذریم...

 4. سلام
  در نگاه اول به متن و مطالعه ی اون احساس کردم دارم متن تبلیغاتی می خونم!! دوباره خوندم و باز همون حس بهم دست داد!
  به هر حال؛
  این برند رو تا حدودی میشناسم و فکر میکنم بیلبوردی هم در خصوصش دیدم ولی خیلی مطمین نیستم.
  تبلیغات برای چنین محصولاتی (که باید کاملا دیده بشن)، هزینه های گزافی داره، گرچه معتقدم اگه پنیر "لاکتیکی" به لحاظ ویژگیهای کیفی و غذایی، منحصر بفرد باشه قطعا نیاز به تبلیغات از نوع آگاهی بخشی داره. مشابه آرد سمولینا توی برخی ماکارونی ها که جنبه ی خاصی به بعضی برندهای ماکارونی داد.
  اما در خصوص سوال تون باید عرض کنم که برند سبزیجات دکتر بیژن از سطح محلی شروع کرده و حالا به هایپرمارکتهای سطح اول شهر رو هم داره پوشش میده. من تابحال تبلیغات محیطی ای از این برند ندیدم.

 5. سلام خدمت خانم کاویانی عزیز
  در مورد پنیر لاکتیکی پگاه که خودم هم از طرفداران پرو پا قرصش هستم باید بگم که به نظر من شرکت پگاه با توجه به محصولات گسترده، فروشگاه های اختصاصی و نام شناخته شده ای که سالهاست داره در زمینه لبنیات کار می کنه، احتمالا انجام تبلیغ برای این محصول خوبش رو ضروری ندونسته ..
  من الزاما در مورد ویژگی کیفیت حرف نمی زنم .. چون اعتقاد دارم تمام محصولات پگاه ارزش کیفی یک اندازه ندارن .. مثلا ماستی که این شرکت تولید می کنه در مقایسه با ماست های متنوع و واقعا خوش طعم کاله حرف زیادی برای گفتن نداره و در واقع داره نیاز طبقه ای از جامعه رو پوشش می ده که مایلن با قیمت های پایین تری سبد لبنیاتشون رو تهیه کنن ... همین اتفاق در مورد شیرهای تولیدی پگاه هم افتاده .. حتی فکر می کنم شیرهای پاکتی که در مدارس توزیع میشن و کیفیت و مزه مناسبی ندارن هم مربوط به پگاه بودن ... البته کاملا مطمن نیستم.
  در مورد پنیر زیارت به نظر من اتفاق عجیب و البته قابل توجهی افتاده ... چون این پنیر خیلی متمایزه و حتی نوعی حس نوستالژیک از خوردن پنیرهای محلی رو به مصرف کننده القا می کنه.
  ایرادی که میشه به این محصول گرفت در درجه اول اسمش هست ... زیارت که ویژگی های کارکردی و احساسی برای نام یک برند لبنی با استانداردهای کیفی خوب رو نداره و ممکنه در همون وهله اول در مخاطب مقاومت ایجاد کنه.
  همین طور به نظر می رسه پگاه با تکیه به سابقه و معروفیتش مردم و گستردگی محصولاتی که داشته این پنیر رو بدون هیچ گونه استراتژی تبلیغی در بازار رها کرده ... در واقع زیارت یه محصول رها شده اس با شایستگی های رقابتی بسیار خوب که قدرش هنوز دانسته نشده.

  1. سلام
   ذهن من هم معطوف اسم پنیر شد. درست هست که در بعضی ایجاد مقاومت می کند و از این نظر با شما موافقم اما شاید برای برخی دیگر کلمه زیارت انگیزه بیشتری داشته باشه. البته وجه تسمیه این پنیر فقط به دلیل روستای زیارت است که در استان گلستان قرار دارد و مسئولین پگاه نه به اثر مثبت آن توجه داشته اند و نه نکات منفی
   به هر حال انتخاب این اسم جای تفکر بیشتری دارد.

 6. سلام
  تبلیغات در واقع پیشانی و نمای کار ماست و باید حتما باشد..اما مهمتر از تلیغ اینه ک میخوایم چیو و چه موقع کجا و برای تبلیغ کرد اینکه ی شرکت تبلیغ کند حتما موفق است غلط است باید خیلی چیزارو در نظر گرفت قبل تبلیغ از جمله آنها نام یا علامت تجاری برند ماست ک باید سیک و متمایز باشه.کلمه زیارت اصلا متناسب با لبنیاط نمیباشد و حتما بنظرم باید در نامگذاری این مارک تجدید نظر شود همچنین از نام پگاه هم در بسته بندی آن استفاده شود...نظر دیگری ک دارم در نوع بسته بندی این پنیر لست در بازار لبنی علاوه بر تبلیغات مختلف بازاریابی خرده فروشی خیلی تاثیر گذاره پس بنژر من ی بسته بندی خب در جلب توجه مشتری موثر خواهد بود و همچنین استفاده از بیلبورهای تبلیغاتی در درب فروشگاه و داخل آنها.
  باتشکر از استاد بزرگم محمدیان

 7. سلام و عرض احترام به همه
  باید عرض کنم این محصول رو امروز تهیه کردم نه از روی تبلیغ و فقط به خاطر تشابه بسته بندی که کاملا روی نگاه اول شبیه محصولی بود که قبلاً تهیه میکردم و وقتی آوردم خونه دیدم روش نوشته "زیارت"
  خلاصه چون وقت نداشتم برای تعویضش بازش کردم و در نگاه اول به دزدی آشکارش پی بردم که به جای اینکه کیپ تا کیپ پنیر باشه از هر طرف بسته ۳ سانت خالی بود و فضای خالی پر از آب پنیر بود!!!
  از همه بدتر مزه مزخرفش بود که انگار لاستیک میخوردی
  خلاصه که هر کجا برسم و هر کجا تبلیغش رو ببینم به همه میگم که تهیه نکنن
  ممنون میشم منتشر کنید تا همه ببینن و درس عبرتی بشه برای کسانی که از اعتماد این مردم سوءاستفاده میکنن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *