چالش طراحی رزومه در شرکتهای تبلیغاتی ایران // آیا مشتری برای دور انداختن رزومه شما دچار عذاب وجدان می شود!

موضوعی که امروز می خواهم به اون بپردازم مبحث طراحی رزومه در شرکتهای تبلیغاتی ایران است. بنا به موقعیت کاری که دارم می توانم بگویم که رزومه مهمترین شرکتهای تبلیغاتی کشورمون را کاملا مطالعه کردم. از داروگ و ایران نوین و شبکه آفتاب و اشاره و ایده پروران و بادکوبه تا خیلی های دیگر. بد نیست بدونید که ما در ایران وقتی با شرکت تبلیغاتی جدیدی مواجه می شیم و درخواست رزومه می کنیم ۴ حالت برای رزومه شان وجود دارد.

 

شرکتهایی که رزومه ندارند: این شرکتها وقتی در جلسه ای از ایشان درخواست رزومه کنید چیزی برای ارایه ندارند. در این حالت یا شما را به سایتشان ارجاع می دهند و یا به طور شفاهی شروع به توضیح کارهایی که کرده اند می کنند. در واقع برخورد با این شرکتها به این شکل یک شروع بد به حساب می آید.

شرکتهایی که به جای رزومه، جزوه دارند: گاهی، وقتی از شرکتی در خواست رزومه می کنید یک مجموعه ی برگه ای، شبیه جزوه دانشگاهی را به شما می دهند که به وسیله تلق و شیرازه پوشیده شده است. معمولا هم صفحه اولشان این گونه آغاز می شود “شرکت تبلیغاتی ……. در سال ……. و با هدف ……. تاسیس شد … . چیزی که در این رزومه ها مشخص است این است که به راحتی می توان کاری را به آن اضافه کرد و کاری را کم کرد. مثلا اگر می خواهند روزمه را به یک بانک بفرستند تعداد کارهای بانکی آن را زیاد می کنند! و از مواد غذایی اون شاید کم کنند. این نوع رزومه خیلی منعطف است چون تلق و شیرازه دارد.

شرکتهایی که رزومه مجلد دارند: شرکتهایی هم داریم که برای روایت توانمندی ها و نمونه کارهایشان خواب مفصل می بینند و همان طور که برای معرفی خدمات مشتری ادعای توانمندی و خلاقیت دارند خدمات خود را نیز خلاقانه و به شکل محلد، صحافی شده با صفحات رنگی و برگه های با گرماژ بالا معرفی می کنند. البته آنچه که این روزها می بینم گاه پا را فراتر می گذارند و به جای رزومه مجلد مکتوب چیزی شبیه آلبوم های عروسی تهیه می کنند که تاثیرگذاری اولیه بالایی دارد و سعی می کند در همان برخورد اول قدرت خود را اثبات کنند.

شرکتهایی که رزومه الکترونیک دارند: چه بگذاریم به حساب روحیه محیط زیستی و یا هر دلیل دیگری، برخی شرکتها به جای رزومه مکتوب تمام توانمندی هایشان را در قالب یک فایل الکترونیک PDF به همراه نمونه کارها برای شما ارایه می دهند. این نوع رزومه ها نسبت به روزمه های مجلد تنها عنصری که کم دارند تاثیر گذاری اولیه و دنگ و فنگ راه اندازیشان (کامپیوتر و اسپیکر) است.

 

خب بعد از بررسی انواع رزومه بپردازیم به چالش اساسی طراحی رزومه در شرکتهای تبلیغاتی. چالش اساسی در شرکتهای تبلیغاتی محتوای رزومه نیست! مساله ای که شرکتهای تبلیغاتی در رزومه نویسی همواره تردید ایجاد می کند این موضوع است که اگر به سمت رزومه های جزوه ای و یا الکترونیک بروند به راحتی می توانند با تولید کار تبلیغاتی جدید آن را به رزومه خود اضافه کنند. در نقطه مقابل شرکتهایی که به سمت رزومه های صحافی شده و مکتوب و مجلد می روند به خاطر طراحی یک رزومه مجلد و صحافی شده با چالشی دیگر مواجه هستند که در صورت وجود نمونه کار جدید چگونه آن را به رزومه خود اضافه کنند که دور ریز حداقل را داشته باشند. هزینه چاپ مساله ای مهم برای شرکتها تبلیغاتی است.

 

اما پاسخ چیست؟ ضمن تاکید به این موضوع که در سطح بین المللی اصلا چیزی به نام رزومه مکتوب وجود ندارد و شرکتها در صفحات اجتماعی و سایت خود از توانمندی های خود حرف می زنند باید بگم که در ایران وضعیت رزومه کاملا فرق می کند. رزومه آغازگر یک گفتگو است. رزومه درباره توانمندی های یک شرکت تبلیغاتی در غیابش صحبت می کند. رزومه تصویر ذهنی خوبی از شرکت تبلیغاتی می سازد. بنابراین حرکت به سمت رزومه های مکتوب که از ترکیب بندی خلاقانه و مطلوبی برخوردار است و پرهیز از رزومه های جزوه ای و دیجیتال را موکدا توصیه می کند. البته رزومه های دیجیتال می توانند مکمل خوبی برای روزمه های مجلد باشند. حال سوال اینجاست که چالش کارهای جدید و اضافه کردنشان به رزومه های صحافی شده و افزایش هزینه چاپ را چه کنیم؟ یعنی اگر کار تبلیغاتی جدید انجام داده باشیم و بخواهیم در طول سال به رزومه اضافه کنیم در این حالت امکان پذیر نیست. چرا که نمونه های قبلی چاپ شد.

 

پاسخ روشن است: ابتدا بپذیریم که چاپ رزومه در هر حال هزینه دارد. شما در شرکت تبلیغاتی خود هر سال یک ادیشن اصلی از رزومه خود چاپ خواهید کرد که در ابتدای سال طراحی می شود و کل توانمندی ها و نمونه کارهایتان در آن است. در صورتی که نموه کار جدید دارید می توانید از رزومه های دیجیتال (تکمیل تر) و یا ارجاع مشتری برای دیدن کارهای جدید به سایت استقاده کنید. با جمع شدن نمونه کارهای جدیدتان در هر سال برای سال جدید یک ادیشن جدید از رزومه را چاپ کنید.

یادتان باشد رزومه را طوری طراحی کنید که مشتری برای دور انداختن آن دچار عذاب وجدان شود! همه اینها از یک نگرش